مقایسه مگان و دنا پلاس

فهرست مطالب

دنا پلاس و رنو مگان ۲۰۰۰ اتوماتیک، دو سدان محبوب خانوادگی حاضر در بازار کشور هستند که یکی از آن‌ها، هم‌چنان روی خط تولید حضور دارد و دیگری، سال‌های پیش خط تولید شرکت پارس خودرو را بدرود گفته است‌. در این مطلب از سری مقالات مقایسه همراه مکانیک، به سراغ مقایسه مگان و دنا پلاس رفته‌ایم تا آن‌ها را از نظر طراحی، ویژگی‌های فنی و شرایط بازار و… مورد تجزیه ‌و تحلیل قرار دهیم؛ پس اگر شما هم قصد خرید دنا پلاس یا مگان را دارید، در ادامه همراه ما باشید.

معرفی دنا پلاس 

معرفی دنا پلاس 

دنا پلاس به‌عنوان نسخه به‌روزرسانی‌شده نسخه معمولی، در پاییز ۹۵ رسماً معرفی شد و با مدل ۹۶ به دست مشتریان رسید. این خودرو از مشتقات سمند به‌حساب می‌آید و نسبت به Dena معمولی، تغییراتی هم‌چون جلوپنجره بزرگ‌تر به‌همراه تحولات جزئی چراغ‌ها و پروفیل جانبی را تجربه کرده است. از لحاظ امکانات رفاهی نیز، Dena Plus از تجهیزات بیشتری نظیر سانروف، نمایش‌گر لمسی بزرگتر، ایربگ جانبی، کروزکنترل و … سود می‌برد که البته برخی ‌از آن‌ها، در سال ۹۷ از این خودرو کنار گذاشته شدند.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

معرفی رنو مگان

معرفی رنو مگان

در سمت دیگر، رنو مگان به‌عنوان یک خودروی خانوادگی از سال ۱۹۹۵ مهمان خطوط تولید شرکت فرانسوی Reno بوده و تاکنون چهار نسل از آن توسط این شرکت روانه میدان شده است. نسل دوم آن که طی بازه ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۶ روی خط تولید این شرکت حضور داشت، از سال ۱۳۸۷ و با موتور ۱.۶ لیتری به جاده‌های ایران پا گذاشت. نسخه مجهز به پیشرانه ۲ لیتری این خودرو نیز از سال ۸۸ در لیست تولیدات شرکت پارس خودرو قرار گرفت تا خرید رنو مگان را بیش از پیش جذاب کند و نهایتا تا سال ۱۳۹۳ مهمان این شرکت ماند. Megan Reno 2000 علاوه بر توان بیشتر پیشرانه نسبت به مدل ۱۶۰۰، از تجهیزاتی مانند سنسور باران، ترمز EBD و تهویه اتوماتیک هم سود می‌برد. بعد از معرفی این دو خودرو در ادامه به سراغ مقایسه مگان و دنا پلاس خواهیم رفت.

تفاوت ماشین مگان و خودرو دنا پلاس

در این مقاله به بررسی مقایسه مگان و رنو پلاس از جنبه‌های مختلف از جمله طراحی بدنه و طراحی داخلی؛ مشخصات فنی؛ آپشن‌های رفاهی؛ ایمنی؛ تجربه رانندگی و شرایط بازار خواهیم پرداخت.

مقایسه مگان و دنا پلاس از نظر طراحی بدنه

با توجه به این نکته که رنو مگان نسل دوم حدود ۱۸ سال پیش متولد شده است، نباید از این خودرو انتظار ارائه نمای ظاهری مدرن و نوینی را داشت. در سوی دیگر دنا پلاس حدود سه-چهار سال پیش به‌عنوان یک محصول نسبتا جدید وارد بازار شد و در نتیجه به‌راحتی می‌توان حدس زد که کدام یک از این دو سدان خانوادگی از چهره به‌روزتری برخوردار هستند و شمایلی مطابق با سلیقه مشتریان امروزی ارائه می‌دهند. البته با توجه به عدم تنوع کافی در بازار خودرو ایران، شاید هنوز هم برخی مشتریان، ظاهر قدیمی اما پخته‌تر Megan Reno 2000 را نسبت به طرح به‌روز اما نه‌چندان اصیل Dena Plus ترجیح بدهند.

مقایسه مگان و دنا پلاس از نظر طراحی بدنه

 در مجموع، می‌توان عنوان داشت که زیبایی‌ امری سلیقه‌ای است و صرفا به‌روز بودن یک خودرو نمی‌تواند دلیل بر چشم‌نوازتر جلوه‌کردن آن تلقی شود. بر همین اساس، اگر سلیقه شما به سمت طراحی‌های مدرن‌تر تمایل دارد، دنا پلاس می‌تواند برنده این رقابت در بخش طراحی بدنه باشد؛ اما اگر هماهنگی و پختگی ظاهری را بیشتر مدنظر خود دارید، رنو مگان ۲۰۰۰ با قدمت بیش از ۱۸ سال هم‌چنان می‌تواند از جایگاهی شایسته در نزد شما بهره ببرد.

مقایسه مگان و دنا پلاس از نظر طراحی داخلی

پس از بررسی کابین این دو خودرو، متوجه خواهید شد که در اینجا رقابت چندان نزدیکی را شاهد نخواهیم بود؛ چراکه طراحی‌ کابین Megan، به‌ویژه طرح داشبورد و سبک طراحی کنسول میانی آن، از همان ابتدا نیز چندان چشم‌نواز نبود و تقریبا نازیبا و ناهماهنگ به نظر می‌رسید. در طرف دیگر، Dena Plus از داشبوردی نسبتا به‌روز و زیبا برخوردار است که ضمن ارائه سبکی متناسب، از تزیینات طرح چوب و کروم نیز به طرزی خوشایند بهره برده است تا اتومبیلی سطح بالا جلوه کندو بتواند قیمت دنا پلاس را توجیه کند.

داشبورد دنا پلاس | فرق رنو مگان و ماشین دنا پلاس

اما می‌دانیم که زیبایی تنها ملاک سطح‌بالابودن یک کابین به شمار نمی‌رود؛ بنابراین، باید سایر عوامل دخیل در این امر نیز بررسی شوند. در همین راستا، باید به اطلاع برسانیم که سطح کیفی متریال به‌خدمت‌گرفته‌شده در هر دو خودرو، از نوع پلاستیک خشک است و چندان مرغوب به نظر نمی‌رسد؛ اما ظاهرا کیفیت داشبورد رنو مگان، اندکی نسبت به دنا پلاس برتری دارد و مرغوب‌تر احساس می‌شود.

داشبورد رنو مگان | تفاوت ماشین مگان و خودرو دنا پلاس

در بحث گنجایش کابین نیز لازم است خاطرنشان کنیم گرچه اتاقک‌های هر دو خودرو از ظرفیت مناسب برای حضور ۴ تا ۵ سرنشین بزرگسال با قد متوسط برخوردار هستند، اما ظاهرا رنو مگان، به‌خصوص از نظر فضای سر، وضعیت بهتری در مقایسه با دنا پلاس دارد و آسایش بیشتری را به سرنشینان خود هدیه می‌دهد. به‌عنوان نتیجه‌گیری این بخش، باید گفت که نواده سمند از طراحی داخلی به‌روز و جذاب‌تری سود می‌برد و برنده این مقایسه از نظر طراحی داخلی خواهد بود.

مقایسه مگان و دنا پلاس از نظر مشخصات فنی

رنو مگان ۲۰۰۰ در بحث فنی، حرف‌های نسبتا زیادی برای گفتن دارد و یکی از نقاط قوت آن در مقایسه با رقبا، همین قدرت مناسب آن است که از پیشرانه تنفس طبیعی نشات می‌گیرد. این سدان فرانسوی، از یک پیشرانه ۴ سیلندر به حجم ۲ لیتر نیرویی برابر با 132 اسب‌بخار قدرت و ۱۹۱ نیوتن‌متر گشتاور دریافت می‌کند. گیربکس چهاردنده اتوماتیک نیز وظیفه انتقال نیرو به سوی چرخ‌های محور جلو را بر عهده دارد. شتاب صفرتاصد این خودرو ۱۳۸۵ کیلوگرمی، حدود 10 ثانیه برآورد شده است.

از طرف دیگر، دنا پلاس به موتور ملی یا همان پیشرانه چهارسیلندر تنفس طبیعی‏EF7 تجهیز شده است تا نیرویی در حد 115 اسب‌بخار قدرت و 157 نیوتن‌متر گشتاور را از طریق یک گیربکس ۵ دنده دستی به محور جلو ارسال کند. نسخه معمولی دنا، ۱۲۵۸ کیلوگرم وزن دارد و ۱۳.۵ ثانیه زمان می‌خواهد تا از حالت توقف، به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند. با مقایسه آمار ارائه‌شده، به‌راحتی می‌توان به برتری فنی رنو مگان در مقایسه با Dena Plus معمولی پی برد.

موتور دنا پلاس

جدول زیر، اطلاعات دقیق‌تری در رابطه با مقایسه مگان و دنا پلاس از نظر مشخصات فنی در اختیار شما قرار دهد:

مدل خودرو

دنا پلاس 

رنو مگان 2000

پیشرانه 

۴ سیلندر 

۴ سیلندر

حجم موتور

1646 سی‌سی

1998 سی‌سی

حداکثر قدرت

115 اسب‌بخار

132 اسب‌بخار

حداکثر گشتاور

157 نیوتن‌متر

191 نیوتن‌متر

گیربکس

۵ سرعته دستی 

۴ دنده اتوماتیک

مصرف سوخت(ترکیبی)

7.9 لیتر

7.8 لیتر

شتاب صفرتاصد

13.5 ثانیه 

9.4 ثانیه

حداکثر سرعت

189 کیلومتر بر ساعت 

210 کیلومتر بر ساعت

مقایسه مگان و دنا پلاس از نظر آپشن‌های رفاهی

پس از بررسی لیست تجهیزات موجود در هر دو خودرو، متوجه می‌شوید که دنا پلاس معمولی در نسخه‌های فول‌آپشن (سفارشی) خود، امکانات نسبتا بیشتری را در مقایسه با رنو مگان ۲۰۰۰ ارایه می‌دهد. بنابراین، باید سدان ایران خودرو را برنده مقایسه Dena Plus و Megan Reno 2000 از نظر آپشن‌های رفاهی اعلام کنیم. هرچند که اختلاف میان سطح تجهیزات این دو خودرو، چندان گسترده به نظر نمی‌رسد.

مدل خودرو 

دنا پلاس 

رنو مگان

چراغ

چراغ جلو داراي لامپ LED و طرح نئون، چراغ‌ روز (Day Light)، چراغ مه‌شکن در جلو و عقب، نورپردازی داخلی، تنظيم زاويه نور چراغ‌‏هاي جلو از داخل

چراغ مه‌شکن جلو، چراغ هالوژنی در جلو، لامپ کف درها، اتولایت

سیستم‌های مالتی‌‌مدیا 

داراي مانيتور مالتي مديا تصويري لمسي با ره‌ياب (GPS)  و بلوتوث موبايل – بلندگوهاي جلو و عقب – تيوتر

سیستم صوتی با قابلیت پخش CD، چهار اسپیکر، کنترل پشت فرمان

صفحه‌نمایش 

۷ اینچی لمسی 

رینگ

195/60R15 _ رینگ آلومینیومی

205/55R16 _ رینگ آلومینیومی

آینه

طرح جديد آينه‏‌هاي جانبي، آينه هاي جانبي برقي، راهنمادار و تاشونده اتوماتيك، آينه چراغ‌دار روي آفتاب‌گير سمت شاگرد

آینه‌های جانبی برقی همراه با گرم‌کن

تهویه‌مطبوع

تنظيم اتوماتيك – كانال تهويه براي سرنشينان عقب

سیستم تهویه اتوماتیک

صندلی 

صندلی برقی راننده ۸ حالته، صندلی برقی سرنشین جلو ۸ حالته، صندلی‌های عقب مجهز به ایزوفیکس

صندلی راننده و سرنشین با تنظیم دستی صندلی عقب دوتکه

شیشه 

شیشه‌بالابرهای برقی، سانروف (سفارشی)

شیشه‌بالابرهای برقی آنتی‌ترپ و تک لمسی، پرده‌های جانبی و عقب

سیستم هشداردهنده

سیستم هشدار موانع در عقب

_

سایر امکانات

فرمان هیدرولیک، مجهز به كليدهاي كنترلي سيستم صوتي و بلوتوث موبايل و کروزکنترل، بازکردن درب صندوق عقب از داخل، سیستم روشنایی موقت در تاریکی، سیستم عیب‌یاب هوشمند، دسترسي به صندوق عقب از داخل، زيرآرنجي جلو و عقب

فرمان برقی حساس به سرعت، سنسور باران، محفظه درب‌دار طاقچه عقب، زیرآرنجی درب‌دار درهای جلو، شیشه دودی (سفارش مدیران)، محفظه مخصوص روغن و جعبه کمک‌های اولیه درون صندوق (سفارش مدیران فقط با رنگ بدنه قرمز)

مقایسه مگان و دنا پلاس از نظر ایمنی

با توجه به کیفیت برتر ساختار رنو مگان به‌عنوان یک محصول بین‌المللی و متعلق به برندی بسیار معتبر، به‌راحتی در همین بدو امر می‌توان حدس زد که سطح امنیت Megan Reno 2000 به‌واسطه طراحی استانداردتر شاسی و بدنه مقاوم‌تر، در مقایسه با Dena Plus بسیار بهتر است و به‌سادگی می‌تواند برنده این بخش از تفاوت دنا پلاس و Megan باشد. علاوه‌براین، کسب پنج ستاره ایمنی از موسسه معتبر یوروانکپ توسط رنو مگان نسل دوم مدل ۲۰۰۲، گواه محکمی بر امنیت بیشتر این خودرو خواهد بود.

مقایسه مگان و دنا پلاس از نظر ایمنی

این در حالی است که دنا پلاس در هیچ‌یک از آزمون‌های تست ایمنی موسسات معتبر بین‌المللی حاضر نشده است و می‌توان حدس زد که در صورت حضور در این تست‌ها نیز، نمی‌تواند امتیاز بالایی را کسب کند. با مطالعه جدول زیر، اطلاعات کامل‌تری پیرامون تجهیزات ایمنی هر دو خودرو به دست خواهید آورد:

مدل خودرو 

دنا پلاس

رنو مگان

تجهیزات ایمنی و حفاظت

سیستم ایموبیلایزر، قفل مرکزی، دوربین دید عقب، کمربند ایمنی پیش‌کشنده و محدودکننده، سیستم قطع سوخت خودکار

سیستم ایموبیلایزر، قفل مرکزی، کارت هوشمند

کیسه‌هوا 

4 عدد (راننده و سرنشين جلو و جانبي)، ايربگ 2 عدد (كد كلاس 70314-70310 -70307)  

دو کیسه‌هوا (راننده و سرنشين جلو)

سیستم ترمز 

ترمز EBD ،ABS، ترمز جلودیسکی خنک‌شونده، ترمز عقب دیسکی

ترمز EBD ،ABS، ترمز جلودیسکی خنک‌شونده، ترمز عقب دیسکی

مقایسه مگان و دنا پلاس از لحاظ تجربه رانندگی

مقایسه مگان و دنا پلاس از لحاظ تجربه رانندگی

ورود به درون کابین رنو مگان، مصادف با حضور در محیطی تقریبا جادار است و احساسی خوشایند را به فرد نشسته در پشت فرمان این خودرو انتقال می‌دهد. گستره دید به اطراف، متعادل به نظر می‌رسد؛ اما به دلیل حجم بدنه، رانندگی با این خودرو، نیاز به اندکی دقت بیشتر، به‌ویژه در ترافیک‌های سنگین و شلوغ خواهد داشت. عملکرد پیشرانه در حالت عادی، نرم و کم‌صدا به نظر می‌رسد و میزان هماهنگی آن در عمل، با جعبه‌دنده اتوماتیک برای رانندگی‌های متعارف تقریبا قابل‌قبول خواهد بود. البته باید بدانید که انتقاداتی نسبت به میزان دقت و واکنش‌های گیربکس اتوماتیک چهارسرعته این خودرو وجود دارد.

برای فروش خودرو در سریع‌ترین زمان و با بهترین قیمت اینجا را کلیک کنید.

رنو مگان به دلیل بهره‌مندی از پیشرانه نسبتا قدرتمند، عملکردی پرشتاب‌تر نسبت به دنا پلاس از خود نشان می‌دهد. این قضیه در کنار کیفیت سواری مناسب و عملکرد نرم سیستم تعلیق، موجب رضایت‌خاطر افزون‌تر کاربران خواهد شد. البته نرم‌بودن سیستم تعلیق، سبب شده است تا حرکات گهواره‌ای بدنه نسبت به دنا پلاس تاحدودی بیشتر احساس شود؛ اما با این حال، مشکل خاصی در عبور از مسیرهای پرپیچ‌وخم وجود ندارد و از این حیث، اطمینان‌خاطر نسبتا قابل‌قبولی در راننده پدید خواهد آمد.
مقایسه مگان و دنا پلاس از لحاظ تجربه رانندگی

از طرف دیگر، Dena Plus از لحاظ شتاب و چالاکی، به پای Megan Reno نمی‌رسد. عملکرد سیستم تعلیق آن نیز خشک‌تر است و کیفیت سواری و آسایش سرنشینان آن هم کمتر خواهد بود. با این حال، هندلینگ و پایداری خودرو در مسیرهای منحنی‌شکل نسبت به مگان، اندکی برتر است و تعادل بیشتری را به نمایش می‌گذارد. در نهایت، باید گفت تجربه رانندگی با Megan Reno در مقایسه با Dena Plus، اندکی لذت‌بخش‌تر به‌نظر می‌رسد و به احتمال قوی، اکثر مشتریان کیفیت سواری Megan را به تجربه رانندگی با دنا پلاس ترجیح خواهند داد.

مقایسه مگان و دنا پلاس از نظر شرایط بازار 

مقایسه مگان و دنا پلاس از نظر شرایط بازار 

اگر رنو مگان ۲۰۰۰ اتوماتیک در حال حاضر روی خط تولید حضور داشت، هرگز ما آن را رقیب نسخه معمولی دنا قرار نمی‌دادیم چرا که قیمت رنو مگان قطعا بیشتر از دنا بود؛ اما با توجه به افت قیمت نمونه‌های کارکرده این خودرو به سطح محصولی هم‌چون دنا پلاس صفرکیلومتر، تصمیم بر آن شد تا این دو خودرو را مقابل یکدیگر بگذاریم و آن‌ها را با هم مقایسه کنیم. بنابراین، واضح است که Dena Plus از منظر صفرکیلومتربودن، نسبت به Megan  کارکرده کاملا برتری دارد و شرایط بازار آن نیز تقریبا پررونق برآورد می‌شود.

اما رنو مگان ۲۰۰۰ اتوماتیک هم به‌عنوان یک خودروی کارکرده مجهز به گیربکس اتوماتیک، از شرایط نسبتا مطلوبی در بازار کشور بهره می‌برد؛ به‌ویژه، کیفیت ساخت بالاتر این خودرو به‌همراه بهره‌مندی از جعبه‌دنده اتوماتیک، سبب شده است تا بسیاری از مشتریان ایرانی، سدان فرانسوی را بر نمونه‌های صفرکیلومتر دنا پلاس ارجح بدانند.

جمع‌بندی

مقایسه مگان و دنا پلاس

در پایان مقایسه مگان و دنا پلاس باید دو نکته را مدنظر قرار دهید: یک این‌که آیا به دنبال خودروی صفرکیلومتر هستید؟ دو این‌که آیا جعبه‌دنده اتوماتیک برای شما اولویت دارد یا خیر؟ جواب شما به این دو سوال، می‌تواند گزینه برتر در این بین را به‌راحتی مشخص کند. اگر مواردی هم‌چون کیفیت ساخت بالاتر، توان فنی بهتر و جعبه‌دنده اتوماتیک برای شما اولویت دارند، بنابراین رنو مگان به‌راحتی می‌تواند برنده این مقایسه باشد؛ اما اگر هدف شما خرید یک سدان خانوادگی صفرکیلومتر با هزینه نگه‌داری کمتر است، خرید خودرو دنا پلاس بیشتر به کارتان خواهد آمد.

بیشتر بخوانید

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها