بررسی نسل‌های هیوندای توسان

فهرست مطالب

توسان یکی از محصولات شرکت هیوندای کره جنوبی است که برای اولین بار در سال 2004 رونمایی شد. خودروی پرطرفدار که این‌ روزها در کنار سایر کراس‌اوورها برای کسب فروش بیشتر در رقابت است. به‌همین دلیل بر آن شدیم تا در این مقاله از مجله خودرو همراه مکانیک به بررسی نسل‌های هیوندای توسان بپردازیم و ویژگی‌های هر نسل‌ را برای شما عزیزان شرح دهیم.

این خودرو در کلاس خودروهای کراس‌اوور کامپکت قرار دارد و پس از سانتافه و وراکروز، از محصولات اصلی خودروسازی هیوندای به‌شمار می‌آید. شایان ذکر است که نام این خودرو از شهر توسان در ایالت آریزونای ایالات متحده برگرفته شده است.

نگاهی بر نسل‌های هیوندای توسان

شرکت هیوندای از سال 2004 تا کنون سه نسل از این خودرو را به قرار زیر وارد خط تولید خود کرده است:

 • نسل اول، سال 2004 تا 2009
 • نسل دوم، سال 2010 تا 2015
 • نسل سوم، سال 2015 تا اکنون

در این مقاله ویژگی‌ها و مشخصات هر کدام از نسل‌های این کراس‌اوور محبوب کره‌ای را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

نسل اول

معرفی نسل های مختلف توسان
توسان 2004

بررسی نسل‌های هیوندای توسان را با نسل اول این خودرو کره‌ای آغاز می‌کنیم. نسل اول توسان در سال 2004 تولید و به بازارهای جهانی عرضه شد. این نسل بر اساس پلتفرم النترا و با طراحی مجدد کیا اسپورتیج وارد چرخه تولید شد. در ایالات متحده مدل 2007 این خودرو در سه مدل پایه GLS، SE و LX عرضه می‌شد. مدل‌های 2005 و 2007 آن نیز در مدل‌های GL، GLX و Limited به بازار آمریکا وارد شدند.

تجهیزات استاندارد توسان شامل تهویه هوا، شش کیسه هوا، کنترل پایداری الکترونیک، CD Player، چرخ‌های آلیاژی، ورود به خودرو بدون استفاده از کلید و صندلی‌های چرمی بود. البته امکانات بیشتری به هر کدام از مدل‌های SE و Limited اضافه شده بود. برای مثال در مدل SE شاهد طراحی آلیاژی متفاوت، سیستم‌های AM، FM، کاست و سی دی بودیم. در مدل Limited هم روکش چرمی صندلی‌ها، تهویه هوای خودکار و گرمکن صندلی‌ها وجود داشتند.

مدل 2006 توسان

در سال 2006 چند تغییر جزئی در توسان انجام گرفت. مدل LX این خودرو به Limited تغییر یافت و مواردی از قبیل روکش فلزی رنگی، کنترل هوای خودکار و سیستم صوتی با کیفیت بالا به آن اضافه شدند. مدل GLS نیز از روکش‌های صندلی بهتر برخوردار و آپشن گرمکن نیز به آن افزوده شد. همچنین طراحی چرخ‌های آلیاژی هر دو مدل Limited و GLS تغییر یافت. اما مدل GL کماکان بدون هیچ تغییر خاصی تولید شد.

مدل 2007 توسان

در بررسی مدل 2007 توسان از مقاله نسل‌های هیوندای توسان باید بدانیم که در این مدل شاهد تغییرات قابل‌توجهی نبودیم. تریم‌های GL و GLS به ترتیب به GLS و SE تغییر یافتند، تا با استاندارد تمام خودروهای جدید شرکت هیوندای هماهنگ شوند. شایان ذکر است که تغییرات اندکی در مدل SE صورت گرفت.

مدل 2009 توسان

در این مدل نیز تغییرات مینوری در سبک و تریم توسان پدید آمدند.

ایمنی نسل اول توسان

نسل اول توسان دارای کیسه‌‌های هوای راننده و سرنشین جلو، جانبی و پرده‌ای بود که به‌طور کامل از سرنشینان محافظت می‌کرد. مدل 2009 این خودرو مورد آزمایش مدیریت ایمنی بزرگراه‌های ایالات متحده قرار گرفت و توانست نتایجی به قرار زیر را به‌دست آورد:

 • محافظت از راننده درصورت تصادف از روبرو: 5 ستاره
 • محافظت از سرنشین درصورت تصادف از روبرو: 5 ستاره
 • محافظت از راننده درصورت تصادف از طرفین: 5 ستاره
 • محافظت از سرنشین درصورت تصادف از طرفین: 5 ستاره

موفقیت‌های نسل اول توسان

معرفی نسل های مختلف توسان
توسان 2005

نسل اول توسان دو دستاورد مهم برای هیوندای بهارمغان آورد. موفقیت اول عبارت بود از دریافت تقدیرنامه خودرو سال کانادا؛ یعنی جایزه بهترین کراس‌اوور سال 2005 در این کشور را از آن خود کرد. نسل اول توسان همچنین در سال 2009 توانست عنوان قابل اطمینان‌ترین خودرو سال از دیدگاه مشتریان را به‌دست آورد.

نسل دوم توسان

توسان
توسان

حال به بررسی نسل دوم از مقاله بررسی نسل‌های هیوندای توسان می‌رسیم. در اکثر بازارهای فروش توسان، به غیر از بازارهای کره جنوبی و ایالات متحده، نام هیوندای توسان(که در کره به نام “هیوندای توسان آی ایکس” نیز شناخته می‌شد) با هیوندای آی ایکس 35 جایگزین شده بود. به هر حال، خودروهای فروخته شده در ایالات متحده همچنان به نام توسان شناخته می‌شدند.

سپس آی ایکس 35 در نمایشگاه خودرو فرانکفورت در سال 2009 معرفی شد. در این خودرو ویژگی‌هایی توان خروجی موتور، مصرف سوخت، راحتی و ایمنی همگی بهبود یافته بودند. این پروژه که به نام LM شناخته می‌شد، 36 ماه به طول انجامید و برای شرکت 225 میلیون دلار هزینه دربر داشت.

خیلی راحت قیمت خودرو خارجی رو  با هر شرایط و مدلی که دوست داری با ابزار قیمت همراه مکانیک بدست بیار

طراحی نسل دوم توسان

طبق گزارش‌ها، سبک آی ایکس 35 بر اساس مفهوم هیوندای آی ایکس اونیک بنا نهاده شد. طراح هیوندای، چا تو های این خودرو را در سال 2007 و تحت راهنمایی طراح سابق بی ام و، توماس بورکل در اتاق طراحی هیوندای در آلمان انجام داد و زبان سبک شرکت را تداوم بخشید.

موتور نسل دوم توسان

معرفی نسل های مختلف توسان
موتور توسان 2009

بررسی نسل‌های هیوندای توسان را با نگاهی بر طراحی موتور توسان ادامه می‌دهیم. نسل دوم توسان در چند موتور مختلف تولید و عرضه می‌شد: یک موتور کاملاً جدید 2 لیتری دیزلی، یکی از دو موتور بنزینی 2 لیتری یا 4/2 لیتری، موتور دیزلی UII 7/11 لیتری و موتور بنزینی GDI گامای 6/1 لیتری. شایان ذکر است که دو موتور آخر تنها در اروپا عرضه شدند. گیربکس خودکار این خودرو دارای طراحی کاملاً جدید 6 سرعته بود.

موتور دیزلی 2 لیتری، که در نقاط زیادی از جهان حضور داشت، از استاندارد آلایندگی یورو 5 پیروی می‌کرد و با حداکثر قدرت خروجی 184 اسب بخار، در هر 100 کیلومتر تنها 5/6 لیتر بنزین مصرف می‌کند. همچنین، موتور 2 لیتری بنزینی با حداکثر قدرت خروجی 166 اسب بخار، در هر 100 کیلومتر 5/8 لیتر بنزین مصرف می‌کند.

البته لازم به ذکر است که نسخه‌های ارائه شده‌ی توسان در آمریکای شمالی یا از موتور 2 لیتری با حداکثر قدرت خروجی 165 اسب بخار و یا موتور بنزینی 4 سیلندر 4/2 لیتری با حدأکثر قدرت خروجی 176 اسب بخار و دارای گیربکس خودکار 6 سرعته استفاده می‌کنند. باید خاطر نشان کرد که در مدل 2014 توسان تغییراتی به وجود آمد.

تجهیزات نسل دوم توسان

 در بررسی نسل‌های هیوندای توسان به برخی از ویژگی‌های قابل توجه توسان نسل دوم می‌رسیم که شامل موارد زیر است :

 • کنترل دینامیک خودرو: این ویژگی با ردیابی و به حداقل رساندن اسکیدها(مسیرهای لغزان)، ایمنی پایداری خودرو را بهبود می‌بخشد.
 • کنترل ترمز در سراشیبی(DBC) و کنترل کمکی هیل استارت(HAC): کنترل ترمز در سراشیبی، امکان حفظ سرعت ایمن در سراشیبی‌ها، بدون استفاده از ترمز، را به خودرو می‌دهد. در حالی که کنترل کمکی هیل استارت به خودرو کمک می‌کند تا بدون برگشت به سمت عقب، وضعیت خود را در تپه‌های لغزنده حفظ کند.
 • سیگنال توقف اضطراری: این ویژگی موجب می‌شود تا در صورت توقف وحشتناک، چراغ‌های هشداردهنده اضطراری برای اطلاع‌بخشی به سایر رانندگان روشن شوند. به این ترتیب خطر تصادف کاهش می‌یابد.
 • سانروف پانورامیک

ایمنی نسل دوم توسان

نسل دوم توسان نیز موفق به دریافت “بهترین نمرات ایمنی” از جانب مؤسسه بیمه برای ایمنی بزرگراه‌های ایالات متحده شد.

نمرات توسان در آزمون این مؤسسه به قرار زیر بودند:

 • افست همپوشانی متوسط جلو: خوب
 • افست همپوشانی کوچک جلو: ضعیف
 • عملکرد خودرو در صورت تصادف از طرفین: خوب
 • قدرت سقف: خوب

نسل سوم توسان

 

در 17 فوریه سال 2015 هیوندای اولین جزئیات نسل جدید توسان را قبل از رونمایی رسمی آن در نمایشگاه خودرو ژنو(3م مارس 2015) منتشر کرد. این خودرو در نیمه دوم سال 2015 به نمایشگاه‌های خودرو وارد شد و برای اولین بار در بازارهای مختلف فروش خود به نام توسان شهرت یافت.

شرکت هیوندای در نمایشگاه ژنو دو مدل این خودرو را با نام‌های توسان هیبرید الکتریکی و هیبرید پلاگین دیزل پاور معرفی کرد. لازم به  یادآوری است که در هیبرید 48V یک موتور دیزلی 2 لیتری با 134 اسب بخار و گیربکس دستی 6 سرعته را با موتور الکتریکی با حدأکثر قدرت خروجی 14 اسب بخار ترکیب شده‌اند، به این ترتیب قادر به تولید حداکثر قدرت خروجی 148 اسب بخار و حدأکثر گشتاور 413 نیوتن متر است.

به این صورت سیستم قدرت تا 10 درصد ارتقاء یافته و 109 گرم در کیلومتر انتشار دی اکسید کربن کاهش می‌یابد. مفهوم هیبرید پلاگین نیز بر اساس پلتفرم کاملاً جدید هیوندای است. این نسخه به یک موتور دیزلی 7/1 لیتری و گیربکس دوکلاچه 7 سرعته تجهیز شده است. باید اشاره کرد که موتور این نسخه از توسان توان تولید حداکثر 113 اسب بخار قدرت خروجی را دارد، که این رقم با قدرت خروجی 67 اسب بخار موتور الکتریکی ترکیب می‌شود و توان سیستم ترکیبی به 180 اسب بخار، حدأکثر گشتاور 474 نیوتن متر می‌رسد و میزان انتشار دی اکسید کربن نیز تا 48 گرم بر کیلومتر کاهش می‌یابد.

تریم‌های نسل سوم توسان

همان‌طور که وب سایت هیوندای اعلام کرده است، خودرو توسان در ایالات متحده در تریم‌های مختلفی در دسترس خریداران قرار گرفته‌است، که هر کدام تجهیزات و امکانات استاندارد فراوانی را به همراه دارند. در اینجا تریم‌های این خودرو را به شما معرفی می‌کنیم:

 • توسان SE: این تریم به عنوان مدل پایه توسان شناخته می‌شود.
 • توسان Night: تریم پیشرفته توسان به‌شمار می‌آید و همچنین تریم جدیدی برای این خودرو است.
 • توسان ECO: این تریم مدل “دوست‌دار محیط زیست” و نیز یکی از تریم‌های جدید توسان به حساب می‌آید.
 • توسان SPORT: این تریم ورزشی(Sporty) توسان است و از تریم‌های جدید این خودرو محسوب می‌شود.
 • توسان SE Plus: این تریم بعداً در سال 2017 به بازار ایالات متحده معرفی و عرضه شد.
 • توسان Limited: این تریم همچنان بهترین سطح را در میان تریم‌های مختلف توسان دارد.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

فیس لیفت توسان

معرفی نسل های مختلف توسان
توسان 2018

در سال 2018 شرکت هیوندای نسخه فیس‌لیفت توسان را معرفی کرد. تغییرات نسخه فیس‌لیفت شامل جلوپنجره جدید، چراغ‌های جلو جدید، طراحی جدید درب عقب و به‌روزرسانی طراحی داخلی می‌شود. همچنین گیربکس دستی دورانداخته شده و یک گیربکس خودکار 6 سرعته جایگزین آن شده است. موتوری توربوشارژ 6/1 لیتر از فهرست حذف شده و موتور 4/2 لیتر، که 181 اسب بخار قدرت و 237 نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند، جای آن را پر کرده است.

جمع بندی بررسی نسل‌های هیوندای توسان

بررسی نسل‌های هیوندای توسان را با همدیگر مرور کردیم. هیوندای توسان برای رسیدن به جایگاه امروزی مسیر طولانی را پیموده است. امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات دقیقی را در مورد این خودرو در اختیار شما کاربران گرامی قرار داشته باشیم.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
1 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها