مقایسه جک J4 و برلیانس H330 ، تلاشی برای کسب بازار ایران

فهرست مطالب

مقایسه جک J4 و برلیانسH330 مقاله ای دیگر در سری مقالههای مقایسه ای همراه مکانیک است که دو خودرو چینی جک و برلیانس را با یکدیگر مقایسه میکنیم با همراه مکانیک همراه شوید تا با نگاهی متفاوت تر از همیشه این دوخودرو را با یکدیگر مقایسه کنیم.

 

خودروهای چینی به‌قدری در ایران نفوذ کرده‌ و جای محکمیبرای خود فراهم کرده‌اند که دیگر باهم به رقابت می‌پردازند و تعداد رقبای هم ‌وطنشان از رقبای کشور میزبان یعنی ایران بیشتر است. در اصل باید گفت آن‌ قدر خودروسازهای داخلی به خواسته‌ی بازار و مشتریان بی‌توجهی کردند که چینی‌ها توانستند با برآورده کردن آرزوهای مردم ایران، مثل داشتن خودرویی ارزان با حداقل امکانات به پارکینگ‌ خانواده‌های ایرانی نفوذ کنند. با خودروهایی که ابتدا بسیار بی‌کیفیت بودند ولی به‌تدریج به کیفیت مطلوب‌تری دست پیدا کردند. این مقاله مقایسه‌ای بین دو خودروی سدان از دو کمپانی مشهور چینی است که هر دو از تازه‌واردان بازار محسوب می‌شوند.

مقایسه جک J4 و برلیانس H330

یکی از آن‌ها در این مدت کم توانسته جایگاه خود را در بازار پیدا کند البته نه به میزانی چشم‌ گیر. دیگری بسیار تازه‌ وارد است و هنوز مشخص نیست که آیا به محبوبیت دست پیدا می‌کند یا نه؛ اما پشتوانه‌ی برادر بزرگ‌ ترش می‌تواند تضمین‌کننده‌ی بقا در این بازار پرسود باشد. با ما همراه باشید تا باهم به مقایسه جک J4 و برلیانس H330 بپردازیم.

ایران: بازار آسان و پرسود خودروهای چینی

جک‌ از قدیمی‌ترین خودروسازی‌های چین به‌حساب می‌آید و سالیان متمادی است که به تولید خودروهای سنگین مشغول است. در چند سال گذشته این خودروسازی تصمیم گرفت تا به بازار خودروهای سواری نیز ورود کند. شریک تجاری جک در ایران شرکت کرمان موتور است که درگذشته به مونتاژ هیوندا آوانته وهیوندا ورنا مشغول بود اما محدودیت‌های اعمال‌شده بر بازار خودرو منجر شد تا اولین خودروی جک به نام جک J5 به خیابان‌های ایران معرفی ‌شود. خودرویی که نه‌تنها با استقبال مواجه شد بلکه راه ورود دیگر جک‌ها را به کشورمان باز کرد و اکنون جدیدترین محصول این کمپانی بانام جک J4 قرار است جایگزین برادر بزرگ‌تر خود شود.

مقایسه جک J4 و برلیانس H330 

کمپانی برلیانس در سال 1992 تأسیس شد و به مدت 10 سال هدفی جز ساخت مینی‌بوس نداشت. از سال 2003 با امضای قرارداد بین بی ام و و برلیانس، سیر صعودی این خودروسازی آغاز شد و در حال حاضر از معتبرترین خودروسازی‌های چین محسوب می‌شود که محصولات بی ام و را در این سرزمین پهناور مونتاژ می‌کند. برلیانس در ایران با سایپا و زیرمجموعه‌ی آن پارس‌خودرو که معتبرتر از سایپا عمل می‌کند همکاری دارد. برلیانس H330 توسط پارس‌خودرو به بازار عرضه می‌شود.

 آیا میدانید 45 درصد از خودروهای جک کارشناسی شده توسط کارشناسان همراه مکانیک دارای عیب فنی و بدنه بوده اند.

کارشناسی 209 نقطه ای خودرو همراه مکانیک بهترین روش برای پی بردن به این مشکلات و رهایی از هزینههای اضافی است.

 

چینی‌های کند و ضعیف

مقایسه جک J4 و برلیانس H330

موتور استفاده‌شده بر روی جک J4 حجم 1.5 لیتری دارد که می‌تواند 111 اسب بخار قدرت و 146 نیوتون‌ متر گشتاور تولید کند. این موتور در 13.5 ثانیه خودرو را از سرعت 0 به‌سرعت 100 کیلومتر بر ساعت می‌رساند و درنهایت سرعت 180 کیلومتر اوج توانایی موتور این ماشین است.

در مورد برلیانس H330 پارس‌خودرو تصمیم گرفت تا برای این مدل و همزادهاچبکش موتوری با حجم 1654 cc را جایگزین موتور 1.5 لیتری سابق بکند. این موتور در دور موتور 5800 دور بر دقیقه قدرتی معادل 114 اسب بخار تولید می‌کند و گشتاور آن در دور موتور 3800 دور بر دقیقه 154 نیوتون متر است. این خودرو با موتور مذکور در گیربکس دستی 12 ثانیه و در گیربکس اتوماتیک بیش از 15 ثانیه زمان لازم دارد تا از حالت ایستاده به‌سرعت 100 کیلومتر بر ساعت برسد. آن‌قدر این اعداد شرم‌آور هستند که توسط برلیانس اعلام رسمینشده‌اند. تازه بعدازاین زمان طولانی نهایت سرعتی که موتور زحمت بکشد و به آن دست پیدا کند 170 کیلومتر بر ساعت است. خودتان فکر کنید که قبل از ارتقای موتور وضع این خودرو چه بوده است!

هر دو خودرو در مدل‌های دستی و اتوماتیک به بازار عرضه می‌شوند که نسخه‌ی دنده‌ای هر دو ماشین دارای 5 دنده جلو و 1 دنده‌عقب هستند. جک J4 اتوماتیک دارای جعبه‌دنده‌ی CVT است که 4 دنده دارد و مجهز به حالت برفی (Snow Mode) و حالت اسپرت (Sport Mode) است. گیربکس برلیانس H330 در مدل اتوماتیک از کیفیت مطلوبی برخوردار نیست. زمان‌بندی نامناسب و عدم هماهنگی با موتور و پیشرانه از مواردی هستند که بسیار توی ذوق می‌زنند. حتی اگر در حالت تیپ ترونیک رانندگی کنید چندثانیه‌ای طول می‌کشد تا فرمان تعویض دنده‌ی شما مخابره شود.

طراحی: پیشرفتی چشمگیر درزمانی کوتاه

مقایسه جک J4 و برلیانس H330 

اگر مدل‌های اولیه‌ی خودروهای چینی در کشورمان را به یاد داشته باشید به‌احتمال خیلی زیاد با ما هم‌نظر هستید که چینی‌ها درزمینه‌ی طراحی پیشرفت خیلی زیادی کردند. بخش عمده‌ی این پیشرفت را مدیون استفاده از طراحان متخصص و حرفه‌ای کشورهای دیگر هستند. این حرکت را می‌توان به‌عنوان سرمایه‌گذاری برای تربیت و آموزش نیروهای خودی نیز تلقی کرد. کاری که خودروسازان داخلی سال‌ها از انجام آن طفره رفتند.

در مقایسه جک J4 و برلیانس H330 در قسمت طراحی، باید گفت که هر دو چه در طراحی خارجی و ظاهر خودرو و چه در طراحی داخلی و اتاق، نمره‌ی قبولی را کسب می‌کنند.

جک J4 شاید به زیبایی برادر بزرگ‌تر خود نباشد اما به‌هیچ‌وجه نمی‌توان واژه‌ی زشت را به آن نسبت داد. طراحی این خودرو هم مانند جک J5 در ایتالیا انجام‌شده و کاملاً مشخص است که طراح سعی در حفظ زبان کمپانی داشته که کاملاً هم موفق بوده است.

اما در قسمت طراحی داخلی و اتاق، جک J4 از مدل قبلی بهتر عمل کرده است و گرچه شاید بیش‌ازحد شما را یاد هیوندا اکسنت بیندازد ولی خوب به‌هرحال از تقارن و هماهنگی دل‌نشینی برخوردار است.

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که مردم به محصولات ‌برلیانس و به‌خصوص H230 و H330 روی خوش ‌نشان دادند، به خاطر ظاهر زیبای این دو خودرو بود. بدون شک همکاری با بی ام و باعث شد تا برلیانس به بهترین شکل از همراهی با این غول آلمانی به‌خصوص در طراحی استفاده کند و درعین‌حال استقلال سبک خود را حفظ کند.

مقایسه جک J4 و برلیانس H330 

همه‌چیز طراحی برلیانس H330 چه در خارج و چه در داخل به بهترین شکل ممکن انجام‌شده و ایرادی در آن دیده نمی‌شود.

توجه داشته باشید در این بخش ما فقط از طراحی زیبا گفتیم و هیچ اشاره‌ی به کیفیت مواد اولیه استفاده‌شده برای ساخت، به‌خصوص اجزای داخلی نکردیم. هدف از این بی‌توجهی این بود که نمی‌خواستیم زیبایی قابل‌توجه دو خودرو تحت تأثیر ایراد همیشگی خودروهای چینی یعنی بی‌کیفیت بودن لوازم قرار بگیرد.

جک J4 امن و برلیانس مشکوک

موتور برلیانس H330

یکی از مهم‌ترین خصوصیات جک J4 که کمپانی سازنده هم مانور زیادی روی آن داشته است، بحث ایمنی این خودرو است. این خودرو در نسخه‌ی فول خود توانسته است 5 ستاره‌ی ایمنی از NCAP چین کسب کند. در ساخت شاسی و بدنه‌ی این خودرو از فولاد مستحکم استفاده‌شده که توانسته بیشتر استانداردهای اروپایی را رعایت کند.

اما برلیانس H330 گویی هیچ آزمون ایمنی را پشت سر نگذاشته و تنها اطلاعات موجود از ایمنی آن داشتن دو کیسه هوا و سیستم ترمز مجهز به ABS و EBDاست.

 

جک J4

برلیانس H330

حجم موتور

1499CC

1498CC

قدرت موتور

103 اسب بخار در 6000 دور

103 اسب بخار در 5800 دور

تعداد سیلندر/سوپاپ

4 سیلندر 16 سوپاپ

4 سیلندر 16 سوپاپ

جعبه دنده

CVT

4 سرعته خودکار

شتاب صفر تا صد(ثانیه)

13.5

ماکزیمم سرعت KM/H

180

170

مصرف سوخت ترکیبی لیتر

5.8

6.7

حجم باک

45

55

تجهیزات ایمنی و امنیتی

جلو دیسک و عقب کاسه ای، ABS و EBD-کیسه هوای راننده و سرنشین جلو-راديو –

 

ترمزهای جلو و عقب دیسکی (در مدل دستی ترمز عقب کاسه ای است) – ABS – EBD کیسه هوای سرنشینان جلو

امکانات رفاهی

کنترل فشار باد لاستیکها TPMS، سنسور نور ، چراغهاي جلو مجهز به سیستم مشايعت تا درب منزل، ایزوفیکس، كروز كنترل، آینههای جانبی برقی با گرمکن، روكش صندلي چرم، كنترل سيستم صوتي از روي فرمان- ورودیUSB و AUX – 6 عدد بلندگو-

رینگ 15 اینچی آلومینیومی– شیشههای بالابر برقی – تنظیم ارتفاع نور چراغ جلو – باز شدن خودکار قفل دربها هنگام تصادف

مدل اتوماتیک به علاوه امکانات بالا: سیستم تهویه مطبوع خودکار – سانروف – سنسور دنده عقب – بسته شدن پنجرهها با ریموت – قابلیت تنظیم صندلی راننده در 8 جهت – آینههای جانبی برقی – چراغ مه شکن جلو – سیستم ورود بدون کلید و دکمه استارت – روکش چرمیغربیلک فرمان و دکمه تنظیم صدا- قابلیت پخش MP3 – ورودی USB – 4 عدد بلندگو در مدل دستی و 6 عدد بلندگو در مدل اتوماتیک

 

زرق‌وبرق شکننده

مقایسه جک J4 و برلیانس H330 

وجه مشترکی که میان تمام خودروهای چینی وجود دارد، مسئله‌ی افت قیمت هنگام فروش خودرو به شکل دست‌دوم است. افت قیمتی بسیار فاحش‌تر از رقبای داخلی.

برلیانس H330 در این مدت‌زمان کمیکه در بازار ایران حضورداشته، توانسته به‌خوبی خود را به جامعه معرفی کند و علیرغم کاستی‌های فراوان به خاطر مسائلی مانند ظاهر زیبا و هندلینگ دل‌نشین و البته آپشن که رگ خواب ما ایرانی‌ها است بازار نسبتاً خوبی را به خود اختصاص دهد.

از طرف دیگر جک J4 خیلی تازه‌واردتر از آن است که بخواهیم در مورد خوش‌معامله بودن آن قضاوت کنیم؛ اما فراموش نکنید که جک جی 4 حمایت برادر بازنشسته‌ی خود یعنی جک J5 را دارد که از محبوب‌ترین چینی‌های موجود در ایران به‌حساب می‌آید.

 آیا میدانید 22 درصد از خودروهای برلیانس H330  کارشناسی شده توسط کارشناسان همراه مکانیک دارای عیب فنی و بدنه بوده اند.

با خرید خودروی خود از نمایشگاه خودروهای کارشناسی شده همراه مکانیک لذت یک خرید بی دغدغه را تجربه کنید.

 

مقالات مرتبط:

نگاهی به مدلهای مختلف برلیانس پارس خودرو

بیشترین و کمترین افت قیمت خودروهای داخلی

معایب برلیانسهای پارس خودرو

مقایسه H30 کراس و برلیانس کراس

در شرایط کنونی خرید خودروی اتومات انتخاب درستی است؟

افزایش قطعی قیمت خودرو در حال بررسی مجدد

مقایسه جک J4 با دنا پلاس توربو

 

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
2 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
حامد
1400-02-12 12:11

درود بر شما
به نظر کارشناسان شما جک j4 بهتره یا برلیانس 330

محمدرضا
1402-01-05 01:01

من برلیانس اتومات 1650 دارم. عملکرد گیربکس عالیه و هماهنگی کامل با موتور داره. اون عبارت شما درباره عملکرد نه چندان خوب گیربکس کاملا اشتباه و مغرضانه هست