مزایای رانندگی با خودرو اتومات موضوع این مقاله از مجله همراه مکانیک است. صنعت خودرو از ابتدا تاکنون دوران پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است. در ابتدا بیشتر تولیدکنندگان خودرو قصد داشتند تا بتوانند مدل‌های جدیدتری از این وسیله حمل‌ونقل را ارائه بدهند. اما بعد از ورود انواع مدل‌های مختلف، خودروسازان به این سمت رفتند تا با ایجاد امکانات و آپشن‌های مختلف، ایمنی و راحتی رانندگان و سرنشینان را فراهم کنند. در واقع حجم بالای تصادفات از یک سو و تقاضای رانندگان برای استفاده از خودروهایی با امکانات بیشتر، خودروسازان را برای تولید خودروهایی با امکانات بیشتر سوق داد.

با یک کلیک استعلام خلافی خودرو را بدون دغدغه از اینجا بگیرید

از جمله این آپشن‌ها که در سالیان اخیر در صنعت خودروسازی طرفدار زیادی پیدا کرده ورود خودروهای اتومات به بازار بوده است. در این مقاله قصد داریم تا ضمن معرفی این نوع خودروها، به بیان مزایای استفاده از آن‌ها بپردازیم. ابتدا بد نیست که اشاره‌ای به ساخت این نوع خودرو بپردازیم.

تاریخچه خودرو اتومات

خودرو اتومات
تاریخچه خودرو های اتومات

ابتدا لازم است به تعریف گیربکس و وظیفه آن در خودرو و همچنین انواع گیربکس اشاره کنیم. گیربکس وظیفه دارد تا دور موتور خودرو را تنظیم کرده و با استفاده از سیستم انتقال، توان مناسب را به چرخ‌ها منتقل کند. در واقع قدرتی که در موتور تولید می‌شود به وسیله گیربکس به سیستم چرخ‌ها انتقال می‌یابد.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

بنابراین هنگامی که افراد خواهان افزایش یا کاهش سرعت خودرو هستند، این امکان از طریق سیستم گیربکس به چرخ‌ها انتقال می‌یابد. گیربکس یا جعبه دنده، این امکان را فراهم آورده که خودروها بتوانند سرعت‌های مختلفی را داشته باشند.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

گیربکس به دو دسته گیربکس دستی و اتوماتیک تقسیم‌بندی می‌شود. در ابتدا بیشتر نوع دستی آن بر روی خودروها استفاده می‌شد. در نوع دستی با استفاده از چرخ دنده‌ها، دور موتور به چرخ‌ها انتقال می‌یابد. اما داستان گیربکس اتوماتیک از کجا شروع شد؟ گیربکس اتوماتیک برای اولین بار در سال 1945 شرکت خودروسازی جنرال موتور ابداع شد.

جرقه این ابتکار شرکت جنرال موتور ابتدا توسط شرکت کرایسلر زده شد. این شرکت دو سال قبل از شرکت جنرال موتور اقدام به ابداع کلاچ هیدرولیکی کرد. این موضوع عاملی شد تا دو سال بعد شرکت مذکور گیربکس اتوماتیک را ابداع کند. در سالیان اخیر استفاده از خودروهای دنده اتوماتیک رواج بسیار زیادی داشته است. به گونه‌ای که معمولا خودروهایی که از این امکان بهره‌مند هستند، قیمت بیشتری داشته و همچنین طرفداران بیشتری نیز در بازار دارند. سرعت استفاده از گیربکس اتوماتیک به حدی است که حتی برخی اعتقاد دارند به مرور سیستم گیربکس دستی از میان خواهد رفت. در ادامه به بیان مزایای مختلف استفاده از گیربکس اتوماتیک و خودروهای اتومات خواهیم پرداخت.

تمرکز در رانندگی

مزایای رانندگی با خودرو اتومات
تمرکز در رانندگی – مزایای رانندگی با خودرو اتومات

مهم‌ترین مزیتی که استفاده از گیربکس اتوماتیک به همراه دارد، افزایش تمرکز در رانندگی است. باید گفت که در این نوع خودروها، پدال کلاچ و همچنین شیفت‌کننده دنده‌ها به صورت سنتی وجود ندارد. برای بسیاری از رانندگان خصوصا رانندگان تازه‌وارد، کار کردن با سه پدال سخت خواهد. چرا که با دو پا امکان کنترل سه پدال قطعا سخت‌تر خواهد بود. از طرفی چون شیفت‌کننده دستی سنتی در خودروهای اتومات وجود ندارد، این امکان برای رانندگان فراهم شده تا با تمرکز و دقت بیشتری به رانندگی بپردازند. چرا که تعویض دنده‌ها همواره انرژی زیادی را از رانندگان خواهد گرفت.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

حذف این دو مورد در خوردوهای اتومات باعث شده تا رانندگی همراه با آرامش بیشتری نیز صورت گیرد. این دو موضوع در نهایت بر کیفیت رانندگی و همچنین کاهش تصادفات جاده‌ای نقش زیادی خواهد داشت. چرا که در بسیاری از تصادفات خصوصا تصادفات شهری، معمولا رانندگان به علت سیستم سنتی در شیفت‌کننده دنده و وجود پدال کلاچ، دچار سردرگمی می‌شوند و تمرکز خود را از دست می‌دهند. بنابراین معمولا به علت کاهش تمرکز و عجله، امکان از دست دادن کنترل خودرو توسط رانندگان افزایش می‌یابد.

رانندگی بهتر در شهرهای پرترافیک

مزایای رانندگی با خودرو اتومات
رانندگی بهتر در شهرهای پرترافیک – مزایای رانندگی با خودرو اتومات

بسیاری از کلان‌شهرهای جهان و از جمله ایران از ترافیک وحشتناک رنج می‌برند. وجود ترافیک باعث می‌شود تا رانندگان نیاز به تعویض دنده بیشتری داشته باشند. چرا که نیاز است سرعت خودر را به صورت مداوم کاهش یا افزایش دهند. این موضوع باعث می‌شود تا به کرات از پدال کلاچ و همچنین شیفت‌کننده دنده استفاده کنند. همین مساله در بسیاری از مسافرت‌های درون شهری باعث خستگی بیش از حد رانندگان می‌شود. از آنجا که در مسیرهای پرتردد شهری نیاز به دقت بیشتری در رانندگی وجود دارد، کاهش دقت آنها به مرور باعث افزایش تصادفات بین‌شهری می‌شود. خیابان‌ها و اتوبان‌های ایران به گونه‌ای که در بسیاری از شهرها حتی شهرهای نه چندان بزرگ نیز ترافیک سنگین وجود دارد.

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

بنابراین رانندگان به کرات مجبور می‌شوند برای تنظیم سرعت خود و تنظیم فاصله با خودروهای دیگر از پدال کلاچ یا شیفت‌کننده دنده استفاده کنند. به همین دلیل استفاده از خودروهای اتومات در شهرهای ایران و خصوصا کلان‌شهری مانند تهران بیشتر توصیه می‌شود. همین موضوع باعث شده تا بسیاری از افراد در سالیان اخیر در ایران به سمت خودروهای اتومات بروند. ضمن آنکه نباید فراموش کنیم در ایران بسیاری از افراد، خودرو نه فقط وسیله رفت‌وآمد بلکه وسیله‌ای برای کسب درآمد از طریق مسافرکشی یا فعالیت‌های دیگر نیز است. بنابراین استفاده از خودروهایی با دنده اتوماتیک تا حد بسیار قابل‌توجهی می‌تواند در کاهش خستگی و افزایش بازدهی راندمان کاری آنها موثر باشد.

یادگیری رانندگی بهتر صورت می‌گیرد

خودرو اتومات
یادگیری رانندگی بهتر صورت می‌گیرد

یکی دیگر از مزایای رانندگی با خودرو اتومات یادگیری بهتر و البته سریع‌تر رانندگی با آنها است. بنابراین رانندگان تازه‌کار بهتر است که از این نوع خودروها استفاده کنند. نباید فراموش کرد که مشکل بسیاری از افراد در یاد گرفتن رانندگی به عدم مهارت کافی آنها در تنظیم مناسب پدال کلاچ به هنگام تعویض دستی دنده‌ها است. به گونه‌ای که بسیاری از آنها به هنگام تعویض دنده یا افزایش و کاهش سرعت خودرو دچار مشکل می‌شوند و خودرو خاموش می‌شود. وجود گیربکس اتوماتیک تا حد بسیار زیادی این مشکلات را برطرف کرده است. چرا که دیگر افراد نیاز به استفاده مکرر از پدال کلاچ و هماهنگی آن با تعویض دستی دنده‌ها را ندارند. این موضوع باعث شده تا آنها تمرکز بهتری نسبت به خودروهای غیراتومات داشته باشند و یادگیری آنها بهتر صورت بگیرد.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

ارگونومی مناسب

از مهم‌ترین مزایای رانندگی با خودرو اتومات ، می‌توان به ارگونومی مناسب آنها به هنگام رانندگی استفاده کرد. بسیاری از افرادی که ناچار هستند به کرات از اتومبیل شخصی استفاده کنند، به مرور زمان دچار برخی مشکلات و حتی بیماری‌ها می‌شوند. چرا که رانندگی با گیربکس‌های معمولی نیاز به استفاده بیش از حد از برخی اعضای بدن مانند پا و دست‌ها دارد. چرا که استفاده بیش از حد از پدال‌های مختلف گاز،کلاچ، ترمز و همچنین تعویض مکرر دنده‌ها، باعث می‌شود تا برخی عظلات دچار خستگی بیش از حد و گرفتگی شوند. این موضوع در نهایت بر روی سیستم ستون فقرات بدن و همچنین کمر تاثیر مخرب می‌گذارد. خستگی زیاد رانندگان به هنگام استفاده از خودروهای معمولی خود گواهی بر این ادعا است.

از طرفی برخی مطالعات علمی نیز نشان‌دهنده رابطه مستقیم سلامتی بدن با استفاده از خودروهای اتومات دارد. به عنوان مثال، مطالعات صورت گرفته در دانشگاه MIT در کشور آمریکا نشان می‌دهد که رابطه مستقیمی بین برخی از سیستم عملکرد برخی از اعضای بدن مانند پا و دست با زمان و مقدار رانندگی افراد وجود دارد. به نحوی که استفاده مکرر و زیاد از اعضای بدن مانند پا و دست به مرور باعث گرفتگی عظلات این نواحی و در درازمدت باعث بروز مشکلات و عوارش جدی‌تر خواهد شد. این موضوع خصوصا برای افرای که خودرو وسیله‌ای کسب درآمد برای آنها به شمار می‌رود یا به هر دلیلی از آن زیاد استفاده می‌کنند، می‌تواند بسیار خطرناک باشد. کمااینکه امروزه بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات ستون فقرات و سایر اعضای بدن ناشی از ارگونومی نامناسب در خودورهای معمولی است.

استهلاک کم‌تر خودرو

 رانندگی با خودرو اتومات
استهلاک کمتر خودرو

شکی نیست که استفاده مکرر از یک وسیله به مرور باعث مستهلک شدن آن می‌شود. در خودروهای با گیربکس معمولی به علت استفاده زیاد از پدال کلاچ و همچنین تعویض دنده، معمولا برخی قطعات خودرو به مرور فرسوده و مستهلک می‌شوند. خصوصا آنکه رانندگی در خیابان‌های پرترافیک شهرهای بزرگ، این مشکل را می‌تواند دوچندان کند. در خودروهایی با گیربکس معمولی سرعت زیاد یا نبود هماهنگی بین تعویض دنده‌ها و استفاده از پدال کلاچ، تاثیر مخربی بر روی برخی از قطعات خواهد گذاشت و به مررو باعث فرسوده شدن آنها می‌شود. این در حالی است که در خودروهای اتومات این مشکل تا حد زیادی برطرف شده و می‌توان ادعا کرد که میزان مستهلک شدن خودرو نیز تا حد قابل‌توجهی کاهش می‌یابد.

ضمن آنکه رانندگی با خودورهای اتومات به علت ویژگی‌های ذکر شده معمولا جذابیت و لذت بیشتری به همراه دارد. خصوصا آنکه امروزه انواع مختلفی از گیربکس‌های اتوماتیک به وجود آمده‌اند که کارکرد بهتری نسبت به نسخه‌های قبلی دارند. از جمله آنها می‌توان به گیربکس CVT اشاره کرد که از آن تحت عنوان گیربکس تغییر دور پیوسته نیز یاد می‌کنند. استفاده از این گیربکس تاثیر زیادی در کاهش تکان خوردن‌های خودروها می‌شود.

به مزایای رانندگی با خودرو اتومات اشاره شد. اما باید گفت که این نوع خودروها دارای مزایا دیگری نیز هستند. از جمله آنها می‌توان به حفظ محیط زیست اشاره کرد. چرا که استفاده از خودروهایی با گیربکس اتوماتیک، نقش قابل‌توجهی در کاهش مصرف سوخت دارد. این موضوع در نهایت در کاهش آلودگی هوا و حفظ محیط زیست تاثیر بسزایی خواهد داشت. مجموعه این مزایا باعث شده تا روز به روز استفاده از این نوع خودروها توسط مشتریان افزایش چشم‌گیری داشته باشد که در ایران نیز همین وضعیت مشاهده می‌شود.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

متوسط کارکرد خودرو در یک سال چقدر است؟

چک لیست بررسی سلامت فنی خودرو

چرا خرید خودروی کارکرده و حتی صفر به کارشناسی نیاز دارد؟

بخاری خودرو و هر آنچه که در مورد نحوه کارکرد ، نگهداری و عیب یابی آن باید بدانید

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
0 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها