همه‌ی ما هیوندای توسان را جزء بهترین گزینه های خرید خود می‌دانیم اما در کنار جذابیت‌ها و کارکردهای مثبت نسل‌های مختلف هیوندای توسان، هر کدام از آنها معایب خاص خود را هم دارند، که شاید کمتر کسی به آنها پرداخته است. بنابراین، تصمیم گرفتیم تا در این سری از  مقالات مجله خودرو همراه مکانیک تمام معایب نسل‌های هیوندای توسان را با شما در میان بگذاریم، تا با این خودرو و کاستی‌هایش بیشتر آشنا شوید. برای این منظور معایب هیوندای توسان را به ترتیب از نسل اول تا سوم این خودرو بررسی می‌کنیم.

نگاهی کوتاه به هیوندای توسان

هیوندای توسان از محصولات شرکت هیوندای کره جنوبی است که برای اولین بار در سال 2004 معرفی و به بازارهای جهانی عرضه شد. تا کنون سه نسل از این خودرو به بازار عرضه شده است و هر کدام از آنها نیز فروش رضایت‌بخشی را در سطح جهانی و از جمله در بازار خودرو ایران تجربه کرده‌اند. این واقعیت را زمانی می‌توان بهتر مشاهده کرد که برای مثال به بازار خودروهای دست دوم مراجعه کنید و از نزدیک ببینید که هیوندای توسان نسل اول و دوم و کارکرده‌های نسل سوم در این بازار نقش پول نقد را برای صاحبان آنها دارند.

معایب نسل اول هیوندای توسان

توسان
توسان

شروع مقاله معایب نسل‌های هیوندای توسان را با توضیحاتی در رابطه با معایب نسل اول آن آغاز می‌کنیم. همانطور که اشاره شد، نسل اول خودرو هیوندای توسان در سال 2004 معرفی و به بازار عرضه شد. این نسل از هیوندای توسان تا سال 2009 در خط تولید شرکت هیوندای قرار داشت، که پس از آن تولید هیوندای توسان نسل دوم شروع شد.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

نسل اول  توسان اشتراکات زیادی با سایر محصولات شرکت هیوندای داشت. این خودرو از سویی بر اساس پلتفرم هیوندای النترا طراحی شده بود و از سوی دیگر، اشتراکات فنی فراوانی با میتسوبیشی داشت؛ ولی شباهت آن با کیا اسپورتیج به اندازه‌ی بود که در مجموع می‌توانستیم آن را مدلی از کیا اسپورتیج بدانیم. تمام این عوامل دست به دست هم داده و هیوندای توسان نسل اول را به خودروی ساده، اقتصادی و غیر زیبا تبدیل کرده بودند.

بله، درست است. نسل اول هیوندای توسان یک کراس اور زیبا نیست. این خودرو سهم چندانی از طراحی‌های مدرن، تهاجمی و خشن کراس اورهای امروزی نبرده است. چراغ‌های بزرگ جلو و مه‌شکن‌های دایره‌ای و قدیمی ترکیب جذابی را با جلوپنجره کوچک هیوندای توسان به وجود نمی‌آورند. در نماهای کناری و پشت خودرو هم خصوصیت خاصی وجود ندارد که آن را به عنوان یک کراس اور اسپرت معرفی کند.

اگر قصد خرید خودرو دارید مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید: 

 تعویض پلاک خودرو 

راهنمای خرید خودرو دست دوم-بخش فنی 
استعلام خلافی خودرو

همچنین، در ساخت اجزای کابین هیوندای توسان نسل اول از متریال بسیار بی‌کیفیت مانند پلاستیک بسیار سخت و خشک به‌کار گرفته شده است. تا آنجا که  این خودرو مخاطب را به یاد خودروهای بی‌کیفیت داخلی مانند پراید می‌اندازد. در ضمن باید اشاره کرد که طراحی داخلی هیوندای توسان نسل اول را نیز می‌توان بسیار ساده و قدیمی توصیف کرد. در مجموع، در هنگام حضور در کابین هیوندای توسان، احساس آرامش و آسودگی کراس اورهای امروزی را نخواهید داشت.

 توسان نسل اول خودرو پر سر و صدایی است. در سرعت‌های پایین صدای موتور به اندازه‌ای وارد کابین می‌شود که می‌توانید صدای موتور را مبنای تعویض دنده قرار دهید. اما در سرعت‌های بالا وضعیت شدیدتر شده و صدای برخورد هوا به خودرو هم بسیار افزایش می‌یابد و هم تمام صداها به داخل کابین نفوذ پیدا می‌کنند. پس لازم است بدانید که هیوندای توسان خودرو چندان بی‌ سر و صدایی نیست. 

معایب نسل دوم هیوندای توسان

توسان
نسل دوم توسان

به سراغ مورد دوم از مقاله معایب نسل‌های هیوندای توسان می‌رویم. در سال 2010 شرکت هیوندای تولید و عرضه نسل دوم کراس اور هیوندای توسان را شروع کرد. باید اقرار کرد که تغییرات قابل توجهی در نسل دوم این خودرو پدید آورده شدند، اما باز هم خودرو معایب خاص خود را داشت، که در اینجا به آنها اشاره می‌کنیم.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

یکی از اولین عیب‌هایی که همزمان با ورود به کابین و قرار گرفتن روی صندلی راننده آن را احساس خواهید کرد، عدم تناسب صندلی راننده است. این صندلی از طراحی نسبتاً نامناسبی برخوردار است، به نحوی که به اندازه کافی پایین نمی‌رود و باعث ایجاد مشکل برای افراد بلندقد می‌شود. باید گفت که رانندگان بلندقد به هیچ وجه احساس راحتی در هیوندای توسان نسل دوم نخواهند داشت. البته لازم به یادآوری است که در مجموع موقعیت راننده در کابین به شیوه‌ای طراحی شده است که دید چندان کامل و رضایت‌بخشی به اطراف خودرو نخواهد داشت.

خیلی راحت قیمت خودرو خارجی رو  با هر شرایط و مدلی که دوست داری با ابزار قیمت همراه مکانیک بدست بیار

از دیگر معایب  هیوندای توسان نسل دوم می‌توان دسترسی دشوار به اجزای مختلف موتور آن اشاره کرد. البته این دشواری مربوط به موتور V6 با حجم 1600 سی سی این خودرو است، به شیوه‌ای که برای تعویض شمع‌های سه سیلندری آن، که در کنار فایروال جایگزاری شده‌اند، باید تعداد زیادی از قسمت‌های فوقانی موتور را باز کرد، که از دردسرهای غیر ضروری و قابل حذف هستند.

اما نکته جالب‌تر این است که برای تعویض روغن هم دردسرهای مشابهی خواهید داشت؛ باید گفت که نه فقط در تعویض فیلتر، بلکه در تعویض روغن هم دچار دردسرهای غیرضروری خواهید شد. در هر صورت چنین دردسرهایی را با موتور V6 با حجم 7/2 لیتر تجربه نخواهید کرد.از دیگر معایب نسل دوم هیوندای توسان می‌توان به دشواری تعویض دنده اشاره کرد. تعویض دنده در گیربکس این خودرو با تأخیر صورت می‌گیرد، که باعث ایجاد دردسرهایی در هنگام رانندگی می‌شود.

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

و بالاخره نکته دیگر این است که لازم است دوام نسبتاً پایین برخی از قطعات هیوندای توسان را در نظر داشته باشید. تعدادی از قطعات این خودرو دوام چندان مطلوبی ندارند، و احتمالاً شما را با خرج‌های اضافی روبرو خواهند کرد. بنابراین، در صورت خرید هیوندای توسان نسل دوم به این نکات توجه داشته باشید.

معایب نسل سوم هیوندای توسان

چرا هیوندای توسان بخریم
توسان

امیدواریم تا به اینجای مقاله معایب هیوندای توسان مورد توجه شما گرفته باشد. شرکت هیوندای در سال 2015 نسل سوم هیوندای توسان را معرفی و به بازار عرضه کرد. البته باید اقرار کرد که طراحی هیوندای توسان در هر نسل تغییرات قابل توجهی را به خود دیده است. به طوری که هیوندای توسان نسل دوم از نظر طراحی خارجی با هیوندای توسان نسل اول و هیوندای توسان نسل سوم با هیوندای توسان دوم قابل مقایسه نیست. اما هرچقدر که این خودرو پیشرفت‌هایی را انجام داده، نقطه ضعف‌هایی را نیز از خود نشان داده است.

قبل از هر چیزی لازم است به شباهت بیش از اندازه هیوندای توسان نسل سوم با هیوندای سانتافه از نظر طراحی خارجی اشاره کرد؛ که ارزش نوآوری طراحان هیوندای توسان را پایین می‌آورد. اما نکته دوم در مورد طراحی داخلی هیوندای توسان است. در کابین هیوندای توسان با نوعی سالخوردگی و قدیمی بودن طراحی روبرو می‌شویم، که هماهنگی لازم را با طراحی خارجی این خودرو ندارد.

از سوی دیگر، هیوندای توسان نسل سوم با موتور 2 لیتری 4 سیلندری که توان تولید 153 اسب بخار و 192 نیوتن متر گشتاور را دارد، به ایران وارد می‌شود. بنابراین، لازم است بگوییم که نباید انتظار زیادی از هیوندای توسان داشته باشید. در واقع موتور هیوندای توسان‌های وارداتی به ایران، که ضعیف‌ترین موتور روی این خودرو است، توان لازم برای حرکت این کراس اور یک و نیم تنی را ندارد.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

سایت کرمان موتور، که هیوندای توسان را به کشور وارد می‌کند، شتاب‌گیری صفر تا 100 آن را 8/11 ثانیه اعلام کرده است، اما در برخی از تست‌های جاده‌ای، هیوندای توسان برای شتاب‌گیری صفر تا 100 به حدود 14 ثانیه زمان نیاز داشته است، رکوردی که برای خودروی در رنج قیمتی هیوندای توسان بسیار ضعیف است.

همچنین می‌توانیم به مصرف سوخت هیوندای توسان اشاره کنیم. درست است که طبق اعلام رسمی مصرف سوخت ترکیبی هیوندای توسان نسل سوم با 3/8 در هر 100 کیلومتر برابر است، اما با توجه به کیفیت پایین بنزین در کشور و همچنین سبک رانندگی ایرانیان، مصرف سوخت این خودرو تا 10 لیتر در هر 100 کیلومتر هم افزایش می‌یابد؛ یعنی باز هم آماری نه چندان مطلوب.

در کنار تمام موارد فوق، لازم است به قیمت هیوندای توسان در ایران نیز اشاره کنیم. به نظر ما، نمی‌توان ارزش خرید بالایی را برای این خودرو در نظر گرفت. نسل سوم هیوندای توسان در بازارهای جهانی در بازه قیمتی 24 هزار دلار است، که قیمت مناسبی برای آن به حساب می‌آید. اما قیمت این خودرو در ایران بسیار بالاست و به هیچ وجه تناسبی با قیمت جهانی آن ندارد. برای مثال، در بازارهای جهانی هیوندای توسان و سانتافه اختلاف بسیار زیادی از نظر قیمت دارند، اما قیمت هیوندای توسان در ایران به اندازه‌ای افزایش یافته که اختلاف آن با سانتافه بسیار اندک است.

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

جمع بندی

 هرچند که هیوندای توسان در ظاهر خودرو جذابی برای نسل جوان به شمار می‌آید، اما در اصل امکانات فنی چندانی برای جلب نظر این قشر ندارد. در مجموع می‌توان چنین نتیجه‌گیری کرد که قابلیت‌های یک کراس اور اسپرت و تهاجمی در این خودرو مشاهده نمی‌شود. همچنین، با وجود قیمت بسیار بالایی که برای هیوندای توسان در نظر گرفته شده است، خریداران می‌توانند خرید سانتافه (با قیمت اندکی بالاتر) و حتی خودروهایی از قبیل کیا اپتیما JF فول یا تویوتا CHR را نیز مد نظر قرار دهند.

اگر قصد خرید هیوندای توسان را دارید مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
5 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها

[…] معایب نسل های مختلف هیوندای توسان […]

[…] معایب نسل های مختلف هیوندای توسان […]

[…] معایب نسل های مختلف هیوندای توسان […]

[…] معایب نسل های مختلف هیوندای توسان […]

[…] معایب نسل های مختلف هیوندای توسان […]