مقایسه پژو 2008 و سایپا سراتو اپشنال ،اتحاد ایرانی فرانسوی برای مقابله با کره

فهرست مطالب

مقایسه پژو 2008 و سایپا سراتو اپشنال ، مقاله ای بسیار جذاب از سری مقالات مقایسه‌ای می‌باشد. مجله همراه مکانیک قصد دارد دو خودرویی که در یک رنج قیمت قرار دارند را اینبار برای شما مقایسه کند تا ابهامات موجود در مورد انتخاب پژو 2008 و سایپا سراتو اپشنال را از بین ببرد.

در این مقاله از سری مطالب نقد و بررسی خودروهای بازار ایران به مقایسه پژو ۲۰۰۸ و سایپا سراتو آپشنال پرداخته و نگاهی به روابط صمیمانه پژو و ایران‌خودرو در واکنش به رقیبانی چون کره‌ای‌های تازه وارد خواهیم داشت. با همراه مکانیک همراه شوید تا با دو مورد از خودروهای آپشن‌دار و قابل بحث بازار کشورمان آشنا شده و با مقایسه پژو ۲۰۰۸ و سایپا سراتو آپشنال، ریشه‌های روابط تولیدکنندگان(بخوانید مونتاژ کنندگان )داخلی با فرنگی‌های این عرصه را نیز بررسی کنیم.

پیشنهاد یک رابطه جدی و آرزوی فرزندی مشترک!

مقایسه پژو 2008 و سایپا سراتو اپشنال

رابطه ایران‌خودرو و پژو به سالیان دوری برگشته و برای بیان صمیمیت این دو خودروساز (هرچند یکی تنها مونتاژ کننده است!) نیازی به بیان تاریخچه دور و دراز شان نیست. اما رابطه این دو شرکت طی دورانی که حرف و حدیث‌های زیادی نیز در رابطه با آینده تجاری‌شان مطرح بود، اوج گرفته و ظاهرا ایران‌خودرو پیشنهاد یک رابطه جدی‌تر را به پژو داد! جدیت ایران‌خودرو در حدی بود که اولین قدم‌های آینده تجاری این دو خودروساز نیز بلافاصله برداشته شده و «ایکاپ» (شرکت مشترک پژو و ایران‌خودرو) تاسیس شد.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

کابین پژو 2008

طی چند سال آتی سودای افزایش جدیت روابط میان این دو غریبِ آشنا به جایی رسید که هردو برای تولد اولین فرزندشان یعنی «پژو ۲۰۰۸» اعلام آمادگی کردند. دیری نپایید که مقدمات تولد این فرزند پیشانی روشن ریخته شده و طراحی‌های اولیه آن آغاز شد. آن طور که پیدا بود، ایران‌خودرو و پژو برنامه‌های بزرگی برای تازه به دوران رسیدهٔ خود داشته و در همان مهندسی‌های اولیه نیز، یکی از قوی‌ترین پیشرانه‌های موجود را برای وی در نظر گرفتند. 

در همین حین، کره‌ای‌های تحت سلطه سایپا که از سال ۹۳ تلاشی را جهت تصاحب بخشی از بازار آغاز کرده بودند، مقدمات ظهور یکی از نوادگان خود را آماده کرده و پس از انتقادات وارد شده به سایپا سراتو (نسخه اولیه) حال با عنوانی جدید و آپشن‌هایی بیشتر، «سراتو آپشنال» را روانه‌ جاده‌های نبرد ایران کردند…

با همراه مکانیک همراه بمانید تا با مقایسه پژو ۲۰۰۸ با سایپا سراتو آپشنال، آغاز و پایان این نبرد را موشکافی کنیم.

تقسیم‌بندی زیبای پژو و ناشی‌گری‌های کیا

مقایسه پژو ۲۰۰۸ با سایپا سراتو آپشنال

اگر موافق باشید، بهتر است مقایسه پژو ۲۰۰۸ با سایپا سراتو آپشنال را با بررسی کابین و طراحی داخلی این دو خودروی گران قیمت آغاز کنیم. ورود به کابین پژو ۲۰۰۸ از همان آغازین لحظات به شما نوید یک سواری نرم و روان را می‌دهد، چرا که صندلی‌های این خودرو از راحتی قابل قبولی برخوردار بوده و غربیلک فرمان و دنده نیز در محلی مناسب تعبیه شده‌اند. اما این پایان ماجرا نبوده و پژو ۲۰۰۸ از منظر زیبایی‌های بصری نیز چشم سرنشینان علی‌الخصوص راننده را می‌نوازد!

تریم این خودرو تقسیم‌بندی مناسبی داشته و قرار گرفتن صفحه نمایشگر در بالاترین قسمت آن، انتخاب خوبی از سوی طراحان‌اش است. خطوط بکار گرفته شده برای درهم شکستن این تقسیم‌بندی، که در ادامه به سایر بخش‌های داشبورد و فضای جانبی نیز می‌رسد، به خوبی ظرافت طراحی بدنه پژو ۲۰۰۸ را به کابین آن انتقال داده و همواره یادآور نشستن پشت فرمان فرزند خلف پژو و ایران‌خودرو است.

مقایسه پژو ۲۰۰۸ با سایپا سراتو آپشنال

اما بازی برای فرزند ترد شدهٔ کیا رنگ دیگری داشته و تقریبا می‌توان خلاف گفته‌های فوق را برای آن متذکر شد. در واقع مقایسه پژو ۲۰۰۸ با سایپا سراتو آپشنال از نظر طراحی داخلی، گویای برتری ایکاپ بوده و سایپا با تغییرات اعمال شده بر اندام فرزند بزرگ‌تر خود (سراتو معمولی) نیز حرف خاصی برای گفتن ندارد.

پلاستیک خشک و تیره رنگ سراتو آپشنال همچنان شما را متعجب کرده و باری دیگر موجب زیر سوال رفتن قیمت نجومی آن خواهد شد. از سویی دیگر تریم این خودرو نیز همانند اقتباسی از فیلم‌های آینده‌گرایانهٔ دهه ۷۰ میلادی طراحی شده و علاوه بر نبود هرگونه جذابیت بصری در فضای آن، خشکی و زمختی ناپسندی را به سرنشینان‌اش القا می‌کند. بنابراین در مقایسه پژو ۲۰۰۸ با سایپا سراتو آپشنال می‌توان اذعان داشت که آپشن‌های پنهان شده در سراتو نیز توانایی نجات این خودرو را نداشته و بازی را در این بخش به پژو ۲۰۰۸ باخته است.

اندام جذاب پژو و سایپایی که محکوم به تکرار مکررات است

در مقایسه پژو ۲۰۰۸ با سایپا سراتو آپشنال از نظر طراحی بدنه و مهندسی خارجی، می‌بایست به این نکته اشاره کرد که کیا موتورز در حال حاضر این سری ازسراتوهای سایپا را از رده تولید خارج کرده و این امر حاکی از عدم جذابیت آینده سراتو برای کره‌ای‌های ریزبین صنعت خودروسازی است. اما سایپا ظاهرا به دوام راه کیا اصرار داشته و بدنه سراتو آپشنال را نیز بدون اعمال تغییراتی ملموس تهیه و عرضه کرده است. در حال حاضر و با پیشرفت‌های موجود در عرصه خودروسازی، جلو پنجره و چراغ‌های کشیده عقب و جلو را نمی‌توان یک ویژگی منحصر به فرد محسوب کرده و سراتو را لایق قیمت نجومی‌اش دانست!

مقایسه پژو ۲۰۰۸ با سایپا سراتو آپشنال

اما پژو ۲۰۰۸ (با صرف نظر از قیمت) طراحی خارجی قابل قبولی داشته و بکارگیری مناسب خطوط شکننده در بخش‌های جانبی و ترکیب آن‌ها با منحنی‌های روی لاستیک‌ها، ظاهر جذابی را برای این خودرو رقم زده است. از سویی دیگر ورودی‌های هوا و سپر، جلوه اسپرت این خودرو را افزایش داده و چراغ‌های جلویی که همانند چشم‌های ژاپنی‌ کشیده و نازک طراحی شده، ظرافت و دقت فرانسوی را برای بدنه پژو ۲۰۰۸ در معرض نمایش قرار داده است. به عبارتی دیگر مقایسه پژو ۲۰۰۸ با سایپا سراتو آپشنال از نظر طراحی بدنه نیز بلاشک به نفع ایکاپ به پایان می‌رسد!

پژو 2008 و سایپا سراتو اپشنال ، کدام را برانم؟ کدام را بخواهم؟

پژو 2008 و سایپا سراتو اپشنال ، کدام را برانم؟ کدام را بخواهم؟

در مقایسه پژو ۲۰۰۸ با سایپا سراتو آپشنال، حال نوبت به بررسی تجربه رانندگی و ارزش خرید این دو خودروی گران قیمت بازار کشورمان رسیده است. تجربه رانندگی با این دو خودرو گرچه توقعات ۲۰۰ میلیون تومانی خریداران را برآورده نخواهد کرد، اما با توجه به نبود رقیبان سرسخت برای نقد، بررسی و به چالش کشیدن‌شان، این دو خودرو  حداقل فعلا در زمره نمونه‌های قابل قبول جاده‌های ایران قرار گرفته‌اند.

البته رانندگی با پژو ۲۰۰۸ حتی با وجود آپشن‌های فراوان و تا حدودی به درد نخور از سراتو آپشنال نیز همچنان یک سر و گردن بالاتر بوده و لذت بیشتری را به راننده انتقال می‌دهد. سیستم انتقال قدرت و بخش‌های هدایت‌گر پژو واکنش بسیار دقیقی نسبت به دستورات راننده داشته و از سویی دیگر جعبه دنده ۶ سرعته آن نیز، موجبات شتاب‌گیری مناسب و تعویض دنده روان را برای صاحب خود فراهم می‌کند. البته پیشرانه THP 165 نیز در این بازی بی‌تأثیر نبوده و پژو ۲۰۰۸ را با ۱۶۳ اسب بخار تجهیز کرده تا جاده‌های ایرانی را درنوردد. اما متاسفانه سراتو اپشنال  همچنان محکوم به تکرار مکررات کیا بوده و با این‌که آن شرکت‌ کره‌ای خود به اشتباهات‌اش پی برده و سراتو را کنار گذاشت، ولی سایپا همچنان به ادامه دادن این راه بی‌فرجام مصر است.

موتور پژو ۲۰۰۸

رانندگی با سراتو اپشنال جریان خون را در رگ‌های شما تغییر نخواهد داد و تنها می‌توانید به واکنش نسبتا مناسب فرمان و جعبه دنده آن دل خوش کنید. از سویی دیگر احتمالا پس از طی هر صد کیلومتر با سراتو آپشنال، چند ثانیه به دور دست‌ها خیره شده و از خودتان خواهید پرسید که: «واقعا ۲۰۰ میلیون تومان، ارزش‌اش را داشت؟»…

مقایسه فنی پژو 2008 با سایپا سراتو اپشنال 

مشخصات پژو2008 سایپا سراتو اپشنال 2000
حجم موتور 1598CC 1998CC
قدرت موتور 163 اسب بخار در 6000 دور 156 اسب بخار در 6200 دور
تعداد سیلندر/سوپاپ 4/16 4/16
جعبه دنده 6 سرعته اتومات 6 سرعته اتومات
شتاب صفر تا صد(ثانیه) 8.3 10.5 ثانیه
ماکزیمم سرعت KM/H 196 190
مصرف سوخت ترکیبی لیتر 6.7 7.7
حجم باک 50 لیتر 52 لیتر
تجهیزات ایمنی و امنیتی

ABS – ESP – EBA – HAC

کیسه هوا برای سرنشینان جلو – کیسه هوای پرده ای – جمعاً 6 کیسه هوا

 

 

ترمز جلو دیسکی و عقب کاسه‌ای – ABS – EBD

کیسه هوای سرنشینان جلو

 

امکانات رفاهی صفحه نمایش 7 اینچی – 6 بلندگو – بلوتوث-فرمان برقی – تهویه مطبوع دوگانه – سنسور نور – چراغ مخصوص روز – آینه های جانبی تاشو برقی – سنسور پارک در عقب – دوربین دید عقب – سیستم کنترل باد لاستیک ها TPMS – رینگ 16 اینچی آلومینیومی – کروز کنترل – سنسور باران

سيستم صوتي و مجهز به راديو و CD PLAYERباقابليت پخش MP3 ,ورودي USB+ AUX+IPOD مجهز به 6بلندگو-

فرمان هیدرولیک – کلیدهای کنترلی روی فرمان – چراغ‌های مه‌شکن جلو و عقب – شیشه‌های بالابر برقی – آینه‌های جانبی برقی مجهز به چراغ راهنما – چراغ هشدار دهنده عیب موتور

کروز کنترل – غربیلک فرمان و دسته دنده چرمی – سنسور نور – سیستم تهویه مطبوع خودکار – رینگ 16 اینچی آلومینیومی

بنابراین گرچه همچنان مختارید و انتخاب هریک از خودروهای فوق بر عهده شماست، اما باید به خاطر داشته باشید که هر دوی آن‌ها رنج قیمتی بالای ۲۰۰ میلیون را داشته و این در حالی است که ارزش واقعی هیچ‌یک در این حد نیست!

لذا به خاطر داشته باشید که برتر خواندن پژو ۲۰۰۸ از سوی ما، بدون در نظر گرفتن قیمت آن صورت گرفته و اگر ۲۰۰ میلیون تومان پول اضافی برای خرید تولیدات و مونتاژهای داخلی کنار گذاشته‌اید (!) بهتر است از میان بد و بدتر همان پژو ۲۰۰۸ را انتخاب کنید (از ما گفتن).

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

رنو مگان بخرم یا کیا سراتو؟

چرا پژو 2008 بخریم

مقایسه مزدا 3 جدید و سراتو سایپا

کیا سراتو بخریم یا کیا اپتیما

مقایسه النترا و سراتو

مقایسه پژو 2008 و هاوال h2

چرا پژو 2008 نخریم؟

سراتو از پرطرفدارترین‌ خودروها

مقایسه و بررسی کیا سراتو و رنو مگان

مقایسه رنو داستر و پژو 2008

مقایسه لیفان 820 و سراتو سایپا ، رقابتی میان دورگه های شرقی و ایرانی

مقایسه پژو 2008 و سانگ یانگ تیوولی، جدالی از نوع کراس اوور

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
2 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها