استعلام خلافی موتورسیکلت و پرداخت جریمه آن

فهرست مطالب

استعلام خلافی موتور و پرداخت جریمه‌های آن مانند استعلام خلافی خودرو به روش‌های متعددی قابل پیگیری است. اگر شما هم جزو کسانی هستید که از موتورسیکلت برای رفت‌وآمد در خیابان‌های پرتردد و شلوغ استفاده می‌کنید، احتمالا پیش آمده به دلایل مختلف جریمه شوید! گاهی ممکن است به این دلیل که تخلفات از طریق دوربین راهنمایی رانندگی ثبت می‌شود و پلیس به‌طور مستقیم دخالت ندارد، آمار دقیق تعداد این جریمه‌ها از دست شما خارج شود و پایان چندان خوشی برایتان نداشته باشد. بنابراین، بهتر است هرچند وقت یک‌بار از خلافی موتور خود استعلام بگیرید تا برای پرداخت جریمه‌های خود به‌موقع اقدام کنید. برای اطلاع از خلافی موتور سیکلت نیازی به مراجعه حضوری نبوده و در این مقاله از مجله همراه‌مکانیک چند روش ساده برای استعلام و پرداخت خلافی موتور را به شما معرفی می‌کنیم.

6 روش استعلام خلافی موتور

1. استعلام خلافی موتورسیکلت با مراجعه به دفاتر پلیس + 10

2. استعلام آنلاین خلافی موتور از سایت راهور

3. استعلام پیامکی خلافی موتورسیکلت با کد VIN

4. استعلام خلافی موتورسیکلت با کد USSD

5. استعلام تلفنی خلافی موتور با شماره پلاک

6. استعلام خلافی موتور با اپلیکیشن‌

انواع خلافی موتور سیکلت

شما به عنوان راننده موتور سیکلت با انجام هر یک از موارد زیر که به اختصار آورده شده است جریمه خواهید شد:

 • عبور از چراغ قرمز و عدم توجه به علائم راهنمایی رانندگی
 • حرکت در پیاده رو ها و معبر های عمومی
 • سر و صدای اضافی موتور و استفاده از سیستم های تغییر دهنده سیستم اگزوز موتور
 • سرعت غیر مجاز
 • استفاده نکردن از کلاه ایمنی توسط راکب موتور و همراه
 • انجام حرکات نمایشی خطرناک
 • نداشتن مدارک موتور مانند: کارت موتور، گواهینامه و بیمه نامه
 • پوشاندن پلاک موتور به هر طریق

استعلام خلافی موتور با مراجعه به دفاتر پلیس +10

استعلام خلافی موتورسیکلت با مراجعه حضوری به دفاتر پلیس + 10 از قدیمی‌ترین روش‌های آگاهی از خلافی موتور است. این خدمت که همچون بسیاری دیگر از خدمات پلیس راهور، در دفاتر پلیس + 10 ارائه می‌شود، با پرداخت هزینه (بابت هر برگ خلافی بین 7 تا 10 هزار تومان) همراه است.

از آنجایی‌که معمولا دفاتر پلیس + 10 در نقاط اداری سطح شهر قرار دارند، پیدا کردن جای پارک مناسب یکی از سختی‌های مراجعه به این دفاتر است که در کنار شلوغی آنها، صف‌های طولانی، قطعی مداوم سیستم‌ و اغلب بی‌حوصلگی پرسنل؛ استعلام خلافی موتورسیکلت با مراجعه به دفاتر پلیس + 10 را به آخرین روش پیشنهادی تبدیل می‌کند.

البته ذکر این نکته ضروری است که اگرچه استعلام خلافی موتور با مراجعه به دفاتر پلیس + 10 کار پرزحمتی است اما معتبرترین روش برای استعلام و پرداخت خلافی موتورسیکلت محسوب می‌شود.

استعلام خلافی موتور

استعلام آنلاین خلافی موتور از سایت راهور

سایت پلیس راهنمایی و رانندگی به نشانی https://www.rahvar120.ir/ بسیاری از خدمات پلیس راهور را در کمترین زمان در اختیار شما قرار می‌دهد که استعلام خلافی موتور نیز یکی از آنها است. در این روش تنها کافی است به این سایت مراجعه کنید، در قسمت میانی صفحه، روی استعلام خلافی رانندگی کلیک کرده و پس از وارد کردن نام کاربری و رمز عبور وارد قسمت استعلام خلافی شوید. در این مرحله کد 8 رقمی پشت کارت موتور را داخل کادر مربوطه وارد و فهرست خلافی موتور خود را مشاهده کنید.

استعلام آنلاین خلافی موتورسیکلت

استعلام پیامکی خلافی موتورسیکلت با کد VIN

از حق نگذریم استعلام خلافی موتور با پیامک، ساده‌ترین روش اطلاع از خلافی موتور است. اگر در سایر روش‌ها نیاز به اینترنت یا گوشی تلفن همراه هوشمند است؛ در این روش نیاز به هیچ‌گونه ابزار جانبی نیست و فقط یک گوشی موبایل ساده کار شما را راه می‌اندازد. کافی است کد 17 رقمی VIN موتور سیکلت خود را به شما 1101202020 پیامک کنید و صبر کنید تا جواب پیامک شما ارسال شود. به همین سادگی و در کمترین زمان ممکن خلافی موتور خود را دریافت کرده‌اید. هزینه 350 تومانی که از مبلغ حساب تلفن‌تان کسر می‌شود، تنها هزینه‌ای است که می‌بایست برای استعلام خلافی موتور خود در این روش بپردازید.

استعلام خلافی موتورسیکلت با کد USSD

استعلام خلافی موتور با کد USSD  یکی دیگر از روش‌های اطلاع از خلافی موتور است که به‌صورت زیر انجام می‌گیرد:

 1. ابتدا کد #110* را شماره‌گیری کرده تا وارد سامانه 110 شوید.
 2. عدد 1 را برای گزینه خدمات قابل ارائه وارد کنید.
 3. گزینه استعلام خلافی موتور برای شما ظاهر می‌شود. با وارد کردن عدد 1 به این مرحله وارد شوید.
 4. کد VIN موتور خود را وارد کنید تا خلافی موتور برایتان ارسال شود.

نکته: این روش برای استعلام خلافی پلاک موتورهای قدیمی و موتورسیکلت‌های پلاک ملی مورد استفاده است.

استعلام تلفنی خلافی موتور با شماره پلاک

استعلام خلافی موتور سیکلت با پلاک، از طریق شماره تماس‌های 88288888 (تلفن ثابت) یا 02188288888 (گوشی تلفن همراه) امکان‌پذیر است.

با سامانه تلفن گویای پلیس راهور ناجا تماس بگیرید. با وارد کرد عدد 1 به قسمت استعلام وضعیت تخلفات رانندگی، کارت خودرو و گواهی‌نامه وارد می‌شوید. در ادامه مجددا با شماره‌گیری عدد 1 وارد قسمت بررسی وضعیت تخلفات راهنمایی رانندگی خواهید شد. صبر کنید تا به اپراتور وصل شوید. اپراتور پس از پرسش از شما، شماره پلاک خودرو را ثبت کرده و اقدام به استعلام خلافی موتور با پلاک می‌کند. در این مرحله باید اندکی صبور باشید تا نتیجه خلافی خودرو شما صادر شود.

استعلام خلافی موتور با اپلیکیشن

در حال حاضر برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های متعدد و متنوعی برای استعلام و پرداخت خلافی موتور و خودرو وجود دارد. این اپلیکیشن‌ها با اتصال به سایت پلیس راهور امکان استفاده از تمای خدمات پلیس راهور را به آسانی برای مخاطب فراهم می‌کنند. نکته‌ای که استفاده از این اپلیکیشن‌ها را جذاب می‌کند، یکپارچه بودن تمامی خدمات استعلام و پرداخت، راحتی استفاده و ذخیره اطلاعات کاربر است. به این‌ترتیب در هر بار ورود، نیاز به وارد کردن مجدد اطلاعات نیست و به سرعت می‌توان به دریافت خدمات مورد نظر اقدام کرد.

روش‌های پرداخت خلافی موتور

برای پرداخت خلافی موتور از طریق مراجعه به سایت پلیس راهور باید مراحل زیر را طی کنید:

1. به سایت راهور به نشانی https://www.rahvar120.ir/ مراجعه کنید.

2. در نوار وسط خودرو قسمت استعلام تخلفات رانندگی کلیک کنید.

پرداخت آنلاین خلافی موتور

3. در صورتی‌که قبلا از میزان خلافی موتورسیکلت خود اطلاع یافته و قصد پرداخت آن را دارید، روی قسمت پرداخت الکترونیکی جرائم کلیک کنید.

4. شماره بارکد موجود در پشت کارت موتور و شماره پلاک را وارد کنید. پس از وارد کردن اطلاعات، خلافی موتور شما با ذکر جزئیات نمایش داده می‌شود.

استعلام و پرداخت خلافی موتور

5. برای پرداخت خلافی موتور پس از انتخاب موارد خلافی موردنظر، روی دکمه پرداخت کلیک کنید.

6. در صورت تایید، به صفحه پرداخت بانک هدایت می‌شوید. با وارد کردن اطلاعات کارت بانکی خود مبلغ جریمه، پرداخت و از حساب شما کسر شود.

قابل ذکر است، در صورت پرداخت اینترنتی؛ مبلغ خلافی بعد از 72 ساعت از حساب شما کسر می‌شود. بنابراین می‌توانید از دفاتر پلیس + 10 یا شعب بانک و خودپرداز نسبت به پرداخت مبلغ خلافی موتور استفاده کنید.

آیا برای خلافی موتورسیکلت می‌توان تخفیف گرفت؟

تخفیف جرایم یا شرایط خاص پرداخت خلافی موتور در بعضی از مناسبت‌های سالیانه از سوی پلیس راهور اعلام می‌شود، در غیر این‌صورت تخفیف ثابتی وجود ندارد.

آیا می‌توان بدون کارت موتور خلافی گرفت؟

بله، برای این‌کار با تلفن گویای پلیس راهور به شماره ۸۸۲۸۸۸۸۸ تماس بگیرید.

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها