دوربین راهنمایی رانندگی و اعتراض به جریمه آن

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای: 1

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

آیا تابه‌حال پیامک جریمه دوربین راهنمایی رانندگی برایتان ارسال شده است؟در مواقعی که اشتباهی رخ داده باشد یا به هر دلیلی نسبت به پرداخت آن مطمئن نباشید، اعتراض به جریمه دوربین راه‌حل پیش‌روی شما است.

احتمالا پیش آمده پیام‌هایی با این مضمون که شما در محل و زمان خاصی مرتکب تخلف رانندگی شده‌اید، از افسر راهنمایی رانندگی دریافت کرده‌ باشید. ممکن است حتی در زمان ثبت تخلف در محل کار یا منزل‌تان بوده‌ باشید و اسم محل تخلف هم به گوشتان نخورده باشد. در این شرایط، یکی از احتمالات این است که شما بی‌خبر از همه‌جا، به‌جای یک راننده متخلف که با سرپیچی از قانون اقدام به دست‌کاری پلاک خودرو خود کرده است، گرفتار جریمه دوربین راهنمایی و رانندگی شده باشید و می‌بایست جریمه دوربین را پرداخت کنید.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

علت این مشکل کجاست و راه‌حل رسیدگی به آن چیست؟ اگرچه طبق نظر افسر، خطای دوربین‌ راهنمایی و رانندگی در ثبت تخلف کمتر از یک درصد است، با این‌حال راه چاره‌ای برای ثبت شکایت و اعتراض به جریمه دوربین راهنمایی و رانندگی اندیشیده شده که در این مقاله از مجله همراه مکانیک به بررسی آن می‌پردازیم.  

انواع دوربین‌ ثبت تخلفات رانندگی و کنترل سرعت

انواع دوربین راهنمایی رانندگی و اعتراض به خلافی آن

به‌طور کلی انواع دوربین راهنمایی و رانندگی در دو دسته هوشمند و اپراتوری طبقه‌بندی می‌شوند. مبنای هر دوی این روش‌ها دوربین‌های قدرتمند و تیزبینی است که در تمامی خیابان‌ها و بزرگراه‌ها نصب و بر اساس هوش مصنوعی و نوع دستوراتی که در حافظه‌شان ثبت می‌شود، اقدام به تصویربرداری از پلاک خودرو می‌کنند.

به عنوان مثال دوربین‌هایی که در بزرگراه‌ها نصب شده، به سرعت شما حساس هستند و در صورت عبور از سرعت مجاز، عکس پلاک خودرو را گرفته و مستقیما در سوابق تخلفات راهنمایی و رانندگی شما ثبت می‌کنند.

دوربین راهنمایی رانندگی اپراتوری

در دوربین‌های اپراتوری که معمولا برای کنترل سرعت خودروها در آزادراه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، یک اپراتور پشت دوربین می‌نشیند و به شناسایی و ثبت تخلفات می‌پردازد. قطعا در این روش به‌دلیل حضور عامل انسانی درصد خطا برای ثبت تخلفات بالاتر می‌رود. اما از آنجایی‌که تصاویر در حافظه دوربین ثبت می‌شود، درصورت اعتراض راننده، امکان بازبینی و تصمیم‌گیری مجدد در تخلف ثبت شده، وجود خواهد داشت.

دوربین راهنمایی رانندگی هوشمند

دوربین راهنمایی رانندگی هوشمند

درصد بیشتری از دوربین‌های نصب شده در سطح شهر از نوع هوشمند بوده و برای ثبت سرعت خودروها، عبور از چراغ قرمز، عدم پرداخت عوارض آزادراهی و ورود به طرح ترافیک یا آلودگی هوا مورد استفاده قرار می‌گیرند. فرقی نمی‌کند در چه زمان و مکانی قرار دارید؛ این دوربین‌ها در هر شرایطی قادر به تشخیص پلاک خودرو و ثبت کوچکترین تخلفات رانندگی شما هستند؛ به طوری‌که در کمتر از دو هفته می‌توانید از میزان جریمه و جزئیات تخلفی که مرتکب شده‌اید، مطلع شوید.

در یک دسته‌بندی دیگر دوربین راهنمایی و رانندگی به سه دسته استقراری، دستی و خودرویی طبقه‌بندی می‌شوند. بسته به نوع دوربین استفاده شده، میزان دخالت پلیس در ثبت خلافی خودرو تغییر می‌کند.

به‌جای شما پاسخگوی تماس‌هایتان هستیم!

[hm_buy_form_inline]

دوربین‌ استقراری

دسته‌ای از دوربین‌ راهنمایی رانندگی هستند که کارکرد اصلی آنها ثبت سرعت خودروها است. این دوربین‌ها که در معابر سطح شهر نصب می‌شوند اغلب برای ثبت سرعت خودروها و کنترل تردد در محدوده‌های ترافیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دوربین‌ استقراری

دوربین خودوریی

نوع دیگری از دوربین راهنمایی رانندگی است که درون خودروی پلیس نصب شده و برای کنترل سرعت خودروهای جلویی در خیابان‌های خلوت مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این دوربین‌ها ثبت تخلفات توسط اپراتور حاضر در خودرو پلیس انجام می‌شود و دوربین صرفا برای تشخیص سرعت خودروها، به پلیس کمک می‌کند.

دوربین دستی

آشناترین نوع دوربین راهنمایی و رانندگی برای ثبت تخلفات همین دوربین‌های دستی است که تقریبا تمامی افراد در مسیرهای جاده‌ای با آنها مواجه شده‌اند. این دوربین‌ها توسط اپراتور پلیس و با سه‌ پایه در کنار جاده برای ثبت سرعت و کنترل خودروهای متخلف مورد استفاده قرار می‌گیرد و ثبت تخلفات توسط این آنها در طول روز کارایی و کیفیت بیشتری نسبت به شب دارد.

دوربین راهنمایی و رانندگی

ثبت جریمه توسط دوربین راهنمایی رانندگی به چه صورت است؟

بسیاری از رانندگان با مشاهده تابلوهای کنترل سرعت نامحسوس که در حاشیه بزرگراه‌ها نصب شده یا با آگاهی از مکان دوربین راهنمایی و رانندگی اقدام به کاهش سرعت خود می‌کنند تا با سرعت مجاز از مقابل دوربین راهنمایی و رانندگی عبور کنند، غافل از آنکه این دوربین‌ها بسیار سریع‌تر از آنچه شما تصور می‌کنید و با فاصله بسیار زیاد قادر به تشخیص پلاک خودرو، ثبت سرعت آن و صدور قبض جریمه هستند.

میخوای بدونی قیمت روز خودرو مورد نظرت چنده ؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. قیمت خودرو

به طورکلی محاسبه سرعت خودروها توسط دوربین راهنمایی رانندگی به سه صورت انجام می‌شود:

 • سرعت لحظه‌ای در زمان عبور از مقابل دوربین
 • سرعت متوسط بین دو دوربین متوالی
 • ترکیبی از سرعت لحظه‌ای و سرعت متوسط

به‌عنوان مثال اغلب دوربین‌‌های راهنمایی و رانندگی سطح شهر تهران شامل 2 دوربین به‌صورت هم‌زمان هستند که فاصله 3 کیلومتری را تحت پوشش قرار می‌دهند. مکانیزم محاسبه سرعت در این دوربین‌ها به این‌صورت است که دوربین اول زمان عبور خودرو از مقابل دوربین را ثبت می‌کند. دوربین دوم با محاسبه زمان و فاصله‌ای که خودرو به دوربین می‌رسد، سرعت خودرو را محاسبه کرده و در صورت بالاتر بودن از سرعت مجاز اقدام به ثبت تخلف رانندگی می‌کند.

به این‌ترتیب دوربین‌ها با تطبیق تصاویر حاصل از دو دوربین بسیار هوشمندتر از آن هستند که با کاهش سرعت در مقابل آنها، از جریمه شدن خودرو خود جلوگیری کنید.

مواردی که توسط دوربین راهنمایی و رانندگی ثبت می‌شود

انواع دوربین‌های راهنمایی و رانندگی موارد زیر را به‌عنوان تخلف ثبت می‌کنند:

 • تردد در محدوده طرح ترافیک
 • تردد در خط ویژه اتوبوس‌های تندرو
 • عبور از چراغ قرمز
 • سرعت غیرمجاز
 • پارک و توقف در مکان‌های غیرمجاز
 • عبور از عوارض شهری

جریمه

اعتراض به جریمه دوربین راهنمایی رانندگی چگونه انجام می‌شود؟

اگرچه دقت دوربین‌ها بسیار بالا است و امکان خطای آن بسیار پایین و کمتر از یک درصد، اما موارد متعددی از جریمه‌های غیرواقعی وجود دارد که زمینه نارضایتی رانندگان خودرو را ایجاد می‌کند. به همین دلیل، پلیس راهنمایی و رانندگی امکان اعتراض به جریمه دوربین را فراهم کرده تا رانندگان براساس مدارک مستند، فرایند شکایت از جریمه خودرو خود را طی کنند. 

قابل ذکر است، اعتراض به خلافی دوربین در صورتی‌که مربوط به عبور از سرعت مجاز، تردد در محدوده ترافیک و عبور از چراغ قرمز باشد، قابل اجرا خواهد بود.

نکته دیگر این است که در حال‌حاضر امکان ثبت اعتراض به جریمه دوربین به‌صورت آنلاین وجود ندارد و جهت ثبت اعتراض باید به مراکز رسیدگی به شکایات و اعتراض رانندگان مراجعه شود.

مراحل اعتراض به جریمه دوربین

 1. در صورت بررسی خلافی و اعتراض به خلافی خودرو دوربین به مراکز رسیدگی به شکایات رانندگی مراجعه کنید.
 2. مدارک موردنیاز برای اعتراض به جریمه دوربین را به کارشناسان مربوطه تحویل دهید.
 3. منتظر بمانید تا نتیجه اعتراض به جریمه دوربین صادر شود. از آنجایی‌که دقت دوربین‌ها بالا است، معمولا رای صادر شده قطعی بوده و امکان اعتراض مجدد به آن وجود ندارد.

مدارک موردنیاز

 • کارت و سند خودرو
 • مدارک شناسایی مالک
 • فرم تکمیل شده اعتراض به جریمه دوربین

مراکز رسیدگی به اعتراض جریمه دوربین در سطح شهر تهران

در حال حاضر 10 مرکز فعال جهت رسیدگی به اعتراض رانندگان به خلافی دوربین وجود دارد:

منطقه

آدرس

شماره تماس

1

بزرگراه ارتش، بلوار اوشان، نبش میدان اوشان

 

1

خیابان آزادی، نبش رودکی، پشت راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ، واحد رسیدگی دادسرای ناحیه ۳۲

 

3

بزرگراه حقانی، نرسیده به تقاطع جهان کودک، مقابل پارک آب و آتش

02186083244

10

بزرگراه نواب، تقاطع خیابان محبوب مجاز (ویژه جانبازان، ایثارگران و خانواده شهداء)

02155437161

12

خیابان شوش، نرسیده به میدان شوش، پشت بوستان بهاران، جنب کلانتری 112

 

14

خیابان نبرد شمالی، میدان نبرد، انتهای خیابان شهید ابراهیم بیدی

02133057528

16

خیابان بعثت، خیابان رجائی جنوبی، خیابان هلال احمر، مقابل سیلو

02155330307

20

شهرری، خیابان استخر، روبروی فروشگاه شهروند

02155902110

21

تهرانسر، انتهای بلوار یاس

02144538808

22

بزرگراه همت غرب، آزادگان جنوب، شهرک گلستان، بلوار گلها، خیابان یاسمن جنوبی

02144736840

اگرچه تکنولوژی‌های دیجیتال و هوش مصنوعی به کمک پلیس راهنمایی و رانندگی آمده تا فرایندهای کنترل و مدیریت شهری با کیفیت و سرعت بیشتری انجام شود اما در بعضی موارد تکنولوژی‌ها دارای نقاط ضعفی هستند که موجبات ناراضایتی کاربران را فراهم می‌آورد. بنابراین، در این مقاله سعی کردیم به‌طور جامع به توضیح تکنولوژی دوربین ثبت تخلفات راهنمایی رانندگی، چگونگی عملکردشان و نحوه اعتراض به جریمه‌ این دوربین‌ها بپردازیم.

سوالات متداول اعتراض به جریمه دوربین

آیا می‌توان اینترنتی فرایند اعتراض به جریمه دوربین را انجام داد؟

در حال حاضر امکان اعتراض به خلافی دوربین به‌صورت آنلاین و اینترنتی وجود ندارد. برای مشاهده عکس جریمه دوربین و انجام فرایند اعتراض باید به مراکز رسیدگی به تخلفات رانندگی مراجعه کنید که فهرست آن برای ساکنین شهر تهران در مقاله آمده است.

برای اعتراض به جریمه دوربین چه مراحلی باید طی شود؟
ابتدا باید استعلام خلافی خودرو خود را بگیرید. برای گرفتن عکس و پر کردن فرم شکایت به مراکز رسیدگی به شکایات رانندگی مراجعه کنید. مدارک موردنیاز را به کارشناسان مربوطه تحویل دهید و منتظر بمانید تا نتیجه مشخص شود.

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای: 1

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها