مقایسه تویوتا کرولا و کیا اپتیما

فهرست مطالب

در این مقاله همراه مکانیک قصد داریم دو سدان باکیفیت و پرفروش که نسل‌های متعددی را نیز تجربه کرده‌اند، یکی از ژاپن و دیگری از کره را باهم مقایسه کنیم. یکی از خودروهای مورد نظر ما تویوتا کرولای ژاپنی است که ۱۲ نسل از آن روانه‌ی بازارهای جهانی شده است و در لیست پرفروش‌ترین خودروی جهان نیز قرار دارد، و دیگری کیا اپتیما کره‌ای که تاکنون پنچ نسل از آن در دسترس طرفدارانش قرار گرفته‌ است. پس برای مطالعه مقایسه تویوتا کرولا و کیا اپتیمای جذاب با ما همراه باشید.

معرفی تویوتا کرولا و کیا اپتیما 

معرفی تویوتا کرولا و کیا اپتیما 

مقایسه تویوتا کرولا و کیا اپتیما را با معرفی این خودروها آغاز می‌کنیم. سدان معروف و محبوب تویوتا با نام کرولا که تاکنون ۱۲ نسل از آن تولید شده است برای نخستین بار در سال ۱۹۹۶ به جهانیان معرفی شد. این سدان بادوام و کم‌استهلاک تاکنون چندین بار نیز عنوان پرفروش‌ترین خودرو را در دنیا از آن خود کرده است. اما حضور این ژاپنی پرفروش در بازار کشورمان مربوط‌ به نسل‌های متفاوتی از آن است که ما در این مقاله آخرین نسل موجود از این خودرو (در ایران) را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

نسل یازدهم از این سدان خانوادگی محصول تویوتا که با دو تیپ GLI (نمونه فول آپشن) و XLI به‌فروش می‌رسد و مربوط به سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ هستند. لازم به‌ذکر است که نسل آخر تویوتا کرولا به بازار ایران راه پیدا نکرده است.

در سوی دیگر، سدان سایز متوسط کره‌ای را داریم که از سال ۲۰۰۰ تا به امروز توسط کیا موتورز تولید می‌شود و تاکنون ۵ نسل خود را تجربه کرده است. کیا اپتیما در ابتدا در کشورهای مختلف با نام‌های متفاوتی عرضه می‌شد، به‌عنوان مثال نسل اول آن که در بسیاری از بازارها با نام اپتیما شناخته می‌شد در سال ۲۰۰۲ (هم‌زمان با این‌که فروش آن در اروپا و کانادا آغاز شد) آن ‌را با نام کیا مگنیس می‌شناختند. در مدل‌های نسل دوم آن نیز، کیا از نام‌های کیا لوتوزه و کیا KS برای کره‌جنوبی و مگنتیس برای دیگر کشورها ( به‌غیر از آمریکا، کانادا و مالزی که در این نسل نام اپتیما برای آن‌ها انتخاب شده بود) استفاده کرد. البته در حال حاضر این محصول از کیا در تمامی بازارهای جهانی به جز چین و کره‌جنوبی با نام اپتیما شناخته می‌شود.

معرفی تویوتا کرولا و کیا اپتیما 

 ورود کیا اپتیمای خوش‌ساخت به بازار ایران هم مربوط به نسل دوم (MG) آن در سال ۲۰۰۹ است که در پی آن نسل سوم (TF) از این خودرو نیز با تغییرات مثبتی و در سال ۲۰۱۲ راهی بازار کشورمان شد که به‌شدت مورد استقبال قرارگرفت. نسل چهارم (JF) از کیا اپتیما نیز شانس حضور در بازار ایران را پیدا کرد که نسبت به نسل قبل تغییرات بسیار اندکی در آن اعمال شده بود. اما آخرین نسل از این خودرو که در سال ۲۰۱۹ از آن رونمایی شد به‌دلیل وجود تحریم‌ها به ایران وارد نشده است.

مدل‌های موجود از کیا اپتیما در ایران که مربوط به نسل‌های متفاوتی هستند با نام‌های کیا اپتیما ۴ سیلندر GTline و کیا اپتیما معمولی به‌فروش می‌رسند. البته یک مدل ۶ سیلندر مربوط به نسل دوم و یک نمونه کیا اپتیما هیبریدی مدل ۲۰۱۸ نیز در بازار وجود دارد.

مقایسه مشخصات فنی تویوتا کرولا و کیا اپتیما

در ادامه مقایسه تویوتا کرولا و کیا اپتیما به سراغ مشخصات فنی این خودروها می‌رویم. با تویوتا کرولا آغاز می‌کنیم، که مشخصات فنی مربوط به هردو تیپ موجود از آن در بازار ایران (GLI وxli سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶) یکسان است. پیشرانه‌ی ۴ سیلندر، موتور ۲ لیتری که قدرت ۱۴۳ اسب‌بخار و گشتاور ۱۸۷ نیوتن برمتر آن‌ها نیز از طریق یک گیربکس ۴ دنده اتوماتیک به چرخ‌ها منتقل می‌شود. بیشترین سرعت تویوتا کرولا ۱۹۵ کیلومتربرساعت است.

مقایسه مشخصات فنی تویوتا کرولا و کیا اپتیما

برای فروش خودرو در سریع‌ترین زمان و با بهترین قیمت اینجا را کلیک کنید.

اما نوبت به مشخصات فنی رقیب یعنی کیا اپتیما می‌رسد. نمونه‌های موجود از اپتیما در ایران با دو موتور متفاوت عرضه می‌شوند. یک نمونه مدل ۶ سیلندر با حجم موتور ۲.۷ لیتر که قدرت ۱۹۳ اسب‌بخار و گشتاور ۲۴۹ نیوتن برمتر دارد و از طریق گیربکس ۵ سرعته اتوماتیک به چرخ‌ها منتقل می‌شود، که این مدل‌ها مربوط به نسل دوم اپتیما یعنی سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ هستند. اما تمرکز ما در این مقاله بیشتر روی نمونه‌‌های پرفروش‌تر و جدیدتر یعنی نسل سوم (TF) و نسل چهارم (JF) اپتیما (مدل‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ دارای دو تیپGTline و ساده) است. این مدل‌‌ها از یک موتور ۴ سیلندرGDT بهره می‌برند، و حجم موتور ۲.۴ لیتر است که توان ۱۷۸ اسب‌بخار و گشتاور ۲۲۹ نیوتن برمتر آن‌ها هم از طریق یک گیربکس ۶ دنده‌ی اتوماتیک به چرخ‌ها منتقل می‌شود. با مقایسه فنی این دو خودرو مشخص است که کیا اپتیما برنده‌ی این بخش خواهد بود.

مدل خودرو

تویوتا کرولا

کیا اپتیما

پیشرانه

۴ سیلندر

۴ سیلندر GDT

حداکثر قدرت

۱۴۳ اسب بخار

۱۹۳ اسب بخار

حجم موتور

۲ لیتر

۲.۴ لیتر

حداکثر گشتاور

۱۸۷ نیوتن بر متر

۲۲۹ نیوتن بر متر

گیربکس

۴ دنده اتوماتیک

۶ دنده اتوماتیک

مصرف سوختی(ترکیبی)

۷.۷ لیتر

۸.۱ لیتر

شتاب صفر تا صد

۱۰.۵ ثانیه

۹.۵ ثانیه

حداکثر سرعت

۱۹۵ کیلومتر بر ساعت

۲۰۸ کیلومتر بر ساعت

 

مقایسه طراحی تویوتا کرولا و کیا اپتیما

طراحی داخلی و خارجی تویوتا کرولا درطی نسل‌های مختلفی که روانه‌ی بازار شده دست‌خوش تغییرات زیادی شده است؛ و ما در ادامه آخرین نسل از این تویوتای پرفروش را که در بازار کشورمان حضور دارد بررسی خواهیم کرد.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

مقایسه طراحی تویوتا کرولا و کیا اپتیما

البته گفتنی است که همین نسل از کرولا نیز با سه نوع مدل متفاوت در دنیا به‌فروش می‌رسد که نسخه خاورمیانه‌ای آن با کد E170 در ایران حضور دارد. شاید بتوان گفت که مدل طراحی شده برای خاورمیانه از نمونه‌ی آمریکایی اسپرت‌تر و حتی مدرن‌تر است. این نسل نسبت به نسل قبلی خود از لحاظ سایز نیز بزرگ‌تر شده است. در کنار افزایش سایز، چراغ‌های کشیده، برآمدگی‌های گلگیرها و خطوط حجیم در نمای کناری نیز از دیگر فاکتورهایی هستند که طراحی آن ‌را از سادگی همیشگی درآورده است.

اما در خصوص طراحی داخلی سدان پرفروش تویوتا نکته‌ی بسیار بارز، فضای زیاد کابین است. موقعیت صندلی‌ها به‌گونه‌ای است که فضای کافی جلوی پا و فاصله از سقف برای سرنشینان وجود دارد و آن‌ها در طول سفر با این سدان احساس راحتی خواهند کرد.  مواد به‌کار رفته در ساخت کابین نیز کیفیت بسیار بالایی دارند و یک صفحه لمسی ۷ اینچی نیز در این کابین خودنمایی می‌کند.

مقایسه طراحی تویوتا کرولا و کیا اپتیما

اما نکته‌ی منفی طراحی داخلی، فضای بار در نظر گرفته شده برای کرولا است که توصیه می‌کنیم اگر به‌دنبال یک سدان با فضای بار زیاد هستید به‌سراغ گزینه‌های دیگر مانند هوندا سیویک و کیا فورته بروید.

به‌سراغ طراحی کیا اپتیما می‌رویم که به‌نظر می‌رسد در این بخش نیز جلوتر از رقیب باشد. در خصوص طراحی خارجی کیا اپتیما ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ که مدل‌های مدنظر ما هستند باید بگوییم که کیا تقریبا همان طراحی نسل قبل خود را حفظ کرده است. طراحی جذاب و اسپرتی که هر بیننده‌ای را جذب خواهد کرد و جلو پنچره‌ی خاص، فرم چراغ‌های جلوی خودرو در کنار چراغ‌های کشیده در نمای عقب از جذابیت‌های ظاهری این سدان خانوادگی هستند. البته مدل جی تی لاین و ساده از اپتیما نیز دارای تفاوت‌های ظاهری هستند که به‌عنوان مثال می‌توان گفت رینگ‌ها، چراغ‌های اسپرت‌تر، رکاب‌های جانبی متفاوت، لامپ تکی بای زنون با قابلیت چرخش در پیچ‌های به‌کار رفته در مدل جی تی لاین، آن ‌را از مدل ساده متمایز خواهد کرد.

 در نمای داخلی کیا اپتیما نیز تغییرات بسیار خوبی در این نسل‌های اخیر ایجاد شده است و شما با یک کابین شیک که از متریال باکیفیت ساخته شده است مواجه می‌شوید. صندلی‌های چرمی، فرمان زیبای دی کات و نمایشگر ۷ اینچی از نقاط مثبت طراحی داخلی هستند. موقعیت قرارگیری صندلی‌ها نیز برای راحتی سرنشینان بسیار مناسب است البته در ردیف عقب فضا برای افراد بلندقدتر‌ به‌اندازه‌ی ردیف جلو نیست. در کل با یک کابین لوکس و زیبا روبه‌رو هستیم که اغلب افراد را راضی خواهد کرد. در حالت کلی مقایسه تویوتا کرولا و کیا اپتیما در بخش طراحی با برتری نسبی سدان کره‌ای همراه است.

 مقایسه آپشن‌های تویوتا کرولا و کیا اپتیما

 مقایسه آپشن‌های تویوتا کرولا و کیا اپتیما
2016 Optima SXL

 مقایسه تویوتا کرولا و کیا اپتیما را با بررسی آپشن‌های این سدان‌های مجبوب به پیش می‌بریم. در خصوص امکانات رفاهی تویوتا کرولاهای مورد بحث ما در این مقاله بهتر است عنوان کنیم که انتظار یک سدان پرآپشن را نداشته باشید. البته کرولا برخلاف برخی از رقیبان در این کلاس دارای صفحه نمایش لمسی است و دسترسی و استفاده از امکانات آن بسیار راحت است؛ علاوه‌بر آن دکمه‌های بزرگ و یک منوی کاملا مرتب را نیز در اختیارتان قرار خواهد داد، اما در مقایسه با رقیب خود در این مقاله در رده‌ی پایین‌تری قرار می‌گیرد.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

از جمله امکانات موجود در  تویوتا کرولا می‌توان از صفحه نمایش ۷ اینچی، سیستم صوتی همراه با ۶ اسپیکر، سانروف و ورود و استارت بدون کلید نام برد.

مدل‌های متفاوتی که از اپتیما در بازار کشورمان حضور دارند از امکانات رفاهی متفاوتی نیز بهره می‌برند که طبیعتا نسل‌های جدیدتر علاوه‌بر طراحی‌های جذاب‌تر، آپشن‌های بیشتری نیز دارند. در حالت کلی، کیا اپتیما امکانات رفاهی خوبی را به مشتریان خود هدیه می‌دهد که ازجمله این آپشن‌ها (مدل فول آپشن) می‌توان به سیستم صوتی همراه با ۱۰ اسپیکر، مانیتور ۷ اینچی، نمایشگر ۴.۳ اینچی صفحه کیلومتر، خروجی ‍۱۲ ولت، شارژر وایرلس و سانروف اشاره کرد. در جدول زیر آپشن‌های رفاهی هردو سدان را به‌طور کامل مشاهده خواهید کرد.

مدل خودرو

تویوتا کرولا

کیا اپتیما

چراغ

چراغ‌های روشن در طول روز، چراغ‌های مه‌شکن درجلو و عقب، تنظیم ارتفاع اتوماتیک نور

چراغ‌های روشن در طول روز، اتولایت، چراغ‌های مه‌شکن درعقب، چراغ چرخشی، چراغ شور، چراغ بای زنونی در جلو، تنظیم ارتفاع اتوماتیک نور

سیستم‌های مالتی مدیا

سیستم صوتی همراه با ۶ اسپیکر، قابلیت پخش CD، AUX، بلوتوث، USB

سیستم صوتی همراه با ۱۰ اسپیکر،‌ قابلیت پخش CD، MP3،AUX، نمایشگر ۴.۳ اینچی صفحه کیلومتر، بلوتوث، USB

صفحه نمایش

۷ اینچی

۷ اینچی

آینه

آینه‌های جانبی با تنظیم برقی

آینه‌های عقب الکتروکرومیک، ِاینه‌های جانبی با تنظیم برقی، گرم‌کن آینه‌های جانبی، حافظه آینه‌ها

تهویه مطبوع

تهویه اتوماتیک

تهویه اتوماتیک دوگانه، دریچه تهویه در عقب

صندلی

۵ صندلی، صندلی راننده با قابلیت تنظیم دستی در ۶ حالت، تنظیم دستی صندلی سرنشین جلو در ۴ حالت

۵ صندلی، صندلی راننده با قابلیت تنظیم برقی در ۱۲ حالت و ۴ حالت برای گودی کمر، مموری صندلی راننده و سرنشین جلو، تغییر برقی صندلی سرنشین جلو در ۱۰ حالت و ۴ حالت گودی کمر، گرم‌کن و سردکن صندلی جلو

شیشه

بالابر برقی شیشه‌ها، سانروف

بالابر برقی شیشه‌ها، سانروف، سقف پاناروما، شیشه دودی عقب

سایر امکانات

دسترسی یه صندوق عقب از درون کابین، ورود و استارت بدون کلید، فرمان حساس به سرعت

شارژر وایرلس، ورود و استارت بدون کلید، خروجی ۱۲ ولت، صندوق پران برقی، نمایش خطوط کمکی پارک با حرکت فرمان، فرمان دی کات، پدال شیفتر، فرمان حساس به سرعت، دکمه‌های کنترلی روی فرمان

 

 مقایسه ایمنی تویوتا کرولا و کیا اپتیما

تویوتا سعی کرده است که در این نسل با برطرف کردن ایرادهای نسل قبل خود ایمنی سرنشینان را تا حدود زیادی افزایش دهد (البته کماکان در رقابت با برخی از رقبا در این کلاس هنوز در رده‌ی پایین‌تری قراردارد) و ۵ ستاره‌ی ایمنی را از موسسه معتبر یوروNCAP و امتیاز خوبی را از موسسه‌ی IIHS دریافت کند. در این سدان ژاپنی فهرستی از تجهیزات ایمنی قرار دارد که می‌توان از میان آن‌ها به ترمز کمکی، ۲ ایربگ راننده و سرنشین جلو و دوربین عقب اشاره کرد. البته کماکان کمبود امکانات روز مانند هشدار برخورد از روبه‌رو و دیگر امکاناتی که تقریبا در اغلب خودروها در این سگمنت وجود دارد، در تویوتا کرولا مشاهده می‌شود.

 مقایسه ایمنی تویوتا کرولا و کیا اپتیما

در مقابل، کیا اپتیما را داریم که در این بخش نیز موفق عمل کرده است و با طراحی خوب و قراردادن امکاناتی نظیر ۷ کیسه هوا، ترکشن کنترل، کنترل پایداری و هشدار انحراف از مسیر، توانسته است از موسسه معتبری مانند یوروNCAP ۵ ستاره ایمنی را دریافت کند. مقایسه تویوتا کرولا و کیا اپتیما در بخش ایمنی را در جدول زیر به طور کامل مشاهده خواهید کرد.

مدل خودرو

تویوتا کرولا

کیا اپتیما

تجهیزات ایمنی و حفاظتی

کروز کنترل

کروز کنترل، کروز کنترل تطبیقی، سیستم کنترل کشش و سیستم کنترل پایداری، اتو پارک، سیستم کنترل خودرو در سربالایی، VSM

کیسه هوا

۲ کیسه هوا

۷ کیسه هوا

سیستم ترمز

سیستم ترمز  EBDوABS، ترمز کمکی،‌ترمز جلو دیسکی خنک شونده و ترمز عقب دیسکی معمولی 

سیستم ترمز ABS، EBD،‌ ترمز کمکی، ترمز اضطراری، ترمز پارک برقی

 

مقایسه رانندگی تویوتا کرولا و کیا اپتیما

اما نوبت به مقایسه رفتار تویوتا کرولا و کیا اپتیما در جاده می‌رسد. با تویوتا کرولا آغاز می‌کنیم که باید گفت شاید ظاهر مدرنی داشته باشد اما اگر به‌دنبال سواری اسپرت و رانندگی پرهیجان هستید این خودرو انتخاب مناسبی برای شما نخواهد بود. کرولا برای استفاده‌های روزمره گزینه‌ی بسیار مناسبی است که به‌واسطه‌ی استهلاک کم و دوام بالا حتی در ناوگان تاکسیرانی نیز مورد استفاده قرار گرفته است. در حالت کلی شما در پشت فرمان کرولا رانندگی راحتی را تجربه خواهید کرد.

مقایسه رانندگی تویوتا کرولا و کیا اپتیما

درسوی دیگر پشت فرمان کیا اپتیما (مدل‌های اخیر مدنظر ما یعنی ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷) با طراحی جدید، خشکی نسل قبل را بسیار کم‌تر احساس می‌کنید و با تغییرات مثبتی که در سیستم تعلیق آن اعمال شده است رانندگی نرم‌تری را تجربه خواهید کرد. در کل رانندگی با کیا اپتیما جذابیت خاص خود را دارد، ‌صندلی راننده نیز موقعیت بسیار خوبی دارد که در کنار دنده ۶ سرعته اتوماتیک اپتیما که نرمی و هوشمندی خوبی دارد لذت رانندگی را برای شما دوچندان خواهد کرد. اما نکته‌ی قابل ذکر این است که اپتیما در پیچ‌ها و شتاب‌گیری، عملکرد معمولی دارد. باید یادآورشویم که هردو سدان‌های خانوادگی هستند که برای رانندگی‌های اسپرت و پرهیجان طراحی نشده‌اند.

بررسی شرایط بازار

اما بدون شک یکی از مهم‌ترین قسمت‌های مقایسه تویوتا کرولا و کیا اپتیما بررسی شرایط بازار برای این سدان‌های خانوادگی است. باتوجه به نسل‌های متفاوتی که از این سدان‌ها تولید شده است و فروش خوب این دو خودرو، می‌توان گفت که هردو مشتریان خاص خود را دارند. هردو خودرو دارای استهلاک کم و کیفیت بالای ساخت هستند (البته تویوتا شما را کمتر راهی تعمیرگاه خواهد کرد) که البته مدل‌های روز هیچکدام در بازار کنونی ما یافت نمی‌شوند. در خصوص قیمت نیز در شرایط کنونی صحبت از قیمت خودروها کار بسیار دشواری است اما در حالت کلی و عادی،کیا اپتیما با طراحی جذابش از کرولای بادوام گران‌تر است. از لحاظ بازار دست‌دوم و خدمات پس از فروش کیا و کرولا هردو شرایط خوبی هستند.

مقایسه تویوتا کرولا و کیا اپتیما

جمع‌بندی بررسی مقایسه تویوتا کرولا و کیا اپتیما

با مطالعه مقاله مقایسه تویوتا کرولا و کیا اپتیما متوجه شدید که با دو خودروی باکیفیت طرف هستیم که در نسل‌های متفاوت خود فروش خوبی را تجربه کرده‌اند و هرکدام نیز طرفداران خاص خود را دارند. انتخاب یکی از این سدان‌های خانوادگی کاملا به سلیقه شما و انتظارتان از خودرو و البته در شرایط  فعلی قطعا به بودجه‌ی شما بستگی دارد. اما بد نیست یادآور شویم که کیا اپتیما خودرویی پرآپشن‌تر، دارای طراحی اسپرت‌تر و جوان‌پسندتر و مشخصات فنی بهتری است؛ و در مقابل نیز تویوتا کرولا یک خودروی جادار، اقتصادی، کم استهلاک و کم مصرف است.

بیشتر بخوانید:

عضویت در خبرنامه