کلاهبرداری‌های خرید خودرو اقساطی (لیزینگ)

فهرست مطالب

خرید خودرو اقساطی شاید در ظاهر ساده به نظر برسد، اما زمینه‌های بسیاری را برای انواع کلاهبرداری فراهم آورده است. آگهی‌های فروش اقساطی خودرو در گوشه و کنار فضای وب و شبکه‌های اجتماعی فراوان‌اند و با رشد بی‌سابقه قیمت ماشین طی 4 سال گذشته، خودرو اقساطی جذابیت بیشتری برای مشتریان یافته. اما آیا خرید قسطی ماشین با وجود قیمت‌های گزاف موجود به اتکاء ادعاهای هر بنگاه بی نام و نشانی منطقی است؟. همراه مکانیک به‌عنوان مرجع مطمئن خرید و فروش خودرو، تصمیم دارد در این مقاله شما را با انواع کلاهبرداری‌های لیزینگ آشنا کند.

برای اطلاع از شرایط خرید اقساطی خودرو همراه مکانیک، همین حالا کلیک کنید

طرح‌های یک‌طرفه فروش اقساطی خودرو

در حال حاضر برخی از شرکت‌های لیزینگ خودرو اقدام به عقد قراردادهای غیرمنصفانه یا حتی با نیت کلاهبرداری برای فروش این کالای سرمایه‌ای می‌کنند. قراردادهایی که کاملا به ضرر مشتریان تنظیم شده‌اند یا قرار است بخشی از مبلغ پیش‌پرداخت را تحت لوای قوانین حقوقی روانه حساب شرکت لیزینگی کلاهبردار کنند. برخی منافع یک‌طرفه لحاظ شده در این قراردادها عبارتند از:

  • بسیاری از شرکت‌های کلاهبردار در قراردادهای خود با متقاضیان این بند را می‌افزایند که در صورت انصراف از خرید مبلغ ۱۰ درصد پیش‌پرداخت کسر و پس از گذشت ۲ ماه پول به متقاضی عودت داده می‌شود.
  • خودروهای فروخته شده توسط این قبیل شرکت‌ها معمولا مدت‌ها پس از زمان مقرر در قرارداد، تحویل متقاضیان می‌شوند و تعهدی در خصوص موعد تحویل وجود ندارد.
  • در قرارداد این شرکت‌ها در صورت دیرکرد در تحویل مبتنی بر مفاد مندرج در قرارداد بهره‌ای به سپرده متقاضی تعلق نمی‌گیرد.
خرید قسطی خودرو
خرید قسطی خودرو

کلاهبرداری‌های مرسوم در طرح‌های فروش اقساطی خودرو

در ادامه چند نمونه از شیوه‌های مرسوم کلاهبرداری لیزینگ خودرو توسط شرکت‌ها و مجموعه‌های بی‌نام و نشان را به اتفاق مورد بررسی قرار خواهیم داد.

کلاهبرداری زیر پرچم قانون

حین خرید ماشین قسطی از مجموعه‌های لیزینگی ناشناخته، باید توجه داشته باشید که گاه از اساس خودرویی در کار نیست و کارشناسان و مدیران شرکت با علم به این موضوع قرارداد را منعقد و آن را به گونه‌ای مدیریت می‌کنند که متقاضی پس از ماه‌ها سرگردانی به ناچار پیشنهاد انصراف از خرید خودرو با کسر مبلغ ۱۰ درصد از اصل سپرده- مندرج در بندهای قرارداد- را بپذیرد.

فروش خودرو اقساطی در سایت‌ها، پیج‌ها و کانال‌های غیرقانونی

در فضای مجازی بارها دیده شده که مجموعه‌های بی‌نام و نشان اقدام به فروش اقساطی خودرو می‌کنند. در این روش گردانندگان این سایت‌ها، پیج‌ها یا کانال‌ها پس از جذب مشتریان و دریافت پیش‌پرداخت و قسط، مبلغ قابل توجهی به جیب می‌زنند و در نهایت خودرویی به مشتری تحویل نمی‌دهند و ناپدید می‌شوند.

از جمله ترفندهای این مجموعه‌ها نیز اعلام قیمت و درصد سود پایین‌تر از تسهیلات بانکی به‌علاوه برجسته کردن نقش تورم و سودی است که حتی با وجود پرداخت سود وام طی ماه‌ها یا یک‌سال آینده روی قیمت کلی خودرو عاید خریدار می‌شود.

تفاوت خودرو بازدیدی و تحویلی

در مواردی خودرو کارشناسی شده با خودرویی که به متقاضی فروخته می‌شود تفاوت دارد. روش کار کلاهبرداران به این شکل است که ابتدا یک کارشناسی کلی از خودرو مورد معامله صورت می‌دهند اما به روش‌های مختلف، پس از گذشت ماه‌ها درنهایت خودرو مشابه دیگری به متقاضی تحویل داده می‌شود.

گاهی برخی سودجویان اقدام به جعل شماره شاسی می‌کنند که شاید در زمان انجام معامله مشخص نشود و بعدها مالک خودرو را با مشکل مواجه کند. این موضوع در خصوص فروش اقساطی خودروهای دست دوم از سوی شرکت‌ها و بنگاه‌های ناشناخته بیشتر مشهود است. مخصوصا که اکثریت قریب به اتفاق چنین مجموعه‌هایی خودرو را با تاخیر تحویل متقاضی می‌دهند.

کلاهبردای لیزینگ خودرو
کلاهبردای در فروش قسطی خودرو

فروش اقساطی خودرو به چند شخص مختلف

برای خرید و فروش خودرو مخصوصا در قالب طرح‌های اقساطی، حتما به مراکز معتبر مراجعه کرده و از افراد مطلع کمک بگیرید. همچنین خودرو اقساطی را الزاما با تحویل فوری خریداری کنید تا احتمال این نوع کلاهبرداری را کاهش بدهید.

فروش ماشین قسطی با تماس تلفنی

یکی از روش‌های دیگری که برای کلاهبرداری خودرویی انجام می‌گیرد، «فروش تلفنی» است. در این روش با افراد تماس گرفته شده و اعلام می‌شود که خودرو مناسبی برای آن‌ها با شرایط خرید تسهیلاتی و قیمت بسیار پایین موجود است. در ادامه از شخص درخواست می‌شود جهت حفظ شانس خرید خودرو مورد نظر با قیمت کمتر از نُرم بازار و تسهیلات ویژه، پیش‌پرداخت اندکی به حساب فردی تحت عنوان رابط شرکت و مشتری واریز کند یا اطلاعات شخصی و کارت بانکی خود را جهت تنظیم قرارداد در اختیار تماس‌گیرنده قرار بدهد.

در چنین مواردی حتی اگر کلیت ماجرا از نظرتان یک منطق حداقلی دارد، حتما از فرد تماس‌گیرنده اطلاعات تماس شرکت متبوع‌اش را درخواست و هرگونه قرارداد را به جلسه حضوری در محل شرکت با همراهی یک فرد مجرب مشروط کنید.

فروش خودرو لوآپشن به نام فول‌آپشن

خودروسازان جهانی برخی مدل‌ها را به سفارش‌ کشورهای مختلف با سطوح متفاوتی از تجهیزات تولید می‌کنند. به همین علت گاهی یک مدل، شبیه ورژن فول‌آپشن است اما امکانات کمتری دارد. این موضوع در خصوص خرید اقساطی خودروهای وارداتی کارکرده با موعد تحویل چند ماهه موضوعیت بیشتری می‌یابد.

ممکن است فریب تبلیغات شرکت‌های کلاهبردار مبنی بر قیمت و سود کمتر را بخورید و خودرو را تحویل بگیرید. اما زمانی از داستان باخبر شوید که چندین قسط را پرداخته‌اید و دیگر هیچ راهی برای فسخ قرارداد وجود ندارد. بنابراین ضروری است خودرو مورد نظر را پیش از خرید توسط افراد متخصص کارشناسی کنید.

خرید خودرو در قالب معاملات خانوادگی

شاید این روش را نتوان را در دسته کلاهبرداری‌ها قرار داد. اما به هر صورت خرید خودرو اقساط در بین خویشاوندان بسیار مرسوم است. با فرض اینکه طرف مقابل از آشنایان و اقوام شما است و به او اعتماد دارید، خودرو را بدون بررسی یا حتی مشاهده ظاهر آن خریداری می‌کنید. پس از آن چنان‌چه خودرو دچار نقص و ایرادی باشد، این شائبه به وجود می‌آید که فروشنده سر خریدار کلاه گذاشته، در صورتی که در اکثر موارد نیت واقعی فروشنده این‌گونه نبوده و او شاید اصلا از ایراد خودرویش خبر نداشته است.

موضوع دیگر شیوه پرداخت است. در صورت خرید و فروش خودرو بین آشنایان و اقوام، ممکن است طرف خریدار مبلغ مورد توافق را کامل به فروشنده نپردازد یا حتی اقساط تعیین شده را با تاخیر به حساب فروشنده واریز کند. از سوی دیگر گاه مشکلاتی در راستای انتقال مالکیت خودرو به‌وجود می‌آید. با این اوصاف توصیه می‌شود حتی خرید خودرو اقساطی از اقوام و آشنایان را نیز در قالب قرارداد معتبر زیر نظر شرکت‌های دارای مجوز رسمی مکتوب کنید.

فروش قسطی خودرو
فروش اقساطی خودرو با خیال راحت

چگونه گرفتار کلاهبرداران نشویم؟

برای تشخیص شرکت‌های معتبر فروش لیزینگی خودرو، نخست باید از سایت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران استعلام بگیرید. البته توجه داشته باشید که ممکن است یک شرکت در گذشته مجوز داشته اما در حال حاضر جواز قانونی آن لغو یا منقضی شده باشد. بنابراین حتما به‌روزترین فهرست را مورد بررسی قرار بدهید.

همچنین اگر قصد خرید خودرو اقساطی دارید، موارد زیر را مد نظر داشته باشید:

  • بیشتر از تسهیلات خُرد کوتاه مدت استفاده کنید. زیرا هر چه تعداد اقساطی بیشتری را انتخاب کنید، سودی که باید به شرکت لیزینگ بپردازید نیز بالاتر می‌رود.
  • شرکت‌های فروش لیزینگی علاوه‌بر مجوز و شماره ثبت باید خودرو را به‌صورت آنی به شما تحویل دهند. بسیاری از کلاهبرداران با وعده تحویل خودرو در هفته‌ یا ماه‌های آتی خریداران را فریب می‌دهند.
  • شرایط قرارداد را به دقت و با چشمان باز بخوانید و اگر اطلاعات حقوقی کافی ندارید حتما از مشورت یک مشاور حقوقی مجرب بهره بگیرید.
  • از تنظیم‌کننده قرارداد درخواست کنید همه هزینه‌ها اعم از پیش‌پرداخت، مبلغ اقساط، کارمزدها و موارد مربوط به پلاک و بیمه را به‌صورت مکتوب و شفاف ذکر کند تا در زمان تحویل خودرو با درخواست‌های نامتعارف مواجه نشوید.
  • از مجموعه‌ای خریداری کنید که حتی اگر سند را در رهن نگاه می‌دارد، از همان ابتدا آن را به نام خریدار می‌زند.
  • فریب قیمت پایین‌تر، سود کمتر، قرعه‌کشی و تسهیلات نامتعارف را نخورید.

در خاتمه ذکر این نکته نیز ضروری به نظر می‌رسد که هرگز نباید برای شناخت شرکت‌های لیزینگی معتبر تنها به لیست بانک مرکزی اکتفا کنید. توصیه ما این است که از میان لیست منتشرشده مشهورترین‌ها را برگزینید.

نحوه خرید خودرو قسطی از همراه مکانیک

همراه مکانیک با همکاری شرکت‌های رسمی لیزینگ کشور، اقدام به فروش قسطی خودرو نو و دست دوم کرده است. شما می‌توانید بدون ضامن، بدون در رهن رفتن سند خودرو، اقدام به خرید اقساطی خودرو مورد نظر خود کنید. همین حالا وارد صفحه www.hamrah-mechanic.com/creditbuyrules شوید و شرایط خرید خودرو قسطی همراه مکانیک را مطالعه کنید. 

 

بیشتر بخوانید

خودرو صفر بخریم یا دست دوم؟ انتخابی سخت در این بازار آشفته

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
1 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
روشنا
1401-05-09 04:13

سلام به همگی لطفا این موارد را رعایت کنید یک اگر رفتید و منتظر تحویل خودرو بودید در ابتدا بگید تمام فرم‌هایی که باید امضا بشه برایتون بیارن و مطالعه کنید. اگر واژه های حداقل و حدود و حداکثر و از این مطالب بود بگید اصلاح کنن. پول کمی مثلا ۵ تومن واریز کنید تا وقتی خودرو بیاد جلوی درب و مدارک مثل کارت ماشین و کارت گارانتی و … را به شما نشون بدن. کارشناس زنگ و موتور را بگید بیاد ماشین را ببینه.  فرم ها دو نسخه هستند و حتما فرم ها را دو نسخه را بعد مطالعه… بیشتر »