روش‌ های پرداخت خلافی خودرو و قبض جریمه 1401

فهرست مطالب

 حتی اگر یک راننده محتاطی باشید و قوانین راهنمایی‌رانندگی را به‌درستی رعایت کنید، بازهم هنگام فروش ماشین خود حتماً سروکارتان به پرداخت خلافی خودرو خواهد افتاد. به لحاظ قانونی پیش از مراجعه به مرکز تعویض پلاک، باید ابتدا نسبت به پرداخت قبض جریمه اقدام کنید و رسید تسویه و پرداخت جریمه خودرو را به‌همراه داشته باشید.

از آنجایی‌که یکی از بزرگ‌ترین دغدغه ساکنین کلان شهرها، زمان است، تصمیم گرفتیم در این مقاله تمامی روش‌های پرداخت خلافی ماشین را معرفی کنیم تا هنگامی‌که نیاز فوری به این کار داشتید، بتوانید در کوتاه‌ترین زمان اقدام به استعلام خلافی خودرو و پرداخت آن کنید.

همچنین برای حفظ سلامتی خود در زمان پاندمی کرونا، پیشنهاد می‌کنیم از روش‌های پرداخت آنلاین جریمه خودرو به‌جای روش‌های حضوری استفاده کنید.

انواع روش‌های پرداخت خلافی خودرو

حالا که به اهمیت موضوع پرداخت خلافی خودرو پی بردید، وقت آن رسیده است که با روش‌های مختلف پرداخت آن هم آشنا شوید. روش‌های پرداخت خلافی خودرو راهور به دو دسته حضوری و غیرحضوری تقسیم می‌شود اما پیش از پرداخت قبض جریمه ابتدا باید از مقدار آن مطلع شوید.

انواع روش‌های پرداخت فوری خلافی خودرو
انواع روش‌های پرداخت قبض جریمه خودرو

پرداخت جریمه خودرو از سایت راهور 120

سایت پلیس راهور ناجا به آدرس rahvar120.ir اولین مرجع رسمی پرداخت آنلاین خلافی خودرو به‌حساب می‌آید که با استفاده از چند مرحله ساده می‌توانید نسبت به پرداخت قبض جریمه رانندگی خود در این سایت اقدام کنید. بهترین راه برای پرداخت جریمه خودرو، پرداخت از طریق سایت پلیس راهور است چرا که مطابق با آخرین وضعیت بدهی شما بوده و شما مستقیما با پلیس راهور به عنوان مرجع دریافت کننده جریمه در تماس هستید. مراحل پرداخت خلافی خودرو از راهور به‌قرار زیر است:

اگر جریمه شما به صورت تسلیمی باشد و قبض جریمه برایتان صادر شود یا از طریق دوربین جریمه برایتان صادر شده باشد؛ شناسه قبض و شناسه پرداخت جریمه برای شماره مالک خودرو پیامک خواهد شد. با استفاده از این دو شناسه برای پرداخت جریمه به اواسط صفحه سایت پلیس راهور مراجعه کرده و روی گزینه پرداخت الکترونیکی جرائم کلیک کنید.

پرداخت الکترونیکی جرائم

سپس به صفحه دیگری منتقل شده و با وارد کردن دو شناسه اقدام به پرداخت جریمه خود نمایید.

در صورتی که به طور تجمیعی تصمیم به پرداخت خلافی خود داشته یا از مبلغ کلی آن بی اطلاع هستید، مراحل زیر را در سایت پلیس راهور انجام دهید:

1. به بخش استعلام میزان تخلفات رانندگی بروید.

2. اگر در سامانه خدمات الکترونیک انتظامی (سخا) دارای نام کاربری هستید، وارد داشبورد کابری خود شده در غیر این صورت در این سامانه ثبت‌نام کنید. برای ثبت‌نام در سایت با وارد کردن کد ملی، تاریخ تولد و شماره تلفن، پیامک فعال‌سازی را دریافت می‌کنید و می‌توانید به سامانه وارد شوید.

3. پس از ورود در بخش تخلفات خودرو باید شماره بارکد کارت خودرویتان را مانند تصویر نمونه وارد کنید تا لیست خلافی خودرو برای شما نمایش داده شود.

4. در صفحه باز شده می‌توانید لیست تخلفات رانندگی خود را با جزئیاتی مانند محل تخلف، نوع تخلف، مبلغ، شناسه قبض و شناسه پرداخت مشاهده کنید.

5. با انتخاب دکمه افزودن به لیست پرداخت می‌توانید هر تعداد از جریمه‌هایی که قصد پرداخت‌شان را دارید، انتخاب کرده و نسبت به پرداخت آنها از طریق درگاه بانکی اقدام کنید.

همچنین می‌توانید شناسه قبض و شناسه پرداخت خلافی خودرو را یادداشت کرده و از سایر روش‌های پرداخت قبوض نسبت به تسویه و پرداخت آن اقدام کنید.

همان‌طور که مشاهده کردید، سایت راهور 120 امکان مشاهده ریز خلافی خودرو را هم برای رانندگان فراهم کرده است، در نتیجه مجبور نیستید حتماً تمامی مبلغ جریمه خود را یک‌باره پرداخت کنید. تنها مشکل سایت راهور این است که به‌روزرسانی اطلاعات خلافی در آن به‌صورت هفتگی صورت می‌گیرد و در صورتی‌که از همین سامانه اقدام به پرداخت خلافی کنید، اطلاعات پرداخت شما بعد از 72 ساعت و گاهی بیشتر در سیستم ثبت می‌شود.

پرداخت خلافی خودرو با موبایل

مانند بسیاری از قبوض خدماتی دیگر، پرداخت قبض جریمه از طریق اپلیکیشن‌های مختلف نیز امکان‌پذیر است. بسیاری از این نرم‌افزارهای موبایلی علاوه بر قابلیت پرداخت خلافی، خدمات مشاهده ریز خلافی را هم ارائه می‌دهند. 

پرداخت قبض جریمه با کد USSD

برخی از این اپلیکیشن‌ها قابلیت دسترسی به خدمات پرداخت جریمه‌های رانندگی از طریق کد USSD را هم برای مالکان خودرو فراهم آورده‌اند که با شماره‌گیری کد USSD و وارد کردن شناسه قبض و شناسه پرداخت خلافی خودرو می‌توانید نسبت به پرداخت جریمه رانندگی خود اقدام کنید.

اما توجه کنید که کدهای ارائه شده توسط این اپلیکیشن‌ها مانند اپلیکیشن آپ، با کد *110# متفاوت است. شما با شماره‌گیری این کد USSD تنها قادر به استعلام خلافی هستید و برای پرداخت جریمه باید از راه‌هایی که در این مقاله معرفی شد، استفاده کنید.

پرداخت خلافی خودرو با پیامک (SMS)

علاوه بر برنامه‌های موبایلی و روش‌های آنلاین پرداخت خلافی، سامانه پیامکی به شماره ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ نیز خدمات مشاهده هزینه خلافی خودرو را با استفاده از شماره VIN خودرو ارائه می‌دهد. (شماره VIN خودرو همان شماره ۱۷ رقمی پشت کارت خودرو است که با حروف IR شروع می‌شود.) ترتیب وارد کردن اطلاعات برای دریافت خلافی از طریق پیامک به‌صورت زیر است:

ارسال شماره وین خودرو همراه با یک ستاره * به سامانه پیامکی ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ (اول شماره VIN و بعد ستاره را بنویسید) یا ارسال شماره ۸ رقمی بارکد خودرو همراه با یک مربع # و سپس ستاره * به سامانه پیامکی ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ (ابتدا مربع، سپس عدد هشت رقمی و در نهایت ستاره را بنویسید.)

پرداخت هزینه خلافی با مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰

سریع‌ترین راه پرداخت هزینه خلافی خودرو، مراجعه حضوری به دفاتر پلیس+10 است. از آنجایی‌که سایر روش‌ها ممکن است با تأخیر در سیستم ثبت شود و گاهی مانند فروش خودرو لازم است که فورا برای پرداخت جریمه ماشین اقدام کنید، مراجعه حضوری به دفاتر پلیس +۱۰ مطمئن‌ترین راه خواهد بود.

در این مراکز پس از پرداخت قبض جریمه خود می‌توانید تائیدیه مهرشده نیز دریافت کنید که برای مراجعه به مراکز تعویض پلاک یکی از مدارک لازم و ضروری تلقی می‌شود.

بهترین و سریع‌ترین راه پرداخت خلافی خودرو

همان‌طور که در ابتدا اشاره کردیم، پرداخت خلافی خودرو یکی از موضوعات مهم برای دارندگان خودرو است. اطلاع از روش‌های پرداخت خلافی ماشین به شما کمک می‌کند هر زمان که لازم بود از میزان جریمه‌های خود مطلع شوید. از آنجایی‌که مقدار برخی جریمه‌ها در صورت عدم پرداخت در مهلت مقرر 2 برابر می‌شود، توصیه می‌کنیم هرچند وقت یک‌بار نسبت به پرداخت خلافی خودرو خود از در دسترس‌ترین روش اقدام کنید.

این موضوع را مدنظر داشته باشید که اگر خلافی شما از مقدار مشخصی بیشتر شود، پلیس راهور دستور توقیف خودروی شما را صادر می‌کند که می‌تواند برایتان مشکل‌ساز شود. پس بهتر است با بررسی‌های دوره‌ای و پرداخت قبض‌های جریمه‌ خودرویتان از بروز مشکلات بعدی پیشگیری کنید.

سوالات متداول پرداخت خلافی خودرو

پس از پرداخت آنلاین خلافی خودرو، چقدر طول می‌کشد تا در سایت راهور خلافی کسر شود؟

بدهی شما پس از پرداخت جریمه به‌صورت لحظه‌ای از سایت راهور کسر خواهد شد، اما ثبت این اطلاعات در سایت راهور 7 تا 14 روز طول می‌کشد و پس از آن جریمه شما از سایت حذف خواهد شد.

بهترین روش پرداخت قبض جریمه کدام است؟

برای پرداخت مستقیم قبض جریمه رانندگی یا خلافی خودرو بهترین روش استفاده از سایت راهنمایی و رانندگی است.

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
2 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
رضا
1400-12-26 00:20

قبلا پرداخت خلافی از طریق موبایل رایگان بود الان اونم پولی شده

hojat
1402-02-15 14:27

عالیه