استعلام تعویض پلاک خودرو عبارتی است که قطعا به گوش اکثر مردم خورده و موضوعی است که امروزه تمام افرادی که قصد خرید و فروش خودرو را دارند با آن مواجه شده‌اند. لذا استعلام تعویض پلاک خودرو عنوان این مقاله از سری مقالات مجله همراه مکانیک است که قصد داریم به آن بپردازیم. اگر مایل به دریافت اطلاعات در زمینه استعلام پلاک، فک پلاک و نکات مهم در زمان معامله خودرو هستید لطفا تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

تابحال به فروش خودرو خودت بدون یک ثانیه اتلاف وقت فکر کردی، اینجا کلیک کن تا با بالاترین سود ممکن خودروی خودت رو بفروشی

همان‌طور که گفته شد شاید اکثر مردم عبارت استعلام پلاک خودرو را شنیده باشند اما همگی از فرآیند و نحوه استعلام پلاک به‌طور کامل باخبر نیستند. در این‌ مواقع اغلب افراد به سراغ اینترنت و موتورجستجوها می‌روند تا بلکه جوابی برای سوال‌های خود بیایند اما متاسفانه بیشتر نتایج نمایان شده پاسخ‌گوی خوبی درمورد مسائل مربوط به استعلام تعویض پلاک، مرحل آن و عواقبی که درصورت عدم توجه به آن برای خریدار خودرو پیش می‌آید نیستند.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

مجله همراه مکانیک تصمیم دارد پاسخگوی تمام سوالات شما در این حوزه باشد، لذا از شما می‌خواهیم تا پس از مطالعه متن درصورت داشتن هرگونه ابهامی در قسمت پرسش و پاسخ برای ما کامنت بگذارید تا در اسرع وقت به شما پاسخ دهیم.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید:

تعویض پلاک

راهنمای خرید خودرو دست دوم

اینکه در فضای اینترنت شما قادر باشید با چند کلیک وضعیت پلاک خودروی خود را پیگیری کنید، تنها درمورد پلاک‌های فک شده و با استفاده از کدملی است. استعلام تعویض پلاک خودروکاملا متفاوت بوده و بسیار مهم است که بدانید چه زمانی و از چه طریقی باید اقدام به استعلام وضعیت پلاک خود کنید.

زمان استعلام تعویض پلاک خودرو

استعلام تعویض پلاک خودرواز قواعد اصلی عقد قرارداد بین فروشنده و خریدار است که درصورت بی‌توجهی و نادیده‌گرفتن آن، خریدار دچار مشکلات و عواقب قضایی جبران‌ناپذیری می‌شود. در زیر به زمانی‌که باید استعلام تعویض پلاک خودروخودرو را بگیرید خواهیم پرداخت:

1. قبل از اینکه برای خرید خودرو مبایعه‌نامه را امضا کنید و به فروشنده بیعانه‌ای پرداخت کنید. چراکه تنها با استعلام وضعیت پلاک می‌توانید از سرقتی نبودن خودرو اطمینان حاصل کنید.

2. زمانی‌که خودرو را وکالتی می‌خرید. هرچند که همواره توصیه ما این است که به هیچ وجه خودرو را وکالتی معامله نکنید اما اگر به دلایلی مجبور به این کار شدید، حتما قبل از دریافت وکالت‌نامه نسب به استعلام وضعیت پلاک خودرو اقدام کنید.

به‌طورکلی استعلام تعویض پلاک خودرو به این دلیل است که خریدار بتواند از روی پلاک، اطلاعات مربوط به استان و شهر محل سکونت فروشنده و همچنین محل صدور پلاک خودرو را پیدا کند. برای این‌ کار روش‌های متعددی از جمله ارسال پیامک و یا کمک گرفتن از روش‌های آنلاین وجود دارد اما به‌دلیل آن‌که تمام اطلاعات به‌دست آمده از طریق این درگاه‌ها به‌روز نبوده و تقریبا با تاخیری 10 روزه ارائه می‌شوند لذا بهترین و مطمئن‌ترین راه برای اطلاع از سرقتی نبودن خودرو مراجعه حضوری به دفاتر پلیس + 10 است.( سایت پلیس راهور به دلیل رعایت مسائل امنیتی و حفاظت از اطلاعات به‌صورت آفلاین بوده و اطلاعات هفتگی به‌طور دستی از روی وبسایت استخراج می‌شوند).

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

فک پلاک خودرو چیست؟

فک پلاک اولین مرحله پس از تنظیم قرارداد بین فروشنده و خریدار است و بعد از آن استعلام پلاک خودرو باید انجام شود. چراکه بعد از فک پلاک است که معامله شکل رسمی به خود می‌گیرد.

فک پلاک یکی از مراحل تعویض پلاک است که طی آن پلاک سابق خودرو از آن برداشته شده و خریدار می‌تواند پلاک جدیدی برای خودروی مورد معامله الحاق کند. به‌طور خلاصه به تعویض پلاک، فک پلاک می‌گویند. توجه داشته باشید که اگر خودرویی را معامله کنید اما فک پلاک نکنید(پلاک را تعویض نکنید)، هر تخلفی که توسط خریدار صورت گیرد به نام مالک قبلی خودرو ثبت شده و این فروشنده است که باید در برابر مراجع قضایی پاسخگو باشد.

حتما تا اینجا از اهمیت استعلام پلاک و فک پلاک مطلع شده‌اید. جهت متضرر نشدن همه‌ی شما کاربران عزیز توصیه می‌کنیم تا خریدار و فروشنده با‌هم نسبت به تعویض پلاک و انتقال سند اقدام کنند تا هیچ یک از طرفین متحمل خسارات جبران ناپذیر نشوند.

فک پلاک
فک پلاک

نحوه درخواست فک پلاک خودرو

خریداران و فروشندگانی که قصد انجام فک پلاک خودروی مورد معامله را دارند باید به مراکز تعویض پلاک مراجعه نمایند تا برگه‌ای مخصوص را دریافت کنند. اگر از آدرس و شماره تماس نزدیک‌ترین مرکز تعویض پلاک به محل سکونت خود مطلع نیستید می‌توانید به مقاله آدرس مراکز تعویض پلاک ما مراجعه کرده و تمام اطلاعات مربوط و ساعات مراجعه را مطالعه فرمایید.

زمانی‌که به مراکز تعویض پلاک مراجعه می‌کنید به شما برگه‌ای داده می‌شود که حاوی شماره نوبت و باجه‌ای است که باید به آن مراجعه کنید. پس از اینکه خودروی خود را در پارکینگ مرکز قرار دادید با مدارک زیر به باجه‌‌ی مربوطه مراجعه کنید: شناسنامه، کارت ملی، سند خودرو، فیش آب، برق یا تلفن. شما باید مبلغی را بابت قبض پست، پلاک و برگ سبز خودرو پرداخت کنید. توصیه می‌کنیم که برای انجام تمام مراحل حتما کارت بانکی خود را همراه داشته باشید.

خریدار می‌تواند مراحل برگ سبز خودرو و تعویض پلاک را همراه با مالک قبلی ماشین انجام دهد و یا از او وکالت بگیرد.

برگ سبز خودرو
برگ سبز خودرو

پس از طی تمام مراحل ذکر شده برگه‌ای به شما تحویل می‌دهند که باید توسط بازرسین خودرو پرشود، و پس از آن باید برگه را به همان باجه‌ای که در ابتدا برگه را تحویل گرفته بودید برگردانید. حالا با برگرداندن برگه می‌توانید مدارکی که در ابتدا ارائه کرده بودید را تحویل گرفته و به محل فک پلاک بروید. در محل فک پلاک که حاضر شدید باید پلاک قبلی را تحویل داده و منتظر دریافت پلاک جدید بمانید. زمانی‌که باید منتظر بمانید ممکن است کوتاه و یا طولانی‌تر باشد، اگر قبلا پلاکی به نام شما ثبت شده‌ باشد باید زمان بیشتری را منتظر بمانید.

پس از انجام فک پلاک و نصب پلاک جدید برای خریدار که از اولین مراحل معامله خودرو است، حال فروشنده و مالک جدید می‌توانند با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی نسبت به انجام باقی مراحل قانونی اقدام کنند.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

پیگیری وضعیت پلاک فک شده

پیگیری وضعیت پلاک فک شده بیشتر برای افرادی ضرورت دارد که به‌صورت وکالتی اقدام به انجام معامله کرده‌اند. اگر ماشینی را وکالتی فروخته‌اید حتما باید وضعیت فک پلاک را پیگیری کرده و از انجام آن اطمینان حاصل کنید. چراکه اگر خریدار فک پلاک نکرده باشد و مرتکب جرمی شود، این شما هستید که باید از لحاظ قانونی پاسخگو باشید.

نحوه‌ی پیگیری فک پلاک

جهت پیگیری وضعیت پلاک فک شده می‌توانید به سایت پلیس راهور مراجعه کرده و در قسمت “وضعیت پلاک فک شده” با وارد کردن شماره ملی خود و یا صاحب فعلی خودرو، و سپس وارد نمودن کد امنیتی نشان داده شده، از وضعیت پلاک موردنظر مطلع شوید. اگر فک پلاک به‌درستی انجام شده باشد اطلاعات آن برای شما نمایش داده خواهد شد.

پیگیری فک پلاک در سایت راهور
پیگیری فک پلاک در سایت راهور

مراحل کلی انتقال مالکیت خودرو

همه می‌دانیم که هرگونه معامله و نقل و انتقالی باید با آگاهی کامل و رعایت تمام نکات حقوقی صورت بگیرد. چراکه کوچکترین اهمال و بی توجهی در هریک از مراحل انتقال مالکیت می‌تواند زمینه‌ساز بوجود آمدن مشکلات متعدد حقوقی و قضایی شود. پس همراه مکانیک توصیه می‌کند تا همه شما عزیزان مراحل زیر را به دقت مطالعه و به آن عمل کنید تا خرید و فروشی راحت و بی‌دغدغه را تجربه کنید:

1. بعد از رویت خودرو و توافق خریدار و فروشنده برای انجام معامله بایستی قولنامه‌ای دقیق میان طرفین تنظیم شود که شامل اطلاعات زیر است: درج مشخصات کامل طرفین معامله، درج مشخصات کامل خودرو، درج تمام جزئیات انجام معامله از قبیل قیمت، میزان و شرایط انتقال وجه، مدت زمان عقد سند رسمی خودرو، و هرگونه شروط مورد نظر طرفین.

به کررات دیده شده که خریداران عزیز بدون تنظیم قولنامه و یا نوشتن آن بدون ذکر دقیق جزئیات اقدام به خرید خودرو کرده‌ و متاسفانه در زمان مراجعه به مراکز تعویض پلاک با خودرویی متفاوت از خودرویی که درزمان قولنامه دیده بودند مواجه شده‌اند. پس لطفا در تنظیم قولنامه از یکی مشاور حقوقی کمک بگیرید تا راه را بر کلاهبرداران متعدد بازار خودرو ببندید.

2. زمانی‌که خریدار و فروشنده قولنامه را تنظیم کردند بایستی نسبت به تعویض پلاک خودروی مورد نظر اقدام نمایند. در بالا نحوه انجام تعویض پلاک را شرح دادیم اما ذکر نکات مهم زیر را لازم می‌دانیم:

الف) قبل از انجام تعویض پلاک ضروری است تا از میزان خلافی خودرو و تمام دیون دولتی آن اطلاع پیدا کنید. ما در مقاله استعلام ریز خلافی به تفصیل راه‌های استعلام خلافی را توضیح دادیم که در صورت تمایل می‌توانید آن را مطالعه بفرمایید.

بهتر است علاوه‌بر استعلام خلافی خودرو در مورد نحوه پرداخت آن نیز توافقی حاصل شد که البته معمولا پرداخت این جرایم به‌عهده فروشنده است.

ب)همان‌طور که گفتیم خریدار می‌تواند با داشتن وکالت از فروشنده به تنهایی نسبت به تعویض پلاک اقدام کند. اما توصیه می‌شود که فروشندگان عزیز تا می‌توانند از دادن هرگونه وکالت خودداری کرده و شخصا تمام مراحل قانونی را انجام دهند تا راهی برای سوءاستفاده‌های احتمالی باقی نماند.

ج)تاکید می‌کنیم که تا قبل از پایان تمامی مراحل تعویض پلاک به هیچ وجه سند رسمی مالکیت را تنظیم نکنید.

3. توجه داشته باشید که از نظر اداره راهنمایی و رانندگی انجام انتقال مالکیت خودرو تا مرحله تعویض پلاک کفایت می‌کند. اما از دید مراجع مراجع قضایی بایستی انتقال سند رسمی صورت گیرد و مالک خودرو کسی است که سند خودرو به نام او باشد. بنابراین اگر بدون انتقال سند نسبت به خرید خودرو اقدام و به مشکل حقوقی برخورد کنید مجبور می‌شوید تا به دنبال فروشنده بگردید و آن زمان با دردسرهای زیادی نسبت به انتقال سند رسمی اقدام کنید.

درنتیجه بهتر است پس از تکمیل فرآیند تعویض پلاک و انجام فک پلاک، طرفین به دفاتر رسمی ثبت اسناد مراجعه کرده و نسبت به انتقال سند مالکیت خودرو اقدام کنند.

دفتر ثبت اسناد رسمی
دفتر ثبت اسناد رسمی

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

پرسش‌های شما در مورد استعلام تعویض پلاک

در زیر به تعدادی از سوالات متداول مردم عزیز در رابطه با مراحل خرید و فروش و استعلام تعویض پلاک خودروخودرو می‌پردازیم:

سوال: نحوه شکایت از خریدار به‌علت عدم تعویض پلاک خودرو به چه صورت است؟

پاسخ: شما بایستی دادخواست مطالبه ثمن قرارداد فروش خودرو را تنظیم و به دادگاه ارائه دهید. علاوه‌بر آن باید ضمن ارائه دادخواست تقاضای تامین خواسته فوری، با تامین خواسته خودرو موردنظر را توقیف کنید.

سوال: از کجا باید بفهمیم که از پلاک خودرو شکایت شده است یا خیر؟

پاسخ: چنانچه از پلاک خودرویی شکایت به عمل آمده باشد و به جرم‌های منافی عفت باشد از طریق ارسال پیامک برای مالک خودرو او را به دادسرا فرا می‌خوانند، اما اگر شکایت کیفری و یا حقوقی باشد احضاریه صادر و ابلاغ می‌شود. لازم به ذکر است که درصورت عدم ابلاغ به هر دلیلی متاسفانه خودرو توسط پلیس توقیف خواهد شد.

سوال: بعد از تعویض پلاک نحوه صدور کارت خودرو چگونه است؟

پاسخ: پس از انجام تعویض پلاک، کارت خودرو توسط پست ارسال خواهد شد و از طریق سامانه رهگیری مرسولات پستی قابل پیگیری است.

سوال: برای دریافت پلاک تهران باید چه کار کرد؟

پاسخ: دریافت پلاک هر استانی منوط به سکونت در همان استان است.

سوال: می‌خواهم پلاک شهرستان خودروی خود را در تهران تعویض کنم، باید چه‌کار کنم؟

پاسخ: شما بایستی به تهران نقل مکان کرده باشید و یا در تهران دارای منزل مسکونی باشید. در این‌صورت باید با همراه داشتن مدارک سکونت خود به دفتر پلیس + 10 مراجعه کرده و پس از آن با رفتن به یکی از مراکز تعویض پلاک تهران باقی مراحل را انجام دهید.

سوال: آیا برگه معاینه فنی برای انجام تعویض پلاک ضروری است؟

پاسخ: بله، برگه معاینه فنی یکی از مدارک مورد نیاز برای انجام تعویض پلاک خودرو است.

 

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید:

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
44 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها

[…] استعلام تعویض پلاک […]

[…] استعلام تعویض پلاک […]

[…] استعلام تعویض پلاک […]

[…] استعلام تعویض پلاک […]

[…] استعلام تعویض پلاک […]

[…] استعلام تعویض پلاک […]

[…] استعلام پلاک  […]

شعیب جدگال
۱۳۹۸-۱۰-۱۷ ۱۱:۰۳

پلاک موتور سیکلت ها رو از کجا پیگیری کرد؟

کارمند تعویض پلاک تهران
۱۳۹۹-۰۱-۱۲ ۰۴:۵۳
پاسخ به  شعیب جدگال

به مرکز تعویض پلاک قسمت استعلام پلاک مراجعه کنید وضعیت تمام پلاک های شما چه موتور و چه خودرو رو بهتون اعلام میکنن

[…] استعلام پلاک  […]

[…] استعلام پلاک  […]

[…] استعلام پلاک  […]

امیر
۱۳۹۸-۱۰-۰۷ ۱۴:۵۴

سلام؛ ضمن تشکراز درج مطالب مفید در سایت خوبتون سوالی داشتم ممنون میشم پاسخ فرمائید. برای تعویض پلاک خودرو با پلاک تهران به پیشنهاد خریدار به تعویض پلاک خادم آباد نزدیک شهریار رفتیم که تعویض پلاک وپرداخت خلافی بخوبی انجام شد.لیکن پس از عوض شدن برگ سبز جهت پرداخت عوارض شهرداری به دفتر پیش خوان دولت در خادم آباد رفتیم و با پرداخت مبلغی جهت مالیات سالانه شهرداری مفاصا حساب به شماره پلاک جدید صادر شد. و با مراجعه به دفتر اسناد رسمی انتقال قطعی سند صورت پذیرفت. لیکن بامراجعه بعدی به سایت کارتکس واستعلام میزان عوارض شهرداری مبلغ بدهی… بیشتر »

مجتبی
۱۳۹۸-۱۰-۲۳ ۲۳:۳۵

با سلام بنده وانت پیکانی داشتم 4سال پیش فروختم به صورت وکالتی در دفتر اسناد ولی هنوز تعویض پلاک نشده همچنان بنده رو صاحب پلاک میدونن وخلافی به نام بنده صادر میشه چکار باید انجام بدم

سردبیر
۱۳۹۸-۱۰-۲۴ ۰۸:۱۱
پاسخ به  مجتبی

طرح شکایت کنید تا خودرو فورا توقیف و مالک مجبور به تعویض پلاک بشه

علی
۱۳۹۸-۱۰-۳۰ ۲۱:۳۴

زمانی که از مرکز تعویض پلاک اومدیم بیرون و همونجا سند مالکیت رو تحویل دادن کار تمومه و نیازی به دفترخونه نیست
وگرنه کارخونه هم باید به ما سند دفتر خونه میداد
ولی دفتر خونه برای چاپیدن مردم اگه کاری اونجا داشته باشید میگن حتما باید اینجا سند بزنید
این نوع سیستم پلاک به نام هر شخص یک سیستم بین المللی هست و کسی که در مرکز پلیس پلاک به نامش میشه دیگه یک جای دیگه نمیره دوباره همونو سند بزنه و برای یک محصول دو بار سند نمیزنن

کارمند تعویض پلاک تهران
۱۳۹۹-۰۱-۱۲ ۰۵:۰۳
پاسخ به  علی

از نظر پلیس راهور درست میگین سند مالکیت یا همون سند سبز کفایت میکنه ولی متاسفانه به دلایلی بحث سند قطعی زدن بین قوه قضاییه و مراکز شماره گذاری حل نشده و در جریانه که فعلا به نتیجه قابل قبولی نرسیده

شهرام حسنی
۱۳۹۸-۱۱-۱۱ ۲۱:۲۸

پلاک ماشینم گم شده و الان قلنامه کردم برای فروش .هرجا رفتم برای پلاک فرستادن جای دیگه پریروز رفتم راهنمایی رانندگی طالقانی کرج بهم گفتن مستقیم برو تعویض پلاک
چکار باید کنم؟

سردبیر
۱۳۹۸-۱۱-۱۲ ۰۷:۴۹
پاسخ به  شهرام حسنی

ببینید گم شدن پلاک یه روال همچنان معمولی نیست تشریف میبرید تعویض پلاک راهنماییتون میکنن که باید چکار کنید فکر کنم مجبور بشید یه اگهی روزنامه بزنید تا قبلی رو از اعتبار خارج کنن و جدید بهت بدن

کارمند تعویض پلاک تهران
۱۳۹۹-۰۱-۱۲ ۰۵:۰۹
پاسخ به  شهرام حسنی

1. به کلانتری مراجعه کنید و اعلام مفقودی پلاک کنید 2.با تمامی مدارک خودرو و مدارک هویتی و مدارک احراز سکونت منزل به یکی ازمراکز تعویضذپلاک مراجعه کنید
3.طی انجام شدن پروسه نقل و انتقال پلاک مفقود شده شما وارد لیست سیاه اگاهی میشه ( از طریق باجه اگاهی مستقر در مرکز تعویص پلاک )
4.پلاکتون غیر فعال میشه و دیگه نمیتونین ازش استفاده کنین به هیچ وجه و شما باید پلاک جدید یا پلاک فک شده قبلی اگر دارین بگیرین

محمد
۱۳۹۹-۰۳-۰۵ ۰۰:۳۳

سلام خسته نباشید ببخشید بنده،پلاک ایران 22به نام هست از سال 85 ده سال پیش که فک شد پلاک جدید گرفتم واونو استعلام کردم چند وقت پیش درتعویض پلاک ازادی هستش میخام ماشین جدید بگیرم اون پلاک 22میخام بزنم باید چیکار کنم?کد ملی بنده برای شهرستان هست ولی سی ساله تهران کار میکنم الانم تاکسی دارم تو شهرداری تهران راننده بازرسی هستم واجاره نامه هم دارم قبض هم هرچی بخان هست ممنون میشم راهنمایی کنید تا پلاک قبلیمو بگیرم

جمشید
۱۳۹۸-۱۱-۲۴ ۰۸:۲۵

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دوستان خوب زحمتکش.
بنده 4 تا پلاک برام تا الان صادر شده و تصمیم دارم دو تا از پلاکها رو لغو کنم یا به نوعی مرجوع کنم.
خواهش میکنم راهنمایی کنید؟

سردبیر
۱۳۹۸-۱۱-۲۶ ۱۶:۰۶
پاسخ به  جمشید

مرجوع که نمیتونید بکنید باید فکش کنید

کارمند تعویض پلاک تهران
۱۳۹۹-۰۱-۱۲ ۰۵:۱۳
پاسخ به  جمشید

پلاک به هیچ وجه و به هیچ طریقی ازبین نمیره و لغو نمیشه اون 4 تا پلاک تا اخر به نامتون ثبت میمونه فقط اگر قصد تغییر ادرس از ی شهر به شهر دیگه دارین میتونین پلاکهای قبلیتونو غیر فعال کنید و پلاک جدید با ادرس جدیدتون بگیرید

کارمند تعویض پلاک تهران
۱۳۹۹-۰۱-۱۲ ۰۵:۱۶

گرفتن پلاک تا 5 تا هیچ مشکلی نداره فقط سعی کنید برایگرفتن پلاک های ششم به بعدتون محتاطانه برخورد کنید که تبعاتی داره (اگه شخصی بیش از 5 پلاک ثبت شده تو سیستم شماره گذاری داشته باشه هربار که مبادرت به تعویض پلاک کنه باید خلافی تمام پلاکها چه نصب و چه ازاد رو پرداخت کنه )

میثم سارا
۱۳۹۹-۰۲-۰۷ ۰۴:۳۳

سلام دوستان. بنده پلاک به نام خودم دارم و الان ماشین خریدم برای تعویض پلاک و گرفتن پلاک خودم نیاز به مدارک احراز سکونت هست؟

سردبیر
۱۳۹۹-۰۲-۰۷ ۱۰:۴۷
پاسخ به  میثم سارا

خیر برای تعویض پلاک فقط مدارک شناسایی داشته باشید

مهدی
۱۳۹۹-۰۲-۲۰ ۲۲:۲۳
پاسخ به  میثم سارا

سلام،در صورتی که شناسنامتون صادره از شهر محل سکونتتون باشه نیازی به مدرک احزار سکونت نیست ولی اگر محل صدور شناسنامتون با محل سکونتتون مغایرت داشته باشه باید یا دفترچه بیمه یا جواز کسب و یا سند منزل را به متصدی تعویض پلاک به همراه مابقی مدارک خودرو ارائه کنید،سربلند باشید دوست عزیز

بامری
۱۳۹۹-۰۲-۱۷ ۱۴:۳۸

سلام وقت بخیر، بنده یه ماشین خریدم شیراز، سند قطعی نداشت نشد وکالت تعویض پلاک برای شهرم ایرانشهر بهم بدن، آیا امکان گرفتن پلاک ایرانشهر موقع تعویض پلاک در مرکز شماره گذاری شیراز هست؟ یا پلاک شیراز میدن؟ برای پلاک شیراز چکار باید بکنم خودم ساکن ایرانشهر.ممنون میشم پاسخ بدین.ـــ

سردبیر
۱۳۹۹-۰۲-۲۱ ۱۵:۳۹
پاسخ به  بامری

بله شما میتونید از شراز پلاک ایرانشهر رو بگیرید هیچ مسئله ای نداره فقط باید مدارک احراز محل سکونت همراهتون باشه

احسان جعفری
۱۳۹۹-۰۲-۲۱ ۱۳:۰۵

سلام برای گرفتن پلاک قبلی هم احتیاج به مدارک محل سکونت یا قبض برق هست یا نه؟

سردبیر
۱۳۹۹-۰۲-۲۱ ۱۴:۵۰
پاسخ به  احسان جعفری

تا جایی که ما اطلاع داریم خیر نیازی نیست

عزیز
۱۳۹۹-۰۲-۳۱ ۲۱:۰۵

سلام،برای تعویض بجای فرش برق ، فیش گاز قبول میکنن یا نه؟

کیوان
۱۳۹۹-۰۳-۱۰ ۱۹:۴۵

سلام
چطور بفهمم چه پلاکهایی بنامم وجود دارد که فک پلاک نشده

ایمان رحیمی
۱۳۹۹-۰۳-۱۱ ۰۸:۰۱

سلام چند ماهی است که بلاک خودرو خریداری ‌‌شده راتعویض کردم اما کارت‌ نیامده. ازاداره بست استعلام گرفتم گفتند به بست تحویل نشده. لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

ایمان رحیمی
۱۳۹۹-۰۳-۱۱ ۰۸:۰۴

سلام به غیرتعویض بلاک چطوری میشه استعلام بلاک گرفت صادر شده یانه. ممنون از شما

هادی بردبار
۱۳۹۹-۰۳-۱۱ ۱۵:۳۲

سلام بعد از فک پلاک،چقدر زمان میبره پلاک فعال نباشه؟

سردبیر
۱۳۹۹-۰۳-۱۱ ۲۱:۲۶
پاسخ به  هادی بردبار

والله این روال سیستمی هستش و قاعدتا نباید بیشتر از دو سه ساعت طول بکشه یا نهایت یک روز کاری

فرحناز مهدی یار
۱۳۹۹-۰۳-۱۲ ۱۳:۵۲

با سلام . من 9 سال پیش خود روی خود را به شخصی فروخته ام و ماشین را در محضر به نام وی کرده ام و به ایشان برای فک پلاک هم وکالت داده ام ولی دیشب متوجه شدم که هنوز پلاک خود رو به نام اینجانب است و هیچ گونه دسترسی نیز به وی ندارم می شود اینجانب را راهنمایی فرمائید.
 

علیرضا
۱۳۹۹-۰۳-۲۱ ۱۱:۴۹

سلام.برای گرفتن تاییدیه احراز سکونت از تعویض پلاک برای نمایندگی به کجا مراجعه کنیم؟
 

سعیداصلی
۱۳۹۹-۰۳-۲۷ ۱۱:۰۷

سلام من مشکل تعویض پلاک دارم صاحب قبلی که ماخریدیم نیستش ازوقتش گذشته محضرمیگه نمیشه تعویض پلاک رفت حالامن بایدچیکارکنم موتورهیوسانگ دارم میخوام بفروشم همه مدارک اماده فقط پلاکم مشکل داره چون نرفتیم تعویض پلاک راهنمایی کنیدممنون میشم

سردبیر
۱۳۹۹-۰۳-۲۷ ۱۱:۵۱
پاسخ به  سعیداصلی

اگر به شخص دسترسی ندارید باید ازش شکایت کنید تا براشون ابلاغیه بره تا برای تعویض پلاک حاضر بشن یکمی فرایند زمان گیری هستش

الی اس
۱۳۹۹-۰۴-۲۱ ۱۳:۲۴

سلام. حدود 2 ماه پیش خودروم رو فروختم یعنی ثبت سند انجام شده، و برای تعویض پلاک به خریدار وکالت دادم تا خودش بره و کاراشو انجام بده. اما هنوز فک پلاک من انجام نشده. آیا این عواقبی برای من داره؟ اگه خریدار اصلا واسه تعویض پلاک نره و همچنان با پلاک من تردد کنه چی میشه؟

سردبیر
۱۳۹۹-۰۴-۲۱ ۱۵:۳۷
پاسخ به  الی اس

هر خلافی و هر کاری انجام بده به اسم شما زده میشه فورا بهشون اخطار بدید اینکار رو انجام بدن