مقایسه سمند و پژو 405 موضوع این مقاله از مجله خودرو همراه مکانیک است. در این مقاله به این موضوع که سمند کم خرج تر است یا پژو 405 و مزایای هر دو خودرو خواهیم پرداخت.
 

تا حالا تجربه خرید پژو 405 ،کارشناسی شده و با ضمانت مدت دار رو داشتی؟

اینجا کلیک کن تا این تجربه رو بدست بیاری

مقایسه فنی سمند و پژو 405

برای آغاز مقایسه  سمند و پژو 405، ابتدا با قلب تپنده آن‌ها یعنی موتور این دو خودرو آشنا می‌شویم:

پژو ۴۰۵ که از محصولات شرکت خودروسازی فرانسوی با همین نام می‌باشد، طی سال‌های متمادی در زمره خودروهای محبوب در ایران قرار گرفته است. موتور پژو ۴۰۵ از مدل XU7JP/L3 با حجم ۱۷۶۱ سی‌سی بوده و با قدرت ۱۰۰ اسب بخار (در ۶۰۰۰ دور بر دقیقه) به بازار عرضه می‌شود. این در حالی است که خودروی سمند با موتور EF7 و حجم ۱۶۵۴ سی‌سی تولید شده و قدرت آن برابر با ۱۱۳ اسب بخار (در ۶۰۰۰ دور بر دقیقه) است.

موتور پژو 405
موتور پژو 405

مقایسه پژو 405 و سمند از منظر موتور، تا به همین‌جا هم نشان میدهد که موتور به کار گرفته شده در سمند، توان و دوام بالایی دارد در حالی که موتور پژو ۴۰۵ شتاب بیشتری داشته و صفر تا صد آن در بازه ۱۱ ثانیه رخ می‌دهد.

تا حالا تجربه سمند ،کارشناسی شده و با ضمانت مدت دار رو داشتی؟

اینجا کلیک کن تا این تجربه رو بدست بیاری

در مقایسه سمند و پژو 405 از نظر میزان مصرف سوخت هم بین دو خودرو تفاوت‎هایی وجود دارد و مصرف ۵.۸ لیتر برای سمند و ۶.۸ لیتر برای پژو 405 در رانندگی خارج از شهر ثبت شده است. آمار گویای برتری سمند در مصرف سوخت بوده و ترکیب این مصرف کم‌تر با قدرت بالاتر، باعث شده تا رانندگان خطوط میان شهری و مسیرهای طویل جاده‌ای سمند را به پژو 405 ترجیح بدهند.

البته پژو 405 نیز عملکرد قابل قبولی در جاده‌های شهری داشته و صدای کم موتور آن به هنگام فعالیت به همراه کارکرد روان قطعات از ویژگی‌های مهم پژو 405 محسوب میشوند. هرچند پژو ۴۰۵ همواره در فهرست خودروهای پرمصرف قرار داشته است.

موتور سمند
موتور سمند

علاوه بر مواردی که ذکر شد مقایسه مشخصات فنی پژو 405 و سمند نشان دهنده تعداد بیشتر سوپاپ در موتور سمند (۱۶ عدد) است و از سوی دیگر نسبت تراکم نیز در سمند بیشتر از پژو ۴۰۵ است. البته با وجود این که تعداد سوپاپ‌‌های پژو ۴۰۵ کمتر از سمند است (۸ عدد) و نسبت تراکم پژو 405 نیز کمتر است (۹.۸) ولی حداکثر سرعت در پزو 405 و سمند برابر است و هر دو خودرو قادر به افزایش سرعت تا ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت می‌باشند(البته سمند دوگانه سوز در حالت گاز حداکثر سرعت ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت را دارد).

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

مقایسه طراحی سمند و پژو 405

در ادامه مقایسه سمند و پژو 405 به طراحی دو خودرو میپردازیم .طراحی پژو 405 در زمان عرضه، کیفیت قابل قبولی داشته و از منظر زیبایی نیز توجه خریداران را به خود جلب می‌کرد. اما این مسئله به معنای بی‌عیب و نقص بودن پژو ۴۰۵ نبوده و مقایسه خودروهای دیگر با این گزینه حاکی از وجود کمبودها و مشکلاتی در طراحی کابین داخلی و بدنه آن است.

اگر بدنبال پاسخ به سوال سمند یا پژو 405 هستید باید بدانید که برخلاف سمند که در طراحی داشبورد خود از پلاستیک طرح‌ چوب بهره گرفته است، پژو ۴۰۵ دارای داشبوردی از جنس پلاستیک خشک بوده و همین مسئله علاوه بر ایجاد نمای نامطلوب، موجب افزایش صداهای مزاحم در داخل کابین می‌شود.

در انتخاب سمند یا پژو 405 برخی از ویژگی‌های موجود در پژو ۴۰۵، مانند پایین بودن کیفیت دکمه بالابر شیشه‌ها، نور کم چراغ‌های جلو، صدای نامطلوب به هنگام فشار دادن کلاچ و … باعث شده تا فروش این خودرو به نسبت سمند که طراحی داخلی مناسب‌تر و کیفیت ساخت کابین بهتری دارد دشوارتر باشد. 

ظراحی داخلی پژو 405

مقایسه پژو ۴۰۵ و سمند از منظر بدنه و وزن نیز حاکی از وجود تفاوت‌هایی از منظر ساختار و ایمنی در این دو خودرو است. سمند و پژو 405 هر دو دارای بدنه‌ای با کلاس سدان هستند اما وزن سمند معادل ۱۲۴۰ است و پژو ۴۰۵ وزنی معادل با ۱۱۰۰ کیلوگرم دارد. بدون شک وزن کمتر پژو ۴۰۵ نسبت به سمند در شتاب صفر تا صد آن بی‌تاثیر نیست، اما از برخی جهات دیگر انتقادهای شدیدی به طراحی پژو ۴۰۵ وارد است.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

در واقع، گرچه کلاس بدنه این دو خودرو تفاوت عمده‌ای با یکدیگر نداشته و از یک ساختار مشابه بهره می‌گیرند، اما عدم وجود کیسه هوای سرنشین در مدل‌های قدیمی پژو ۴۰۵ و پایین بودن ایمنی سرنشینان در برخوردهای مورب و جانبی، یکی از ضعف‌های آن در مقابل سمند محسوب میشود. 

طراحی داخلی سمند
طراحی داخلی سمند

ویژگی‌های رفاهی، جزئیات و آپشن!

خودروی سمند که پس از پیکان به شکلی پر قدرت وارد عرصه تولیدات خودروهای داخلی کشورمان شد از منظر ویژگی‌های رفاهی و آپشن‌های موجود در فضای کابین یک سر و گردن بالاتر از پژو ۴۰۵ قرار میگیرد و گزینه‌های بیشتری را در اختیار راننده و سرنشین قرار می‌دهد.

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

در مقایسه سمند و  پژو 405 میبینیم که هر دو در مواردی چون کلید بالابر شیشه‌های عقب و جلو، تنظیم کننده چراغ‌های جلو، تنظیم کننده برقی آینه‌های جانبی و تهویه هوا مشترک هستند اما اصلی‌ترین آپشن سمند سامانه ضد سرقت و قفل مرکزی با ریموت رادیویی آن است. این سامانه ایمنی خودرو را بالا برده و گزینه‌های بیشتری را نیز به رانندگان ارائه می‌کند. البته سمند دارای سنسور دنده عقب نیز هست که در مقایسه با پژو ۴۰۵ یکی از موارد قابل توجه محسوب می‌شود. پس اگر این موارد برای شما مهم هستند برنده مقایسه سمند یا پژو 405 ، سمند خواهد بود.

جمع بندی

برای جمع بندی مقایسه سمند و پژو 405، باید به موارد زیر اشاره کرد:

  • قدرت و توان سمند در مقایسه با پژو ۴۰۵ بیشتر است، در حالی که شتاب صفر تا صد پژو ۴۰۵ نسبت به سمند در وضعیت بهتری قرار دارد.
  • میزان مصرف سوخت خارج از شهر سمند کمتر از پژو ۴۰۵ است و از طرفی می‌توان این مدل پژو را یک خودروی پرمصرف خطاب کرد!
  • حداکثر سرعت هر دو مدل ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت است. (البته سمند دوگانه سوز در حالت گاز حداکثر سرعت ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت را دارد).
  • طراحی داخلی و بدنه پژو ۴۰۵ با مشکلاتی همراه بوده و از منظر کیفیت ساخت در جایگاه پایین‌تری از سمند قرار دارد.
  • سمند امکانات رفاهی و آپشن‌های بیشتری را نسبت به پژو ۴۰۵ به رانندگان و سرنشینان خود ارائه می‌کند.
    وجود سامانه ضد سرقت ،قفل مرکزی با ریموت رادیویی یکی از تمایزات اصلی سمند با پژو ۴۰۵ می‌باشد. 

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید:

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
24 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
۱۳۹۸-۰۲-۲۱ ۲۲:۰۷

اخه بی عقل تو ۴۰۵ سوار شدی که میگی داشبورد پلاستیک خشکه جنس داشبوردش از ابره نرم و هیچ صدایی شنیده نمیشه من خودم روا دارم وقتی سوار نشدی چرت پرت ننویس

فرزاد
۱۳۹۹-۰۶-۱۲ ۱۱:۱۷
پاسخ به  محمد

داداش این پژو جدید میگه ن اون مدل پایینش

گلستان
۱۳۹۸-۰۴-۳۰ ۱۸:۱۸

با سلام ، اولادراغلب سمند ها موتور پژو 405 استفاده شده اون سمندی که در این مقاله بهش اشاره شده مستقلاً سمند EF7 نام داره . از لحاظ تعادل بعلت ارتفاع کمتر 405 سر پیچها تعادل بهتری نسبت به هر مدل سمندی که موجود هست ،داره ، از لحاظ دید عقب و جلو ماشین ، برای راننده 405 طبعاً استاندارد ولی سمند کاملاغیر استاندارد بطوری که این محدود بودن دید راننده در خودرو سمند باعث تصادف های زیادی شده چون راننده بخوبی میدان دید کافی نداره ، بعلت وزن زیاد تر سمند خرابی سیستم تعلیق در سمند بیشتر . در… بیشتر »

علی
۱۳۹۸-۱۱-۰۱ ۲۳:۱۳
پاسخ به  گلستان

با سلام دقیقا به همین اشکالاتی که شما بیان فرمودید من بعد از یکسال سوار شدن در سمند اون فروختم و 405 خریدم. داخل کابین سمند چیز چشم گیری نداره بخصوص داشبوردش که فرم خوبی نداره .

محمد
۱۳۹۸-۰۵-۲۰ ۱۹:۳۵

عرض درود واحترام بنده جسارتا دانشجوی ترم اخر مهندس مکانیک هستم بررسی خوبی بود اما این ماشین ها کلا از رده خارج هستند اما در ایران و با وضعیت موجود خرید همین خودرو ها هم رویا شده برای اکثریت از جمله خودم بدنه سمند پس از چند سال بیشتر از 405 افت میکنه به علت حالت الاستیک که تو ورق بکار برده شده بعد از مدتی به حالت پلاستیک تبدیل شده و قادر به جذب تنش های وارده نیست از لحاظ آیرودینامیک هم همینطور افت کیفیت را شاهدیم در پلت فرم و موتور و تعلیق پژو xu7ها برابرندکه بهتر بود… بیشتر »

[…] مقایسه سمند و پژو 405 […]

اکبر
۱۳۹۸-۰۹-۲۴ ۰۷:۲۱

خودروی سمند خیلی زو لش میشه ولی درصورتی که پژو مدل قدیمی هم هنوز سر پاست دیسک وصفحه سمند زودتر خراب میشه ولی در پژو ۴۰۵ همچین اتفاقی نمیفته

[…] مقایسه سمند و پژو 405 […]

[…] مقایسه سمند و پژو 405 […]

[…] مقایسه سمند و پژو 405 […]

رامین
۱۳۹۸-۱۰-۲۹ ۰۰:۲۵

من پژو slx tu5 دارم از ۱۶۰تا بیشتر نمیره

ممد
۱۳۹۹-۰۶-۱۸ ۱۶:۲۲
پاسخ به  رامین

مگه میشه؟من باCNG۱۶۰میرم

رامین
۱۳۹۸-۱۰-۲۹ ۰۰:۳۱

تمام سنسورها. اکسیژن. دورموتور و غیره هم سالمه صفحه کلاچ هم صفره مدل ۹۴ هس کاتالیز هم یکی پیشنهاد داد عوض کردیم ولی از ۱۶۰تا بیشتر نمیره از طرف بالا کاتالیز هم قرمز میشه اگه میشه راهنمایی کنین

محسن
۱۳۹۸-۱۱-۰۲ ۰۴:۰۵

سمندقدیمی هاکه دیگه ازجدیداداغون تریه صدای بدی داره همش رومخته چرتوپرت میگه ستون ماشین انقدگنده اس گه میخوای بپیچی یااینه روببینی بایدسرتوازشیشه بکنی بیرون خدانکنه شیشه دودی باشه یایه موتوری بخوادازبغلت سبقت بگیره کارت تمومه یعنی سمندروموقعی که ۴یا۵نفرسوارمیشی انداره کشتی میشه شتابش بایدانقدگازبدی تاپاهات تاول بزنه تابرسه به ۱۲۰تاترمزواقعاافتضاهی داره بایددروبازکنی پاتوبکشی رواسفالت تاوایسه ماشین بعدچندوقتم همچین بدنه به صدامی افته بیاوببین هیچوقت سمندنمیتونه به ۴۰۵برسه سمندواسه پیرمردپیرزن هاست کدوم جوونی میره سمندبگیره شبیه کشتی میمونه والاایران خوردبایدسمندرومتوقف میکردساختش رویه ملت روورشکست کرده بااین خرج هاش

سعید
۱۳۹۹-۰۱-۲۸ ۱۴:۲۱
پاسخ به  محسن

سلام درود بر شرفت
فقط 405
ب سلامتی هرچی ماشین بازه
ب سلامتی هرچی پژو بازه
ب سلامتی هرچی ارتفاع سواره

امیر محمد
۱۳۹۹-۰۴-۲۸ ۱۶:۴۳
پاسخ به  محسن

سلام. آقای محسن من سمند مدل 88 دارم و اصلا اینجوری نیست. ترمز سمند خوبه درسته شتاب سریع ندارد ولی ماشین خوبی برای خانواده هست یک سوال شما سوار سمند شده اید؟

mohsen
۱۳۹۹-۰۳-۳۰ ۱۴:۲۴

واقعا کسی که میخواد ماشین بخره ومثل ما از ماشین سردر نیاره وقتی مطالب سایتها را و کامنتها را میخونه نه تنها تصمیم نمیتونه بگیره برای انتخاب بلکه بیشتر سردرگم میشه از بس که نظرات متفاوت هست

امیر
۱۳۹۹-۰۸-۰۲ ۱۲:۳۲

من هردو این ماشنارو داشتم به نظر میرسه نگارنده کمی اقراق آمیز از سمند تعریف کرده. اول اینکه ۴۰۵ خیلی خوش دست تره و تسلط بیشتری دارید و پانور پذیری خیلی بهتری داره. دوم اینکه، توی تصادفات شدید که باعث واژگونی خودرو میشه ستونهای اتاق سمند خیلی سریع جمع میشه و برای سرنشینان بسیار خطرناکه. دلیل این ضعف اساسی در ایمنی سمند این هست که، سمند از پلاتفرم ۴۰۵ استفاده می کنه و وزن بیشتری نسبت به ۴۰۵ داره به همین دلیل در واژگونی سقف سمند خیلی سریع جمع میشه. سوم، دوام موتور و قطعات تعلیق در ۴۰۵ بیشتر از… بیشتر »

مدیر
رقیه علی‌زاده فرد
۱۳۹۹-۰۸-۰۳ ۱۵:۴۳
پاسخ به  امیر

بسیار متشکرم از اطلاعات خوب شما