احتمال بازگشت قیمت خودرو به مدار افزایش

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

قیمت خودرو به آهستگی به کف نزدیک شده است و بازار دیگر آن هیاهوی سابق را ندارد. از سوی دیگر، در حال نزدیک‌شدن به شب عید هستیم که طبق معمول هرسال، احتمالاً شاهد افزایش قیمت خودرو خواهیم بود. در این مطلب، قصد داریم تا احتمالات مربوط به وضعیت بازار خودرو را مورد بررسی قرار دهیم.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

بررسی‌های میدانی، حاکی از آن است که روند کاهشی قیمت خودرو که طی ماه گذشته شاهد آن بودیم، با اعلام قیمت جدید 18 خودرو متوقف شده است. اگرچه رفتار روانی بازار به این خبر موقتی بود، ولی ناظران بر این باور هستند که کاهش قیمتی نیز که در گذشته شاهد آن بودیم، چندان پایدار نبوده است.

اصلی‌ترین فاکتوری که پتانسیل بازار برای یک جهش قیمتی دیگر را تقویت می‌کند، نزدیک شدن به روزهای پایانی سال جاری است. همان ایامی که از آن به اسم «شب عید» یاد می‌شود. تقاضای آنی برای خرید خودروی جدید در تعطیلات نوروز همه‌ساله بازار را با یک غافلگیری موقتی مواجه می‌کند که با ورود به سال جدید دوباره شاهد بالانس خواهیم بود؛ اما اکنون تناقض بزرگی مطرح می‌شود و آن هم شرایط خاص کرونایی کشور است. با این توضیح که پیش‌بینی می‌شود دولت هم‌چنان محدودیت تردد بین استانی را ادامه دهد. با کم‌رنگ‌شدن مهم‌ترین المان جذاب برای خرید خودرو در شب عید، آیا انتظار برای افزایش قیمت منطقی است؟

شب عیدی که شب عید نیست

باید اعتراف کرد که اوضاع کرونا حتی تا نوروز امسال نیز چندان جدی گرفته نمی‌شد. دولت، وزارت‌خانه‌ها و نهادهای مرتبط، تنها به انتشار هشدارهای بهداشتی اکتفا می‌کردند. حال آن‌که موج نخست کرونا به دلیل مسافرت‌های گسترده نوروزی در کشور آغاز شده بود؛ اما امسال بعید به نظر می‌رسد که دولت تصمیم مشابهی را اتخاذ کند؛ چراکه کنترل کرونا به‌یمن اعمال محدودیت‌های تردد شبانه و مسافرت‌های بین شهری، به طرزی درخشان موفق بوده است.

با این حال، ذات بازار خودرو از این شرایط چندان دل خوشی ندارد. رونق ناگهانی کسب‌وکارها در ایام پایانی شب سال، بازار خودرو را نیز بی‌نصیب نمی‌گذاشت. شوق مسافرت با خودروی جدید، به‌قدری بالا بود که طی یک ماه، موجی از تقاضای واقعی را روانه میدان می‌کرد. این در حالی است که ناظران با توجه به شرایط گفته‌شده، نسبت به تکرار این تقاضا تردیدهایی دارند.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

شب عید امسال، برای بازار خودرو، بی‌تردید رنگ و بوی سالیان گذشته را نخواهد داشت؛ اماواگرها مبنی بر ازسرگیری ممنوعیت‌های تردد بین شهری، میلی برای خرید خودرو باقی نگذاشته است؛ بنابراین، می‌توان پیش‌بینی کرد که در آستانه سال 1400 شمسی، موج روانی افزایش قیمت خودرو را به اندازه سال‌های پیش شاهد نخواهیم بود.

فرمول شکننده شورای رقابت

از چند روز پیش که شورای رقابت قیمت جدید 18 خودرو را اعلام کرد تا همین امروز، حمله‌های متعددی علیه فرمول فوق صورت گرفته است. شاید جدی‌ترین آنها انتقاد سازمان بازرسی باشد. در صورتی که این سازمان مخالفت خود را در قالب تبصره به مجلس ابلاغ کند، نمایندگان مردم می‌توانند رأی به ابطال قیمت جدید خودروها بدهند.

این فضای متزلزل می‌تواند سیگنال منفی افزایش دوباره قیمت خودرو را به بازار ارسال کند. در صورتی که بنا به هر دلیل فرمول جدید شورای رقابت نقش بر آب شود، بازار خودرو با توانی مضاعف به گردونه افزایشی بازمی‌گردد؛ چراکه این تصور پیش می‌آید که عزمی برای نزدیک‌ترکردن قیمت کارخانه به کف بازار وجود ندارد. البته آن‌چه در این میان باعث قوت قلب کارشناسان شده است، دفاع تمام‌قد شورای رقابت از تصمیم اخیر خود است؛ به‌طوری‌که حالا رئیس این شورا اظهارنظرهای غیرکارشناسی را نیز محکوم می‌کند.

آخرین سناریوی احتمالی برای افزایش قیمت خودرو

در صورتی که شب عید امسال طبق پیش‌بینی‌ها با بی‌میلی مشتریان مواجه شود و از سوی دیگر نظرات مخالف تصمیم جدید شورای رقابت را منتفی نکنند، باز هم یک احتمال دیگر برای افزایش قیمت خودرو مطرح است.

چراغ سبز افزایش قیمت خودرو به شرط رعایت روند افزایش حجم تولید خودروسازان بوده است. این چیزی بوده است که شورای رقابت نسبت به آن وسواس فراوان دارد و فرمول جدید را کامل‌ترین قلمداد کرده است. با این حال تجربه نشان داده است که حتی درصورتی‌که خودروسازان شرط فوق را رعایت نکنند، یعنی به حدنصاب تیراژ مطرح‌شده نرسند، باز هم قیمت‌های جدید اعمال خواهد شد. به تعبیری دیگر، درصورتی‌که عرضه خودرو بر اساس استانداردها نباشد، بار دیگر به مدار ناهماهنگ تقاضای کاذب بازخواهیم گشت.

بیشتر بخوانید

امتیاز شما به این مقاله ؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای: 0

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها

کافیست فرم زیر را پُر و ارسال کنید

تا بدون هیچ هزینه اضافه و بیشترین سود خودرو خود را بفروشید
انتخاب خودرو

خرید خودرو با بهترین شرایط

با تکمیل فرم زیر، مشاور خودرو جهت هماهنگی بازدید با شما تماس خواهد گرفت
انتخاب خودرو