با شایع ترین ایرادات پژو 405 آشنا شوید

فهرست مطالب

بیش از سه دهه پیش شرکت فرانسوی پژو، مدل جدید سدان خود را با نام 405 به بازار معرفی‌کرد. در ابتدای معرفی به بازار اروپا، خودروی فوق از سوی مشتریان مورد استقبال گسترده قرارگرفت. بیش از 2 میلیون نسخه از خودرو تنها در مدت زمان کمی بعد از معرفی، در بازار اروپا فروش رفت. شایع‌ ترین ایرادات پژو 405 در آن زمان با ایرادات امروزه 405 ایرانی غیرقابل مقایسه است. 

خودروی فوق اما چند سال بعد در قاره سبز به دلایل مختلف به توقف تولید رسید. پس از ورود به ایران، ایرادات پژو 405 در مقایسه با سایر خودروهای حاضر در ایران در آن زمان خیلی دیده‌نمی‌شد. اما در سال‌های اخیر با تولید مدل‌های جدید 405 از سوی ایران خودرو و مقایسه با سایر خودروها، این معایب بیشتر به‌چشم می‌آید. 

شایع ترین ایرادات پژو 405

ایران خودرو، پژو 405 را تنها سه سال پس‌از تولید اولین نسخه در فرانسه، به ایران آورد. بعد از قریب‌به سه دهه، خودروی فوق در ایران با تغییرات جزئی همچنان به‌فروش می‌رسد. همراه مکانیک در این مطلب قصد دارد تا شما را با شایع‌ترین معایب پژو 405 آشنا کند. قبل‌از بیان معایب فنی و غیرفنی خودروی یادشده، بهتر است ابتدا به‌صورت کلی با آن آشنا شویم.

آشنایی با خودروی پژو 405

در سال 1987 شرکت پژو در نمایشگاهی، 405 را به بازار اروپا معرفی‌کرد. یک سال بعد، خودروی ذکرشده به عنوان برترین خودروی قاره اروپا از نظر تعداد و استقبال مشتریان رسید. از نظر ظاهری، خودرو در ابتدای ورود به بازار، شباهت زیادی به آلفا رومئو 164 داشت. همچنین این خودرو را می‌توان آخرین خودروی فرانسوی فروخته‌شده در بازار آمریکا دانست.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

خودروی فوق در کشور ما نیز از سال 1990 در سبد محصولات ایران خودرو دیده‌می‌شود. تا سال 1388، خودروی ذکرشده بدون هیچگونه تغییری از نظر فنی و ظاهری در کشور فروخته‌می‌شد. در این سال ایران خودرو تلا‌ش‌کرد تا با معرفی نسخه فیس‌لیفت پژو 405، کشش بیشتری برای آن در بازار ایجاد کند.

پژو 405
پژو 405 SLX درواقع همان مدل GLX است که پیشرانه TU5 به‌جای XU7 روی آن قرارگرفته‌است. همچنین تغییرات کوچکی در ظاهر خودرو از جلو و عقب به همراه تغییراتی در طراحی داخل خودرو ایجاد شده‌است. هم‌اکنون خودروی فوق در سه مدل GLX، SLX و دوگانه‌سوز به بازار ایران عرضه می‌شود. ایران خودرو مدل‌های پژو 405 را در حجم‌های 1.6 و 1.8 لیتری به بازار عرضه ‌می‌کند.

مدل معمولی یا GLX خودروی فوق با حجم موتور معادل 1761 سی سی، حداکثر توان موتوری معادل 100 اسب بخار دارد. این عدد در دور موتور 6000 قابل‌دسترسی است. حداکثر گشتاوری نیز که خودرو می‌تواند ایجاد کند، 153 نیوتون‌متر در دور موتور 3000 است. پژو 405 دارای حداکثر سرعتی معادل 190 کیلومتر بر ساعت و شتاب صفر تا صد 11 ثانیه‌ای است. حال در ادامه مطلب به صورت مجزا به بررسی شایع ترین ایرادات پژو 405 در هربخش می‌پردازیم.

معایب پژو 405 در طراحی و ظاهر

حتی در نسخه جدید تولیدشده ایران خودرو که با نام SLX شناخته‌می‌شود. ضعف در طراحی داخلی و خارجی خودرو کاملا نمایان است. در طراحی خارجی، خودروی فوق تا سال 1388 بدون هیچ تغییری به‌فروش می‌رسید. در این سال ایران خودرو هنر به خرج داده و نسخه فیس‌لیفت را به زعم خودشان با طراحی جدید روانه بازار کردند. تغییرات ظاهری در 405 SLX نسبت‌به نسخه قدیمی، محدود به موارد زیر می‌شود:
• جلوپنجره جدید بدون تناسب رنگ با بدنه
• اضافه‌شدن چراغ مه‌شکن که به دلیل طراحی منحنی و دایره‌ای که دارد، هیچ ربطی به چراغ‌های اصلی ندارد. در واقع ضعف عدم تناسب در طراحی چراغ‌ها کاملا مشهود است.
• تعویض کامل داشبورد با داشبورد سوناتایی که به دلیل ضعف‌های مانند ابعاد غیراستاندارد، تک و کیفیت پایین و خشک‌بودن متریال استفاده‌شده، خود از شایع ترین ایرادات پژو 405 محسوب می‌شود.
• تغییرات جزئی و نه‌چندان زیبا در شکل چراغ جلو و عقب به اضافه سپرها
• تغییر شکل آینه‌ها
• تعویض روکش درب‌ها

شایع ترین ایرادات پژو 405
بعضی از مشتریان به دلیل عدم تناسب در طراحی و اضافه‌شدن اشتباه المان‌های جدید در SLX، ظاهر مدل معمولی را ترجیح می‌دهند. البته مدل اصلی پژو 405 نیز که با جی ال ایکس شناخته‌می‌شود، از نظر ظاهری در نمای درونی و بیرونی بسیار ساده است. چنین طراحی تا دو دهه قبل می‌توانست نظر مشتریان را جلب کند. امروزه با وجود خودروهای چینی، کره‌ای و برخی خودروهای داخلی جدید، طراحی داخلی و خارجی تمام مدل‌های پژو 405 به‌ندرت می‌تواند توجه کسی را جلب کند.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

شایع ‌ترین ایرادات پژو 405 از نظر فنی

مهم‌ترین معایب پژو 405 در طول تمام سال‌های حضور در بازار ایران، معایب فنی آن هستند. جایی‌که به علت یک نقص فنی بسیار ساده، جان ده‌ها نفر از هموطنان با آتش‌سوزی پژو 405 گرفته شد. این مورد به سال‌های 83 و 84 برمی‌گردد که به دلیل عدم استفاده از بست استاندارد در مجموعه سوخت‌رسانی خودرو، فاجعه‌های بزرگی به‌بار آمد. البته این تنها یک نمونه از مشکلات فنی خودروی یادشده می‌باشد.

در طول سال‌های اخیر و در هر مدل با تغییرات جدید، معمولا مشکلات فنی جدیدی هم ایجاد شده‌است. مثلا زمانی که بدون توجه به وزن خودرو، موتور TU5 پژو 206 را جایگزین پیشرانه پرسروصدای نسخه معمولی کردند، کشش و قدرت خودرو افت محسوسی را تجربه کرد. مثال دیگری که به وضوح پس از تغییرات دیده‌می‌شد، بریده‌شدن راحت تسمه‌ تایم است.

پژو 405
از موارد بیان‌شده که بگذریم، بزرگ‌ترین نقطه ضعف پژو 405، سوزاندن واشر سرسیلندر است. مشکل بسیار شایع و مشهوری که دیگر همه از وجود آن آگاهی دارند. با این وجود هیچ تلاشی در حد حرف هم از سوی خودروساز برای رفع آن در نسخه‌های بعدی دیده‌نمی‌شود. این مورد به دلیل آسیب به سرسیلندر می‌تواند هزینه‌های سنگینی به راننده تحمیل کند.
از دیگر مشکلات خودرو در بخش فنی، می‌توان به سر و صدای فن و موتور در پژو 405 GLX، سر و صدای عجیب داشبورد در پژو 405 SLX، کیفیت ساخت پایین، کیفیت پایین تمام قطعات و طول عمر کوتاه آن‌ها اشاره کرد. در نسخه‌ اولیه نیز ضعف‌هایی در ترمز وجود داشت که در خودروهای جدید بهبود یافته‌است؛ مانند دیسکی‌شدن ترمزها.

بررسی معایب پژو 405 در مصرف، هزینه‌های تعمیرات و نگهداری

ظرفیت باک مدل‌های بنزینی پژو 405، 70 لیتر است. برای یک سدان میان‌رده از نظر فنی چنین حجمی زیاد به‌نظر می‌رسد. اما اگر نگاهی به میزان مصرف سوخت خودرو بیندازیم، ظرفیت باک در نظرمان عادی جلوه خواهد‌کرد. مصرف سوخت ترکیبی 9 لیتر در هر 100 کیلومتر به‌خوبی نشان‌دهنده شرایط نامناسب این خودرو در مصرف سوخت است. این عدد در جاده‌های درون‌شهری تا 12 لیتر و بیشتر هم می‌رسد. پرمصرف بودن خودرو به‌خصوص پس از آزادشدن قیمت بنزین به عنوان یکی از شایع ترین ایرادات پژو 405 موردتوجه است.

405

در کار مصرف سوخت، مسئله استهلاک و هزینه تعمیرات را نیز باید برای خودروی فوق به عنوان یک نقطه ضعف در نظر بگیریم. 405 را باید در زمره خودروهایی قراردهیم که پس از خرابی، از نظر زمان و هزینه مالک را اذیت خواهند‌کرد.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

همچنین سرعت استهلاک قطعات مصرفی مانند صفحه کلاچ و سایر قطعات غیرمصرفی در خودرو بالاست. بنابراین مالک برای تعمیر و نگهداری از خودرو باید مرتبا هزینه‌های متعددی را متقبل شود.

405

جمع بندی؛ انتخابی ضعیف در رده قیمتی

اگر به عوامل یادشده مواردی مانند عدم تناسب قیمت با امکانات و آپشن بسیار ضعیف را اضافه کنیم، به‌سختی می‌توانیم خودرو را در زمره انتخاب‌های خوب یا حتی متوسط قراردهیم. باید قبول کنیم که پژو 405 خیلی بیشتر از عمر طبیعی خود در بازار ایران مانده‌است. در رده قیمتی این خودرو با کمی انعطاف بیشتر می‌توان خودروهای کارکرده خارجی یا خودروهای ایرانی یافت که بسیاری از ضعف‌های یادشده را ندارند. امکانات و آپشن‌ها، ظاهر و هزینه‌های فنی این خودروها به مراتب به‌روزتر و قابل‌قبول تر از پژو 405 است.

بیشتر بخوانید:

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
3 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
Jake
1399-07-11 04:03

وقتی که تازه وارد بود چقدر باهاش کلاس گذاشتن عجب روزایی بود!!!

محمد
1401-02-05 11:14

خیلی کامل و جامع بود
من خودم ۴۰۵ دارم ولی با این مقاله ی خوب کاملا اگاه و قانع شدم
ولی خب چه کنیم که پولمون به بهتر نمیرسه اخه….

علی
1401-04-24 09:55

405 با توجه به قدیمی بودن بهترین و کم استهلاک ترین ایران خودروست