روش‌های رایج کلاهبرداری خرید و فروش خودرو

فهرست مطالب

خودرو؛ مسئله‌ای که خرید آن، سالیان زیادی است دغدغه تمامی خانواده‌ها شده‌است. سال‌های نه‌چندان دور، خودرو جزو لیست سرمایه‌ها نبود. اما با شرایط اقتصادی خاصی که بوجود آمد، خودروی هر شخص به لیست سرمایه‌هایش اضافه شد.

همزمان با افزایش قیمت خودرو، کاهش واردات و تاخیر در تحویل خودرو‌های داخلی؛ توان و تمایل بسیاری از افراد برای خرید خودروی صفر هم کمتر شد. در نتیجه بازار خرید و فروش خودرو دست دوم هم رونق دوباره‌ای گرفت.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

تعویض پلاک خودرو

راهنمای خرید دست دوم

استعلام خلافی خودرو

فراموش هم نکنید که کلاهبرداری خرید و فروش خودرو روز به روز بیشتر می‌شود. دلیل‌اش هم ساده است؛ اگر نگاهی به تاریخچه بشریت داشته باشید، هر موضوعی که دغدغه مردم عامه شده باشد، افراد سودجویی در کمین هستند تا از هر روش نادرستی سرمایه مالی خود را به روش غیر انسانی بیشتر کنند. کلاهبرداری خرید و فروش خودرو اما مرزهای ترفندهای کلاهبرداران را جاله‌جا کرده زیرا روش‌هایی را درنظر می‌گیرند که به ذهن هیچ شخصی نمی‌رسد. در ادامه با مجله همراه مکانیک همراه شوید تا در مقاله 4 روش کلاهبرداری خرید و فروش خودرو به وضوح، این مسئله را بررسی کنیم.

کلاهبرداری خرید و فروش خودرو ، چاه‌ای ناتمام

4 روش کلاهبرداری خرید و فروش خودرو
4 روش کلاهبرداری خرید و فروش خودرو

اگر کلاهبرداری خرید و فروش خودرو را یک چاه درنظر بگیریم؛ در امر پیدا کردن انتهای این چاه، عاجز خواهیم ماند. اولا که روز به روز قوانین خرید و فروش خودرو تغییر می‌کند. دوما متاسفانه تمامی شگردهای کلاهبرداران خرید خودرو را هم که پیدا کنید، باز این افراد سودجو به یک طریقی سر فروشنده را کلاه می‌گذارند.

1.پارکینگ دوقبضه و ادعای خسارت

در این روش که متاسفانه جدیدا زیاد باب شده است کلاهبردار در قامت یک خریدار به سراغ خودروی شما می‌آید. خریدار خودروی شما را می‌بیند و علی‌رغم آگاهی از آسیب‌های خودرو آن‌ها را در قولنامه قید نمی‌کند و یا به صورت کامل قید نمی‌کند.

خودرو به پارکینگ دو قبضه منتقل می‌شود، اما خریدار در روز تعویض پلاک با کارشناس خودرو حاضر می‌شود و با مستند کردن آسیب‌های خودرو، از شما ادعای دریافت خسارت یا کاهش قیمت خودرو را دارد و حق هم با اوست!

شما بهتر است که همان موقع خسارت را بدهید و این خسارت را به لیست تجربه‌های خود اضافه نمائید. شدیدا توضیه می‌شود که به هیچ عنوان راه شکایت را در پیش نگیرید زیرا وارد بک بی‌راهه پر هزینه می‌شوید. قانونا حق با شخصی است که با شگرد خود به کلاهبرداری خرید و فروش خودرو پرداخته است. شما فقط با هزینه زیاد دادگاه و وکیل روبه‌رو خواهید شد که به جز هزینه مالی، هزینه‌ای زیادی هم از لحاظ روحی برای شما خواهد داشت.

2.جابه جایی خودرو در فاصله بین تنظیم قولنامه و تعویض پلاک

یکی دیگر از روش‌های کلاهبرداری خرید و فروش خودرو ، جابه جایی خودرو در فاصله بین تنظیم قولنامه و تعویض پلاک است. در این شگرد شما به همراه یک کارشناس خبره برای خرید یک خودرو مراجعه می‌کنید و خودرو را بازبینی می‌کنید و کارشناس هم سلامت فنی و بدنه خودرو را تایید می‌کند. اما فروشنده با ترفند‌هایی شماره شاسی را در قولنامه ذکر نمی‌کند.

4 روش کلاهبرداری خرید و فروش خودرو
4 روش کلاهبرداری خرید و فروش خودرو

قولنامه در محضر نوشته می‌شود و بیعانه هم پرداخت می‌شود. فردای آن روز به تعویض پلاک مراجعه کرده و همه چیز قانونی و درست پیش می‌رود. غافل از اینکه پس از خرید خودرو متوجه تصادفی بودن خودرو می‌شوید. در مرحله اول به کارشناس شک می‌کنید، اما کارشناس را خودتان انتخاب کرده‌اید.

نکته اینجاست که خودروی تحویلی به شما با خودروی کارشناسی شده متفاوت است. در روز معامله یک خودروی سالم بدون رنگ را به شما نشان داده‌اند و در روز تعویض پلاک یک خودروی چپ شده با همان مشخصات ظاهری را به شما تحویل داده اند.

3.هول کردن خریدار خودرو یک شگرد قدیمی و کاربردی

هول کردن خریدار برای خرید خودرو یکی از شگرد‌های قدیمی و پرکاربرد کلاهبرداران است که همچنان قربانی می‌گیرد. شما به عنوان خریدار یک خودرو با قیمت مناسب پیدا می‌کنید و برای بازدید مراجعه می‌کنید. در زمان بازدید شما، فرد دیگری هم به همراه کارشناس خودرو برای بازدید مراجعه می‌کند.

پس از پایان کارشناسی، خریدار دوم اصرار دارد که خودرو را بخرد و به این طریق شما را هول می‌کند تا از ترس از دست دادن یک موقعیت خوب، خودرو را بخرید. متاسفانه فروشنده، کارشناس و خریدار دوم همگی هم دست هستند و یک خودروی تصادفی با کلی ایراد فنی و بدنه را به شما فروخته‌اند.

4.فروش گنجشک رنگ‌شده به‌جای قناری (فروش خودرو لوآپشن به جای خودروی فول)

حتما داستان فروش گنجشک رنگ شده به‌جای قناری را به‌خاطر دارید؛ متاسفانه یکی از بیشترین کلاهبرداری خرید و فروش خودرو به همین موضوع بر می‌گردد. این روش که متاسفانه در خودرو‌های لوکس بسیارپرکاربرد است و سود زیادی را نسیب کلاهبرداران می‌کند، بیش از همه در خودرو‌های توسان، اسپورتیج و سانتافه کاربرد دارد، چون این خودرو‌ها در تیپ‌های مختلف و به سفارش کشور‌های مختلف وارد ایران می‌شوند.

4 روش کلاهبرداری خرید و فروش خودرو
4 روش کلاهبرداری خرید و فروش خودرو

کلاهبرداران خودرو‌های لوآپشن را خریداری می‌کنند و با اضافه کردن آپشن‌های تقلبی خودرو را به عنوان فول آپشن و به قیمت بسیار بالاتر می‌فروشند.

کلید حل مشکلات، مجموعه‌ای بزرگ که کابوس کلاهبرداران خرید و فروش خودرو است

تنها راه مصون ماندن از این کلاهبرداری استفاده از کارشناسان خبره است چرا که حتی کارشناسان کم تجربه هم در تشخیص آپشن تقلبی از فابریک کارخانه به مشکل می‌خورند.

4 روش کلاهبرداری خرید و فروش خودرو

موارد فوق تنها بعضی از موارد موجود از انواع تقلباتی است که در زمان خرید و فروش خودرو توسط کلاهبرداران انجام می‌شود و متاسفانه هر روز روش‌های جدیدتری برای کلاهبرداری ظهور می‌کند که به راحتی هم قابل تشخیص نیستند. اما بهترین راه برای مصون مانده از این روش‌های کلاهبرداری مراجعه کردن به مراجع و مراکزی است که به صورت قانونی مشغول به فعالیت هستند و وضعیت خودرو‌های موجود در آن‌ها چه از نظر مدارک و چه از نظر سلامت فنی و بدنه کاملا مشخص است.

شرکت همراه مکانیک به عنوان بزرگترین نمایشگاه آنلاین فروش خودرو‌های کارشناسی شده چند سالی است که فعالیت خود را آغاز کرده است. تجربه کارشناسی بیش از ۱۰۰ هزار خودرو باعث شده تا کارشناسان همراه مکانیک در تشخیص موارد کلاهبرداری ذکر شده خبره شوند. ضمن اینکه به دلیل استفاده از مشاور حقوقی در زمان عقد قولنامه احتمال کلاهبرداری به حداقل ممکن می‌رسد.

فروشنده و خریدار در کمال آرامش خاطر

تمامی خودرو‌های موجود در نمایشگاه همراه مکانیک کارشناسی شده‌اند و اصالت مدارک آن‌ها چک شده است؛ بنابراین با خیال راحت از نمایشگاه همراه مکانیک خرید کنید و یا فروش خودروی خود را به همراه مکانیک بسپارید.

برای ثبت سفارش فروش کافیست وارد لینک hamrah-mechanic.com/car-sell شوید. پس از ثبت درخواست با شما تماس گرفته می‌شود، خودرو کارشناسی می‌شود و آگهی آن توسط همراه مکانیک در سایت‌های معتبر منتشر می‌شود.

نیازی نیست شما به هیچ تلفنی پاسخ بدهید، چون شماره شما در آگهی منتشر نمی‌شود و مشاوران همراه مکانیک به تماس‌ها پاسخ می‌دهند تا زمانی که مشتری مناسب را پیدا کنند. در صورت فروش خودرو توسط همراه مکانیک، شما هیچ هزینه‌ای بابت دریافت این خدمت پرداخت نخواهید کرد.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
2 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
ندا یوسفی
1398-07-03 15:49

مرسی که اطلاع رسانی میکنید مقاله مفیدی برای کلاهبرداری های معاملات خودرو بود

مرادی
1399-02-29 19:38

سلام وقتتون بخیر من یک اتوبوس ولوو بی ۱۲ در تاریخ ۲۳/۹/۹۸ از بم با قولنامه بنگاهی با شرایط ۲۰۰ میلیون نقد و ۱۴۰میلیون شرایط که در ۸ چک ۱۵ میلیونی و ۱ چک ۲۰ میلیونی تقسیم شدند و وقتی که موعد چک آخر برسد ، سند و پلاک را به اسم من میزند و من آن چک را پاس میکنم ، معامله کردم ولی چند روز بعد در تاریخ ۳۰/۹/۹۸ سر جایگاه سوخت که رفتم مشخص شد کارتِ سوخت ، سوخته و من از فروشنده ی اتوبوس در بم پرسیدم چرا کارت سوختِ اتوبوس سوخت شده ، که او… بیشتر »