در این مقاله قصد داریم که دو خودروی سواری با کیفیت خوب و در عین حال با قیمت زیر 100 میلیون تومان را مقایسه کنیم: رنو مگان و کیا سراتو.رنو مگان به لطف کیفیت مونتاژ مطلوب و خدمات پس از فروش مناسبی که به واسطه‌ی شبکه‌ی نمایندگی‌های پارس‌خودرو در کشور دارد در چند سالی که از حضورش در بازار میگذرد توانسته طرفداران پروپاقرصی برای خود مهیا کند هرچند که با گذشت چند سال از عرضه‌ی آن به بازار، کمیقدیمیبه نظر می‌رسد.

مالکین خودرو نیز به کسل کننده بودن و فاقد هیجان بودن خودرو اذعان دارند. خودروی مورد مقایسه از نوع 2 لیتری اتوماتیک است. در آن سوی میدان، کیا سراتوی تولیدی سایپا قرار دارد، که آن هم در دو نوع 1.6 و 2 لیتری تولید می‌شود و مدل مورد بررسی ما دارای موتور 1.6 لیتری است. این خودرو هم مانند مگان، در دو نوع گیربکس دستی و اتوماتیک در حال تولید است.

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

در سال‌های نه‌چندان دور و قبل از اتخاذ تصمیمات علمیو منطقی! توسط مسئولین در رابطه با واردات خودرو، بازار خودرو در کشورمان روزهای خوشی را سپری می‌کرد. علی‌رغم تعرفه‌ی گمرکی عجیب‌وغریب که حتی با دلار 1000 تومانی هم قیمت خودرو را به آسمان‌ها می‌فرستاد، عموم مردم از تنوعی که به‌واسطه‌ی حضور خودروسازان معتبر جهان از ایتالیا و فرانسه تا کره و ژاپن در بازار وجود داشت، خرسند بودند. رنو مگان یادگار آن روزها است. در سال 2006 میلادی بود که اولین مدل این خودروی فرانسوی وارد بازار کشورمان شد و در سال 1387 خورشیدی، پارس‌خودرو که از ابتدای تأسیس به مونتاژ محصولات باکیفیت خودروسازان مطرح دنیا معروف بود، اقدام به مونتاژ این خودرو کرد که اتفاقاً با استقبال خیلی خوب مردم هم مواجه شد.

 جالب است بدانید که رنو مگان توسط این کمپانی بزرگ برای قشر دانشجو که درآمد خوبی ندارند ساخته شد که البته در ایران چه در زمان‌های قدیم که 30 میلیون تومان قیمت داشت و چه اکنون‌که برای آخرین‌مدل اتوماتیک آن باید بیش از 140 میلیون تومان هزینه کنید، سنخیتی با جیب دانشجوها ندارد. در طرف دیگر این مقایسه خودرویی از کره‌ جنوبی قرار دارد که روزگاری آرزو داشتند مانند ایران پیشرفته باشند و حالا داشتن خودرویی کره‌ای برای بیشتر ایرانی‌ها به آرزو بدل شده است. کیا سراتو ‌هم از دوران رشد صنعت خودروسازی وارد کشورمان شد و سال 2008 کشورمان شاهد ورود این خودرو به معابر شهرهایش بود. کیا سراتو درگذر زمان برخلاف رقیب خود در این مقایسه، مدل‌های به‌روز خود را به ایران فرستاد و از سال 93 خورشیدی سایپا تصمیم گرفت تا مدل سدان نسل قبلی این خودرو را مونتاژ کند. تولید رنو مگان از سال 1393 متوقف شد و در مقابل سراتو سایپا در این سال متولد شد.

موتور و دیگر مسائل فنی رنو مگان و کیا سراتو

رنو مگان بخریم یا کیا سراتو

 

در پاراگراف قبل گفتیم که رنو مگان نزدیک به 5 سال است که دیگر تولید نمی‌شود، به همین جهت این مقایسه در حالت برابر و عادلانه نیست؛ اما چون با توجه به قیمت‌ کنونی خودروها این دو خودرو رقیب یکدیگر محسوب می‌شوند، تصمیم به بررسی این دو خودرو گرفتیم.

رنو مگان از ابتدا چه در مدل‌ها وارداتی و چه در مدل‌های مونتاژی با دو موتور 1600 سی‌سی و 2000 سی‌سی به بازار عرضه می‌شد. نمونه‌ی 1.6 لیتری گیربکس 5 سرعته‌ی دستی دارد و نمونه‌ی 2 لیتری گیربکس 4 سرعته‌ی اتوماتیک. موتور ضعیف‌تر این خودرو 115 اسب بخار در 6000 دور بر دقیقه قدرت دارد و گشتاور آن نیز 151 نیوتون‌متر در 4250 دور بر دقیقه است. موتور قوی‌تر اما قدرتی معادل 132 اسب بخار در 5500 دور بر دقیقه تولید می‌کند و 188 نیوتون‌متر در 4250 دور بر دقیقه نیز حداکثر گشتاوری است که این موتور می‌تواند به آن دست پیدا کند. همچنین مدل 2000 و اتوماتیک از مدل 1600 و دستی اندکی سنگین‌تر است.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

سراتو سایپا هم مانند رنو مگان در دو مدل 1.6 لیتری و 2 لیتری تولید می‌شود که هم مدل دستی و هم مدل اتوماتیک آن برای استفاده‌ی عموم وجود دارند. موتور 1.6 لیتری این کره‌ای احیاشده توسط سایپا، 124 اسب بخار در دور موتور 6300 دور بر دقیقه قدرت دارد و گشتاور آن 156 نیوتون‌متر در 4200 دور بر دقیقه است. مدل 2 لیتری و قوی‌تر این خودرو 156 اسب بخار در دور موتور 6200 دور بر دقیقه تولید می‌کند و 194 نیوتون‌متر در دور موتور 4300 دور بر دقیقه هم گشتاور آن است.

هر 2 دو مدل موتور قرارگرفته بر روی هر خودرو، 4 سیلندر خطی و 16 سوپاپ هستند.

رنو مگان یا کیا سراتو کدام یک زیبا تر است

رنو مگان بخریم یا کیا سراتو

 

در مورد طراحی ظاهری دو خودرو باید گفت رنو مگان بااینکه در سال 2002 میلادی طراحی‌شده است، اما همچنان از مد روز خیابان‌های ما! تأکید می‌کنم خیابان‌های ما خیلی عقب نیفتاده است. حداقل در مورد طراحی ظاهر بیرونی. رنو مگان در عین سادگی، حس وقار و متانت را به‌خوبی منتقل می‌کند و اگر نتوانیم آن را خودرویی زیبا بنامیم، قطعاً نباید این اجازه را به خود بدهیم که صفت زشت را به آن نسبت دهیم؛ اما در طراحی اتاق قضیه کمیمتفاوت است، گرچه مگان از برادر کوچک‌تر و البته توانای خود یعنی تندر 90 در این زمینه خیلی بهتر عمل کرده است، اما بازهم وقتی این میلیون‌های ناقابل از جیب افراد برای خرید خودرویی می‌روند، حداقل حق آن‌ها طراحی بهتری در قسمت اتاق است. طراحی اتاق رنو مگان به تبعیت از ظاهر بیرونی ساده است. مشکل این است که بیش‌ازحد ساده است و رنو فراموش کرده است که گاهی مقداری تجمل هم بد نیست.

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

سراتو سایپا که همان کیا سراتوی سال 2008 است و نسل دوم این خودرو، شاید ازنظر ظاهر بیرونی خیلی چشم‌گیر نباشد، اما به‌هر‌حال زیبا است. در قسمت داخلی اما وضعیت بهتر است و طراحی دوست‌داشتنی و زیبایی را می‌بینیم که کم‌تر کسی ممکن است آن را دوست نداشته باشد. البته با توجه به موضوع هرچقدر پول بدی آش می‌خوری. بدون شک اتاق مرسدس بنز زیباتر از ‌کیا سراتو است. همین‌طور قیمتش هم خیلی خوشگل‌تر.

مصرف سوخت و امکانات

رنو مگان بخریم یا کیا سراتو

در بخش امکانات با هر دیدی که به رنو مگان نگاه کنیم، یک بازنده‌ی تمام‌عیار می‌بینیم که حتی یارای رقابت هم نداشت. رنو مگان به نسبت قیمتی که این روزها دارد تقریباً هیچ آپشن و امکانات اضافه‌ای ندارد و شاید شیشه‌های برقی بزرگ‌ترین آپشن این خودرو محسوب شوند. البته نباید توقع زیادی از خودرویی که در سال 2002 برای قشر کم‌درآمد دانشجو ساخته شد داشته باشیم. تقصیر رنو نیست که قیمت خودرو در کشور ما چنین وضعیتی دارد.

سراتو سایپا اما امکانات خوبی از ابتدای تولید خود در سال 1393 به همراه داشت و صدالبته از سال 95 باعرضه‌ی مدل‌های آپشنال این خودرو، نسبت به رقبای خود در این زمینه، بافاصله در صدر جدول قرار گرفت. سراتو آپشنال حتی از شیفتر دنده‌ی پشت فرمان هم بهره برده است که گزینه‌ی بسیار جذابی برای خودروهای در این رنج قیمت محسوب می‌شود.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

در مورد مصرف سوخت هم که این روزها با داغ شدن بحث گرانی و سهمیه‌بندی مجدد بنزین، به فاکتور مهمیتبدیل شده است، هر دو خودرو کم‌مصرف نشان داده‌اند. اعداد رسمیاز طرف سازندگان دو خودرو 6.8 لیتر به ازای هر 100 کیلومتر برای رنو مگان و 6.6 تا 7.1 لیتر در هر 100 کیلومتر برای سراتو سایپا اعلام‌شده است.

مقایسه فنی رنو مگان و کیا سراتو

 مشخصات

مگان

سایپا سراتو اپشنال 2000

حجم موتور

1998CC

1998CC

قدرت موتور

136 اسب بخار در 6000 دور

156 اسب بخار در 6200 دور

تعداد سیلندر/سوپاپ

4 سیلندر /16 سوپاپ

4/16

جعبه دنده

4 دنده خودرکار

6 سرعته اتومات

شتاب صفر تا صد(ثانیه)

11.1

10.5 ثانیه

ماکزیمم سرعت KM/H

195

190

مصرف سوخت ترکیبی لیتر

7.5

7.7

حجم باک

60 لیتر

52 لیتر

تجهیزات ایمنی و امنیتی

 

EBV – ABS – EBA-کیسه هوای سرنشینان جلو

ترمز جلو دیسکی و عقب کاسه‌ای – ABS – EBD

کیسه هوای سرنشینان جلو

 

امکانات رفاهی

4 بلندگو و قابلیت پخش CD – کنترل سیستم صوتی بر روی فرمان-سیستم تهویه مطبوع با کنترل خودکار – کارت هوشمند – دکمه استارت – روشن و خاموش شدن خودکار چراغ‌ها (سنسور نور) – چراغ مه‌شکن جلو – آینه‌های جانبی برقی به همراه گرمکن – شیشه بالابر برقی جلو و عقب – کامپیوتر سفری – پرده شیشه عقب و جانبی – سنسور باران

سيستم صوتي و مجهز به راديو و CD PLAYERباقابليت پخش MP3 ,ورودي USB+ AUX+IPOD مجهز به 6بلندگو-

فرمان هیدرولیک – کلیدهای کنترلی روی فرمان – چراغ‌های مه‌شکن جلو و عقب – شیشه‌های بالابر برقی – آینه‌های جانبی برقی مجهز به چراغ راهنما – چراغ هشدار دهنده عیب موتور

کروز کنترل – غربیلک فرمان و دسته دنده چرمی– سنسور نور – سیستم تهویه مطبوع خودکار – رینگ 16 اینچی آلومینیومی

رنو مگان بخریم یا کیا سراتوموقع فروش دود از کنده بلند میشه

رنو مگان سابقه‌ای به‌مراتب طولانی‌تر و البته درخشان‌تر از سایپا سراتو در بازار کشورمان دارد و طالب آن همواره وجود دارد.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

این نکته به این معنی نیست که خودروی مونتاژی سایپا بد به فروش می‌رسد که اتفاقاً اصلاً هم این‌گونه نیست. فقط اشاره‌ای به این موضوع داشتیم که رنو مگان هرچقدر هم که قدیمیباشد خود را به مردم ثابت کرده و سایپا سراتو برای به دست آوردن اعتباری مشابه رقیب خود راه درازی در پیش دارد.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

مقایسه مزدا 3 جدید و کیا سراتو

در شرایط کنونی خرید کدام خودرو اتومات انتخاب درستی است؟

مقایسه هیندای النترا و کیا سراتو 2018

چرا از سایپا سراتو نخریم

مقایسه پژو 2008 و سراتو سایپا

 مقایسه سراتو سایپا و سراتو وارداتی

خودروی غیر چینی چی بخرم؟ + ویدئو

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
12 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
فرزین
۱۳۹۸-۰۷-۱۳ ۲۲:۱۴

خیلی مطالبتون ابتدایی هست شما چی رو با چی مقایسه میکنید کم استهلاک ترین خودرو بازار آمریکا یعنی سراتو در رنج خودش با رنو مگان!!!!خیلی مضحکه باز مزدا ۳ بود یه چیزی

علی
۱۳۹۸-۰۸-۲۱ ۲۱:۴۳
پاسخ به  فرزین

تو مگان رو از اشغال ها کمتر گرفته ای من یه پیچ مگان رو به اینا نمیدم

[…] رنو مگان بخرم یا کیا سراتو؟ […]

بهنام
۱۳۹۸-۱۲-۲۰ ۲۰:۱۷

من مگانو فروختم اینو خریدم اینه چی پشیمون شدم مگان معرکه بود. سراتو از روز اول کمر منو تو جاده خورد کرد .مگان حتی با قدیمی شدنش هنوزم کلاس و وقارش بیشتر از سراتوهه و نرمی و هندلینگش هم همینطور. الان بازم رفتم سراغ مگان چون تو جاده مگان عالیه کمتر ماشین ۲۰۰۰ سی سی داخل جاده حریفشه

خخخخ
۱۳۹۹-۰۱-۲۳ ۱۴:۴۷

جناب اقای فرزین خیلی تعصب دارین رو سراتو . مگان خیلی شناخته شده تر از سراتو هست

207 (SD)
۱۳۹۹-۰۱-۲۶ ۱۸:۵۲

سراتو فقط یکم گیربکسش خوبه . ولی از لحاظ کیفیت اصلا به مگان نمیرسه . مونتاژی قدیم کجا مونتاژی جدید کجا . تازه سراتو از مگان هم عقب تره فرمونش هیدرولیکه، ترمز عقبش کاسیه ، تو جاده هم من با 207 صندوقدار تو حالت اسپرت هم تونستم 2.0 لیتری اپشنالشو راحت ردش کنم. هرکاری کرد نتونست بهم برسه با من تا 180 تا هم اومد اما نتونست ازم بزنه جلو.

پالور
۱۳۹۹-۰۱-۲۷ ۱۲:۵۲

چقدر جالب اخه با 207 اس دی؟ نظرم عوض شد سراتو مثل اینکه بدرد نمیخوره. بنظر شما جای سراتو چی بخرم ، مگان رو رفتم بازار همه میگن بالای 290 تومن . بنظرتون بخرم یا نه؟

پالور
۱۳۹۹-۰۲-۰۳ ۱۳:۰۷

پس بنظرتون مگان بخرم . من بیشتر خودرو خانوادگی اهل جاده میخام . یه مگان گیر اوردم 97 هزار کارکرده مدل 92 فنی عالیه . لکه رنگ نداره . نمایشگاه میگه 330 میلیون از دوستان میخام نظر بدن بخرم یا نه

پالور
۱۳۹۹-۰۲-۰۵ ۲۲:۳۲

همین فردا میرم معامله اش کنم از نظرات یکایک شما ممنونم