روش‌ های پرداخت خلافی خودرو و قبض جریمه

فهرست مطالب


حتی اگر یک راننده محتاط باشید و قوانین راهنمایی رانندگی را به‌درستی رعایت کنید، بازهم امکان دارد هنگام فروش ماشین سروکارتان به پرداخت خلافی خودرو بیفتد. از نظر قانون، فروشنده موظف است پیش از مراجعه به مرکز تعویض پلاک، نسبت به پرداخت جرایم رانندگی اقدام کند و رسید تسویه و پرداخت قبض جریمه خودرو را به همراه داشته باشد. همچنین اگر میزان خلافی خودروی شما به بیش از یک میلیون تومان برسد، پلیس می‌تواند آن را توقیف کند.

از آنجایی‌که یکی از بزرگ‌ترین دغدغه ساکنین کلان‌شهرها زمان است، تصمیم گرفتیم در این مقاله تمامی روش‌های پرداخت خلافی ماشین را معرفی کنیم تا هنگامی‌که نیاز فوری به این کار داشتید، بتوانید در کوتاه‌ترین زمان نسبت به استعلام و پرداخت فوری خلافی خودرو اقدام کنید.

همچنین برای جلوگیری از اتلاف وقت، پیشنهاد می‌کنیم از روش‌های پرداخت آنلاین جریمه خودرو (مثل سامانه پرداخت خلافی خودرو) به‌جای روش‌های حضوری استفاده کنید و نحوه پرداخت خلافی خودرو با گوشی را یاد بگیرید.

 

چند روش برای پرداخت خلافی خودرو وجود دارد؟

حالا که به اهمیت موضوع پرداخت خلافی خودرو پی بردید، وقت آن رسیده است که با روش‌های مختلف پرداخت آن هم آشنا شوید. روش‌های پرداخت خلافی خودرو به دو دسته حضوری و غیرحضوری تقسیم می‌شود؛ اما پیش از پرداخت قبض جریمه ابتدا باید از مقدار آن مطلع شوید.

استعلام و پرداخت خلافی خودرو با ابزار خلافی همراه مکانیک

بهترین و سریع ترین روش استعلام خلافی خودرو و پرداخت آن به صورت آنلاین، استفاده از ابزار خلافی همراه مکانیک است. برای استفاده از این ابزار وارد صفحه استعلام خلافی خودرو شوید. در این صفحه می‌توانید با وارد کردن شماره پلاک و کد ملی، سوابق خلافی خودروی‌تان را همراه با جزئیات ببینید. بعد از مشاهده لیست خلافی، امکان پرداخت آنلاین جریمه را نیز خواهید داشت.

 

استعلام خلافی خودرو

 

پرداخت جریمه خودرو از سایت راهور 120 (سامانه پرداخت خلافی خودرو)

سایت پلیس راهور ناجا به آدرس rahvar120.ir  معتبرترین مرجع رسمی پرداخت آنلاین خلافی خودرو به‌حساب می‌آید که با استفاده از چند مرحله ساده می‌توانید نسبت به پرداخت قبض جریمه رانندگی خود در این سایت اقدام کنید.

البته لازم به ذکر است که اطلاعات نمایش‌داده‌شده در این سایت، یک نسخه کپی از اطلاعات سامانه اجرائیات پلیس راهور در 48 ساعت گذشته است و برخط نیست. همچنین در صورت پرداخت جریمه راهنمایی رانندگی در این سایت، اطلاعات آن بعد از 72 ساعت در سامانه پلیس راهور درج می‌شود و در نتیجه، استفاده از سایت راهور 120 یکی از راه‌های پرداخت فوری خلافی خودرو محسوب نمی‌شود.

اگر جریمه شما به‌صورت تسلیمی، الصاقی یا دوربینی باشد، از طریق خود برگ جریمه یا پیامک، به شناسه قبض و شناسه پرداخت جریمه دسترسی خواهید داشت. برای پرداخت جریمه خودرو با شناسه قبض باید به اواسط صفحه سایت پلیس راهور مراجعه کرده و روی گزینه پرداخت الکترونیکی جرائم کلیک کنید.

 

پرداخت تجمیعی جرایم در سایت راهور 120

 

سپس به صفحه دیگری منتقل شده و با وارد کردن دو شناسه اقدام به پرداخت جریمه خود نمایید.

در صورتی‌که بخواهید پرداخت جرایم رانندگی را به‌صورت تجمیعی انجام دهید یا از مبلغ کلی آن بی‌اطلاع هستید، باید مراحل زیر را در سایت پلیس راهور طی کنید:

1.به بخش استعلام میزان تخلفات رانندگی بروید. پس از کلیک روی این گزینه، به سامانه سخا (epolice.ir) منتقل می‌شوید.

 

استعلام خلافی در سایت راهور 120

 

2.اگر در سامانه خدمات الکترونیک انتظامی (سخا) دارای نام کاربری هستید، وارد داشبورد کاربری خود شوید. در غیر این صورت، باید در این سامانه ثبت‌نام کنید. برای ثبت‌نام در سایت با وارد کردن کد ملی، تاریخ تولد و شماره‌تلفن، پیامک فعال‌سازی را دریافت می‌کنید و می‌توانید به سامانه وارد شوید.

 

ثبت نام در سایت سخا

 

3.پس از ورود به بخش تخلفات خودرو، باید شماره بارکد کارت خودرو را مانند تصویر زیر وارد کنید تا لیست خلافی خودرو برای شما نمایش داده شود.

 

استعلام خلافی با بارکد خودرو

 

4.در صفحه باز شده می‌توانید لیست تخلفات رانندگی خود را با جزئیاتی مانند محل تخلف، نوع تخلف، مبلغ، شناسه قبض و شناسه پرداخت مشاهده کنید.

5.با انتخاب دکمه افزودن به لیست پرداخت می‌توانید هر تعداد از جریمه‌هایی که قصد پرداختشان را دارید، انتخاب کرده و نسبت به پرداخت آنها از طریق درگاه بانکی اقدام کنید.

همچنین می‌توانید شناسه قبض و شناسه پرداخت خلافی خودرو را یادداشت کرده و از سایر روش‌ها نسبت پرداخت قبض جریمه با شماره قبض اقدام کنید.

همان‌طور که مشاهده کردید، سایت راهور 120 امکان مشاهده ریز خلافی خودرو را هم برای رانندگان فراهم کرده است، در نتیجه مجبور نیستید حتماً تمامی مبلغ جریمه خود را یک‌باره پرداخت کنید.

 

 

نحوه پرداخت خلافی خودرو با گوشی (آنلاین)

مانند بسیاری از قبوض خدماتی دیگر، می‌توانید از طریق اپلیکیشن‌های مختلف نیز نسبت به پرداخت قبض جریمه خودرو اقدام کنید. بسیاری از این نرم‌افزارها علاوه بر قابلیت پرداخت خلافی، خدمات مشاهده ریز خلافی را هم ارائه می‌دهند.

در اکثر این اپلیکیشن‌ها امکان پرداخت جریمه خودرو با شناسه قبض، شماره پلاک و مشخصات مالک خودرو وجود دارد. برای پرداخت خلافی خودرو با پلاک باید یک مبلغ ناچیز بپردازید؛ اما پرداخت قبض جریمه با شماره قبض معمولاً رایگان است.

یکی از معتبرترین اپلیکیشن‌های پرداخت خلافی خودرو، اپلیکیشن «پلیس من» است که برای هر 2 پلتفرم اندروید و iOS منتشر شده و برای پرداخت خلافی خودرو با پلاک، بارکد پشت کارت خودرو و … می‌توانید از آن استفاده کنید.

 

پرداخت خلافی با برنامه پلیس من

 

پرداخت قبض جریمه با کد USSD

یکی دیگر از روش‌های پرداخت فوری خلافی خودرو، استفاده از کدهای USSD است.  برخی از اپلیکیشن‌هایی که با این کدها کار می‌کنند، امکان پرداخت جرایم رانندگی را هم فراهم کرده‌اند که این فرایند با شماره‌گیری کد USSD و وارد کردن شناسه قبض و شناسه پرداخت خلافی خودرو صورت می‌گیرد.

توجه کنید که وضعیت کد #110* متفاوت است. شما با شماره‌گیری این کد USSD تنها قادر به استعلام خلافی هستید و با زدن این کد و انتخاب گزینه دوم (خدمات راهور) تنها می‌توانید شناسه قبض جرایم یا کل مبلغ خلافی را مشاهده کنید. برای پرداخت جریمه خودرو با شناسه قبض باید از سایر راه‌هایی که در این مقاله معرفی شده استفاده کنید.

 

پرداخت خلافی خودرو با پیامک (SMS)

علاوه بر برنامه‌های موبایلی و روش‌های آنلاین پرداخت جریمه راهنمایی رانندگی، سامانه پیامکی ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ نیز خدمات مشاهده هزینه خلافی خودرو را با استفاده از شماره VIN خودرو ارائه می‌دهد. شماره VIN خودرو همان شماره ۱۷ رقمی پشت کارت خودرو است که با حروف IR شروع می‌شود.

ترتیب وارد کردن اطلاعات برای دریافت خلافی از طریق پیامک با یکی از 2 روش زیر انجام می‌شود:

  1. ارسال شماره وین خودرو همراه با یک ستاره * به سامانه پیامکی ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ (اول شماره VIN و بعد ستاره را بنویسید)
  2. ارسال شماره ۸ رقمی بارکد خودرو همراه با یک مربع # و سپس ستاره * به سامانه پیامکی ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ (ابتدا مربع، سپس عدد هشت‌رقمی و در نهایت ستاره را بنویسید)

 

 

پرداخت هزینه خلافی با مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰

یکی از راه‌های پرداخت فوری خلافی خودرو مراجعه حضوری به دفاتر پلیس+10 است. از آنجایی‌که سایر روش‌ها ممکن است با تأخیر در سیستم ثبت شود و گاهی مانند فروش خودرو لازم است که فوراً برای پرداخت جریمه ماشین اقدام کنید، مراجعه حضوری به دفاتر پلیس +۱۰ مطمئن‌ترین راه خواهد بود.

در این مراکز پس از پرداخت قبض جریمه خود، می‌توانید تأییدیه مهرشده نیز دریافت کنید که یکی از مدارک لازم و ضروری برای مراجعه به مراکز تعویض پلاک تلقی می‌شود.

پرداخت قبض جریمه با خودپرداز

همانند سایر قبض‌ها، می‌توانید برای پرداخت قبض جریمه خودرو نیز به خودپرداز مراجعه کنید. برای پرداخت قبض جریمه با خودپرداز باید شناسه قبض و شناسه پرداخت جریمه خودرو را داشته باشید. در این روش امکان استعلام خلافی وجود ندارد.

همان‌طور که در ابتدا اشاره کردیم، پرداخت خلافی خودرو یکی از موضوعات مهم برای مالکان خودرو است. اطلاع از روش‌های پرداخت خلافی ماشین به شما کمک می‌کند هر زمان که لازم بود از میزان جریمه‌های خود مطلع شوید و از عواقبی مثل دوبرابر شدن جریمه‌ها و توقیف خودرو به دلیل گذشتن جمع خلافی از یک میلیون تومان، جلوگیری کنید. 

 

سؤالات متداول پرداخت خلافی خودرو

پس از پرداخت آنلاین خلافی خودرو، چقدر طول می‌کشد تا در سایت راهور خلافی کسر شود؟

بدهی شما پس از پرداخت جریمه به‌صورت لحظه‌ای از سایت راهور کسر خواهد شد، اما ثبت این اطلاعات در سایت راهور 7 تا 14 روز طول می‌کشد و پس از آن جریمه شما از سایت حذف خواهد شد.

بهترین روش پرداخت قبض جریمه کدام است؟

برای پرداخت مستقیم قبض جریمه رانندگی یا خلافی خودرو بهترین روش استفاده از سایت راهنمایی‌ورانندگی است.

سریع‌ترین راه صفر کردن خلافی خودرو کدام است؟

با مراجعه به پلیس 10+ می‌توانید خلافی خودروی خود را فوراً صفر کنید. همچنین می‌توانید برگ تأییدیه پرداخت خلافی را برای مراجعه به مراکز تعویض پلاک بگیرید.

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
4 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
عزیز پاییز
1402-12-22 23:19

پول واریز کردم اما به من هیچ چیزی ندادید چرا پول میکیرد این خودش یک دزدی بزرک از مردم هست خدا ازتون بگره حق منو

سردبیر
1403-01-20 17:07
پاسخ به  عزیز پاییز

همراه عزیز
اگر به هر دلیلی مشکلی با سامانه داشتین میتونید به شماره پشتیبانی موجود در همون فرم پیام بدین تا مشکلتون رو پیگیری کنن

hojat
1402-02-15 14:27

عالیه

رضا
1400-12-26 00:20

قبلا پرداخت خلافی از طریق موبایل رایگان بود الان اونم پولی شده