همه به‌خوبی می‌دانند که چه خودرو تولید داخل باشد و چه وارداتی، ارزش آن دقیقاً پس از خرید به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد. هرچه بیشتر از ماشین خود استفاده کنید، ارزش اتومبیل شما با گذشت زمان پایین‎تر می‌آید. این چیزی است که صنعت خودرو آن را «افت قیمت ماشین» می‌نامد. به‌عبارتی، افت قیمت خودرو شامل همه ماشین‌هایی می‌شود که در خیابان در حال حرکت هستند. اما پرسش اساسی بسیاری از مردم این است که:«نحوه محاسبه افت قیمت خودروهای وارداتی چگونه است؟» در مقاله‌ای دیگر از همراه مکانیک ما به این سؤال پاسخ می‌‌دهیم.

افت قیمت خودروهای وارداتی چیست؟

افت قیمت خودروهای وارداتی چیست؟
افت قیمت خودروهای وارداتی

افت قیمت ماشین‌های وارداتی، تفاوت بین میزان ارزش اتومبیل در زمان خرید و هنگام فروش آن است. با استفاده مداوم از خودرو، ارزش آن به مرور زمان کاهش می‌یابد. اگر همین فردا یک اتومبیل وارداتی را به مبلغ 500 میلیون خریداری کنید، بعد از سه سال ممکن است آن را به قیمت 300 میلیون بفروشید(در صورتی‌که قیمت‌ها به طور غیرمنطقی بالا نرود)، این بدان معنی است که خودروی شما در طی سه سال 40 درصد افت قیمت به خود دیده‌است.

تابحال به فروش خودرو خودت بدون یک ثانیه اتلاف وقت فکر کردی، اینجا کلیک کن تا با بالاترین سود ممکن خودروی خودت رو بفروشی

به نظر می‌رسد محاسبه افت قیمت خودروهای وارداتی مشابه یکدیگر باشند، اما مقدار واقعی کاهش قیمت بین یک خودرو چینی با یک ماشین لوکس آلمانی یا ژاپنی بسیار متفاوت است. اغلب خودروهای چینی، افت قیمت بیشتری را تجربه می‌کنند. متأسفانه تعیین کاهش ارزش خودرو به‌همین سادگی نیست! زیرا عواملی مانند سن خودرو، مقدار مسافت پیموده شده‌‌(‌کیلومتر طی شده)، تصادفی بودن ماشین و موارد دیگر در افت قیمت خودروهای وارداتی دخیل هستند.

عوامل تأثیرگذار در محاسبه افت قیمت خودروهای وارداتی

عوامل تأثیرگذار در محاسبه افت قیمت خودروهای وارداتی
عوامل مؤثر در محاسبه افت قیمت خودرو

در حال حاضر، چندین عامل می‌توانند در افت قیمت خودروهای وارداتی مؤثر باشند. برخی از مهم‎ترینِ این عوامل به شرح زیر هستند:

  • مسافت پیموده شده: هر چه کیلومتر بیشتری رانندگی کنید، ماشین شما ارزش خود را بیشتر از دست خواهد داد. اما اگر بتوانید مسافت پیموده شده اتومبیل خود را پایین نگه دارید، در زمان فروش می‌توانید موفق‌تر عمل کنید.
  • سوخت اقتصادی: خودروهایی که سوخت کمتری می‌سوزانند، اغلب ارزش خود را بعد از سال‌ها حفظ می‌کنند. یقیناً برای همه افراد، چه آن‎هایی که به دنبال خرید خودروی چینی هستند و چه افرادی که به ماشین‌های لوکس علاقه دارند، مقدار مصرف سوخت به یک اندازه از اهمیت برخوردار است.
  • سلیقه مصرف‌کننده: مانند هر حوزه دیگری، مُد روز و سلیقه کاربر از اهمیت بالایی برخوردار است. درواقع، سلیقه افراد در انتخاب ماشین در طول زمان تغییر می‌کند. برای مثال، زمانی کیا اسپورتیج در ایران بسیار محبوب بود، یا این‎که خودروی پژو 206 که به طور اعجاب‌‌انگیزی همچنان در مُد قرار دارد!.
  • صدمه دیدن خودرو: صدمه به اتومبیل – چه از نظر ظاهری و چه داخلی‌‌(‌مکانیکی) – در افت قیمت ماشین تأثیر بسزایی دارد. همین‌که خریدار پی به این موضوع ببرد که جایی از خودرو صدمه دیده است، نباید انتظار داشته باشید که خودروی خود را در حالت معمول‌‌(‌بدون تصادف) به فروش برسانیم.
  • مدل ماشین: یقیناً مواردی مانند برند، کشور سازنده و حتی خدمات، در افت قیمت مؤثر هستند. برای مثال، کاهش ارزش یک خودروی از برند «مرسدس بنز» قابل مقایسه با محصولی از هیوندای نیست.
  • خدمات: دارا بودن خدمات پس از فروش و پیدا کردن قطعات یدکی و حتی پایین یا بالا بودن هزینه تعمیرات خودروهای وارداتی، در افت قیمت آن‎ها تأثیرگذار هستند. برای مثال، پیدا کردن قطعات‎یدکی برخی از خودروهای لوکس، هم دشوار است و هم گران‌قیمت!.
با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

نحوه محاسبه افت قیمت خودروهای وارداتی

نحوه محاسبه افت قیمت خودروهای وارداتی
کاهش ارزش خودروهای وارداتی

در حالی که عوامل بسیاری وجود دارند که چرایی کاهش ارزش خودروها را تعیین می‌کنند، یک مورد همیشه صادق است: اتومبیل‌‌های جدید در حالت عادی‌‌(‌بدون تصادف و فقط با سپری شدن سن خودرو) سریع‌تر از خودروهای دست‎دوم افت قیمت پیدا می‌کنند. ممکن است بپرسید:«چقدر سریع‌تر؟» به موارد زیر توجه کنید:

  • بعد از یک دقیقه: خرید یک خودری صفر بین 1 تا 5 درصد بسته به مدل، افت قیمت پیدا می‌کند. به این معنا که اگر شما در همین لحظه یک مدل از خودروهای کیا را خریداری کنید، اگر بخواهید در طول یک هفته، ماشین را به فروش برسانید، باید بدانید ارزش خودرو شما به میزان 1 تا 5 درصد کاهش خواهد یافت.
  • بعد از یک سال: تحقیقات نشان می‌دهند که اتومبیل‌های وارداتی بعد از 12 ماه اول، بیشترین افت قیمت را متحمل می‌شوند. بعد از گذشت یک سال، احتمالاً ماشین شما تا 20 درصد ارزش خود را نسبت‌به روز اول از دست خواهد داد.
  • بعد از پنج سال: بعد از شیب تند سال اول، خودرو در سال‌های بعد به اندازه 15 تا 25 درصد کاهش ارزش پیدا خواهد کرد. بنابراین پس از پنج سال، خودرو نزدیک به 60 درصد از ارزش خود را ازدست می‌دهد.

در حالی‎که کلیه خودروهای وارداتی از نظر کاهش ارزش در وضعیت نگران‌کننده‌تری نسبت‌به خودروهای داخلی قرار دارند، اما برخی از مدل‌ها ارزش خود را بهتر از سایرین حفظ می‌کنند.

تحقیقات نشان می‌دهند که سدان‌های لوکس و وسایل نقلیه برقی‌‌(‌هیبریدی) در یک بازه زمانی مشخص نسبت‌به مدل‌های دیگر، بیشترین کاهش ارزش را تجربه می‌کنند. به‌طورکلی، خودروهای ژاپنی و کره‌ای نسبت‌به خودروهای اروپایی و آمریکایی، افت قیمت کمتری دارند.

در راستای محاسبه افت قیمت خودروهای وارداتی باید بگوییم:«خرید خودروهای خارجی جوانب مثبت و منفی زیادی دارند. اتومبیل‌هایی که ارزش بالایی دارند، در بازار به سختی به فروش می‌روند! برای مثال، خودروهای BMW دست دوم زیادی در بازار وجود دارند، اما به‌دلیل تعمیر و نگهداری پرهزینه و قطعات یدکی گران، فروش آن‌ها بسیار دشوار است.»

در مورد شرایط خودروهای تصادفی، نمی‌توان به صورت درصدی مقدار افیت قیمت آن‌ها را تخمین زد. از خرابی یک گلگیر گرفته تا خرابی‌های شدیدتر، میزان کاهش ارزش خودروهای وارداتی با هر تصادف افزایش می‌یابد. این مقدار افزایش را باید با سن و تمیز بودن خودرو‌‌(‌سالم بودن کابین و بدنه ماشین) آن جمع کرد تا میزان افت قیمت نهایی اتومبیل به‎دست آید.

چگونه از افت قیمت خودروهای وارداتی جلوگیری کنیم؟

چگونه از افت قیمت خودروهای وارداتی جلوگیری کنیم؟
مراقبت و نگهداری از خوردو

متأسفانه کاهش ارزش ماشین اجتناب‌ناپذیر است؛ اما خبر خوب این است که می‌توان با در نظر گرفتن برخی عوامل، از میزان افت قیمت ماشین کاست:

1- مسافت پیموده شده اتومبیل خود را پایین نگه دارید

ما انتظار نداریم که همه افراد هر روز با دوچرخه کارهای روزانه خود را انجام دهند‌‌(‌هرچند که به محیط‌زیست و سلامت فردی کمک می‌کند)، اما قطعاً کارهایی وجود دارند که می‌توانید برای کاهش مسافت پیموده شده خودروی خود انجام دهید. سعی کنید کارهای روزانه خود را برحسب مسافت تقسیم بندی کنید؛ برای مثال، اگر محل کار شما  نزدیک است، از بُردن ماشین خودداری کنید، یا برای خرید از سوپرمارکت و هر فعالیتی که می‌توانید از دوچرخه و یا پیاده‌روی استفاده کنید، بهره ببرید. اگر امکان سفر با قطار و اتوبوس وجود دارد، خودروی خود را در پارکینگ بگذارید.

2- از خودروی به‌خوبی خود نگهداری کنید

برنامه‌های نگهداری از خودرو اعم‎از تعویض روغن، بررسی باد تایرها و موارد دیگر را به طور منظم پیگیری کنید. نگهداری منظم و تعمیر به موقع به حفظ ارزش خود در بلند‌مدت کمک می‌کند. این موضوع حتی ایمنی و کارآیی خودروی شما را نیز بهبود می‌بخشد و به صرفه‌جویی در هزینه‌های اضافی نیز کمک می‌کند. همچنین جهت تعمیر و نگهداری اصولی، از «سرویس دوره‌ای خودرو» استفاده کنید. شما می‌توانید مواردی مانند تعویض لِنت، لاستیک‌ها، تسمه تایم، تسمه دینام، روغن موتور، باتری و موارد دیگر را از طریق سرویس دوره‌ای در بازه‌های زمانی تعیین شده انجام دهید.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید
افت قیمت خودروهای خارجی
کاهش قیمت خودروهای خارجی

3- خودروهایی را خریداری کنید که بازار فروش خوبی دارند

همان‌طور که در بالا نیز بیان کردیم، برخی از خودروهای وارداتی اعم‎از هیوندای و کیا، به‌دلیل داشتن نمایندگی‌های معتبر، خدمات پس‎از فروش، موجود بودن قطعات یدکی و موارد دیگر، بازار فروش بهتری دارند. بنابراین، به‌دنبال ماشین‌هایی باشید که بعد از چندین سال استفاده، بتوانید به‌راحتی در بازار آن‌ها را بفروشید. برای این موضوع لازم است بازار خودروهای دست دوم را بررسی کنید و ببینید کدام‎ یک از برندهای خودروسازی اغلب شرایط بهتری دارند.

4- به خرید خودروهای کارکرده فکر کنید

اتومبیل‌های وارداتیِ صفرکیلومتر نه تنها افت‎قیمت بیشتری را تجربه می‌کنند، بلکه بیمه کردن آن‌ها نیز پرهزینه است. درواقع، شما با خرید یک خودروی کارکرده، می‌توانید به مقدار زیادی در هزینه بیمه ماشین صرفه‌‌جویی کنید. به‌عبارتی‌دیگر، اگر بتوانید یک ماشین دست‎دوم تمیز پیدا کنید، توانسته‌اید از پرداخت هزینه‌های هنگفت جهت خرید خودروی صفر جلوگیری کنید. اما پیدا کردن یک خودروی کارکرده، کاری دشوار است و نیاز به تخصص و مهارت دارد.

جمع‌بندی بررسی محاسبه افت قیمت خودروهای وارداتی

درست است که خودروهای وارداتی از نظر ایمنی، طراحی و امکانات عالی هستند، اما باید نیم‌نگاهی هم به بازار فروش آن‌ها داشت. به‌دلیل بالا بودن قیمت خودرو و مواردی مانند تعمیر و نگهداری، معمولاً ماشین‎های تولید داخل از بازار فروش بهتری نسبت‌به خودروهای خارجی برخوردار هستند. به‌هرروی، اگر خودروی خارجی دارید و به‌دنبال این هستید که آن را بفروشید، ضروری است نحوه محاسبه افت قیمت خودروهای وارداتی را به‌خوبی بدانید.

بیشتر بخوانید :

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
0 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها