تحلیلی بر فروش فوق العاده ایران خودرو، اسب‌ها و شیرهای ایرانی به صف می‌شوند

فهرست مطالب

فروش فوق العاده ایران خودرو –که ثبت‌نام در آن به‌صورت مستقیم و تنها از طریق سایت فروش این شرکت به آدرس esale.ikco.ir توسط خود کاربران و متقاضیان امکان‌پذیر است و همراه مکانیک هیچ‌گونه نفع و دخالتی در روند آن ندارد– از روز سه‌شنبه 20 مهرماه 1400 آغاز شده و به‌مدت 4 روز تا جمعه 23 مهر ادامه دارد. معمولا سالیانه بارها از این نوع خبرها در رسانه‌های تخصصی حوزه خودرو و خبرگزاری‌های عمومی منتشر می‌شود. به‌نظر شما علت اهمیت چنین اخباری چیست؟ چرا آغاز فروش فوری ایران خودرو و سایپا به شروع یک ماراتن نفس‌گیر با حضور میلیون‌ها متقاضی تبدیل شده است؟ قیمت محصولات ایران خودرو، سایپا و سایر خودروسازان در این طرح‌ها تا چند درصد با نرخ بازار تفاوت دارد؟ برای یافتن پاسخ این پرسش‌ها تا پایان نوشتار پیشِ‌ رو همراه ما باشید.

با مراجعه به مقاله نگاهی به بازار خودرو در سه ماهه دوم 1400 از آخرین وضعیت بازار خودرو در ایران باخبر شوید.

فروش فوق العاده ایران خودرو در ایستگاه بیست‌وچهارم

فروش فوق العاده ایران خودرو ساعت 17:36 روز یکشنبه 18 مهرماه در پایگاه خبری ایکوپرس، به‌عنوان خبرگزاری رسمی این کمپانی اعلام شد. طبق این طرح که بیست‌وچهارمین مرحله از فروش فوق العاده ایران خودرو به حساب می‌آید، قرار است 4 محصول رانا پلاس، دنا پلاس توربو اتوماتیک، پژو 207 دنده دستی سقف شیشه‌ای و پژو پارس بنزینی با موعد تحویل حداکثر 3 ماهه عرضه شوند.

جدول شرایط فروش فوق العاده ایران خودرو

امکان ثبت‌نام اولیه برای متقاضیان طرح فروش فوری ایران خودرو مهر 1400 از روز سه‌شنبه بیستم تا جمعه بیست‌وسوم این ماه در سایت فروش اینترنتی محصولات ایران خودرو به نشانی esale.ikco.ir فراهم است. اما آیا این‌بار هم خریداران نهایی با استفاده از قرعه‌کشی مشخص خواهند شد؟

پاسخ مثبت است. قرعه‌کشی بیست‌وچهارمین فروش فوق العاده ایران خودرو، یک روز پس از پایان مهلت ثبت‌نام یعنی روز شنبه 24 مهر طی مراسمی که با حضور نمایندگان نهادهای ناظر برگزار خواهد شد، انجام می‌گیرد. این مراسم به‌صورت آنلاین از سایت ایران خودرو به نشانی ikco.ir و صفحه این شرکت در آپارات به آدرس ikco_ir پخش می‌شود و متقاضیان می‌توانند به‌صورت زنده نتایج قرعه کشی ایران خودرو را دنبال کنند.


جهت مشاهده بخشنامه کامل طرح فروش فوق‌العاده ایران خودرو روی فایل زیر کلیک کنید.

فایل PDF


چرا میلیون‌ها ایرانی شانس خود را در فروش فوق العاده ایران خودرو امتحان می‌کنند؟

خب! می‌رسیم به اصل ماجرا. یعنی پاسخ به سوالی که ابتدای نوشتار درباره اهمیت فروش فوق العاده ایران خودرو، سایپا و سایر شرکت‌ها مطرح کرده بودیم. البته حتما خودتان می‌دانید یا دست‌کم حدس می‌زنید داستان از چه قرار است.

خودرو از هر زاویه‌ای که به آن بنگریم در بازار ایران یک کالای سرمایه‌ای به‌حساب می‌آید. این صحبت‌های قدیمی که «ماشین مال نیست، چراکه از زیر آن باد می‌گذرد» و اینها را فراموش کنید. حالا که قیمت خانه و به‌طور کلی ملک سقف آسمان را شکافته و خودرو هم‌قیمت خانه‌های 3، 4 سال قبل شده است؛ پس‌انداز عمده مردم تنها کفاف سرمایه‌گذاری محدود در کالاهای سرمایه‌ای چون طلا، ارز و خودرو را می‌دهد.

در این میان تفاوت فاحش قیمت کارخانه‌ای محصولات ایران خودرو و سایپا با حاشیه بازار موجب می‌شود همه علاقه‌مند باشند در فروش فوق‌العاده 2 بازیگر اصلی بازار خودرو کشور شرکت کنند و با خرید خودرو به قیمت کارخانه و فروش آن حتی تا یک سال بعد در بازار آزاد تا بعضا 2 برابر یا بیش از اینها به پس‌اندازشان ارزش ببخشند. کاری نداریم که این موضوع به واسطه‌پروری و بالا رفتن کاذب قیمت‌ها کمک می‌کند یا طبق طرح‌های جدید سند خودرو تا یک‌سال در رهن خودروساز باقی می‌ماند اما همچنان فروش واسطه‌ای و قول‌نامه‌ای در جریان است. زیرا بحث در این‌باره در حوصله نوشتار ما نمی‌گنجد.

چهار محصول عرضه‌شده در طرح فروش جدید ایران‌خودرو چقدر ارزان‌تر از بازار هستند؟

حالا می‌رسیم به قسمت شیرین ماجرا. جایی‌که تفاوت قیمت خودروهای داخلی ثبت‌نامی از 15 تا 50 درصد نسبت به بازار ارزان‌تر است. همچنین در طرح‌های فروش فوق العاده ایران خودرو قیمت‌ها قطعی و موعد تحویل که حداکثر 3 ماهه اعلام شده، تقویمی است نه کاری. در زمان ثبت‌نام اولیه نیز قرار نیست هیچ هزینه‌ای از سوی متقاضی پرداخت شود و تنها مشتریان نهایی که نام آنها به قید قرعه مشخص می‌شود باید طی مدتی معین کل قیمت کارخانه‌ای خودرو را بپردازند. اما این قیمت‌ها برای 4 خودروی مذکور از چه قرار هستند و تا چه اندازه با بازار تفاوت دارند؟

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

پژو پارس بنزینی، رکورددار اختلاف قیمت

قیمت کارخانه‌ای پژو پارس بنزینی که در این طرح ملاک عمل قرار می‌گیرد، 140 میلیون و 273 هزار و 507 تومان اعلام شده است. قیمتی که وقتی آن را در کنار بهای 280 میلیونی پژو پارس سال بنزینی در بازار قرار بدهیم، متوجه اختلاف فاحش نزدیک به 50 درصدی آن خواهیم شد.

فروش فوق العاده ایران خودرو - قیمت پژو پارس بنزینی

البته قیمت پژو پارس بنزینی طی دهه دوم مهر 1400، 10 میلیون افزایش داشته و از 270 به 280 میلیون تومان رسیده است. یک جهش قیمتی بدون پشتوانه منطقی که به نظر می‌رسد با اعلام طرح جدید فروش فوق العاده ایران خودرو دست‌کم برای کوتاه‌مدت اندکی مهار شود و به تعادل نسبی برسد.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

پژو 207 دنده دستی سقف شیشه‌ای و اختلاف 36 درصدی با بازار

پژو 207 هاچ‌بک دنده دستی مجهز به سقف ثابت پانورامیک را باید یکی از خودروهای نسبتا جدید بازار کم‌تنوع این روزها دانست. خودرویی که در حقیقت فیس‌لیفت پژو 206 پلاس برزیلی -همان مدلی که اواخر دهه 80 و اوایل دهه 90 خورشیدی توسط ایران‌خودرو عرضه شد- به حساب می‌آید و حالا به‌جای مینی‌سانروف فابریک و البته افترمارکت پژو 206 صاحب سقف شیشه‌ای ثابت شده است.

پیش فروش محصولات ایران خودرو - پژو 207

این هاچ‌بک که ظاهری نو و باطنی کهنه دارد در طرح فروش فوق العاده ایران خودرو با قیمت کارخانه‌ای 216 میلیون و 293 هزار و 91 تومان عرضه می‌شود. در شرایطی که قیمت روز 207 دنده دستی سقف شیشه‌ای در بازار 334 میلیون و 500 هزار تومان است. یعنی این خودرو نسبت به بازار 118 میلیون و 206 هزار و 500 تومان کمتر پای مشتریان نهایی درمی‌آید. حدود 36 درصد ارزان‌تر!

رانا پلاس، 90 میلیون تومان ارزان‌تر از بازار

دومین خودروی ملی رسمی ایران‌خودرو -اگر سورن را به‌عنوان یک فیس‌لیفت مینور از سمند در نظر بگیریم- پس از گذشت سال‌ها از عرضه با مدل بهینه خود تحت عنوان پلاس راهی بازار شده است. خودرویی که تغییرات آن بیشتر به ظواهر خودرو مربوط می‌شوند تا بخش‌های فنی. هر چند ایران‌خودرو نسخه دیگری از رانا پلاس مجهز به گیربکس 6 سرعته دستی، سقف شیشه‌ای و موتور TU5+ را نیز در آستانه ورود به بازار دارد. اما رانا پلاسی که در طرح مذکور عرضه می‌شود، مدل معمولی سقف فلزی مجهز به پیشرانه TU5 مشهور ساخت پژو و گیربکس 5 سرعته دستی خواهد بود. البته رانا پلاس در راستای بهبود استاندارد آلایندگی در بخش‌های فنی تغییراتی نسبت به رانای معمولی به خود دیده است.

رانا پلاس- فروش فوری ایران خودرو مهر 1400

قیمت رانا پلاس در طرح جدید فروش فوق العاده ایران خودرو برابر با 180 میلیون و 391 هزار و 911 تومان اعلام شده است. قیمتی که نسبت به نرخ 275 میلیون تومانی این خواهرخوانده پژو 206 اس‌دی در بازار آزاد، 94 میلیون و 608 هزار و 189 تومان ارزان‌تر است. یعنی برنده قرعه‌کشی این خودرو حدود 35 درصد کمتر از نرخ بازار برای خرید این خودرو می‌پردازد. شانس بدی نیست، نه؟

میخوای بدونی قیمت روز خودرو مورد نظرت چنده ؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. قیمت خودرو

دنا پلاس توربو اتوماتیک، رکورددار کمترین تفاوت قیمت کارخانه و بازار

می‌رسیم به یکی از اسب‌های زین‌شده ایران‌خودرو جهت عرضه در بازارهای صادراتی، یعنی دنا پلاس توربو مجهز به پیشرانه EF7 و توربوشارژر کالیبره با شرایط بنزین و آب‌وهوایی ایران به‌علاوه گیربکس 6 سرعته اتوماتیک شیفت‌ترونیک ساخت کمپانی نسبتا مشهور DAE چین.

این خودرو را باید بالغ‌ترین مدل دنا از یک فیس‌لیفت ماژور سمند تا خودرویی دست‌کم در ظاهر مستقل از نخستین خودروی ملی دانست.

دنا پلاس - قرعه کشی ایران خودرو مهر 1400

قیمت دنا پلاس توربو اتوماتیک در طرح فعلی فروش فوق العاده ایران خودرو 390 میلیون و 89 هزار و 327 تومان اعلام شده است. به این‌ترتیب با احتساب قیمت 460 میلیونی این خودرو در بازار، دنا پلاس توربو اتوماتیک در طرح مذکور قریب به 70 میلیون تومان ارزان‌تر به دست مشتری نهایی خواهد رسید. تقریبا 15 درصد کمتر از قیمت روز بازار.

آخر داستان …

فروش نقدی ایران خودرو به‌دلایلی که در این نوشتار خدمت شما مخاطبان گرامی همراه مکانیک عرض کردیم همواره جذابیت خاص خودش را برای واسطه‌ها، سرمایه‌گذاران خرد و مصرف‌کنندگان دارد. از سوی دیگر فروش فوق العاده ایران خودرو در ایستگاه بیست‌وچهارم با وجود همه انتقادها به نحوه برگزاری این قبیل طرح‌های فروش در قالب قرعه‌کشی، می‌تواند مرحم یا حداقل مسکنی باشد بر آلام این روزهای بازار خودروی ایران.

 

بیشتر بخوانید

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
10 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
پدرام پناهی‌نشان
1400-07-20 15:57
امتیاز دهی :
     

مقاله خوبی بود ولی با شما در مورد اینکه این مدل فروش روی بازار اثر مثبت میذاره کاملا هم‌نظر نیستم. چرخ بازار ماشین تو ایران در رفته.

رضا مهرابی
1400-07-20 16:00
امتیاز دهی :
     

حالا اینکه اون پرشیا نصفه قیمتیا گیر کیا میاد آخرش الله اعلم

مرتضی
1400-07-20 22:35
امتیاز دهی :
     

تنها راه کنترل بازار
باز شدن گمرک و ورود خودروهای روز بازار به قیمت کارخانه نه قیمت گذاری داخلی

داود
1400-07-21 10:22
امتیاز دهی :
     

سلام
نمیدونم چرا یکی نمیگه ماشین 40 میایونی را میفرشند 200 میلیون؟
ریش و قیچی این بازار خودرو دست خودروسازه و مردم باید تاوان بدهند

اصغرباباجانی
1400-07-21 20:21
امتیاز دهی :
     

شماازقانون چرچیل استفاده میکنید ابتدا کرک وپر مرغ رامیکنید واون ازشما فرارمیکنه بعد دوباره دون میپاشید وهمون مرغ رودوباره شکارمیکنید .بیچاره مردم که چاره ای جزحقارت ندارند.اقایون مسئول این ماشینی که شما به مردم میدید زیادی قیمتش ۵۰تومن هست وهمه مردم هم میدونند دارید ظلم میکنید ولی چه کنیم که……

مازیار
1400-07-21 23:15
امتیاز دهی :
     

گمرکو که ازاد نمیکنن چون …..اما میشه خیلی کارا کرد اقا همه میدونن دوسال سه سال ثبت نام کن شاید اسم دربیاد اون اوایل که به سرعت بود مثلا که خیلها میدونن چطور بود مثل الان قرعه کشی که اسم کسی درنمیاد ده روز سایتو باز کنید بگید کسای که ماشین ندارن یا دارنم باید به ایرانخودرو به قیمت کارخانه بدن مثلا پزو مدل 90 بجای 160 یاکموبیش زیر 90 قیمت بخوره واسه کسای که نمیتونن صفر بخرن هم اونا صاحب خودرو میشن هم همین اقا صفر سوار ن اینکه 90 بفروشه صفر بخره سودم کنه پس خیلی کارا میشه… بیشتر »

امیر
1400-07-22 00:06
امتیاز دهی :
     

تا حالا با ۴تا کد ملی بالغ بر چهل بار شرکت کردم اما کو سانس

6666
1400-07-25 12:32
پاسخ به  امیر

تا حالا چهل بار ثبت نام نداشته ک 24مرحله داشته

کمری رو تو منطقه آزاد خریدم ۲۵ میلیون
1400-07-26 04:32
امتیاز دهی :
     

حکومت کلا یک رنگ رو به نقاش میده ولی به مردم میگه رنگ رو خودتون انتخاب کنید!!!!
اگر راست میگید گمرکی رو از رو ماشین خارجیا بردارید،اونوقت مدل روز تویوتا رو با ۱۵۰ میلیون میخریم،نه چندتا آشغال که مدلشون برمیگرده به دوره ی دایناسورها.
اگه جنبه رقابت رو دارید که میدونم ندارید،حق انحصاریه خودرو را لغو کنید.