Image default
خانه » مقالات » نکات فنی و آموزشی » آموزش کامل نحوه محاسبه افت قیمت خودرو
نکات فنی و آموزشی

آموزش کامل نحوه محاسبه افت قیمت خودرو

در این مقاله از سری مقالات اموزشی مجله همراه مکانیک قصد داریم نحوه محاسبه افت قیمت خودرو را به شما آموزش دهیم.در پایان این مقاله شما قادر خواهید بود که قیمت خودرو کارکرده خودر را بدست آورده و از چنگ دلالان خودرو رهایی یابید.

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

نحوه محاسبه افت قیمت خودرو

در ابتدای آموزش کامل نحوه محاسبه افت قیمت خودرو باید بدانیم که خودرو در ایران برخلاف بسیاری از کشورهای دیگر یک کالای سرمایه‌ای به‌حساب می‌آید و ارزش بسیار زیادی دارد.

برخی از خودروها در کشور ما ارزشی معادل یک آپارتمان و یا زمین را خواهند داشت. در این شرایط ارزش‌گذاری خودرو بسیار اهمیت می‌یابد و خریدوفروش خودرو در بازار دست‌دوم نیز بسیار پررونق و پرطرفدار خواهد بود. به‌طورمعمول شما هر خودرویی را که بخرید پس از استفاده چندساله می‌توانید آن را به فرد دیگری به قیمت پایین‌تر بفروشید.

محاسبه افت قیمت خودرو

به جرأت می‌توان گفت در کشورهایی که خودرو از ارزش پولی بالایی برخوردار است، همیشه برای خودروهای دست‌دوم نیز مشتری به میزان کافی در بازار وجود دارد؛ بنابراین نگران فروش خودروی دست‌دوم خود نباشید؛ اما مسئله اینجاست که هر خودرو پس از چند سال استفاده، به چه قیمتی و چند درصد از قیمت نو و صفر فروخته خواهد شد.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

محاسبه افت قیمت خودرو کارکرده ، چالشی بزرگ برای فروش خودرو

ارزش‌گذاری خودروی دست‌دوم پس از چندین سال مسئله بسیار سخت و دارای شرایط کارشناسی است. همچنین درصورتی‌که خودرو دارای آسیب‌های جدی مانند مشکلات فنی و یا تصادفات باشد مسئله کاملاً متفاوت خواهد بود؛ بنابراین بایستی برای فروش یک خودرو کارشناسی در مورد افت قیمت خودرو انجام پذیرد تا فروشنده و خریدار دچار زیان نشوند.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

قیمت‌گذاری در خودروها در بازار دست‌دوم بر اساس پارامترهای مختلفی مانند مدل خودرو، سال و تنوع مدل موجود در بازار، رنگ خودرو، میزان کیلومتر کارکرد خودرو، میزان باقیمانده بیمه و درصد تخفیف موجود بر روی آن، قسمت‌های رنگ‌شده و یا تعویض شده خودرو، قسمت‌های که دارای تصادف هستند و به‌صورت بدون رنگ صاف‌شده‌اند و میزان استقبال مشتریان از این خودرو که اصطلاحاً به آن بورس بودن خودرو گفته می‌شود ازجمله مواردی هستند که می‌توانند بر قیمت خودروی دست‌دوم بسیار تأثیرگذار باشند که شما میتوانید قیمت خودرو خود را با تمام فیلتر های نامبرده شده بوسیله اپ همراه مکانیک بدست آورید.

افت قیمت خودرو تا چند سال اتفاق می‌افتد؟

محاسبه افت قیمت خودرو
افت قیمت خودرو تا چند سال اتفاق می‌افتد؟

به منظور فراگیری آموزش کامل محاسبه افت قیمت خودرو باید بدانیم که معمولاً خودروها در سال اول و پس‌ازآن سال‌های اولیه استفاده از افت بسیار زیادتری نسبت به سال‌های بعدی برخوردار هستند. این میزان افت در خودروهای متفاوت بنا به مدل و همچنین شرکت سازنده خودرو می‌تواند متفاوت باشد.

هر چه خودروی موجود در بازار از استقبال مردمی بیشتری برخوردار باشد میزان افت کمتری را برای سال‌های اولیه خواهد داشت. خودروهایی که دارای بورس چندانی در بازار دست‌دوم نیستند از افت بیشتری به‌خصوص در سال اول برخوردار خواهند شد. برای مثال می‌توان به خودروهای چینی که در چند سال گذشته وارد بازارهای ایران شد اشاره کرد. این خودروها در سال‌های اولیه درصد افت قیمت بسیار زیادی را تجربه می‌کردند که نسبت به خودروهای تولید داخل و خودروهای خارجی ساخت کشورهای دیگر بسیار عجیب‌وغریب به نظر می‌رسید.

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

به‌طورمعمول پس از ۶ یا ۷ سال از تولید خودرو میزان افت قیمت آن به درصد ناچیزی خواهد رسید که دیگر آن‌چنان قابل‌محاسبه و دارای اهمیت نیست.

در کل پارامترهایی که در بالا به آن‌ها اشاره شد نیز درافت قیمت خودرو مؤثر خواهد بود که در ادامه به آن‌ها به‌صورت تفصیلی اشاره خواهیم کرد:

– مدل خودرو

محاسبه افت قیمت خودرو
مدل خودرو

مدل خودرو یک پارامتر بسیار حساس در محاسبه افت قیمت خودرو می باشد.

راجع به مدل خودرو معیارهای مختلفی برای ارزش‌گذاری وجود دارد. به‌طورمعمول برای افت خودرو در سال اول در حدود ١٢ درصد ارزش خودرو در نظر گرفته خواهد شد. در سال دوم این عدد به ۱۸ درصد می‌رسد. در سال سوم نیز عدد افت خودرو معادل حدود ۲۳ درصد و در سال چهارم معادل ۲۷ درصد خواهد بود. همان‌طور که می‌بینید میزان افزایش افت خودرو در سال‌های مختلف رو به کاهش خواهد بود. این عدد پس از ۶ یا ۷ سال معمولاً رشد چندانی نخواهد داشت.

– سال تولید خودرو و عمر مفید پارامتری مهم در محاسبه افت قیمت خودرو

محاسبه افت قیمت خودرو
سال تولید خودرو و عمر مفید

برای محاسبه افت قیمت خودرو با دقت بالا باید بدانیم که در برخی از خودروها سال تولید نیز اهمیت می‌یابد و در بازار برخی از مدل‌های خودرو دارای جذابیت بیشتری برای مصرف‌کنندگان خواهد بود. معمولاً این عدد سال‌ها شایعاتی هستند که از طرف مصرف‌کنندگان مختلف و یا واسطه‌ها به بازار واردشده است. برای مثال در مورد خودروی تندر ۹۰ تا سال‌های زیادی شایع بود که خودروهای پایین‌تر از مدل سال ۹۰ از کیفیت بالاتری برخوردار هستند و بنابراین این خودروها افت قیمت کمتری را تجربه می‌کردند.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

میزان طول عمر مفید خودرو نیز یکی از مسائلی است که در قیمت‌گذاری و افت قیمت خودرو بسیار اهمیت خواهد داشت. خودروهای مختلف ممکن است تعداد سال مشخصی را به‌صورت مفید کارکرده و پس‌ازآن لطف هزینه‌های استهلاک باشند؛ بنابراین در سال‌های اولیه و سال‌هایی که دچار هزینه استهلاک خواهند بود افت قیمت آن‌ها متفاوت است.

– میزان کارکرد خودرو

محاسبه افت قیمت خودرو
میزان کارکرد خودرو

در محاسبه افت قیمت خودرو یکی از مسائلی که در تعیین قیمت خودرو بسیار دارای اهمیت است را می‌توان میزان کارکرد و کیلومتر خودرو دانست. کارکرد استاندارد هر خودروبرای هرسال را می‌توان در حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار کیلومتر دانست. درصورتی‌که یک خودرو کارکرده میانگین کمتر از ۲۰ هزار کیلومتر داشته باشد این خودرو را می‌توان خودروی کم‌کار دانست و درصورتی‌که خودرویی بیش از ۳۰ هزار کیلومتر در سال کارکرد داشته باشد یک خودروی پرکار محسوب شده و افت قیمت خودرو بسیار شدیدتر خواهد بود.

یک مسئله بسیار مهم در مورد میزان کارکرد خودرو این است که بایستی دقت داشته باشید که تنها به عدد کیلومتر طی شده که بر روی صفحه‌نمایش موجود است بسنده نکنید. متأسفانه در برخی موارد این عدد با ترفندهای مختلف و به‌صورت دستی برای کم‌کار نشان دادن خودرو کم می‌شوند. در این مورد میزان کهنه شدن فرمان، دسته‌دنده و صندلی راننده می‌تواند معیارهای خوبی باشد که می‌توانید آن‌ها را بررسی نمایید.

– میزان اعتبار بیمه و تخفیف آن

مهلت اعتبار بیمه خودروبرای خریداران یکی از مسائلی است که دارای اهمیت بسیار زیادی است. درصورتی‌که خودروی فاقد بیمه‌نامه معتبر باشد معمولاً به مبلغ بیمه جدید از قیمت آن کسر خواهد شد همچنین تخفیف‌های که طی چندین سال برای خودرو انباشت شده‌اند درصورتی‌که به مالی جدید منتقل شود می‌تواند دارای ارزش بوده و افت قیمت خودرو را کم کند. داشتن بیمه‌نامه‌ای با مهلت 11 تا 12 ماه می‌تواند برای یک خودرو مزیت نیز حساب شود. مسئله بیمه خودرو با افزایش قیمت بیمه‌ها افزایش خواهد یافت.

– رنگ‌شدگی قطعات خودرو

محاسبه افت قیمت خودرو
رنگ‌شدگی قطعات خودرو

قطعات مختلف خودرو درصورتی‌که دارای رنگ‌شدگی باشند از قیمت خودرو کسر خواهد شد. بعضی از قطعات در خودرو دارای اهمیت بیشتری خواهند بود و رنگ‌شدگی آنان بیشتر از قطعات دیگر خود را دچار افت قیمت می‌کند. کاپوت، سقف و ستون‌ها، سینی‌های جلو و عقب خودرو و درب صندوق‌عقب جزو قسمت‌هایی خواهند بود که در صورت رنگ‌شدگی بیشترین میزان افت قیمت را شامل خود را خواهند کرد.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

رنگ‌شدگی برخی از قطعات در خودرو نیز تأثیر چندانی درافت قیمت خودرو نخواهد داشت. برای مثال سپر، دسته‌های درب خودرو و به‌طورکلی قسمت‌هایی که بر روی خودرو نصب می‌شوند و از قطعات اصلی خودرو محسوب نمی‌شوند از این دسته قطعات هستند.

– تصادف سنگین

در محاسبه افت قیمت خودرو به‌طورمعمول تصادف سنگین باعث خواهد شد خودرو دارای افت شدیدتری گردد. برای مثال تصادف‌هایی که باعث می‌شود بخش اعظمی از خودرو دچار رنگ‌شدگی شود و یا شاسی خودرو دچار ضرب‌دیدگی بشود می‌تواند افت قیمت بسیار زیادی را برای خودرو ایجاد نماید. چپ کردگی خودرو و یا تصادفاتی که باعث تعویض قسمت‌هایی مانند گلگیرها و یا سقف و … می‌شوند را می‌توان جزو تصادفات سنگین محسوب کرد.

– شرایط داخلی خودرو

شرایط داخلی خودرو اعم از تمیز بودن و همچنین سالم بودن قطعات داخلی خودرو و میزان سروصدایی که در کابین خودرو شنیده می‌شود از عواملی هستند که می‌تواند برافت قیمت خودرو بسیار تأثیرگذار باشد.

وضعیت داخلی خودرو مانند دارا بودن کف‌پوش‌های سالم، روکش‌های صندلی، سیستم صوتی و تصویری می‌تواند بر قیمت خودرو بسیار تأثیرگذار باشد و یکی از عواملی است که بسیاری از مصرف‌کنندگان بازار خودروهای دست‌دوم بر روی آن حساب می‌کنند. بوی داخلی کابین خودرو نیز از عواملی است که می‌تواند بر خریدار خودروی دست‌دوم دارای اهمیت بسیار زیادی باشد.

– وضعیت فنی خودرو

محاسبه افت قیمت خودرو
وضعیت فنی خودرو

ایرادها و مشکلاتی از قبیل دود کردن خودرو، سوختن واشر سر سیلندر، مشکلات فنی جعبه‌دنده و موتور و خراب بودن سیستم تعلیق خودرو و سروصداهای اضافی که از آن به گوش می‌رسد می‌تواند از مسائلی باشد که برای خرید یک خودرو بسیار مؤثر خواهد بود. همچنین در صورت افزایش این ایراد و مشکلات فنی افت قیمت خودرو بسیار بیشتر خواهد بود.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

در این مورد دقت داشته باشید که خریداران خودروهای دست‌دوم اگرچه می‌دانند این خودرو مانند یک خودروی صفرکیلومتر بدون ایراد نخواهد بود ولی علاقه‌مند به مراجعه مکرر به تعمیرگاه نیز نیستند.

– آپشن‌های خودرو

محاسبه افت قیمت خودرو
آپشن های خودرو

آپشن هایی که بر روی سیستم خودرو به‌صورت پیش‌فرض و در کارخانه نصب‌شده‌اند بایستی سالم باشند. همچنین آپشنهای اضافه‌ای که توسط دارنده خودروبر روی این وسیله نقلیه اضافه‌شده است می‌تواند از افت قیمت خودرو کاست و قیمت بالاتری را برای خودرو ایجاد نماید.

ضرورت کارشناسی چیست؟

در مورد دو خدمت ارائه شده در بالا(برای خرید خودرو نیاز به کارشناسی دارم، برای فروش خودرو نیاز به کارشناسی دارم) سوال پیش بیایید که برای فروش خودرو ما چه نیازی به کارشناسی داریم.

کاربر گرامی دقت کنید که یکی از راه ها و تله های کلاهبرداری که دلال ها از آن استفاده می کنند وارد کردن ایرادات بی جا به خودرو برای کاهش قیمت آن می باشد ولی در صورتی که شما گواهی کارشناسی از یک مرکز معتبر داشته باشید راه کلاهبرداری را برای دلالان خودرو می بندید و خودرو خود را با منطقی‌ترین قیمت و قیمت کارشناسی شده می‌فروشید.

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

این همان دلیلی است که می گوییم با استفاده از خدمت کارشناسی خودرو همراه مکانیک لذت خرید و یا فروش خودرو دست دوم را تجربه کنید.با کلیک برو روی تصویر زیر وارد صفحه کارشناسی 209 نقطه ای همراه مکانیک شوید و جزئیات این خدمت مطلع شوید.

کارشناسی خودرو

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

روش‌های رایج کلاهبرداری خرید و فروش خودرو

داستان جالب کارشناسی خودرو در یک نمایندگی معتبر!!!

کلاه برداران خودرو هم به روز شده‌اند

دلالان خودرو نیز بروز شده اند

پیشنهاد همراه مکانیک، 10 روش پیشگیری از سرقت خودرو

خودروی صفر با یک گلگیر تعویضی !!

مصاحبه خواندنی با اولین کارشناس خودرو همراه مکانیک

داستان جالب دو خودرو در یک خودرو

مطالب جدید

لاستیک را کارخانه ها گران نکرده‌اند

محمد رحیمیان

سبقت خودروهای خارجی از قیمت مسکن در بازار

محمد رحیمیان

قیمت خودروهای ملی و مونتاژ بروز شد(07/06)

دیدگاه بگذارید

  اشتراک  
به من اطلاع بده
همراه مکانیک مطمئن بخرید، آسان بفروشید