استعلام ریز خلافی خودرو موضوعی است که قصد داریم در این مقاله از سری مقالات همراه مکانیک به آن بپردازیم و پس از ذکر ضرورت استعلام ریز خلافی در هنگام خرید و فروش خودرو، با توضیح و تشریح راه‌های موجود جهت پرداخت خلافی به شما کمک کنیم تا اگر جریمه شدید غیر از پرداخت آن دغدغه‌ی دیگری نداشته باشید. لطفا با ما همراه باشید.

تابحال به فروش خودرو خودت بدون یک ثانیه اتلاف وقت فکر کردی، اینجا کلیک کن تا با بالاترین سود ممکن خودروی خودت رو بفروشی

همانطور که همه می‌دانیم جریمه رانندگی یکی از تجربیات بد هر راننده‌ای به حساب می‌آید. و زمانی‌که برای پرداخت آن جریمه و خلافی اقدام می‌کنیم نیز جزء لحظات ناخوشایند زندگی ما است. علاوه‌بر همه‌ی این‌ها اطلاع از میزان خلافی و نحوه‌ی پرداخت آن برای همه تبدیل به یک نیاز اساسی شده است. مخصوصا رانندگان پرتخلف که برای برخی از آن‌ها پرداخت ماهیانه قبض خلافی خودرو مانند پرداخت قبض آب و برق و تلفن ماهیانه امری عادی به نظر می‌رسد.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید:

راهنمای خرید خودرو دست دوم

تعویض پلاک خودرو

اما همین نحوه‌ی استعلام ریز خلافی خودرو و پرداخت آن برای اکثر مردم سخت و مبهم بوده و اغلب از روش‌های متعدد موجود جهت استعلام خلافی خودروی خود بی‌خبرند. صحت این ادعا را نیز می‌توان در صحبت‌های فرمانده نیروهای انتظامی پایتخت کشور جستجو کرد که گفت: روزانه حدود 430 نفر از شهروندان جهت استعلام و پرداخت خلافی خودرو به مرکز 197 مراجعه می‌کنند.

این درحالی است که اگر از روش‌های الکترونیکی متعدد موجود باخبر باشیم دیگر نیازی به مراجعه حضوری و صرف زمان و هزینه‌ی بیشتر نداریم.

ضرورت استعلام ریز خلافی خودرو در زمان خرید و فروش

اگر شما حتی یک‌بار هم اقدام به خرید و فروش خودرو کرده باشید، از اهمیت استعلام خلافی و آگاهی از میزان خلافی خودرو باخبر شده‌اید. در گذشته رانندگان مجبور بودند برای آگاهی از میزان خلافی خودرو و دریافت قبض به‌ دفاتر پلیس+10 و یا ادارات راهنمایی و رانندگی سطح شهر مراجعه کرده و با طی کردن مراحلی بسیار وقت‌ گیر اقدام به دریافت برگه و پرداخت خلافی کنند.

اما امروزه راهنمایی و رانندگی کشور برای استعلام ریز خلافی و پرداخت آن چندین روش را معرفی کرده است که اکثرا به‌طور الکترونیکی و بدون نیاز به مراجعه حضوری بوده و تنها از طریق اینترنت و به صورت آنلاین درحال ارائه خدمات هستند.

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

برگه استعلام خلافی
برگه استعلام خلافی

روش‌های استعلام ریز خلافی خودرو و پرداخت جریمه

شاید همگی بدانید که برای پرداخت خلافی خودرو دو ماه فرصت دارید و اگر در این 60 روز نسبت به پرداخت آن اقدام نکنید، جریمه‌ی شما دو برابر می‌شود. و اگر میزان خلافی بالای یک میلیون تومان باشد خودروی شما توقیف خواهد شد.

همراه مکانیک مدتی است جهت آسان‌تر شدن پروسه استعلام ریز خلافی خودرو برای شما مردم عزیز اقدام به راه‌اندازی ابزار استعلام خلافی در وبسایت شرکت کرده است. اگر می‌خواهید بدون اتلاف وقت از میزان خلافی خودروی خود باخبر شوید اینجا را کلیک کنید.

 روش‌های مختلف استعلام خلافی خودرو:

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

1. ازطریق سایت پلیس راهور

یکی از روش‌های الکترونیکی استعلام ریز خلافی خودرو، مراجعه به سایت پلیس راهور ناجا به آدرس www.rahvar120.ir است.

همه‌ی رانندگان محترم می‌توانند با ورود به وبسایت راهور 120 در قسمت منو به بخش خدمات رفته و از قسمت استعلام میزان تخلفات رانندگی، از میزان خلافی خودرو‌ی خود باخبر شوند. البته استفاده از این روش احتیاج به کد 9 رقمی درج شده در پشت کارت ماشین دارد که باید آن را در قسمت مشخص شده وارد کنند.(کارت‌های قدیمی دارای کد 8 رقمی بودند). لازم به ذکر است که به دلیل آفلاین بودن این وب‌سایت و عدم اتصال دائمی به سرورهای پلیس راهور، درج اطلاعات از امنیت خوبی برخوردار است و تمام بانک اطلاعاتی راهور120 به‌صورت هفتگی آپدیت می‌شود.

هرچند که این روش بسیار سهل و آسان است اما گاهی اوقات بخش استعلام خلافی وبسایت در دسترس نیست که باعث بروز مشکل در امر دریافت میزان خلافی می‌شود.

وبسایت پلیس راهور
وبسایت پلیس راهور

2. از طریق پیامک

در این روش که در هر زمان و مکانی قابل استفاده است، شما می‌توانید با ارسال کد 17 رقمی VIN  موجود برروی سند و یا کارت ماشین به یکی از شماره‌های(1101202020، 110005151، و یا 30005151)،  قبض خلافی را همراه با شناسه قبض و شناسه پرداخت دریافت و با اطلاع از میزان جریمه خودروی خود نسبت به پرداخت آن اقدام کنید.

3. از طریق کدهای دستوری USSD

در این روش با هر تلفن همراهی بدون نیاز به اینترنت، با شماره‌گیری کد دستوری *۱۱۰*# و رفتن به قسمت خدمات راهور و انتخاب گزینه استعلام خلافی خودرو، و سپس وارد کردن کد VIN(نوشته شده برروی کارت ماشین که با IR شروع می‌شود) از میزان خلافی خود آگاه شده و نسبت به پرداخت آن اقدام کنید. لازم به ذکر است که هنگام وارد کردن اطلاعات خود زبان تلفن همراه را برروی انگیلیسی قرار داده و حروف لاتین را به صورت بزرگ وارد کنید.

4. از طریق شماره پلاک خودرو و تماس تلفنی

استعلام ریز خلافی خودرو از طریق شماره پلاک خودرو سوالی است که اغلب مردم می‌پرسند. این روش تنها از طریق برقراری تماس با شماره تلفن ۸۸۲۸۸۸۸۸ امکان‌پذیر است(مردم عزیز ساکن شهرستان‌ها باید پیش شماره 021 را شماره‌گیری بفرمایند). با این تماس شما می‌توانید از میزان جرائم و یا عدم خلافی خودروی خود مطلع شوید.

5. از طریق اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های موبایلی

مدتی است که اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های موبایلی مختلفی برای استعلام ریز خلافی و آگاهی از میزان جرائم خودرو به راه افتاده‌اند که روشی ساده برای این کار به حساب آمده و جهت استفاده از آن‌ها فقط به اینترنت احتیاج دارید.

علاوه‌بر آن وبسایت همراه مکانیک برای عزیزانی که بدون نصب اپلیکیشن مایل به دریافت میزان خلافی خود هستند، ابزار استعلام خلافی خودرو را راه‌اندازی کرده که هم اکنون می‌توانید به راحتی از آن استفاده کنید.

استعلام خلافی همراه مکانیک
استعلام خلافی همراه مکانیک

6. از طریق مراجعه حضوری به دفاتر پلیس + 10

در این روش می‌بایست به دفاتر پلیس + 10 مراجعه کرده و با پرداخت مبلغی به دریافت برگه خلافی و استعلام ریز خلافی خودرو اقدام کنید. اما توجه داشته باشید که استفاده از این روش تنها برای رانندگانی مقدور است که مجموع خلافی خودروی آن‌ها کمتر از یک میلیون تومان باشد، در غیر‌اینصورت بایستی به اداره راهنمایی و رانندگی مراجعه کنید.

به پیشنهاد ما بهتر است قبل از مراجعه حضوری، خلافی خودروی خود را اینترنتی مشاهده بفرمایید و اگر میزان خلافی شما بیش از یک میلیون تومان بود به راهنمایی و رانندگی مراجعه کنید.

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

استعلام خلافی در پلیس+10
استعلام خلافی در پلیس+10

پاسخ به برخی از سوالات شما پیرامون استعلام خلافی

سوال: اگر کارت ماشین خودر را گم کرده باشیم باز هم می‌توانیم استعلام ریز خلافی را بگیریم؟

پاسخ: بله، در تمامی روش‌های ذکر شده نیاز به شماره VIN و یا کد 8 یا 9 رقمی خودرو است که در پشت کارت ماشین درج شده، اما اگر کارت ماشین خود را گم کردید می‌توانید با استفاده از شماره VIN درج شده در برگه سبز خودرو و یا سند خودرو خود اقدام به استعلام ریز خلافی کنید.

سوال: چرا وقتی در سایت راهور خلافی را پرداخت می‌کنیم از لیست خلافی خودرو با تاخیر حذف می‌شود؟

پاسخ: زمانی‌که شما قبض خود را پرداخت می‌کنید بلافاصله از طریق درگاه پرداخت بانک تسویه می‌شوند، اما ممکن است حذف جرایم شما از لیست خلافی با تاخیر انجام شود. دلیل این اتفاق ساختار آفلاین و دستی وبسایت پلیس راهور است که با تاخیر به‌روز رسانی می‌شود اما لیست خلافی‌ها در دفاتر پلیس + 10 کاملا به‌روز است.

سوال: چرا بعضی از قبوض خلافی خودرو امکان پرداخت ندارند؟

پاسخ: دلیل این اتفاق نیز همان دستی بودن وبسایت پلیس راهور ناجا است که به‌روز رسانی آن زمان‌بر است. لذا معمولا زمان زیادی صرف فرآیند صدور شناسه قبض و پرداخت آن می‌شود.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید:

 خلافی خودرو

استعلام تعویض پلاک

شرایط و مراحل معاینه فنی

مدارک و شرایط نقل و انتقال خودرو

جرم کاهش کیلومتر خودرو و نحوه برملا سازی آن

مرکز تعویض پلاک میثم

مراکز تعویض پلاک تهران

مرکز تعویض پلاک اتحاد

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
4 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها

[…] استعلام ریز خلافی خودرو […]

[…] استعلام ریز خلافی خودرو […]

[…] استعلام ریز خلافی خودرو […]

[…] استعلام ریز خلافی خودرو […]