افت قیمت خودرو در چه مواردی ایجاد می‌شود؟

فهرست مطالب

در تمامی معاملات خودرو موضوعی که ممکن است بیش از سایر موارد حائز اهمیت باشد، مقدار افت قیمت خودرو موردنظر است. بدون شک در چنین مواقعی محاسبه قیمت خودرو صفرکیلومتر کار چندان سختی نخواهد بود و با یک نگاه کوتاه به صفحه قیمت خودرو سایت همراه مکانیک می‌توانید از قیمت صفر تمامی خودروهای داخلی و خارجی مطلع شوید.

اما در مقابل محاسبه افت قیمت خودرو دست‌دوم یا به‌عبارت ‌دیگر ارزش‌گذاری بر روی خودروی دست‌دومی که قصد خرید یا فروش آن را دارید، کار نسبتا سختی است و نیاز به تجربه و مهارت کافی در این زمینه دارد. افزایش ناگهانی قیمت خودرو طی ماه‌های اخیر، باعث شده است تا در حال حاضر محاسبه دقیق مقدار افت قیمت خودرو از هر زمان دیگر سخت‌تر باشد. در چنین بازار پرتلاطمی، یک اشتباه کوچک در ارزش‌گذاری خودرو، می‌تواند خسارات سنگینی را برای هر یک از طرفین معامله به همراه داشته باشد.

اگر قصد فروش خودروی خودت رو داری، اونم تو سریع‌ترین زمان ممکن، کافیه اینجا کلیک کنید 

تا در طرح فروش سفارشی همراه مکانیک بدون پرداخت هیچ وجهی بعنوان پورسانت خودروت رو بفروشی

از همین رو در این مقاله از سری مقالات مجله خودرو همراه مکانیک قصد داریم به شما مخاطبین گرامی بیاموزیم که افت قیمت خودرو در چه مواردی ایجاد می‌شود و شما به‌عنوان یک خریدار یا فروشنده چطور می‌توانید مقدار افت قیمت خودروی موردنظرتان را محاسبه کنید؛ لطفا تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

میزان کارکرد

افت قیمت خودرو
تاثیر کارکرد، در افت قیمت خودرو

یکی از مواردی که می‌تواند باعث افت قیمت خودرو باشد، میزان کارکرد آن است. مطمئنا هرچه میزان کارکرد یک اتومبیل کمتر باشد، افت قیمت آن نیز کمتر خواهد بود. یک خودروی استاندارد به‌طور میانگین باید مسافتی حدود 17 الی 20 هزار کیلومتر را در یک سال طی کند. به‌عنوان مثال خودرویی که حدود 2 سال از تاریخ تولید آن می‌گذرد، به‌طور استاندارد حداکثر باید 45 هزار کیلومتر کارکرد داشته باشد؛ در این میان خودرویی با کارکرد بالای 50 هزار کیلومتر به‌هیچ‌وجه یک خودروی کم کارکرد یا به‌اصطلاح «خودروی خانگی» محسوب نمی‌شود.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

خودروهایی که کارکرد آن‌ها بالاتر از حد استاندارد است، در مقایسه با خودروهایی که کارکرد کمتری دارند از افت قیمت بیشتری برخوردار خواهند بود. در اهمیت این موضوع همین بس که بگوییم بسیاری از افراد سودجو حاضر هستند با پرداخت مبلغ هنگفتی، مقدار کارکرد خودرو را به میزان قابل‌توجهی کاهش دهند تا بتوانند اتومبیلشان را به‌عنوان یک خودروی کم کارکرد و باقیمتی بسیار بالاتر از ارزش واقعی به فروش برسانند.

مقدار بیمه خودرو

یکی از اولین مواردی که حین معامله خودرو از فروشنده سوال می‌شود، مدت اعتبار بیمه خودرو است. مطمئنا برخورداری از بیمه‌نامه‌ای با اعتبار بیش از 9 ماه می‌تواند یک امتیاز بسیار بزرگ برای خودروی مورد معامله محسوب شود. در این میان خودروهایی که از اعتبار بیمه کمتر از 4 ماه برخوردار بوده یا حتی بیمه‌نامه آن‌ها فاقد اعتبار است، افت قیمت چشمگیری را در مقایسه با خودروهایی که بیمه آن‌ها اعتبار طولانی‌تری دارد، خواهند داشت.

علاوه‌بر این خودروهای دست‌دومی که از تخفیف بیمه‌ای برخوردار باشند، هزینه بیمه مجدد آن‌ها بسیار کمتر از نمونه‌های فاقد تخفیف خواهد بود. برخورداری از تخفیف‌های چندین ساله بیمه یکی دیگر از مواردی است که می‌تواند روی قیمت نهایی خودرو یا میزان افت قیمت آن تأثیرگذار باشد.

رنگ ‌شدگی

رنگ شدن بدنه خودرو
تاثیر مقدار رنگ شدگی در افت قیمت خودرو

رنگ‌شدگی قطعات و اجزای بدنه خودرو یکی دیگر از مواردی است که می‌تواند تأثیر چشمگیری بر میزان افت قیمت یک خودروی کارکرده داشته باشد. این مقدار از افت قیمت زمانی به اوج خود می‌رسد که قطعات مهمی همچون سقف، ستون‌ها، سینی جلو یا سینی عقب دارای رنگ‌شدگی باشند؛ وجود آثار صافکاری و رنگ‌شدگی در چنین مناطقی نشان‌دهنده تصادف سنگین و آسیب جدی به بدنه خودرو خواهد بود. در مقابل، رنگ‌شدگی در نقاطی همچون لبه یکی از گلگیرها یا بخش کوچکی از یک درب خودرو، در مقایسه با موارد قبلی افت قیمت به‌مراتب کمتری را برای اتومبیل موردنظر به همراه دارد.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید قطعاتی همچون آینه‌ها، سپرهای جلو و عقب، دستگیره درها یا باربند (روف رگ) هم وجود دارند که مقدار رنگ‌شدگی یا حتی تعویض آن‌ها هیچ تاثیری در ارزش‌گذاری خودرو نخواهد داشت. این موضوع درباره تمامی قطعاتی که جزو اجزای اصلی بدنه محسوب نمی‌شوند، صدق می‌کند.

اگر قصد خرید خودرو بدون اتلاف وقت و به قیمت واقعی دارید اینجا را کلیک کنید. خرید سفارشی از همراه‌ مکانیک، برای شما لذت‌بخش خواهد بود.

تعویض قطعات بدنه

پس از تصادفات نسبتا سبک یا در صورت ایجاد خراش‌های عمیق روی سطح بدنه، مالک خودرو می‌تواند با رنگ‌آمیزی مجدد نقاط آسیب‌دیده، ایرادهای به وجود آمده در نمای ظاهری خودرو را برطرف کند. در مواردی که مقدار آسیب واردشده به بدنه خودرو به حدی باشد که تنها با رنگ‌آمیزی برطرف نشود، مالک خودرو ناچار است برای تعویض قطعات معیوب اقدام کند. حتی در برخی از مواقع بخش‌هایی همچون پوسته سقف، صندوق و ستون عقب یا حتی نیمی از بدنه خودرو تعویض خواهد شد که تشخیص آن کار بسیار سختی خواهد بود. وجود چنین قطعات یا اجزایی در بدنه خودرو، افت قیمت به‌مراتب بیشتری نسبت به رنگ‌شدگی برای خودرو موردنظر به همراه دارد.

وضعیت فنی

وضعیت فنی خودرو
تاثیر وضعیت فنی در افت قیمت خودرو

احتمالاً شما هم شنیده‌اید که قلب تپنده هر خودرو موتور آن است. اگر موتور خودرو دچار نقص یا مشکلات جدی شود، می‌تواند هزینه‌های فراوانی را برای خریدار آن به همراه داشته باشد. البته ایرادهای بخش فنی تنها مربوط به موتور خودرو نخواهد بود بلکه گیربکس، مجموعه اگزوز، سیستم تعلیق و ترمزها نیز در اصطلاح به‌عنوان بخش فنی خودرو محسوب می‌شوند.

شاید خرابی در بخش کوچکی از سیستم تعلیق یا ضعیف بودن لنت ترمز تأثیر چندانی بر قیمت خودرو نداشته باشد، اما مواردی همچون خرابی اکسل عقب، سوختن واشر سر سیلندر، روغن‌سوزی، خروج دود رنگی از اگزوز یا وجود مشکلات اساسی در گیربکس می‌تواند تأثیر بسزایی در میزان افت قیمت خودرو داشته باشد.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

وضعیت کابین

کابین خودرو مکانی است که شما به طور روزمره با آن سروکار دارید و ممکن است ساعت‌ها درون آن قرار بگیرید. بنابراین راحتی صندلی‌ها، سلامت آپشن‌های موجود، آرامش کابین و همچنین سلامت ظاهری اجزای تشکیل‌دهنده کابین می‌تواند در میزان رضایت شما از خودرو و کیفیت سواری آن تأثیر بسزایی داشته باشد.

مطمئنا وجود ایراد در هر یک از بخش‌های نام‌برده شده، می‌تواند باعث افت قیمت خودرو شود. مخصوصاً زمانی‌که آپشن‌های اصلی و گران‌قیمت خودرو مانند سیستم مالتی مدیا، سانروف، تنظیمات برقی آینه و صندلی‌ها، سیستم تهویه مطبوع یا سنسورهای پیشرفته (مانند رادارهای خودرو) دچار خرابی شوند.

سال تولید یا مدل خودرو

افت قیمت خودرو
تاثیر سال تولید بر افت قیمت خودرو

هرچه‌قدر هم که یک خودرو ازنظر وضعیت فنی، ظاهری، وضعیت کابین یا حتی مقدار کارکرد در وضعیت بسیار مناسبی قرار داشته باشد، درنهایت این مدل خودرو یا همان سال تولید است که می‌توان برای قیمت نهایی یا مقدار افت قیمت خودرو یک محدوده را تعریف کند. درواقع مقدار افت قیمت خودرو با مدل خودرو ارتباط مستقیم دارد و با افزایش سن خودرو قیمت آن نیز به همان مقدار کاهش می‌یابد.

گرچه قوانین ثابتی برای محاسبه دقیق افت قیمت خودرو طی هرسال وجود ندارد، اما به‌طورمعمول در سال اول حدود 12 درصد از ارزش خودرو به‌عنوان میزان افت قیمت آن درنظر گرفته می‌شود. این مقدار افت قیمت در سال دوم به حدود 18 درصد می‌رسد. با گذشت سه سال از تاریخ تولید هر خودرویی اعم از داخلی و خارجی، میزان افت قیمت آن نزدیک به 23 درصد و در سال چهارم معادل 27 درصد خواهد بود.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

جمع‌بدی بررسی افت قیمت خودرو

درنهایت باید گفت برخلاف اغلب کشورهای سراسر جهان، در بازار کشور ما خودرو به‌عنوان یک سرمایه رو به رشد محسوب می‌شود. درواقع در کشور ما تنها به‌عنوان یک وسیله نقلیه به خودرو نگاه نمی‌شود، بلکه یک خودرو می‌تواند بخشی از سرمایه هر شخص در زندگی باشد. به همین دلیل بارها شاهد این موضوع بوده‌ایم که بسیاری از افراد سعی دارند تا با تمامی سرمایه خود یا بیش‌ازحد نیاز، خودرو خریداری ‌کنند تا بتوانند در زمان مناسب و با قیمت بیشتری آن را به فروش برسانند.

در چنین اوضاع آشفته‌ای ارزش‌گذاری بر روی یک خودرو دست‌دوم و محاسبه میزان افت قیمت آن کار بسیار حساس و سختی خواهد بود. در این مقاله سعی شد تا برخی از مواردی که بر قیمت نهایی خودرو تأثیرگذار هستند را در اختیار شما مخاطبین عزیز قرار دهیم. لطفا نظرات و پیشنهاد‌های خود را با ما و دیگر مخاطبین همراه مکانیک به اشتراک بگذارید.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها