راهنمای خرید لاستیک خودرو

فهرست مطالب

برای خرید لاستیک خودرو لحاظ‌کردن چه فاکتورهایی ضروری است؟ لاستیک خودرو در هر شکل، اندازه و الگویی ارائه می‌شود. این وظیفه شما است که تصمیم بگیرید کدام‌یک از تایرها به‌ بهترین وجه، مناسب ماشین شما است. علی‌رغم پیشرفت‌های فن‌آوری تایر، عمر آج لاستیک محدود بوده و طول‌عمر آن برحسب نوع خودرو، نوع تایر(مانند تمام فصل یا زمستانی و…)،  سبک رانندگی و حتی شرایط جاده و آب‌وهوا متفاوت خواهدبود.

شما باید لاستیک‌های خود را در طول چرخه عمر وسیله‌نقلیه چند بار تعویض کنید. همان‌طور که پیدا است، هیچ‌چیز برای همیشه دوام نخواهد داشت. نگهداری و رانندگی مناسب می‌تواند عمر مجموعه‌ای از لاستیک‌ها را به‌ حداکثر برساند.

با بازرسی‌های ماهانه نیز می‌توان از زمان تعویض لاستیک‌ها مطلع شد و هنگامی‌که زمان خرید لاستیک خودرو فرا رسید، توجه‌ به نکاتی برای خرید الزامی است. در این مقاله از مجله همراه‌ مکانیک در رابطه با خرید لاستیک خودرو بحث خواهیم‌کرد. با ما همراه باشید.

راهنمای خرید لاستیک خودرو

خرید انواع لاستیک خودرو
خرید انواع لاستیک خودرو

برای تعیین این‌که کدام تایر مناسب خودرو شما است، ابتدا باید چندین عامل را در نظر بگیرید. این عوامل ممکن است شامل شرایط کلی آب‌وهوا، نوع زمین، استفاده از وسیله‌نقلیه، بودجه شما و غیره باشد. لاستیک‌ها، بر بسیاری از عوامل از جمله گریپ جاده(ضریب چسبندگی) ، ترمز و مصرف‌سوخت تاثیر به‌سزایی دارند. انتخاب نوع مناسب لاستیک می‌تواند به‌شما در حفظ سوخت، کاهش نویز جاده و حتی ایمن‌تر کردن خودرو کمک کند.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

خرید لاستیک خودرو آسان است اما پیدا کردن لاستیک مناسب برای خودرو  مشکل است. اگر در خرید لاستیک خودرو اشتباه کنید، می‌توانید به‌ نوعی روی عملکرد خودروی خود و توانایی آن برای مقابله با هر نوع آب‌وهوا تاثیر بگذارید. از آنجایی‌که لاستیک‌های خودرو معمولاً باید هر سه یا چهار سال یک‌بار تعویض شوند، در این مقاله در مورد چگونگی اطمینان از انتخاب درست و معرفی انواع لاستیک خودرو می‌پردازیم.

انواع لاستیک‌های خودرو

بیشتر لاستیک‌های خودرو در سه نوع اصلی قرار می‌گیرند: تمام‌فصلی، تابستانی و زمستانی. اما انواع دیگری نیز وجود دارند که درادامه به همه آن‌ها می‌پردازیم. بیشتر افراد لاستیک‌های تمام‌فصلی خریداری می‌کنند، زیرا مقرون‌به‌صرفه‌تر از خرید یک ست جدا برای زمستان و ست دیگر برای تابستان است. هر دسته از تایرهای اتومبیل، عملکردهای مختلفی دارند، برای درک تفاوت‌های اساسی تایرها ادامه مطلب را مطالعه بفرمایید.

لاستیک‌های تمام فصلی(All-season Tires)

خرید لاستیک خودرو تمام فصلی
خرید لاستیک خودرو تمام فصلی

لاستیک‌های تمام فصلی که به‌عنوان لاستیک‌های همه جانبه هم شناخته می‌شوند، رایج‌ترین نوع لاستیک‌ها هستند. بیشتر خودروها مجهزبه این نوع لاستیک‌ها در سراسر جهان هستند. این لاستیک‌ها در انواع مختلف فصول، عملکرد مطلوبی دارند(این عامل سبب می‌شود که راننده بتواند ماشین خود را با شرایط متعدد جاده مطابقت دهد). به‌عنوان مثال، شما باید وسیله‌نقلیه خود را در فصول بارانی، هوای گرم‌وخشک یا حتی کمی خارج از جاده برانید، پس لاستیک خودرو باید جوابگوی همه این شرایط باشد.

بیایید درمورد چند ویژگی این لاستیک‌ها بحث کنیم:

  • چنین لاستیک‌هایی با الگوی‌های آجدار همراه بوده که برای سطوح مرطوب و هم‌چنین خشک مناسب هستند. لاستیک‌های تمام‌فصلی بیشترین صرفه‌جویی درمصرف سوخت را دارند(دلیل کارآیی خوب آن‌ها توجه بیشتر به صرفه‌جویی در مصرف سوخت هنگام تولید آن‌ها است، زیرا این یکی‌ از مهم‌ترین فاکتورهایی است که خریدار بالقوه در نظر می‌گیرد).
  • دیگر لازم نیست نگران صداهای وحشتناک هنگام رانندگی با آن‌ها باشید. آن‌ها نسبت‌به سایر لاستیک‌ها بسیار کم سروصدا هستند.
  • از نظر دما، لاستیک‌های همه‌جانبه در یخ‌زدگی و همچنین گرما نسبتاً مناسب عمل می‌کنند و این عامل، آن‌ها را به یکی از با‌دوام ترین نوع، علی‌الخصوص در خارج از کشور تبدیل کرده‌است.
  • این لاستیک هم‌چنین از ترمز قابل‌توجهی برخوردار است(می‌توان با سرعت 60 مایل درساعت درحدود 120-140 پا(36-42 متر) روی یک سطح خشک و 150-200 پا(60-45 متر) روی یک سطح مرطوب متوقف شد).
  • درسطح برفی، این لاستیک‌ها اگر با سرعت تقریبی 30 مایل درساعت حرکت کنند، می‌توانند در 150 پا(45 متر) در حالت سکون قرار بگیرند. به‌همین‌ترتیب، اگر روی سطح یخی درحال حرکت باشند، حدود 300 پا(91 متر) طول می‌کشد تا متوقف شوند. به‌طور خلاصه، تایرهای تمام‌فصلی ترکیبی از تایرهای تابستانی و زمستانی هستند، از‌ این رو خرید آن‌ها مقرون به‌صرفه است، زیرا همان‌گونه که در بالا ذکر شد عملکرد لاستیک زمستانی و تاسبتانی را با هم دارند.

اگر قصد خرید خودرو داری ولی وقت کافی برای پیدا کردن خودرو مناسب اونم با گارانتی رو نداری 

کافیه اینجا کلیک کنید و فرم ثبت خرید سفارشی رو پر کنید 

لاستیک‌های تابستانی(Summer Tires)

خرید لاستیک خودرو تابستانی
خرید لاستیک خودرو تابستانی

لاستیک‌های تابستانی که به‌عنوان تایرهای سه‌فصل نیز شناخته می‌شوند، به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که حداکثر سرعت و چسبندگی در جاده‌ها را داشته باشند. در ادامه با ویژگی‌های این لاستیک بیشتر آشنا شوید:

  • این لاستیک‌ها به‌خصوص در آسفالت‌های گرم‌وخشک عملکرد فوق‌العاده خوبی دارند. آن‌ها هم‌چنین به‌دلیل داشتن هندلینگ بسیار خوب، از بازخورد فرمان بهتری برخوردار هستند.
  • اما وقتی صحبت از دوام مطرح می‌شود، این لاستیک‌ها نسبت‌به لاستیک‌های تمام‌فصلی سریع‌تر تحلیل می‌روند، به‌ویژه هنگامی‌که به آن‌ها فشار زیادی وارد کنند. اما فراموش نکنیم که این لاستیک‌ها نسبت‌به لاستیک‌های تمام‌فصلی عملکرد بهتری دارند.
  • در مورد ترمز نیز لاستیک‌های تابستانی می‌توانند با سرعت کامل از 60 مایل درساعت درحدود 110-125 پا(33-38 متر) روی سطح خشک و 135-170 پا(41-51 متر) روی سطح مرطوب در حالت سکون قرار بگیرند(درک وضعیت ترمز بیانگر آن است که لاستیک‌های تابستانی در عملکرد، خوب سازش نمی‌کنند).
  • اگر چیزی وجود داشته باشد که سبب شود لاستیک‌های تابستانی نسبت‌به سایر لاستیک‌ها عقب بیفتد، آن ضریب چسبندگی در شرایط یخی است. با سرعت 30 مایل درساعت، تایرها می‌توانند درحدود 200 پا(60 متر) در برف ثابت شوند و این درحالی است که در یخ در حدود 400 پا(121 متر) این اتفاق می‌افتد. بنابراین، اگر در محلی که اغلب با بارش برف همراه است، زندگی می‌کنید، لاستیک‌های تابستانی برای شما مناسب نیستند.

خودرو خودت رو بدون دغدغه و چونه زدن با دلال به مشتری واقعی در طرح فروش سفارشی همراه مکانیک بفروش 

اینجا کلیک کن 

لاستیک‌های زمستانی(Winter Tires)

خرید لاستیک خودرو زمستانی
خرید لاستیک خودرو زمستانی

همان‌طور که از نام آن پیدا است، لاستیک‌های زمستانی، بهترین لاستیک برای مناطقی با درجه حرارت کم هستند. آن‌ها در مقایسه با لاستیک‌های تمام‌فصلی و تابستانی، درسطوح یخی عملکرد مطلوبی دارند. این لاستیک‌ها با طرح‌های بزرگ بلوکی ارائه می‌شوند که به آن‌ها امکان می‌دهد تا با سطح برفی یا گل آلود تماس بیشتری برقرار کنند. هم‌چنین گزینه‌ای برای اضافه‌کردن گل میخ‌های فلزی بر روی آج‌های تایر وجود دارد تا بتوانند ضریب‌چسبندگی بالایی مخصوصاً در جاده‌های یخی داشته باشند. متاسفانه، این گل‌میخ‌ها سروصدای زیادی ایجاد می‌کنند که این یک اشکال جزئی است.

در مورد ترمز این لاستیک‌ها باید خاطر نشان کرد که آن‌ها روی سطوح یخی بسیار خوب عمل می‌کنند، اما متأسفانه در جاده‌های خشک یا مرطوب این‌گونه نیستند. این لاستیک‌ها درصورت حرکت با سرعت 30 مایل درساعت روی برف، قادر به متوقف‌شدن کامل در 100 پا(30 متر) هستند. هم‌چنین درحدود 200 پا(60 متر) روی سطوح یخی متوقف می‌شوند که بسیار چشم‌گیر است. درمورد سطوح خشک، خودرو درحدود 125-145 پا(38-44 متر) و 150-220 پا(45-67 متر) روی سطوح مرطوب متوقف می‌شود. بدون‌شک این آمار درسطوح مرطوب و خشک بسیار ناامیدکننده است اما در مورد سطوح یخی بسیار چشم‌گیر است. به‌طور کلی، این نوع لاستیک ایده‌آل برای مناطقی با دمای بی‌اندازه سرد(نقطه انجماد) است.

لاستیک‌های چند منظوره(All-terrain tires)

خرید لاستیک خودرو چند منظوره
خرید لاستیک خودرو چند منظوره

لاستیک‌های چند‌منظوره بیشتر برای شاسی‌بلندها(SUV) و کامیون‌های سبک دردسترس هستند. این لاستیک‌ها عملکرد بهینه را در داخل و خارج از جاده فراهم می‌کنند. این‌ها به‌طور خاص طراحی شده‌اند تا حداکثر کشش در خارج جاده و بهترین ضریب‌چسبندگی را در داخل جاده داشته‌باشند. این لاستیک‌ها دارای الگوی آجی پویا هستند که این امکان را می‌دهد تا لاستیک‌ها روی سطوح خشن عملکرد خوبی داشته‌باشند. آن‌ها نسبت‌به سایر لاستیک‌ها دارای جدار پهلویی سفت و سخت‌تر هستند و درصورت خطر لغزش هنگام حرکت با سرعت زیاد، می‌توانند به‌خوبی تردد کنند.

با توجه‌به الگوی آجی موجود در لاستیک‌ها، آن‌ها سروصداهای زیادی ایجاد می‌کنند که بعضی اوقات بسیار نگران‌کننده است، به خصوص هنگامی‌که با آرامش در بزرگ‌راه رانندگی می‌کنید. هم‌چنین، الگوهای آجی با مصرف سوخت در تناقض هستند.(اگر به‌دنبال مسافت پیموده‌شده بهتر هستید، لاستیک‌های چند‌منظوره گزینه خوبی نیستند). اما لاستیک‌های چند منظوره قادر به بارگیری بیشتری نسبت به‌سایر لاستیک‌ها هستند. بنابراین، اگر عاشق مسافرت هستید و می‌خواهید درطول سال با وسیله‌نقلیه خود رانندگی کنید، این لاستیک‌ها متناسب با وسیله‌نقلیه شما هستند، ترجیحا اگر خودرو شما شاسی‌بلند یا کامیون سبک باشد.

لاستیک‌های زمین گلی(Muddy Tires)

خرید لاستیک خودرو زمین گلی
خرید لاستیک خودرو زمین گلی

لاستیک‌های زمین گلی از آج‌هایی تشکیل شده‌اند که مانند بلوک‌های عظیم به‌نظر می‌رسند. اتومبیل‌های شن‌رو نمونه اصلی وسیله نقلیه‌ای است که از چنین لاستیکی استفاده می‌کند. لاستیک‌های زمین گلی دارای الگوهای آجی بزرگ و کلفت هستند که بیشترین کشش و ضریب چسبندگی را به‌سطوح گل آلود می‌بخشند. از این‌رو، این‌ها فقط برای سطوح گلی مناسب هستند.

لاستیک‌های مسابقه ای(Racing Tires)

خرید لاستیک خودرو مسابقه ای
خرید لاستیک خودرو مسابقه ای

لاستیک‌های مسابقه‌ای، هم‌چنین به‌عنوان لاستیک‌های با عملکرد فوق‌العاده شناخته و برای افراد اکشن(Action) ساخته می‌شوند. این لاستیک‌ها می‌توانند بیشترین سرعت و کشش را در طول مسیر داشته‌باشند. آن‌ها دارای گیربکس جاده‌ای باورنکردنی و ترمز قابل‌توجهی نیز هستند. الگوهای آجی بسیار کمی دارند و هیچ‌کدام از این لاستیک‌ها برای ایجاد بیشترین تماس با سطوح ساخته نمی‌شوند. تمام اتومبیل‌های اسپرت مانند اتومبیل‌های NASCAR، اتومبیل‌های F1 و بسیاری موارد دیگر مجهزبه این لاستیک هستند. آن‌ها می‌توانند گرمای شدید ناشی از رانندگی با سرعت بسیار زیاد را بدون مشکل تحلیل دهند. این لاستیک‌ها به‌ صرفه‌جویی در مصرف سوخت اهمیتی نمی‌دهند. آن‌ها به‌طور خاص ساخته‌شده اند تا از کارایی بالایی در مسیر استفاده کنند.

اگر عجله داری و میخوای خودروت رو سریع بفروشی 

اینجا کلیک کن تا توی 72 ساعت خودروت به فروش بره

نتیجه‌گیری راهنمای خرید لاستیک خودرو

خرید لاستیک خودرو
خرید لاستیک خودرو

لازم به‌ذکر است که با قراردادن لاستیک‌های اشتباه بر روی وسیله‌نقلیه خود می‌توانید هزینه زیادی را هدر دهید. برای‌ مثال اگر با تویوتا پریوس(Toyota Prius) رانندگی می‌کنید، احتمالاً لاستیک‌های تابستانی با کارایی فوق‌العاده بالا را نمی‌خواهید یا نیازی به آن ندارید. بهتر است هنگام تغییر لاستیک به نوع دیگر، کمی محافظه‌کار باشید. کمتر کسی دوست دارد لاستیک جدید بخرد. زیرا آن‌ها یکی از اقلام گران‌قیمت در خودرو هستند، هم‌چنین انتخاب موارد مناسب برای وسیله‌نقلیه می‌تواند گیج‌کننده باشد. اما بالاخره شما باید این کار را انجام دهید، زیرا رانندگی بر روی لاستیک‌های فرسوده با آج کم، ناامن است و می‌تواند شما را در گوشه‌ای از جاده رها کند. اما قبل از خرید لاستیک خودرو باید بفهمید که آیا واقعاً به آن نیاز دارید یا خیر.

اگر ماشین شما به یک طرف می‌رود و هنگام ترمز زدن به آن سمت می‌چرخید یا خودرو با اطمینان‌خاطر متوقف نمی‌شود، این ممکن است قطعا از لاستیک شما نباشد و شاید به یک تعمیر ساده مانند پرکردن لاستیک‌ها نیاز داشته باشید. خوب است قبل‌ از این‌که لاستیک‌ها آنقدر فرسوده شوند، در فکر خرید لاستیک خودرو باشید، زیرا لاستیک‌ها فقط برای مدت معینی از سال ایمن در نظر گرفته می‌شوند. یک عدد چاپ شده در جدار هر لاستیک وجود دارد که تاریخ تولید آن را نشان می‌دهد. لاستیک‌ها تاریخ انقضا ندارند، اما پس از پنج سال باید بادقت موردبازرسی قرار گیرند. امیدواریم راهنمای ما در مورد خرید لاستیک خودرو بتواند در این تصمیم به‌شما کمک کند.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

لاستیک تیوب لس چیست؟

نکات مهم نگهداری لاستیک خودرو و تشخیص فرسودگی لاستیک

زمان ترکیدن لاستیک چه کارهایی باید انجام بدهیم؟

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
2 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها

خرید لاستیک دولتی یکی از بهترین راه‌ها برای خرید لاستیک خودرو با قیمت مناسب است. با مشکلات تحریم و افزایش قیمت دلار