استعلام تعویض پلاک عبارتی است که قطعا به گوش اکثر مردم خورده و موضوعی است که امروزه تمام افرادی که قصد خرید و فروش خودرو را دارند با آن مواجه شده‌اند. لذا استعلام تعویض پلاک عنوان این مقاله از سری مقالات مجله همراه مکانیک است که قصد داریم به آن بپردازیم. اگر مایل به دریافت اطلاعات در زمینه استعلام پلاک، فک پلاک و نکات مهم در زمان معامله خودرو هستید لطفا تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

با یک کلیک استعلام خلافی خودرو را بدون دغدغه از اینجا بگیرید

همان‌طور که گفته شد شاید اکثر مردم عبارت استعلام پلاک خودرو را شنیده باشند اما همگی از فرآیند و نحوه استعلام پلاک به‌طور کامل باخبر نیستند. در این‌ مواقع اغلب افراد به سراغ اینترنت و موتورجستجوها می‌روند تا بلکه جوابی برای سوال‌های خود بیایند اما متاسفانه بیشتر نتایج نمایان شده پاسخ‌گوی خوبی درمورد مسائل مربوط به استعلام تعویض پلاک، مرحل آن و عواقبی که درصورت عدم توجه به آن برای خریدار خودرو پیش می‌آید نیستند.

اگر قصد فروش خودروی خودت رو داری، اونم تو سریع‌ترین زمان ممکن، کافیه اینجا کلیک کنید 

تا در طرح فروش سفارشی همراه مکانیک بدون پرداخت هیچ وجهی بعنوان پورسانت خودروت رو بفروشی

مجله همراه مکانیک تصمیم دارد پاسخگوی تمام سوالات شما در این حوزه باشد، لذا از شما می‌خواهیم تا پس از مطالعه متن درصورت داشتن هرگونه ابهامی در قسمت پرسش و پاسخ برای ما کامنت بگذارید تا در اسرع وقت به شما پاسخ دهیم.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید:

تعویض پلاک خودرو

راهنمای خرید خودرو دست دوم

اینکه در فضای اینترنت شما قادر باشید با چند کلیک وضعیت پلاک خودروی خود را پیگیری کنید، تنها درمورد پلاک‌های فک شده و با استفاده از کدملی است. استعلام تعویض پلاک کاملا متفاوت بوده و بسیار مهم است که بدانید چه زمانی و از چه طریقی باید اقدام به استعلام وضعیت پلاک خود کنید.

زمان استعلام تعویض پلاک

استعلام تعویض پلاک از قواعد اصلی عقد قرارداد بین فروشنده و خریدار است که درصورت بی‌توجهی و نادیده‌گرفتن آن، خریدار دچار مشکلات و عواقب قضایی جبران‌ناپذیری می‌شود. در زیر به زمانی که باید استعلام تعویض پلاک خودرو را بگیرید خواهیم پرداخت:

1. قبل از اینکه برای خرید خودرو مبایعه‌نامه را امضا کنید و به فروشنده بیعانه‌ای پرداخت کنید. چراکه تنها با استعلام وضعیت پلاک می‌توانید از سرقتی نبودن خودرو اطمینان حاصل نمایید.

2. زمانی‌که خودرو را وکالتی می‌خرید. هرچند که همواره توصیه ما این است که به هیچ وجه خودرو را وکالتی معامله نکنید اما اگر به دلایلی مجبور به این کار شدید، حتما قبل از دریافت وکالت‌نامه نسب به استعلام وضعیت پلاک خودرو اقدام کنید.

بطورکلی استعلام تعویض پلاک به این دلیل است که خریدار بتواند از روی پلاک، اطلاعات مربوط به استان و شهر محل سکونت فروشنده و همچنین محل صدور پلاک خودرو را پیدا کند. برای اینکار روش‌های متعددی از جمله ارسال پیامک و یا کمک گرفتن از روش‌های آنلاین وجود دارد اما به‌دلیل آنکه تمام اطلاعات به‌دست آمده از طریق این درگاهها به روز نبوده و تقریبا با تاخیری 10 روزه ارائه می‌شوند لذا بهترین و مطمئن‌ترین راه برای اطلاع از سرقتی نبودن خودرو مراجعه حضوری به دفاتر پلیس + 10 است. ( سایت پلیس راهور به دلیل رعایت مسائل امنیتی و حفاظت از اطلاعات به‌صورت آفلاین بوده و اطلاعات هفتگی بطور دستی از روی وبسایت استخراج می‌شوند)

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

فک پلاک چیست؟

فک پلاک اولین مرحله پس از تنظیم قرارداد بین فروشنده و خریدار است و بعد از آن استعلام پلاک خودرو باید انجام شود. چراکه بعد از فک پلاک است که معامله شکل رسمی به خود می‌گیرد.

فک پلاک یکی از مراحل تعویض پلاک است که طی آن پلاک سابق خودرو از آن برداشته شده و خریدار می‌تواند پلاک جدیدی برای خودروی مورد معامله الحاق کند. به‌طور خلاصه به تعویض پلاک، فک پلاک می‌گویند. توجه داشته باشید که اگر خودرویی را معامله کنید اما فک پلاک نکنید(پلاک را تعویض نکنید)، هر تخلفی که توسط خریدار صورت گیرد به نام مالک قبلی خودرو ثبت شده و این فروشنده است که باید در برابر مراجع قضایی پاسخگو باشد.

حتما تا اینجا از اهمیت استعلام پلاک و فک پلاک مطلع شده‌اید. جهت متضرر نشدن همه‌ی شما کاربران عزیز توصیه می‌کنیم تا خریدار و فروشنده با‌هم نسبت به تعویض پلاک و انتقال سند اقدام نمایند تا هیچ یک از طرفین متحمل خسارات جبران ناپذیر نشوند.

فک پلاک
فک پلاک

نحوه درخواست فک پلاک

خریداران و فروشندگانی که قصد انجام فک پلاک خودروی مورد معامله را دارند باید به مراکز تعویض پلاک مراجعه نمایند تا برگه‌ای مخصوص را دریافت کنند. اگر از آدرس و شماره تماس نزدیکترین مرکز تعویض پلاک به محل سکونت خود مطلع نیستید می‌توانید به مقاله آدرس مراکز تعویض پلاک ما مراجعه کرده و تمام اطلاعات مربوط و ساعات مراجعه را مطالعه فرمایید.

زمانی‌که به مراکز تعویض پلاک مراجعه می‌کنید به شما برگه‌ای داده می‌شود که حاوی شماره نوبت و باجه‌ای است که باید به آن مراجعه کنید. پس از اینکه خودروی خود را در پارکینگ مرکز قرار دادید با مدارک زیر به باجه‌‌ی مربوطه مراجعه کنید: شناسنامه، کارت ملی، سند خودرو، فیش آب، برق یا تلفن. شما باید مبلغی را بابت قبض پست، پلاک و برگ سبز خودرو پرداخت کنید. توصیه می‌کنیم که برای انجام تمام مراحل حتما کارت بانکی خود را همراه داشته باشید.

خریدار می‌تواند مراحل برگ سبز خودرو و تعویض پلاک را همراه با مالک قبلی ماشین انجام دهد و یا از او وکالت بگیرد.

برگ سبز خودرو
برگ سبز خودرو

پس از طی تمام مراحل ذکر شده برگه‌ای به شما تحویل می‌دهند که باید توسط بازرسین خودرو پرشود، و پس از آن باید برگه را به همان باجه‌ای که در ابتدا برگه را تحویل گرفته بودید برگردانید. حالا با برگرداندن برگه می‌توانید مدارکی که در ابتدا ارائه کرده بودید را تحویل گرفته و به محل فک پلاک بروید. در محل فک پلاک که حاضر شدید باید پلاک قبلی را تحویل داده و منتظر دریافت پلاک جدید بمانید. زمانی که باید منتظر بمانید ممکن است کوتاه و یا طولانی‌تر باشد، اگر قبلا پلاکی به نام شما ثبت شده‌ باشد باید زمان بیشتری را منتظر بمانید.

پس از انجام فک پلاک و نصب پلاک جدید برای خریدار که از اولین مراحل معامله خودرو است، حال فروشنده و مالک جدید می‌توانند با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی اقدام به انجام باقی مراحل قانونی نمایند.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

پیگیری وضعیت پلاک فک شده

پیگیری وضعیت پلاک فک شده بیشتر برای افرادی ضرورت دارد که به‌صورت وکالتی اقدام به انجام معامله کرده‌اند. اگر ماشینی را وکالتی فروخته‌اید حتما باید وضعیت فک پلاک را پیگیری کرده و از انجام آن اطمینان حاصل کنید. چراکه اگر خریدار فک پلاک نکرده باشد و مرتکب جرمی شود، این شما هستید که باید از لحاظ قانونی پاسخگو باشید.

نحوه‌ی پیگیری فک پلاک

جهت پیگیری وضعیت پلاک فک شده می‌توانید به سایت پلیس راهور مراجعه کرده و در قسمت “وضعیت پلاک فک شده” با وارد کردن شماره ملی خود و یا صاحب فعلی خودرو، و سپس وارد نمودن کد امنیتی نشان داده شده، از وضعیت پلاک موردنظر مطلع شوید. اگر فک پلاک به‌درستی انجام شده باشد اطلاعات آن برای شما نمایش داده خواهد شد.

پیگیری فک پلاک در سایت راهور
پیگیری فک پلاک در سایت راهور

مراحل کلی انتقال مالکیت خودرو

همه می‌دانیم که هرگونه معامله و نقل و انتقالی باید با آگاهی کامل و رعایت تمام نکات حقوقی صورت بگیرد. چراکه کوچکترین اهمال و بی توجهی در هریک از مراحل انتقال مالکیت می‌تواند زمینه ساز بوجود آمدن مشکلات متعدد حقوقی و قضایی شود. پس همراه مکانیک توصیه می‌کند تا همه شما عزیزان مراحل زیر را به دقت مطالعه و به آن عمل نمایید تا خرید و فروشی راحت و بی‌دغدغه را تجربه کنید:

1. بعد از رویت خودرو و توافق خریدار و فروشنده برای انجام معامله بایستی قولنامه‌ای دقیق میان طرفین تنظیم شود که شامل اطلاعات زیر است: درج مشخصات کامل طرفین معامله، درج مشخصات کامل خودرو، درج تمام جزئیات انجام معامله از قبیل قیمت، میزان و شرایط انتقال وجه، مدت زمان عقد سند رسمی خودرو، و هرگونه شروط مورد نظر طرفین.

به کررات دیده شده که خریداران عزیز بدون تنظیم قولنامه و یا نوشتن آن بدون ذکر دقیق جزئیات اقدام به خرید خودرو کرده‌ و متاسفانه در زمان مراجعه به مراکز تعویض پلاک با خودرویی متفاوت از خودرویی که درزمان قولنامه دیده بودند مواجه شده‌اند. پس لطفا در تنظیم قولنامه از یکی مشاور حقوقی کمک بگیرید تا راه را بر کلاهبرداران متعدد بازار خودرو ببندید.

2. زمانی‌که خریدار و فروشنده قولنامه را تنظیم کردند بایستی نسبت به تعویض پلاک خودروی مورد نظر اقدام نمایند. در بالا نحوه انجام تعویض پلاک را شرح دادیم اما ذکر نکات مهم زیر را لازم می‌دانیم:

الف) قبل از انجام تعویض پلاک ضروریست تا از میزان خلافی خودرو و تمام دیون دولتی آن اطلاع پیدا کنید. ما در مقاله استعلام ریز خلافی به تفصیل راههای استعلام خلافی را توضیح دادیم که در صورت تمایل می‌توانید آن را از اینجا مطالعه بفرمایید.

بهتر است علاوه بر استعلام خلافی خودرو در مورد نحوه پرداخت آن نیز توافقی حاصل شد که البته معمولا پرداخت این جرایم به عهده فروشنده است.

ب)همان‌طور که گفتیم خریدار می‌تواند با داشتن وکالت از فروشنده به تنهایی نسبت به تعویض پلاک اقدام نماید. اما توصیه می‌شود که فروشندگان عزیز تا می‌توانند از دادن هرگونه وکالت خودداری کرده و شخصا تمام مراحل قانونی را انجام دهند تا راهی برای سوءاستفاده‌های احتمالی باقی نماند.

ج)تاکید می‌کنیم که تا قبل از پایان تمامی مراحل تعویض پلاک به هیچ وجه سند رسمی مالکیت را تنظیم نکنید.

3. توجه داشته باشید که از نظر اداره راهنمایی و رانندگی انجام انتقال مالکیت خودرو تا مرحله تعویض پلاک کفایت می‌کند. اما از دید مراجع مراجع قضایی بایستی انتقال سند رسمی صورت گیرد و مالک خودرو کسی است که سند خودرو به نام او باشد. بنابراین اگر بدون انتقال سند نسبت به خرید خودرو اقدام و به مشکل حقوقی برخورد کنید مجبور می‌شوید تا به دنبال فروشنده بگردید و آن زمان با دردسرهای زیادی نسبت به انتقال سند رسمی اقدام کنید.

درنتیجه بهتر است پس از تکمیل فرآیند تعویض پلاک و انجام فک پلاک، طرفین به دفاتر رسمی ثبت اسناد مراجعه کرده و نسبت به انتقال سند مالکیت خودرو اقدام نمایند.

دفتر ثبت اسناد رسمی
دفتر ثبت اسناد رسمی

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

پرسش‌های شما در مورد استعلام تعویض پلاک

در زیر به تعدادی از سوالات متداول مردم عزیز در رابطه با مراحل خرید و فروش و استعلام تعویض پلاک خودرو می‌پردازیم:

سوال: نحوه شکایت از خریدار به‌علت عدم تعویض پلاک خودرو به چه صورت است؟

پاسخ: شما بایستی دادخواست مطالبه ثمن قرارداد فروش خودرو را تنظیم و به دادگاه ارائه دهید. علاوه برآن باید ضمن ارائه دادخواست تقاضای تامین خواسته فوری، با تامین خواسته خودرو موردنظر را توقیف نمایید.

سوال: از کجا باید بفهمیم که از پلاک خودرو شکایت شده است یا خیر؟

پاسخ: چنانچه از پلاک خودرویی شکایت به عمل آمده باشد و به جرم‌های منافی عفت باشد از طریق ارسال پیامک برای مالک خودرو او را به دادسرا فرا می‌خوانند، اما اگر شکایت کیفری و یا حقوقی باشد احضاریه صادر و ابلاغ می‌شود. لازم به ذکر است که درصورت عدم ابلاغ به هر دلیلی متاسفانه خودرو توسط پلیس توقیف خواهد شد.

سوال: بعد از تعویض پلاک نحوه صدور کارت خودرو چگونه است؟

پاسخ: پس از انجام تعویض پلاک، کارت خودرو توسط پست ارسال خواهد شد و از طریق سامانه رهگیری مرسولات پستی قابل پیگیری است.

سوال: برای دریافت پلاک تهران باید چه کار کرد؟

پاسخ: دریافت پلاک هر استانی منوط به سکونت در همان استان است.

سوال: می‌خواهم پلاک شهرستان خودروی خود را در تهران تعویض کنم، باید چه‌کار کنم؟

پاسخ: شما بایستی به تهران نقل مکان کرده باشید و یا در تهران دارای منزل مسکونی باشید. در این‌صورت باید با همراه داشتن مدارک سکونت خود به دفتر پلیس + 10 مراجعه کرده و پس از آن با رفتن به یکی از مراکز تعویض پلاک تهران باقی مراحل را انجام دهید.

سوال: آیا برگه معاینه فنی برای انجام تعویض پلاک ضروری است؟

پاسخ: بله، برگه معاینه فنی یکی از مدارک مورد نیاز برای انجام تعویض پلاک خودرو است.

 

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید:

صفر تا صد مراحل و مدارک مورد نیاز برای تعویض پلاک خودرو

مرکز تعویض پلاک میثم

مراکز تعویض پلاک تهران

مرکز تعویض پلاک اتحاد

مرکز تعویض پلاک چیتگر

مراکز تعویض پلاک اصفهان

استعلام ریز خلافی خودرو

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

24
دیدگاه بگذارید

15 تعداد نظرات
9 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
پرطرفدار ترین دیدگاه ها
دیدگاه با بیشترین پاسخ
8 تعداد نویسندگان دیدگاه
  اشتراک  
اطلاع از

[…] استعلام تعویض پلاک […]

[…] استعلام تعویض پلاک […]

[…] استعلام تعویض پلاک […]

[…] استعلام تعویض پلاک […]

[…] استعلام تعویض پلاک […]

[…] استعلام تعویض پلاک […]

[…] استعلام پلاک  […]

شعیب جدگال

پلاک موتور سیکلت ها رو از کجا پیگیری کرد؟

کارمند تعویض پلاک تهران

به مرکز تعویض پلاک قسمت استعلام پلاک مراجعه کنید وضعیت تمام پلاک های شما چه موتور و چه خودرو رو بهتون اعلام میکنن

[…] استعلام پلاک  […]

[…] استعلام پلاک  […]

[…] استعلام پلاک  […]

امیر

سلام؛ ضمن تشکراز درج مطالب مفید در سایت خوبتون سوالی داشتم ممنون میشم پاسخ فرمائید. برای تعویض پلاک خودرو با پلاک تهران به پیشنهاد خریدار به تعویض پلاک خادم آباد نزدیک شهریار رفتیم که تعویض پلاک وپرداخت خلافی بخوبی انجام شد.لیکن پس از عوض شدن برگ سبز جهت پرداخت عوارض شهرداری به دفتر پیش خوان دولت در خادم آباد رفتیم و با پرداخت مبلغی جهت مالیات سالانه شهرداری مفاصا حساب به شماره پلاک جدید صادر شد. و با مراجعه به دفتر اسناد رسمی انتقال قطعی سند صورت پذیرفت. لیکن بامراجعه بعدی به سایت کارتکس واستعلام میزان عوارض شهرداری مبلغ بدهی… ادامه مطلب »

مجتبی

با سلام بنده وانت پیکانی داشتم 4سال پیش فروختم به صورت وکالتی در دفتر اسناد ولی هنوز تعویض پلاک نشده همچنان بنده رو صاحب پلاک میدونن وخلافی به نام بنده صادر میشه چکار باید انجام بدم

طرح شکایت کنید تا خودرو فورا توقیف و مالک مجبور به تعویض پلاک بشه

علی

زمانی که از مرکز تعویض پلاک اومدیم بیرون و همونجا سند مالکیت رو تحویل دادن کار تمومه و نیازی به دفترخونه نیست
وگرنه کارخونه هم باید به ما سند دفتر خونه میداد
ولی دفتر خونه برای چاپیدن مردم اگه کاری اونجا داشته باشید میگن حتما باید اینجا سند بزنید
این نوع سیستم پلاک به نام هر شخص یک سیستم بین المللی هست و کسی که در مرکز پلیس پلاک به نامش میشه دیگه یک جای دیگه نمیره دوباره همونو سند بزنه و برای یک محصول دو بار سند نمیزنن

کارمند تعویض پلاک تهران

از نظر پلیس راهور درست میگین سند مالکیت یا همون سند سبز کفایت میکنه ولی متاسفانه به دلایلی بحث سند قطعی زدن بین قوه قضاییه و مراکز شماره گذاری حل نشده و در جریانه که فعلا به نتیجه قابل قبولی نرسیده

شهرام حسنی

پلاک ماشینم گم شده و الان قلنامه کردم برای فروش .هرجا رفتم برای پلاک فرستادن جای دیگه پریروز رفتم راهنمایی رانندگی طالقانی کرج بهم گفتن مستقیم برو تعویض پلاک
چکار باید کنم؟

ببینید گم شدن پلاک یه روال همچنان معمولی نیست تشریف میبرید تعویض پلاک راهنماییتون میکنن که باید چکار کنید فکر کنم مجبور بشید یه اگهی روزنامه بزنید تا قبلی رو از اعتبار خارج کنن و جدید بهت بدن

کارمند تعویض پلاک تهران

1. به کلانتری مراجعه کنید و اعلام مفقودی پلاک کنید 2.با تمامی مدارک خودرو و مدارک هویتی و مدارک احراز سکونت منزل به یکی ازمراکز تعویضذپلاک مراجعه کنید
3.طی انجام شدن پروسه نقل و انتقال پلاک مفقود شده شما وارد لیست سیاه اگاهی میشه ( از طریق باجه اگاهی مستقر در مرکز تعویص پلاک )
4.پلاکتون غیر فعال میشه و دیگه نمیتونین ازش استفاده کنین به هیچ وجه و شما باید پلاک جدید یا پلاک فک شده قبلی اگر دارین بگیرین

جمشید

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دوستان خوب زحمتکش.
بنده 4 تا پلاک برام تا الان صادر شده و تصمیم دارم دو تا از پلاکها رو لغو کنم یا به نوعی مرجوع کنم.
خواهش میکنم راهنمایی کنید؟

مرجوع که نمیتونید بکنید باید فکش کنید

کارمند تعویض پلاک تهران

پلاک به هیچ وجه و به هیچ طریقی ازبین نمیره و لغو نمیشه اون 4 تا پلاک تا اخر به نامتون ثبت میمونه فقط اگر قصد تغییر ادرس از ی شهر به شهر دیگه دارین میتونین پلاکهای قبلیتونو غیر فعال کنید و پلاک جدید با ادرس جدیدتون بگیرید

کارمند تعویض پلاک تهران

گرفتن پلاک تا 5 تا هیچ مشکلی نداره فقط سعی کنید برایگرفتن پلاک های ششم به بعدتون محتاطانه برخورد کنید که تبعاتی داره (اگه شخصی بیش از 5 پلاک ثبت شده تو سیستم شماره گذاری داشته باشه هربار که مبادرت به تعویض پلاک کنه باید خلافی تمام پلاکها چه نصب و چه ازاد رو پرداخت کنه )