پرداخت قسطی خلافی خودرو در سال 1400

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

امکان پرداخت قسطی خلافی خودرو طی سال‌های اخیر، راهکاری مناسب برای آن دسته از افرادی است که دارای جرایم معوقه و تخلفات رانندگی سنگین هستند. جریمه رانندگی جزء جدایی‌ناپذیر رانندگی در شهرهای شلوغ و پرترافیک، به‌خصوص تهران، است. از طرفی متنوع بودن انواع جریمه خودرو مانند جریمه با دوربین، باعث شده است رانندگان از بخش قابل توجهی از جرایم رانندگی خود اطلاع نداشته باشند و پس از دریافت استعلام خلافی خودرو با مواردی مواجه می‌شوند که حتی به خاطرشان نمی‌آید چه زمانی در آن مکان حضور داشته‌اند.

پرداخت خلافی خودرو قسطی 

اگرچه بعد از اعتراض به جریمه رانندگی ممکن است مقداری از آن کسر شود اما موضوع دو برابر شدن مبلغ خلافی پس از گذشت 60 روز، قطعا مبلغ جریمه خودرو را بسیار بیشتر از حد تصور آنها خواهدکرد؛ خصوصا در شرایط فعلی که به دلیل محدودیت‌های کرونایی، جریمه‌‎های 1 میلیون تومانی هم ممکن است به مبالغ جریمه‌ خودروهای پلاک غیربومی تعلق بگیرد.

بنابراین، پرداخت یک‌جای مبالغ بالای خلافی خودرو، آن‌هم در شرایط اقتصادی فعلی برای بسیاری از افراد سخت و از حد توان‌شان خارج است. به همین دلیل پلیس راهنمایی و رانندگی به کمک رانندگان عزیز آمده و با طرح پرداخت اقساطی خلافی خودرو راه حلی برای پرداخت جریمه‌های رانندگی بالا فراهم کرده است.

خرید خودرو با بهترین شرایط
با تکمیل فرم زیر، مشاور خودرو جهت هماهنگی بازدید با شما تماس خواهد گرفت
انتخاب خودرو

در این مقاله از مجله همراه مکانیک قصد داریم با جزئیاتِ طرح پرداخت خلافی خودرو به‌صورت قسطی و شرایط استفاده از آن بیشتر آشنا شویم.

طرح پرداخت اقساطی خلافی خودرو چیست؟

محور کلی طرح پرداخت قسطی خلافی خودرو به این‌صورت است که شما در هر زمان که خواستید می‌توانید مقدار دلخواهی از جریمه رانندگی خود را انتخاب کرده و نسبت به پرداخت آن اقدام نمایید. به‌یاد داشته باشید، تنها در صورتی می‌توانید از پرداخت قسطی خلافی خودرو استفاده کنید که جریمه خودرو شما کمتر از یک میلیون تومان باشد.

به عنوان مثال، اگر مرتکب خلاف رانندگی شوید و پلیس خودرو شما را متوقف و استعلام خلافی خودرو کند، در صورتی‌که مبلغ خلافی خودرو شما بیشتر از 3 میلیون تومان باشد؛ پلیس خودرو شما را توقیف و به پارکینگ منتقل می‌کند. در این صورت امکان استفاده از پرداخت خلافی خودرو قسطی برای شما فراهم نیست و تنها در صورتی می‌توانید از این طرح استفاده کنید که مبلغ جریمه خودرو را به کمتر از یک میلیون تومان برسانید و بعد نسبت به قسط‌بندی آن اقدام کنید.

سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که آیا استفاده از طرح پرداخت اقساطی خلافی خودرو فقط مختص خودروهای توقیف شده است؟

خیر! پرداخت خلافی خودرو به‌صورت اقساط برای تمامی خودرو‌ها قابل استفاده است. تنها تفاوت در مبلغ جریمه رانندگی است و همان‌طور که پیش از این ذکر شد، اگر مبلغ خلافی خودرو شما کمتر از 1 میلیون تومان باشد می‌توانید هرزمان که خواستید از طرح پرداخت اقساطی خلافی خودرو استفاده کنید اما اگر مبلغ خلافی خودرو بیشتر باشد، باید ابتدا مقداری از خلافی خودرو را پرداخت کرده تا مبلغ کل خلافی خودرو به کمتر از 1 میلیون تومان برسد و در ادامه برای قسط‌بندی آن اقدام کنید.

پرداخت قسطی خلافی

شرایط پرداخت قسطی خلافی خودرو چیست؟

اگرچه استفاده از طرح قسطی پرداخت خلافی برای تمامی خودروها قابل استفاده است اما این خودروها باید سه شرط مهم را دارا باشند:

 1. خودرو در سن فرسودگی نباشد؛ سن فرسودگی خودرو براساس نوع کاربری و سوخت متفاوت است اما به‌طور کلی سن فرسودگی خودرو 20 سال در نظر گرفته می‌شود و خودروهای تولید شده قبل از آن مشمول استفاده از طرح پرداخت قسطی خلافی خودرو نمی‌شوند.
 2. شکایت قضایی از خودرو وجود نداشته باشد؛ در صورت وجود جرائم قضایی امکان استفاده از پرداخت اقساطی خودرو فراهم نیست.
 3. جرائم حادثه‌ساز خودرو بیش از 40 درصد نباشد؛ به‌عبارت دیگر نوع خلافی خودرو در پرداخت خلافی خودرو به‌صورت قسطی تاثیرگذار است.

دنبال خودروی کارکرده/دست دوم هستید؟ وارد نمایشگاه خودروهای کارشناسی شده ما شوید. اینجا بهترین پیشنهاد‌ها رو برات داریم.

مثال‌هایی از جرائم حادثه‌ساز عبارتند از:

 • خراب بودن چراغ‌ها و سیستم روشنایی خودرو خصوصا به‌هنگام رانندگی در شب
 • سبقت غیرمجاز
 • تجاوز از سرعت مجاز
 • عبور از چراغ قرمز راهنمایی و رانندگی
 • گردش به چپ یا راست در محل ممنوع
 • عدم رعایت حق تقدم عبور
 • عبور از پیاده‌رو با وسیله نقلیه
 • حرکت مارپیچ در مسیر
 • عبور از محل ممنوع و دور زدن ممنوع
 • عدم رعایت فاصله ایمنی با سایر خودروها
 • رانندگی با وجود نقص فنی موثر در خودرو
 • عدم رانندگی با موارد درج شده در گواهینامه مانند عینک
 • دور زدن در محل ممنوع
 • مصرف مشروبات الکلی و مواد روانگردان

در صورتی‌که یک خودرو توقیف شده حائز یکی از شرایط فوق باشد، حتی با وجود جرائم سنگین نیز قابلیت استفاده از طرح پرداخت اقساطی خلافی خودرو را ندارد و باید مبلغ خلافی خودرو را یک‌جا پرداخت کند تا امکان ترخیص خودرو از پارکینگ برای وی فراهم شود. در صورتی‌که خودرو توقیف نشده باشد و سه شرط فوق رعایت شود، خودرو می‌تواند از طرح پرداخت قسطی خلافی خودرو استفاده کرده و مبلغ جریمه را پرداخت کند.

نکته مهم و قابل ذکر این است که مبلغ خلافی خودرو باید در مدت یک‌سال پرداخت شود و در این مدت امکان معامله خودرو وجود ندارد. مهری در شناسنامه خودرو ثبت می‌شود که نشان می‌دهد خودرو در حال استفاده از طرح پرداخت قسطی خلافی خودرو است. در صورت عدم پرداخت خلافی خودرو در مدت تعیین شده، امکان توقیف مجدد خودرو و انتقال به پارکینگ وجود دارد.

چطور خلافی خودرو را قسطی پرداخت کنیم؟

در صورتی‌که خودرو شما واجد شرایط پرداخت اقساط خلافی خودرو باشد، می‌توانید به‌ دو صورت اینترنتی یا از طریق دستگاه‌ خودپرداز برخی بانک‌ها نسبت به پرداخت آن اقدام کنید:

 1. به سایت پلیس راهنمایی و رانندگی به آدرس https://www.rahvar120.ir/ مراجعه کنید.
 2. روی قسمت استعلام تخلفات رانندگی کلیک کنید.
 3. در صورتی‌که قبلا در سایت پلیس راهور ثبت نام کرده باشید، با وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور می‌توانید وارد سایت شوید و در غیر این‌صورت می‌بایست نسبت به ثبت نام در سایت با وارد کردن کدملی، تاریخ تولد و شماره تلفن همراه خود اقدام کنید.
 4. پس از مشاهده مبلغ خلافی خودرو روی قسمت پرداخت الکترونیکی جرائم کلیک کنید.
 5. برای وارد شدن در این قسمت کافی است شماره بارکد موجود در پشت کارت خودرو و شماره پلاک را وارد کنید. پس از وارد کردن اطلاعات، تمامی خلافی خودرو شما با ذکر جزئیات نمایش داده می‌شود. با توجه به ترافیک بالای سایت راهور، ممکن است این مرحله مقداری زمان‌بر باشد، با کمی صبوری می‌توانید وارد این صفحه شوید.
 6. برای پرداخت خلافی خودرو قسطی می‌توانید یک یا چند مورد از خلافی را انتخاب کنید، تیک کنار آن را بزنید تا فعال شود و در پایین صفحه روی دکمه پرداخت کلیک کنید.
 7. در ادامه، صفحه قبض پرداخت همراه با جزئیاتِ موارد انتخاب شده و مبلغ قابل پرداخت نمایش داده می‌شود؛ در صورت تایید نهایی این صفحه به صفحه پرداخت منتقل می‌شوید و با وارد کردن اطلاعات بانکی خود مبلغ جریمه پرداخت خواهد شد.

پرداخت قسطی خلافی خودرو

نکته: در صورتی‌که اقدام به پرداخت اینترنتی خلافی خودرو می‌کنید، بعد از 72 ساعت اطلاعات در سایت ثبت و خلافی خودرو شما کسر می‌شود، بنابراین در صورت عجله برای پرداخت خلافی و یا توقیف خودرو در پارکینگ بهتر است از طریق دستگاه خودپرداز یا شعب برخی بانک‌ها مانند بانک ملی نسبت به پرداخت آن اقدام نمایید.

پرداخت اقساطی خلافی خودرو برای خودروهای توقیف شده چطور انجام می‌شود؟

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، در صورتی‌که خودرو شما توقیف و به پارکینگ منتقل شده، بهتر است از طریق خودپرداز یا شعب بانک نسبت به پرداخت جریمه اقدام کنید، زیرا در این‌صورت قبض پرداخت، ضمیمه پرونده شما شده و می‌توانید سریعا نسبت به ترخیص خودرو خود اقدام کنید.

اما روش پرداخت اقساطی خلافی خودرو برای خودروهای توقیف شده و ترخیص آن‌ها به‌صورت زیر انجام می‌شود:

گام اول: مالک خودرو به‌همراه مدارک هویتی شامل شناسنامه و کارت ملی و نیز مدارک خودرو به ستاد ترخیص که محل آن در پشت قبض پارکینگ نوشته شده است، مراجعه می‌کند. 

گام دوم: پس از تحویل و بررسی مدارک توسط مامورین مربوطه، تعهدی مبنی بر پرداخت کامل جریمه خودرو در مدت یک‌سال از مالک خودرو گرفته می‌شود که در صورت عدم عمل به تعهدات، خودرو مجدد توقیف می‌شود. قابل ذکر است که تنها یک میلیون تومان از مبلغ جریمه خودرو به‌صورت اقساطی پرداخت می‌شود و مابقی باید به‌صورت نقدی و قبل از ترخیص خودرو پرداخت شود.

گام سوم: پس از اخذ تعهد و پرداخت مبلغ جریمه، می‌توانید خودرو را ترخیص کنید. توجه داشته باشید، در زمان ترخیص، پلیس مُهر شکایتی را روی مدارک خودرو شما می‌زند که نشان می‌دهد خودرو دارای خلافی بوده و شما در حال استفاده از طرح پرداخت اقساطی خلافی خودرو هستید. در این‌صورت امکان معامله خودرو در زمان تعهد شده را نخواهید داشت.

طرح پرداخت قسطی خلافی خودرو به مالکین خودرو کمک می‌کند که در صورت انباشته شدن مبلغ تخلفات یا توقیف خودرو، راحت‌تر نسبت به پرداخت خلافی خودرو و ترخیص آن اقدام نمایند. اگرچه پیشنهاد همراه مکانیک به شما پرداخت سریع جریمه رانندگی و استفاده از طرح‌های بخشودگی خلافی خودرو است تا این امکان را داشته باشید که مبالغ کمتری را به‌عنوان جریمه خودرو پرداخت کنید.

بیشتر بخوانید

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها

کافیست فرم زیر را پُر و ارسال کنید

تا بدون هیچ هزینه اضافه و بیشترین سود خودرو خود را بفروشید
انتخاب خودرو

خرید خودرو با بهترین شرایط

با تکمیل فرم زیر، مشاور خودرو جهت هماهنگی بازدید با شما تماس خواهد گرفت
انتخاب خودرو