نسل جدید کیا سراتو با نام کیا K3 معرفی شد

فهرست مطالب

کیا سراتو، نامی آشنا برای ایرانیان است و اکثر مشتریان در بازار خودروی ایران، این سدان سایز کوچک کره‌ای را به‌خوبی می‌شناسند. عرضه چند نسل از کیا سراتو به بازار و تولید انبوه نسل دوم این خودرو توسط سایپا، سبب شده تا کیا سراتو امروزه از مقبولیت قابل‌توجهی در بازار کشورمان برخوردار باشد و بازار پررونقی پیرامون خرید و فروش آن شکل بگیرد.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

از سوی دیگر، حدود دو دهه است که کیا سراتو در بازار جهانی حضور دارد و در برخی مناطق جهان هم‌چون آمریکای شمالی، با نام کیا فورته عرضه می‌شود. این خودرو که برادر هیوندای الانترا محسوب می‌شود، سعی می‌کند برخلاف محصول هیوندای، ذاتی اسپرت و جوان‌پسند را از خود به نمایش بگذارد و به همین دلیل، در بازار اروپا و آمریکا از مقبولیت مناسبی برخوردار است.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

پس از عرضه چهار نسل از کیا سراتو که در فاصله سال‌های 2003 تا 2018 رونمایی شده‌اند، این خودرو به بحران میانسالی دچار شد و زمان آن فرا رسیده است تا کیا عمر این خودرو را تجدید کند. کیا فرآیند تعویض اسامی خودروها همراه با تعویض نسل آن‌ها را از کیا کادنزا آغاز کرد و با کیا اپتیما ادامه داد. در حالی که هم‌اکنون محصولاتی هم‌چون کیا K7‌ و کیا K5 جایگزین کادنزا و اپتیمای سابق شده‌اند، کیا تصمیم گرفته است تا از این پس به‌جای اسم سراتو، از پسوند K3‌ استفاده کند.

رویه تغییر اسامی به‌همراه تجدید نسل، در خودروسازی کره سابقه‌ای طولانی دارد و پیش‌تر توسط هیوندای اجرا شده است. برای مثال، خودروهایی هم‌چون هیوندای ix35‌ و هیوندای اکسل با هیوندای توسان و هیوندای اکسنت جایگزین شدند. کیا نیز مدتی است که رویه شرکت همکار را در پیش گرفته است و سعی دارد تا محصولات سابق خود را با اسامی جدید به بازار عرضه کند؛ بلکه مشتریان به این خودروها با دید محصولی جدید بنگرند.

در شرایطی که تمام پوشش خبری رسانه‌های خودرویی در جهان به معرفی شاسی‌بلندها و خودروهای الکتریکی جدید محدود شده است، خودروساز کره‌ای تصمیم دارد با معرفی کیا K3 به‌عنوان محصولی جدید یک موج خبری را در جهان ایجاد کند. با اما در ادامه مطلب همراه باشید تا نگاهی به نسل جدید کیا سراتو داشته باشیم؛ خودرویی که هم‌اکنون کیا K3 نامیده می‌شود.

تغییرات آرام در طراحی خودروهای کیا

خودروهای کیا همواره به بهره‌مندی از ذات اسپرت مشهور بوده‌اند؛ اما این طراحی در طی چند نسل، با تغییرات مختلفی همراه بوده است. کیا K3‌ به‌عنوان نسل جدید کیا سراتو، از همان ظاهر اسپرت و تأثیرگذار به‌همراه چهره ببرمانند بهره می‌برد؛ اما اکنون چراغ‌های جدیدی را در قسمت جلوی خودرو می‌بینیم که از ظاهر سه خطی بهره‌مند هستند.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

لوگوی جدید کیا که مدتی پیش رونمایی شد، زینت‌بخش چهره کیا K3‌ است و جلوپنجره نسبت به مدل قبلی، اندکی پهن‌تر شده است. دو ورودی هوای مشکی‌رنگ نیز در دو طرف سپر قرار گرفته‌اند که گویا تقلبی هستند؛ اما به تقویت حس ماجراجویی کیا K3‌ کمک کرده‌اند. در کل می‌توان گفت که طراحی کیا K3‌ نسبت به نسل چهارم کیا سراتو، یک فیس‌لیفت محسوب می‌شود؛ در حالی که فعالان خودرویی انتظار داشتند یک ظاهر کاملا جدید را در این قسمت مشاهده کنند.

خوشبختانه ظاهر کیا K3‌ در قسمت جانبی بیش‌ از حد ساده نیست و طراحان کیا با افزودن چند خط، موفق به خلق حجم‌های فانتزی در نمای جانبی خودرو شده‌اند. رینگ‌های خودرو نیز نسبت به نسل چهارم کیا سراتو از طراحی جذاب‌تری برخوردار هستند و موجب می‌شوند تا کیا K3‌، بزرگ‌تر از اندازه واقعی به ‌نظر برسد.

استفاده از دریچه‌های هوای تقلبی که در نمای جلوی خودرو شاهد آن بودیم، در نمای عقب نیز تکرار شده است و به‌نظر می‌رسد خودروسازان کره‌ای نیز در پیروی از خودروسازان چینی، به استفاده از قطعات ظاهری تقلبی روی آورده‌اند. گرافیک چراغ‌های عقب، اصلاح ‌شده است و از همان نقوشی بهره‌ می‌برد که در چراغ‌های جلو نیز شاهد آن‌ها بوده‌ایم. درمجموع، تغییرات ظاهری کیا K3‌ نسبت به نسل چهارم کیا سراتو به اندازه‌ای بوده‌ است که مشتریان را از خرید کراس‌اوورها منصرف کند؛ چراکه اکثر خریداران، یک سدان مناسب را به کراس‌اوورهای جمع‌وجور و نسبتا ضعیف ترجیح می‌دهند.

فضای داخلی کیا K3‌ همانند ظاهر خارجی، در مقایسه با نسل چهارم سراتو دستخوش فیس‌لیفت شده است. نمایش‌گر لمسی سیستم سرگرمی که به صورت جداگانه نسبت به باقی اجزای کابین طراحی شده، در جای خود باقی است؛ اما سایر قسمت‌ها متفاوت با نسخه سابق هستند. تریم کابین دورنگ شده است و اکنون، فضای داخلی کیا K3‌ از دو رنگ مشکی و مارون به همراه قطعات کرومی بهره می‌برد. لوگوی جدید کیا نیز روی فرمان نقش بسته است که به زودی در تمامی مدل‌های کیا مشاهده خواهد شد.

کیا K3‌ در حال حاضر تنها به‌صورت نسخه سدان رونمایی شده است؛ اما انتظار می‌رود نسخه هاچ‌بک این خودرو نیز به بازار عرضه شود. برای درک این مساله، باید توجه کنید که بزرگ‌ترین بازار برای کیا سراتوی سدان، ایالات متحده است؛ در حالی‌که کانادا یکی از بازارهای بزرگ برای کیا سراتو هاچ‌بک را تشکیل می‌دهد و بنابراین کیا برای مشتریان پرتعداد آمریکایی اهمیت بیشتری قائل است. کیا سراتو در بازار اروپا، با نام کیا سید شناخته می‌شود و مدل اسپرت واگن آن، از مقبولیت فوق‌العاده‌ای در این منطقه برخوردار است. هم‌چنین نسخه‌ای هاچ‌بک کراس از سراتو با نام کیا ایکس سید در بازار اروپا، به شهرت قابل‌توجهی دست یافته است.

با این حال، همه آن‌چه از نسل جدید کیا سراتو با نام کیا K3‌ می‌دانیم، سه تصویر از این خودرو است که با هدف ایجاد جو خبری در بازار خودروی آمریکا منتشر شده‌اند. هنوز هیچ‌ اطلاعاتی در مورد پیشرانه‌ها و گیربکس‌های قابل‌سفارش برای کیا K3‌ اعلام نشده است و انتظار می‌رود تا زمان رونمایی رسمی کیا K3‌ برای هر بازار، این اطلاعات از دید کاربران مخفی بماند.

نتیجه‌گیری

فرآیند تجدید حیات خودروهای کیا، از مدت‌ها پیش آغاز شد و این روند، اکنون به خودروهای کوچک این برند هم‌چون سراتو رسیده است. بعید نیست که در آینده نزدیک، خودروهای ارزان‌تر کیا هم‌چون کیا ریو و کیا پیکانتو نیز درگیر چرخه تجدید حیات شوند و شاهد عرضه محصولاتی با نام جدید باشیم، خودروهایی که تنها نامی جدید را یدک می‌کشند و از نظر فنی، فیس‌لیفت نسل قبلی محسوب می‌شوند.

استفاده از اسامی جدید برای خودروهای فعلی، راهکاری شناخته‌شده در علم بازاریابی است که حس ملاقات با محصولی جدید را برای مشتریان تداعی می‌کند. همان‌طور که در متن اشاره شد، هیوندای سابقه‌ای طولانی در استفاده از این رویه دارد و حال، کیا نیز به پیروی از شرکت همکار به این رویه روی آورده است.

تغییر نام و تعویض نسل در مورد خودروهای کیا و هیوندای، در حالی اتفاق می‌افتد که خودروسازان داخلی هم‌چون ایران خودرو و سایپا، نسل‌های مختلف یک خودرو را با اسامی مختلف و به‌صورت هم‌زمان به بازار عرضه می‌کنند؛ برای مثال، تولید تیبا در حالی ادامه دارد که نسخه هاچ‌بک با نام تیبا 2، نسخه فیس‌لیفت با نام ساینا و نسخه هاچ‌بک فیس‌لیفت با نام کوییک به طور همزمان و با قیمت‌های مختلف در حال عرضه هستند. همین مساله، در مورد محصولات خانواده سمند و دنا ایران خودرو نیز صادق است. خودروهایی هم‌چون سمند LX، سورن ELX و سورن پلاس، دنا و دنا پلاس و دنا پلاس توربوشارژر، نسل‌های مختلف یک خودرو هستند که به طور همزمان توسط ایران خودرو عرضه می‌شوند. به‌نظر می‌رسد خودروسازان ایرانی، رویه‌ای برخلاف صنعت خودروسازی جهان را در پیش گرفته‌اند و با عرضه نسل جدید یک خودرو، تلاشی در جهت بازنشسته‌کردن نسل پیشین آن انجام نمی‌دهند.

بیشتر بخوانید

 

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها