لیزینگ خودرو یعنی چی؟ مزایا و معایب خرید خودروی لیزینگی

فهرست مطالب

اگر شما هم از جمله افرادی هستید که از خرید قسطی به دلیل ترس از اقساط خودداری می‌کنید و مدام در انتظار جمع شدن پول برای خرید خودرو یا سایر کالاهای موردنیازتان هستید، باید به شما بگوییم که اگر چند سال پیش خودرویی را قسطی می‌خریدید، ارزش آن هم‌زمان با پرداخت اقساط بالا می‌رفت و حالا آن را با قیمت امروز یا حتی بیشتر در اختیار داشتید. یعنی با توجه به تورم فزاینده در کشور، انگار چند سال پیش خودرویی را از آینده خریده بودید! لیزینگ خودرو رایج‌ترین روش برای خرید اقساطی خودرو است که در عین جذابیت، می‌تواند معایبی هم داشته باشد. با خواندن این مقاله، با زیر‌و‌بم لیزینگ خودرو به‌صورت کامل آشنا می‌شوید.

 

لیزینگ خودرو چیست؟

لیزینگ (Leasing) یک کلمه انگلیسی به معنای اجاره کردن امتیاز یک دارایی است و آن را مترادف با اجاره کردن نیز می‌دانند. اما اصطلاح لیزینگ خودرو به معنای نوعی روش خرید اقساطی خودرو است که افرادی که معمولاً توانایی پرداخت هزینه خرید خودرو به‌صورت یکجا را ندارند، از آن استفاده می‌کنند. معمولاً تعداد اقساط در لیزینگ خودرو زیاد است و به همین دلیل سود زیادی هم روی اقساط کشیده می‌شود.
در لیزینگ خودرو نوعی قرارداد میان مالک و مستأجر منعقد می‌شود که در آن قیمت نهایی خودرو، تعداد، سررسید و نحوه پرداخت اقساط درج می‌شود. البته برای تملیک خودرو توسط مستأجر، یک سری شروط نیز در قرارداد قید می‌شود که هر شرکت لیزینگ خودرو شرایط خاص خود را دارد.

 

بودجه کافی برای خرید خودروی مورد نظرت نداری؟

با همراه‌مکانیک انواع خودروهای کارکرده و صفر رو اقساطی و بدون ضامن بخر و هزینه رو تا سه سال بعد پرداخت کن!

ورود به صفحه خرید اقساطی

 

تفاوت خرید اقساطی با لیزینگ خودرو چیست؟

درست است که لیزینگ خودرو یک روش خرید اقساطی است، اما در اصل با آنچه در عرف جامعه با عنوان خرید اقساطی شناخته می‌شود تفاوت دارد. در خرید اقساطی شما باید علاوه بر ارائه چک یا سفته هنگام خرید، یک یا چند ضامن معتبر نیز داشته باشید. همچنین پس از واریز پیش‌پرداخت خودرو به شما واگذار شده و سند آن به نام خودتان ثبت خواهد شد. البته تعیین مبلغ پیش‌پرداخت در این روش به‌صورت منعطف انجام می‌شود.
در خرید خودروی لیزینگی شرایط متفاوت است و شما برای تحویل گرفتن خودرو نیازی به ارائه ضامن ندارید. از طرف دیگر ممکن است شما پس از واریز پیش‌پرداخت صاحب خودرو نشوید و خودرو تا زمان پرداخت آخرین قسط و عمل به تعهدات درج‌شده در قرارداد، در رهن شرکت لیزینگ خودرو باقی بماند. همچنین میزان سود اقساط در این دو روش با یکدیگر تفاوت دارد.

 

روش‌های خرید خودرو لیزینگی

 

انواع روش‌های خرید خودرو لیزینگی چیست؟

لیزینگ خودرو در کشور ما به دو روش اجاره به شرط تملیک و سند زدن با اخذ چک و سفته انجام می‌شود که در هر دو روش معمولاً 50 درصد مبلغ خودرو به عنوان پیش‌پرداخت دریافت می‌شود. در ادامه با این روش‌ها بیشتر آشنا می‌شوید:

 

1. اجاره به شرط تملیک

رایج‌ترین روش خرید خودروی لیزینگی، اجاره به شرط تملیک است. یعنی در قرارداد لیزینگ خودرو قید می‌شود که سند خودرو پس از پایان پرداخت اقساط و عمل به شروط قرارداد، به نام مستأجر می‌خورد. علت محبوبیت این روش در میان شرکت‌های لیزینگ خودرو، کم بودن دردسرهای قانونی آن است؛ چراکه خودرو تا پایان اقساط در تملیک شرکت است و در صورت عدم پرداخت اقساط، شرکت لیزینگ می‌تواند خودرو را به‌راحتی توقیف کند.

 

2. سند زدن با چک و سفته

این روش در حقیقت ترکیبی از خرید اقساطی و دریافت وام است. همانند روش اجاره به شرط تملیک، شما باید نیمی از بهای خودروی لیزینگی را به عنوان پیش‌پرداخت بپردازید و مابقی مبلغ را به‌صورت اقساط بلندمدت و با سود تعیین‌شده توسط شرکت لیزینگ، بپردازید. در این روش شما پس از واریز پیش‌پرداخت مالک خودرو می‌شوید؛ اما باید ضامن معتبر ارائه کنید.

 

 

معرفی بهترین شرکت ‌های لیزینگ خودرو (دولتی و خصوصی)

شرکت‌های لیزینگ خودرو به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند که تمامی آن‌ها با نظارت بانک مرکزی فعالیت می‌کنند. در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شوید:

 

شرکت‌های دولتی لیزینگ خودرو

شرکت‌های دولتی لیزینگ خودرو خود به دو دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول شرکت‌هایی هستند که زیرمجموعه کارخانه‌های ایران‌خودرو و سایپا محسوب می‌شوند و دسته دوم را بانک‌ها اداره می‌کنند. لیست این شرکت‌ها را در ادامه می‌بینید:

لیزینگ ایران‌خودرو

یکی از نخستین شرکت‌های لیزینگ خودرو دولتی است که در سال 1382 تأسیس شده و قراردادهای لیزینگ آن به‌صورت اجاره به شرط تملیک منعقد می‌شوند. این شرکت علاوه بر خودروهای سواری صفر و کارکرده ‌ایران‌خودرو، خودروهای سنگین، املاک، تجهیزات، ماشین‌آلات تولیدی و کشاورزی، تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی، لوازم‌خانگی و انواع کالای دیجیتال را به‌صورت لیزینگی واگذار می‌کند.

لیزینگ رایان سایپا

این شرکت لیزینگ خودرو در سال 1380 و با هدف واگذاری محصولات گروه صنعتی سایپا به‌صورت لیزینگی، تأسیس شد. زمینه فعالیت شرکت لیزینگ رایان سایپا مشابه لیزینگ ایران‌خودرو است، با این تفاوت که خودروهای صفر و کارکرده‌ای که توسط آن واگذار می‌شوند، محصول سایپا هستند. این شرکت آپشن‌های خودرو، مواد اولیه صنعتی و قطعات یدکی خودرو را نیز به‌صورت لیزینگی واگذار می‌کند.

لیزینگ ملت

لیزینگ خودرو بانک ملت علاوه بر محصولات دو خودروساز داخلی، خودروهای خارجی مثل سانتافه را نیز به‌صورت لیزینگی واگذار می‌کند. تعداد اقساط در فروش لیزینگی خودرو توسط این شرکت، حداکثر معادل عمر مفید آن خواهد بود.

لیزینگ پارسیان

لیزینگ بانک پارسیان در سال 1379 تأسیس شده و علاوه بر خودروی لیزینگی، انواع کالای بادوام، محصولات حوزه بهداشت و سلامت، تجهیزات کامپیوتری و مخابراتی، محصولات ناوگان حمل‌ونقل و ماشین‌آلات صنعتی و کشاورزی را نیز در لیست محصولات لیزینگی خود دارد.

لیزینگ پاسارگاد

تأسیس لیزینگ بانک پاسارگاد به سال 1383 باز می‌گردد و زمینه فعالیت آن مشابه لیزینگ پاسارگاد است؛ با این تفاوت که این شرکت فروش لیزینگی خودرو، بیشتر بر لیزینگ ماشین‌آلات صنعتی، کشاورزی و تجهیزات صنعت نفت و گاز تمرکز دارد و امور پیمانکاری پروژه‌های عمرانی را نیز بر عهده می‌گیرد.

 

شرکت‌های خصوصی لیزینگ خودرو

در این قسمت، جدول مشخصات بهترین شرکت‌های لیزینگ خودرو که توسط بخش خصوصی اداره می‌شوند را می‌بینید. لازم به ذکر است که تمامی این شرکت‌ها دارای مجوز رسمی از بانک مرکزی هستند و به دلیل تعداد بالا، تنها برخی از این شرکت‌ها که در تهران فعالیت می‌کنند را در این جدول آورده‌ایم:

 

نام شرکت

سال تأسیس

آدرس

تلفن

اقتصاد نوین

1385

تهران، خيابان قائم‌مقام فراهاني

88700776

ارزش‌آفرین گلرنگ

1395

خیابان ولی‌عصر.، کوچه ساعی یکم

88748059

ایران‌زمین

1381

خیابان آفریقا، خیابان سپر

88202140

آتیه صبا

1395

کاووسیه، خیابان ولیعصر، خیابان شهید برادران شریفی

88673974

سپهر صادرات

1389

محله دزاشیب، خیابان شهید مجتبی آقائی، خیابان شهید دکتر حجت اسلام باهنر

26115488

گردشگری

1379

یوسف‌آباد، خ 16

88723406

لیزینگ و رفاه فرهنگیان

1381

میرداماد،‌ خیابان شمس تبریزی شمالی، خيابان نهم

22912530

خودرو غدیر

1381

محله عباس آباد-اندیشه، خیابان میرعماد، کوچه شهید علی پیمانی

88548373

لیزینگ آریا دانا

1383

محله ایران‌خودرو، خیابان خاکی، بزرگراه امیر سرلشگر ش حسین لشگری

48081

رایا

1400

محله امانیه، خیابان ولیعصر، خیابان ناهید غربی

26214062

فرتاک

1400

شهرک غرب، بلوار دریا، خیابان رامشه، خ توحید پنجم غربی

88567712

پایا اعتبار

1400

محله آرژانتین-ساعی، خیابان شهید احمد قصیر، خیابان هفتم

88480767

رازی

1383

بلوار میرداماد خیابان شمس تبریزی جنوبی کوچه رامین

26400398

 

مدارک و شرایط خرید لیزینگی خودرو چیست؟

از جمله شرایطی که در میان اکثر شرکت‌های لیزینگ خودرو مشترک است، می‌توان به پرداخت حداقل 50 درصد مبلغ خودرو به‌صورت پیش‌پرداخت و قسط‌بندی 6 ماهه تا 5 ساله اشاره کرد. پرداخت هزینه‌های انتقال مالکیت، مالیات، بیمه بدنه، بیمه شخص ثالث و… توسط مشتری، در شرایط خرید لیزینگی خودرو بعضی از شرکت‌ها وجود دارد و برخی نیز این هزینه‌ها را روی مبلغ اقساط می‌کشند.
میزان سود اقساط در خرید لیزینگی خودرو معمولاً بین 15 تا 25 درصد است که باعث می‌شود قیمت نهایی خودرو پس از پایان اقساط، به مراتب بالاتر از قیمت خودرو در حالت عادی برای شما تمام شود.

 

مدارک خرید لیزینگی خودرو

پیش از عقد قرارداد لیزینگ خودرو در هر شرکت، لیستی از خودروها به شما ارائه می‌شود که معمولاً در این لیست مواردی مثل قیمت خرید خودرو، تعداد اقساط، نحوه قسط‌بندی (ماهانه یا چند ماه یک‌بار)، میزان سود و… نیز درج‌شده است.
بیشتر شرکت‌های لیزینگ خودرو از افرادی دارای مشاغل مختلف، مدارک متفاوتی را دریافت می‌کنند، اما معمولاً مدارکی مثل کپی کارت ملی و تمامی صفحات شناسنامه، پرینت گردش حساب سه‌ماهه، گواهی امضا و چک صیادی از همه افراد دریافت می‌شود.

 

لیزینگ خودرو کارکرده

 

آیا چیزی به نام لیزینگ خودروی کارکرده وجود دارد؟

ممکن است شما نیز جزء افرادی باشید که تصور می‌کنند لیزینگ خودرو به معنای لیزینگ خودروی صفر است. اما افزایش سرسام‌آور قیمت خودرو در سال‌های اخیر و کاهش قدرت خرید اکثریت جامعه، باعث شده تا علاوه بر لیزینگ ماشین صفر، شرکت‌های دولتی و خصوصی نسبت به لیزینگ ماشین کارکرده نیز اقدام کنند.
شرایط خرید خودروی لیزینگی کارکرده تقریباً همانند شرایط لیزینگ خودروی صفر است؛ با این تفاوت که ممکن است تعریف خودروی کارکرده از نظر شرکت‌های لیزینگی مختلف، تفاوت داشته باشد. معمولاً این شرکت‌ها خودروی کارکرده داخلی و خارجی را به‌صورت زیر تعریف می‌کنند:

خودروهای داخلی: حداکثر عمر 7 سال یا کارکرد 150 هزار کیلومتر
خودروهای خارجی: حداکثر عمر 10 سال یا کارکرد 200 هزار کیلومتر

 

خرید خودرو لیزینگی تمام قسط چگونه ممکن است؟

متأسفانه چیزی به نام خرید خودرو لیزینگی تمام قسط وجود ندارد و تمامی طرح‌هایی که توسط شرکت‌های خصوصی با این نام ارائه می‌شوند، شامل یک مبلغ حداقل به عنوان پیش‌پرداخت می‌شوند و معمولاً این مبلغ کمتر از 40 درصد قیمت خودرو نیست.
در طرح‌های ازدم‌قسط لیزینگ خودرو شرکت‌های دولتی نیز شما باید قسط اول را برای تحویل گرفتن خودرو بپردازید. تعداد اقساط در چنین طرح‌هایی معمولاً کم (نهایتاً 6 قسط) است و خود قسط اول معادل بخش بزرگی از قیمت خودرو می‌شود. همچنین تحویل خودرو در این طرح‌های فروش لیزینگی بلندمدت است.

 

مهم‌ترین مزایا و معایب خودرو لیزینگی چیست؟

لیزینگ خودرو یک روش پر ریسک برای خرید خودرو است که پیش از انتخاب آن، باید به‌خوبی در مورد آن تحقیق کنید و از توان مالی خود برای پرداخت اقساط در بلندمدت، مطمئن باشید. اطلاع از مزایا و معایب خرید اقساطی خودرو لیزینگی به شما کمک می‌کند تا برای انتخاب این روش بهتر تصمیم بگیرید:

 

مزایای لیزینگ خودرو

• بزرگ‌ترین مزیت این روش، خرید خودرو بدون داشتن نقدینگی زیاد و پرداخت تدریجی هزینه خودرو در بلندمدت است.
• با این روش، ناگهان بخش بزرگی از پس‌انداز خود را دست نمی‌دهید و می‌توانید منابع مالی خود را بهتر مدیریت کنید.
• شرایط قسط‌بندی اکثر شرکت‌های لیزینگ خودرو منعطف است و می‌توانید طرحی که با شرایط شما همخوانی دارد را انتخاب کنید.
• تحویل خودرو در این روش معمولاً در مدت کوتاهی انجام می‌شود. یعنی شما با پرداخت تنها نیمی از مبلغ خودرو، می‌توانید از آن استفاده کنید.
• افزایش ارزش خودرو در زمان پرداخت اقساط که در نهایت باعث می‌شود از خرید لیزینگی هم سود کنید.

 

معایب لیزینگ ماشین

• قیمت تمام‌شده خودرو لیزینگی پس از اتمام اقساط، به مراتب بیشتر از قیمت آن در حالت عادی است.
• تا قبل از پایان اقساط، مالک تمام و کمال خودرو نیستید.
• در خرید لیزینگی خودرو برخی از هزینه‌ها مثل بیمه بدنه اجباری به شما تحمیل می‌شود.

 

 

معامله ماشین لیزینگی

 

مهم‌ترین نکات در معامله ماشین لیزینگی چیست؟

درست است که اکثر قراردادهای خرید لیزینگی خودرو به‌صورت قرارداد اجاره به شرط تملیک منعقد می‌شوند، اما با قراردادهای اجازه املاک مسکونی و تجاری تفاوت دارند. به همین دلیل، بهتر است پیش از انعقاد این قرارداد، در مورد شرایط احتمالی مندرج و الزامات حقوقی مربوط به آن، به‌خوبی تحقیق کنید یا فردی که به این مسائل آگاهی دارد را هنگام عقد قرارداد همراه خود ببرید.
همچنین با توجه به برخی نکات ساده، می‌توانید شرکت‌های لیزینگ کلاه‌بردار را شناسایی کنید. پیش از هر چیز باید برای مشاهده لیست کامل شرکت‌های لیزینگ خودرو دارای مجوز، به سایت بانک مرکزی (www.cbi.ir) مراجعه کنید و ببینید که شرکت مدنظر شما در این لیست وجود دارد یا خیر. البته این تمام ماجرا نیست و باید در صورت مشاهده برخی از نشانه‌ها، از معامله با شرکت مذکور صرف‌نظر کنید. لیست این نکات را در ادامه می‌بینید:

• تحویل یک‌ساعته، یک‌روزه و …
• سود زیر 15 درصد
• قرعه‌کشی با دریافت پیش‌پرداخت اندک (مثلاً 100 هزار تومان)
• فروش خودرو زیر قیمت بازار

 

آیا ماشین لیزینگی را می‌توان فروخت؟

شاید پس از معامله ماشین لیزینگی ممکن است سنگین بودن اقساط شما را به این صرافت بیندازد که آن را بفروشید. از آنجایی‌که در قراردادهای لیزینگ خودرو قید می‌شود که سند تا پایان پرداخت اقساط نزد فروشنده باقی می‌ماند، معامله آن غیرقانونی است و باید از این کار صرف‌نظر کنید.

 

در صورت پرداخت نکردن اقساط خودروی لیزینگی چه اتفاقی می‌افتد؟

همانند پاسخ سؤال «آیا ماشین لیزینگی را می‌توان فروخت؟»، پاسخ این سؤال نیز شامل تشریح عواقب قانونی می‌شود. در صورت پرداخت نکردن اقساط، شرکت لیزینگ خودرو می‌تواند حکم توقیف خودرو را بگیرد، چراکه قانوناً مالک آن است.
توصیه ما به شما این است که حتماً اقساط لیزینگ ماشین را به‌موقع بپردازید، چراکه در صورت توقیف، دوندگی برای تشکیل پرونده در کارگزاری و … زمان زیادی از شما می‌گیرد و گاهی اوقات جرائم و هزینه‌های رفع توقیف از مبلغ یک قسط خیلی بیشتر می‌شود.

 

لیزینگ خودرو از طریق خرید اقساطی همراه مکانیک

همراه مکانیک خدمات فروش خودرو اقساطی را نیز ارائه می‌دهد. با توجه به مزایا و معایب خرید اقساطی خودرو به روش لیزینگ، استفاده از خدمات همراه مکانیک به‌صرفه‌تر است. چراکه در طرح خرید اقساطی خودرو همراه مکانیک، شما پس از واریز بخشی از مبلغ خودرو مالک آن می‌شوید و مابقی مبلغ را در اقساط 12 تا 36 ماهه می‌پردازید. در این طرح علاوه بر خودروهای صفر، ماشین‌های کارکرده هم موجود است که از نظر فنی کاملاً بررسی شده و سالم هستند.
همچنین در فروش اقساطی خودرو توسط همراه مکانیک، تحویل خودرو به‌صورت فوری انجام می‌شود و از همان ابتدا سند شش‌دانگ به اسم مشتری خواهد خورد. از طرف دیگر، نیازی به ضامن ندارید و برای شروع پرداخت اقساط، تنفس دو الی سه ماهه خواهید داشت. حتی اگر خودتان هم خودرویی را برای خرید پیدا کرده باشید، می‌توانید از خدمات خرید اقساطی همراه مکانیک استفاده کنید.

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
10 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
هومن
1402-05-30 12:49

سلام وقت بخیر .اطلاعات بسیار خوب و کامل و شرایط تقریبا آسان است.اما سود اقساطی بسیار بالا محاسبه شده و با 25درصد گفته شده فاصله زیاد دارد و تا دوبرابر قیمت نقدی هم می رسد.

تاتا
1402-02-21 19:15

سلام. چرا اسم شرکت همراه مکانیک توی لیست مجوز بانک مرکزی نیس؟

سردبیر
1402-02-23 16:38
پاسخ به  تاتا

سلام همراه عزیز
شرکت همراه مکانیک با شرکت های لیزینگ مورد تایید بانک مرکزی همکاری داره و خودروهای مور نظر مشتریان رو همراه با سرمایه در گردش مورد نیاز برای پیش پرداخت خودرو تامین میکنه

حسین مرادی فر
1401-12-05 10:10
امتیاز دهی :
     

اگر خودرو رو تحویل بدین وشرایط رو برای خریدار آسون تر کنید تا خریدار با استرس کمتری خرید کنه کارتون عالیه

سردبیر
1401-12-06 15:46

سلام همراه عزیز
بله خودرو از همون ابتدا تحویل داده میشه و سند به اسم خریدار خواهد بود. ضمن اینکه دو ماه تنفس پرداخت وجود داره که خریدار فشار کمتری متحمل بشه

سینا
1401-09-28 03:19

این شرکته چیه خوصوصی چجوره اسم و رسمش چیه و قیمت نقدی چقدره و بلاخره جا و مکانش کجاست و باید واس خرید چ کار کنیم. البته ما متورم میخایم اگه باشه.

سردبیر
1401-09-28 16:20
پاسخ به  سینا

سلام همراه عزیز
لیزینگ های همکار همراه مکانیک دارای مجوز رسمی بانک مرکزی هستن و بعد از مرحله پیش پرداخت، خودرو شش دانگ به اسم شما خواهد شد
برای دیدن خودروها و شرایطشون و ثبت درخواست میتونید به لینک زیر مراجعه کنید
https://www.hamrah-mechanic.com/cars-for-sale/?credit=true

متین
1401-09-25 15:27

شرایط لیزینگ شما مخصوصا داشتن تنفس اقساط خیلی عالیه..

سردبیر
1401-09-27 13:14
پاسخ به  متین

ممنون همراه عزیز، امیدواریم با این طرح کمک کنیم که افراد بیشتری صاحب ماشین بشن و یا ماشین خودشون رو ارتقا بدن

امید
1401-10-17 22:10
پاسخ به  متین

سودش خیلی بالاس