ورود لاستیک تیوبلس به بازار و استفاده آن بر روی خودروهای سواری یکی از اتفاقاتی بود که توانست بسیاری از شرایط و تجربه‌های رانندگی را تغییر دهد. در گذشته چرخ خودرو از سه قسمت رینگ لاستیک و تیوپ تشکیل می‌شد که لاستیک وظیفه انتقال نرم‌تر حرکت به سطح جاده را برعهده داشت و تیوب نیز وظیفه نگهداری هوای فشرده بین رینگ و لاستیک را بر عهده می‌گرفت.

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

این امر باعث می‌شد تا میزان لرزش‌ها و ضربه‌های سطح جاده به طور چشمگیری کمتر به بدنه خودرو منتقل گردد. با پیشرفت‌هایی که در زمینه تولید لاستیک‌ها صورت گرفته لاستیک تیوبلس به جای لاستیک‌های دارای تیوب وارد بازار شدند.

لاستیک تیوبلس مزایا و نکات نگهداری آن

لاستیک‌های تیوبلس دارای مزایای بسیار زیادی نسبت به لاستیک‌های نسل قبل هستند که باعث شد به طور همه‌گیری استفاده از آن‌ها افزایش یابد و در حال حاضر در بازار خودروها تقریباً همه این خودروها از لاستیک‌های تیوبلس استفاده می‌کنند. گسترش بازار لاستیک‌های تیوبلس را می‌توان به دلیل بهره‌مندی از خصوصیات کیفی ویژه‌ای شامل ایمنی بالا راحتی در کار و عملکرد خوب در میان انواع تایرهای دیگر دانست.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

تعویض پلاک خودرو

راهنمای خرید دست دوم

استعلام خلافی خودرو

تا پیش از ورود لاستیک‌های تیوبلس به بازار یکی از بزرگ‌ترین مشکلات در مورد لاستیک‌های خودرو را می‌توان پنچری بسیار زیادتر آن‌ها نسبت به نسل‌های امروزی دانست. در ادامه با مجله همراه مکانیک همراه شوید تا در مقاله ” لاستیک تیوب لس چیست و چه مزایایی نسبت به سایر لاستیک‌ها دارد ” به موضوع لاستیک‌های تیوب لس بپردازیم.

تایر تیوبلس چیست؟

تایر تیوبلس چیست؟

بهتر است در همین ابتدای مقاله لاستیک تیوب لس چیست و چه مزایایی نسبت به سایر لاستیک‌ها دارد به تعریف این نوع لاستیک بپردازیم؛ تایر تیوبلس یا همان تایرهای بدون تیوب نوعی از لاستیک هستند که یک لایه داخلی نازک از جنس بوتیل به طور کامل داخل آن‌ها را عایق بندی کرده است. وجود لایه نازکی از بوتیل در لاستیک‌های تیوبلس باعث می‌شود تا این لاستیک در کنار رینگ‌های یک تکه باعث جلوگیری از نشت هوا به بیرون از لاستیک کرده و در نتیجه می‌تواند فشار باد زیادی را در داخل لاستیک نگهداری کند.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

نکته‌ی قابل توجه در استفاده از دستگاه‌های تیوبلس یک تکه بودن رینگ و همچنین فیکس شدن کامل لاستیک‌های تیوبلس بر روی رینگ خودرو می‌باشد. در لاستیک‌های تیوبلس میزان پنچری به طور قابل مشاهده ای کاهش یافته و نوع پنچرگیری آن نیز بسیار متفاوت است در لاستیک‌های نسل گذشته که از لاستیک و تیوپ به طور جداگانه استفاده می‌شد پنچرگیری نیاز به باز کردن لاستیک از روی رینگ و درآوردن تیوب بود ولی در لاستیک‌های تیوبلس نسل جدید فرایند پنچرگیری بر روی چرخ خودرو قابل انجام است و نیازی به باز کردن چرخ از روی خودرو نیست.

میزان پنچری در این لاستیک‌ها به شکلی کاهش یافته است که در برخی از خودروها در سال‌های متوالی نیازی به استفاده از تایر زاپاس نخواهید داشت. حتی برخی از خودروهای اروپایی از این ویژگی استفاده کرده و موجوده تایر زاپاس را در خودرو به‌عنوان یک آپشن معرفی می‌کنند که بایستی برای خرید آن هزینه اضافه بپردازید.

لاستیک تیوبلس چگونه عمل می‌کند؟

لاستیک تیوبلس چگونه عمل می‌کند؟

در این بخش از مقاله ” لاستیک تیوب لس چیست و چه مزایایی نسبت به سایر لاستیک‌ها دارد ” به نحوه عملکرد این لاستیک‌ها می‌پردازیم. یکی از ایرادهای بسیار بزرگ در تایرهای نسل قبلی همان‌طور که در بالا نیز به آن اشاره شد پنچری بسیار زیاد این تایرها نسبت به لاستیک‌های تیوبلس نسل جدید است. در لاستیک‌های قدیمی در صورتی که جسمی برنده به داخل لاستیک فروش می‌رفت باد لاستیک با سرعت بسیار زیاد تخلیه شده و می‌بایست چرخ خودرو با چرخ زاپاس تعویض گردد.

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

این مسئله در سرعت‌های بالا و در جاده‌های برون شهری می‌توانست مشکل ساز باشد چراکه در سرعت‌های بالاتر تخلیه ناگهانی باد لاستیک می‌تواند باعث به هم خوردن کنترل خودرو و حوادث بعدی گردد. در لاستیک‌های تیوبلس نسل جدید پس از ورود جسم خارجی برنده به داخل لاستیک مواد داخلی به کناره‌های این جسم چسبیده و باعث می‌شوند که داخل لاستیک نتواند به سرعت خارج شود. این کاهش تدریجی باد لاستیک باعث می‌شود شما بتوانید مسیر بسیار طولانی را با لاستیک پنچر طی کنید و نیازی به تعویض لاستیک با تایر زاپاس نداشته باشید.

پنچرگیری در لاستیک‌های تیوبلس چگونه انجام می‌شود؟

پنچرگیری در لاستیک‌های تیوبلس چگونه انجام می‌شود؟

در لاستیک‌های تیوبلس نیازی به باز کردن لاستیک از روی رینگ برای پنجری وجود ندارد و در برخی از موارد می‌توان حتی با نصب بودن چرخ بر روی خودرو پنچرگیری را انجام داد. پنچرگیری در لاستیک‌های تیوبلس بدین صورت اتفاق می‌افتد که پس از خارج نمودن شی خارجی مقداری فتیله مخصوص پنچرگیری به چسب مخصوص آغشته شده و داخل سوراخ ایجاد شده قرار می گیرد.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

چسب و فیتیله در چند دقیقه محکم شده و لاستیک قابل استفاده مجدد خواهد بود اضافه های فتیله ای داخل لاستیک نیز توسط یک تیغ از سطح بیرونی لاستیک جدا شده و صاف می‌شود.

تفاوت‌های عمده در استفاده از لاستیک تیوبلس چیست؟

تفاوت‌های عمده در استفاده از لاستیک تیوبلس چیست؟

در استفاده از لاستیک‌های تیوبلس نیازی به استفاده از تیوپ وجود ندارد ولی بایستی از ریشه های یک تیکه‌ای که برای استفاده از این نوع پلاستیک طراحی شده اند استفاده کنید چرا که لبه لاستیک و رینگ با یکدیگر بایستی فیکس شوند تا بتوانند هوای پرفشار داخل لاستیک را نگهداری نمایند. همچنین در استفاده از لاستیک‌های تیوبلس بایستی نوعی والف مخصوص برای رینگ خود استفاده کنید تا از نشت هوا از کناره‌های آن جلوگیری به عمل آید.

مزایای لاستیک تیوبلس چیست؟

مزایای لاستیک تیوبلس چیست؟

مزایای لاستیک‌های تیوبلس بسیار زیاد است که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • نصب راحت‌تر لاستیک تیوبلس نسبت به لاستیک و تیوپ‌های نسل قدیم
 • عدم تخلیه ناگهانی هوای فشرده داخل لاستیک در لاستیک‌های تیوبلس که باعث جلوگیری از به هم خوردن تعادل خودرو می‌شود.
 • کاهش چشمگیر امکان انفجار لاستیک‌های  تیوبلس
 • عدم امکان ورود شن ریزه‌های جاده از کناره‌های لاستیک به داخل آن
 • عمر بیشتر لاستیک‌های تیوبلس
 • عدم وجود پنچری‌های ریز
 • کاهش وزن خودرو با استفاده از لاستیک تیوبلس

توصیه‌هایی در مورد لاستیک‌های تیوبلس

توصیه‌هایی در مورد لاستیک‌های تیوبلس
 • فشار باد لاستیک‌های تیوبلس را مرتباً تنظیم نمایید. کمبود فشار باد لاستیک در لاستیک‌های تیوبلس باعث شود تا جداره‌های کناری خودرو ترک بخورد و ترک‌خوردگی به شدت کاهش یابد.  ترک خوردن کنارهای لاستیک باعث ترکیدن خودرو در حین رانندگی نیز خواهد بود. زیاد بودن بیش از اندازه باد لاستیک‌ها نیز در مرحله اول باعث خواهد شد تا میزان تنش‌ها و ارزش‌های جاده بسیار زیادتر به خودروی شما منتقل شود همچنین افزایش باد لاستیک‌ها به میزان زیاد می‌تواند عمر این لاستیک‌ها را کم کرده و یا باعث ترکیدن آن‌ها شود.
 • والف لاستیک تیوبلس را کنترل کنید. یکی از قسمت‌هایی که می‌تواند دچار نشتی هوا گردد والف لاستیک ای نصب شده بر روی رینگ خودرو است این والس از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است چرا که خرابی و ترک‌خوردگی کناره‌های آن می‌تواند باعث شود تا باد لاستیک به صورت یکباره خارج شده و لاستیک کارایی خود را از دست دهد. این شرایط در رانندگی های جاده‌های برون شهری و سرعت‌های بالا می‌تواند خطرساز باشد.
 • لاستیک‌ها را در زیر چرخه‌ای خود را جابجا کنید. سعی کنید برای استفاده بهینه از لاستیک‌های خودرو آن‌ها را به صورت دوره‌ای و برنامه ریزی شده جابجا نمایید. جابجایی چرخه‌ای خود را می‌تواند به صورت از جلو به عقب و یا به صورت ضربدری جلو عقب انجام پذیرد. این کار باعث می‌شود تا تمامی لاستیک‌های شما به صورت یکنواخت استفاده شوند و در صورتی که در یکی از شهرها دارای لاستیک سابی باشید این کار باعث می‌شود تا تمامی لاستیک‌ها به صورت یکنواخت دچار کاهش کارایی و آسیب گردند.
 • از اسپری‌های تمیز کننده بر روی لاستیک استفاده نکنید. برخی از اسپری‌های تمیز کننده لاستیک دارای مواد اسیدی و خورنده هستند که به مرور زمان می‌تواند به لاستیک شما آسیب وارد نمایند. برای تمیز کردن لاستیک‌های خودرو بهتر است از مواد شوینده و یک اسفنج استفاده کرده و پس از آن نیز می‌توانید آن را با اسپری‌های براق کننده جلا دهید. ولی سعی کنید هیچگاه از اسپری‌های تمیز کننده لاستیک که دارای کف بسیار فراوان نیز هستند استفاده نکنید.
 • سعی کنید میزان گاز و کلاچ خودرو را در این راه افتادن طوری تنظیم نمایید تا از حداقل سر خوردن لاستیک بر روی آسفالت برخوردار باشد. سر خوردن لاستیک بر روی آسفالت باعث کاهش عمر لاستیک‌ها شده و می‌تواند هزینه‌های زیادی را به شما تحمیل نماید همچنین لاستیک‌هایی که به میزان زیاد بر روی آسفالت سر خوردن میزان چسبندگی خود بر سطح جاده‌ها را نیز از دست خواهند داد که می‌تواند در میزان ترمز پذیری خودروی شما و همچنین حفظ تعادل خودرو در  سر پیچ‌ها مؤثر باشد.
 • تیوب دار کردن لاستیک‌های تیوبلس خودداری نمایید در برخی از موارد دیده می‌شود که فروشگاه‌های لاستیک و یا آپاراتی‌ها برای کاهش هزینه‌ها پیشنهاد می‌کنند که لاستیک‌های تیوبلس را با استفاده نمایید. بهتر است هیچگاه این کار را انجام ندهید و در صورتی که مجبور به داشتن یک لاستیک با مشخصات گفته شده بودید بهتر است آن لاستیک را به‌عنوان لاستیک زاپاس در صندوق عقب خود نگهداری نمایید.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
2 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها

[…] لاستیک تیوب لس چیست […]

حامد
۱۳۹۸-۱۱-۰۱ ۰۹:۳۲

عالی بود ممنون از سایت خوبتون