شرایط اسقاط خودرو در 1402 + مراحل و نحوه اسقاط

فهرست مطالب

اسقاط خودرو فرسوده یکی از راه‌هایی است که مالکان خودروهای کارکرده قدیمی برای تبدیل به احسن خودروی خود به آن فکر می‌کنند. دریافت مبلغی برای لاشه خودروی فرسوده و وام برای خرید خودروی صفر، در ظاهر ایده خوبی به نظر می‌رسد؛ اما شرایط اسقاط خودرو به همین سادگی‌ها نیست و پیچیدگی‌های خاص خود را دارد.

اگر شما هم برای تبدیل به احسن خودروی خود به اسقاط آن فکر می‌کنید و وضعیت فنی آن نگرانتان کرده، خواندن این مقاله را از دست ندهید؛ چون در آن هر چیزی که باید در مورد اسقاط خودرو فرسوده بدانید را می‌خوانید.

 

ماشین اسقاطی یعنی چی؟

تعریف ماشین اسقاطی از زمان تصویب آیین‌نامه از رده خارج‌کردن خودروهای فرسوده در سال 88، چند باری تغییر کرده است. در ابتدا اگر خودرویی بر اساس جدول زیر به سن فرسودگی می‌رسید، آن را فرسوده محسوب می‌کردند و باید از رده خارج می‌شد. لازم به ذکر است که سن فرسودگی به خارجی، مونتاژی یا داخلی بودن خودرو ربطی ندارد.

جدول تعیین سن ماشین اسقاطی

نوع خودرو

سن فرسودگی (سال)

سواری شخصی

20

سواری دولتی

15

تاکسی

10

مینی‌بوس

15

اتوبوس داخل شهری

10

اتوبوس بین شهری

15

کامیون کشنده

25

وانت

15

موتورسیکلت

10

 

پس از مدتی بحث اهمیت میزان کارکرد و وضعیت فنی در اسقاط خودرو فرسوده مطرح شد و به همین دلیل، سن مرز فرسودگی جایگزین سن فرسودگی خودرو شد. بر اساس قانون جدید، خودرویی که به سن مرز فرسودگی می‌رسد باید بیش از حالت عادی به مراکز معاینه فنی مراجعه کند و درصورتی‌که 2 بار متوالی موفق به اخذ گواهی معاینه فنی نشود، در دسته خودروهای فرسوده قرار می‌گیرد.

در حال حاضر فاکتورهایی مثل وضعیت ایمنی، میزان آلایندگی و کیفیت خودرو را برای اسقاط خودرو فرسوده در نظر می‌گیرند. در جدول زیر سن مرز فرسودگی خودروهای مختلف و تعداد دفعات مراجعه آن‌ها به مراکز معاینه فنی در سال، آمده است. 

نوع خودرو

نوع سوخت مصرفی

سن مرز فرسودگی

تعداد دفعات مراجعه به مراکز معاینه فنی در سال

شخصی (سواری و ون)

15

2 (هر 6 ماه یکبار)

عمومی (سواری و ون)

بنزینی و دوگانه‌سوز

8

4 (هر 3 ما یکبار)

گازسوز

10

3 (هر 4 ماه یکبار)

برقی

14

  3 (هر 4 ماه یکبار)

وانت

گازسوز و بنزینی

14

3 (هر 4 ماه یکبار)

دوگانه‌سوز و دیزلی

13

اتوبوس درون‌شهری

دیزلی و پایه گازسوز

10

4 (هر 3 ماه یکبار)

برقی

20

3 (هر 4 ماه یکبار)

مینی‌بوس و میدل باس (داخل و خارج شهری)

دیزلی

8

3 (هر 4 ماه یکبار)

پایه گازسوز

10

برقی

20

اتوبوس بین ‌شهری و کشنده

10

3 (هر 4 ماه یکبار)

کامیون و کامیونت

16

3 (هر 4 ماه یکبار)

موتورسیکلت

بنزینی کاربراتوری

5

2 (هر 6 ماه یکبار)

بنزینی انژکتوری

6

برقی

12

سواری دولتی

 

13

3 (هر 4 ماه یکبار)

 

شرایط اسقاط خودرو فرسوده و تصادفی چیست؟

شرایط اسقاط خودروی فرسوده به طرحی که برای جایگزینی آن انتخاب می‌کنید بستگی دارد؛ اما در تمامی این طرح‌ها معمولاً سن فرسودگی و شرایط فنی و آلایندگی خودرو را بررسی می‌کنند. در ادامه با 2 طرح اسقاط خودرو نقدی و جایگزین و شرایط اسقاط ماشین تصادفی و کارکرده آشنا می‌شوید.

1- شرایط اسقاط خودرو فرسوده

در حال حاضر صاحبان ماشین اسقاطی با استفاده از 2 طرح اسقاط خودرو نقدی و جایگزین می‌توانند خودروی خود را تبدیل به احسن کنند. لازم به ذکر است که نحوه ثبت نام اسقاط خودرو فرسوده در این 2 طرح با یکدیگر تفاوت دارد.

 

شرایط اسقاط خودروی فرسوده

 

جزئیات طرح تعویض خودرو فرسوده به‌صورت نقدی

در طرح نقدی باید در سامانه اسقاط خودرو (khodrofarsoodeh.com) ثبت نام کنید و پس از دریافت فراخوان مراکز اسقاط، خودروی خود را تحویل این مراکز می‌دهید. در مرحله بعد ارزش لاشه خودرو بررسی می‌شود و دولت هزینه آن را به شما پرداخت می‌کند. پس از دریافت وجه مربوط به ارزش لاشه خودرو، می‌توانید برای خرید خودروی جدید وام بگیرید که مبلغ وام اسقاط خودرو در کلان‌شهرهایی مثل تهران و اصفهان بین 50 تا 70 میلیون تومان است.

پیش از مراجعه به سامانه اسقاط خودرو فرسوده، نگاهی به فهرست زیر بیندازید تا مطمئن شوید که خودروی شما به سن موردنظر برای اسقاط رسیده است:

 • خودروهای سواری ساخت سال 1361 تا 1385
 • وانت‌بار ساخت سال 1361 تا 1385
 • مینی‌بوس ساخت سال 1370 و قبل از آن
 • اتوبوس مدل 1370 و قدیمی‌تر
 • کامیون مدل 1370 و قدیمی‌تر

در این طرح تعویض خودرو فرسوده، محدودیت‌هایی مانند تعداد سیلندر که باید 4 و بیشتر از آن باشد نیز در نظر گرفته شده است.

 

شرایط اسقاط خودرو فرسوده با استفاده از طرح جایگزین

در گذشته ثبت نام در طرح جایگزین تنها برای مالکان تاکسی مقدور بود. این افراد می‌توانستند تاکسی‌های قدیمی و فرسوده خود را تحویل مراکز اقساط بدهند و پس از دریافت مبلغ لاشه، به بانک معرفی می‌شدند تا برای خرید تاکسی جدید وام اسقاط خودرو بلندمدت بگیرند. تنها گزینه جایگزین هم سمند EF7 بود.

این  طرح برای مدتی طولانی در حالت تعلیق قرار داشت تا این که در بهمن سال 1401 شرکت ایران‌خودرو اعلام کرد که طرح ثبت نام اسقاط خودرو جایگزین را از سر گرفته و به متقاضیان واجد شرایط سمند سورن پلاس دوگانه‌سوز تحویل می‌دهد. البته مثل گذشته دیگر مبلغ ماشین اسقاطی از قیمت خودرو جدید کم نمی‌شود و پرداخت این هزینه بر عهده مراکز اسقاط و اتحادیه تاکسیرانی است.

در سال 1401 در چند مرحله امکان ثبت نام در طرح جایگزین خودروی فرسوده ایران‌خودرو برای مالکان خودروهای غیر تاکسی فراهم شد که خودروهای موجود در هر مرحله با دیگری تفاوت داشت. متقاضیان باید در سامانه حمل‌ونقل سوخت (https://nosazi.org) ثبت نام می‌کردند و پس از قرعه‌کشی، برندگان مبلغ پیش‌پرداخت خودروهای اعلامی را واریز و منتظر اعلام موعد تحویل و تسویه‌حساب می‌مانند.

این سامانه در زمستان همین سال از دسترس خارج شد و بلاتکلیفی متقاضیان طرح جایگزین اسقاط خودرو فرسوده با اعلام زمان ثبت نام در سومین مرحله طرح فروش یکپارچه خودرو به پایان رسید. در فراخوان این مرحله اعلام شد که 20 درصد خودروهای عرضه شده به برندگان طرح جایگزینی خودروهای فرسوده اختصاص دارد.

به‌تازگی آن دسته از متقاضیان سامانه یکپارچه که خودروی فرسوده دارند، بعد از ثبت نام در سایت خودرو فرسوده باید در سامانه یکپارچه یا سایت خودروساز هم ثبت نام کنند و پس از برنده شدن در قرعه‌کشی این سامانه، می‌توانند از سهمیه جایگزینی خودروهای فرسوده استفاده کنند.

 

2- شرایط اسقاط ماشین تصادفی

شرایط اسقاط ماشین تصادفی کمی با شرایط اسقاط خودرو فرسوده تفاوت دارد. پس از تأیید آسیب بالای 60 درصد به خودرو توسط کارشناس پلیس، خودرو فک پلاک و مدارک آن از مالک تحویل گرفته می‌شود. همچنین هیچ دفترخانه‌ای تا زمان تعویض پلاک حق خرید و فروش چنین خودرویی را ندارد.

سپس مالک باید برای اسقاط خودرو پرونده تشکیل دهد و مراحل قانونی آن را از طریق دفاتر پلیس پیگیری کند. در مرحله بعد افسر و کارشناس راهور مطابقت ماشین، شاسی، اتاق و موتور آن را با اطلاعات پرونده تأیید می‌کنند. پس از آن سقف ماشین برداشته می‌شود، ستون‌های آن برش می‌خورد و موتور خودرو نیز سوراخ می‌شود. در مرحله آخر هم دمونتاژ انجام می‌شود که طی آن هر قطعه‌ای که قابلیت بازیافت داشته باشد جدا و اتاق خودرو وارد کوره می‌شود.

 

مراحل اسقاط خودرو

 

مراحل اسقاط خودرو چیست؟

اگر قصد دارید تا با استفاده از طرح نقدی خودروی فرسوده خود را تعویض کنید، مراحل اسقاط خودرو فرسوده برای شما به شرح زیر است:

 • وارد سایت خودرو فرسوده می‌شوید
 • اطلاعات شخصی مالک، محل زندگی و خودرو را وارد می‌کنید.
 • پس از اعلام مرکز اسقاط خودرو فرسوده، خودرو را تحویل این مرکز می‌دهید.
 • پس از واریز قیمت لاشه، به بانک معرفی می‌شوید تا برای خرید خودرو جدید وام بگیرید. مبلغ این وام در وجه نمایندگی خودروساز صادر می‌شود.

اگر هم بخواهید از طرح جایگزین استفاده کنید، بعد از ثبت نام در سایت خودرو فرسوده و اسقاط خودرو، باید وارد سامانه یکپارچه فروش خودرو یا سایت خودروساز شوید و آنجا هم ثبت نام کنید. در صورت برنده شدن در قرعه‌کشی، شانس استفاده از سهمیه جایگزینی خودروهای فرسوده را خواهید داشت.

 

مدارک لازم برای اسقاط خودروی فرسوده کدامند؟

برای ثبت نام در سامانه اسقاط خودرو (خودرو فرسوده) باید مدارک زیر را ارائه کنید:

 • برگ سبز، سند قطعی یا سند وکالتی
 • مدارک هویتی مالک
 • شماره‌حساب جام ملت به نام مالک خودرو
 • شماره vin یا شناسه خودرو

مدارک لازم برای اسقاط خودروی فرسوده در مراکز اسقاط هم شامل موارد زیر می‌شود:

 • کارت خودرو، برگ سبز و سند قطعی یا وکالتی
 • رسید پرداخت عوارض شهرداری
 • رسید پرداخت مالیات و خلافی خودرو
 • مدارک هویتی مالک خودرو

 

ارتباط واردات خودرو خارجی با برگ اسقاط خودرو فرسوده

 

واردات خودروی کارکرده چه ارتباطی با اسقاط خودروی فرسوده دارد؟

طرح واردات خودروهای کارکرده بعد از مدت‌ها انتظار در اواخر مرداد 1402 به مجلس ارائه شد و بنا بر برخی از اخبار غیررسمی و شایعات، متقاضیان واردات خودروهای خارجی کارکرده باید به ازای هر خودرو وارداتی تعدادی برگ اسقاط خودرو فرسوده ارائه کنند. به عنوان مثال تعداد برگ اسقاط موردنیاز برای واردات کامیون سنگین 14 و برای وانت تا ظرفیت یک تن، 2 برگ است.

انتشار این شایعات باعث شد که قیمت خودروهای اسقاطی و فرسوده سر به فلک بکشد. فعلاً قیمت این خودروها در سایت‌ها و اپلیکیشن‌های انتشار آگهی حذف یا اصلاح شده است تا آیین‌نامه واردات خودروهای خارجی تصویب و روند واردات آغاز شود. بعد از آن به احتمال زیاد قیمت خودروهای داخلی کاهش پیدا می‌کند و قیمت خودروی اسقاطی هم روندی نزولی خواهد داشت.

 

ناهماهنگی تعداد خودروهای نوسازی شده با خودروهای فرسوده واقعی!

در انتها باید اشاره کرد که با وجود طرح‌های نقدی و جایگزین برای اسقاط خودرو فرسوده و پرداخت وام برای این موضوع، همچنان تعداد خودروهای نوسازی شده از تعداد واقعی خودروهای فرسوده بیشتر است و گواه آن هم اتوبوس‌ها و تاکسی‌های شهری فرسوده‌ای هستند که اکثر ما هنگام عبور آن‌ها سعی می‌کنیم جلوی دهان و بینی خود را بپوشانیم تا از دود آن‌ها اذیت نشویم!

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
32 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
saeed
1402-09-12 19:52

سلام یه پیکان داشتیم لاشه را اوراقی فروختیم ولی کل مدارک هست میشه با مدارک اسقاط کرد مدارک هم پلاک و شماره بدنه وسند مابقی راهکاری داره

حسین
1402-07-27 01:50

سلام من پژو پارس مدل 88دارم آتیش زدنش کلا نابود شده میتونم اسقاط بکنم یا باید 15 سالش بشه؟

معسر
1402-07-16 16:33

نون خشکی ها که از کوچتون رد میشن ودادمیزنن ….خریداریم #حالا چرا منت دولت ومراکز اسقاط ودلالهارو میکشید کیلوی بدین بهش خیلی به نفع تونه مطمعن باشین از این دولت ابی واسه بی پول گرم نمیشه وارد کننده یا خودشونن یا نور چشمیهاشون…خلاصه خدا هیچ مردی رو با ماشین کهنه وزن مریض امتحان نکنه

محمد
1402-06-08 19:49

آخه شمامیئولین یاخودتون خریدیامردم راخرفرض کردید.آخه احمقا،همین ماشینای صفرتونم که هم ازکیفیتش زده ایدوهم ازکمیتش.هنوزصدرحمت به خودروهای قدیمی.همین خودروهای تولیدداخل واون
خودروهای برادران کمونیستتونم که صدی اونقدرمی سوزونه.شماهادزدیدواصلابه فکرالایندگی وکنترل اون نیسنیدوگرنه خودروی باکیفیت خارجی نه چینی روبا
قیمت منصفانه نه نجومی میدادیدبه مردم.آنموقع می فهمیدیدبااین کارتون هم به خلق خداکمک کرده ایدوهم به طبیعت وهم خداخوشش آمده.هرچندشماهایک مشت خرید.

نظام الدین مولودی
1401-11-20 06:39

سلام بنده سال 87خط ویژه داشتم تاکسی مسیری که طرح تعویض ثبت نام کردیم ماشین اززیرپامون درآوردن و قراربود وام بدن مارومعرفی بانک ملی کردن ضامن همه چی پیش پرداخت آماده بود که شانس کند ما همه بانک هاوام دادن ملی وام نداد گفتم نقد بدید مجبورم ببرم می‌گفت نه طرح اشتغال زایی هست وباید وام باشه نداد ندادن تا وام کنسل شد نیمه نقد نیمه قسط ایران خودرو می‌گفت دوازده میلیون میدم سمند رو تاکسی رانی می‌گفت یازده میلیون تومان تو مرافعه اینا یکباره شد سی میلیون تومان واسه یک میلیون تومان سبب شدن گران شد نتونستم پول ردیف… بیشتر »

Ali Esmaili eskandari
1401-09-06 16:21

سلام من یه ماتیز دارم چطور باید اسقاط کنم لطفا کمک کنید ممنون

راد
1401-10-07 20:06
پاسخ به  Ali Esmaili eskandari

گواهینامه میخواد واسه قرعه کشی خودروی فرسوده

مجید
1401-08-11 22:42

نظربنده انکه درازای هراسقاط چون این اتومبیل دست اسیب پذیرهای جامعه هست واجب وحق خواهد بود یک حواله قابل انتقال باسود خوب چرا چون اسقاطشان رابانصف قیمت میدهند وحقشان هست که سودی خوب را حالادختردم بخت یاهرامرخیر دیگری چون اینهآکثرانه توان اقساط ونه توان مالی ازخودشان حالآنکه توان دارد بحث دیگری هست واینکه حواله درجافقط اینهاراشادوتحویل اگرشش ماه دیگه هم باشد انکه دارد به هردلیلی وسودی نیزبرای ان دارد میخردبهرحال جوری باید باشد که اتومبیل خودراداد بتواندچندمدل بالاترهم بتواند تهیه کندحداقلش دیگه اینه

مجید
1401-08-11 21:39

بررگ واران دولت کلید به کلیدیک صفربه یک اسقاط کننده بدون دریافت ریالی بدهد بازنفع بادولت خواهدبودمتاسفانه این اسقاط رسیده هادست چه کسانی هست قشری که نتوان قسط وننقدی دادند قشری محدودشایداماهمیشه انکه زیان میکند صاحبانند ببینید این ادمهاصاحب پسرودختران دم بختیند چه اشکالی داره انکه داره هیج انان که ندارند درجاحواله ای قابل انتقال وسود خوب بلاخره ازاین راه سودی نصیبشان بشودبابا۴۰سال هرچه گفتید لبیک گفتندوقتش نشده هرکسی یک جایی سادش کنیم بخداوقتش هست

محمد
1401-08-09 02:29

سلام من در طرح جایگزینی خودرو فرسوده سایپا شهریور1401ثبت نام کردم پیام اومد دوماه فرصت داری اسقاط کنی منم ماشینمو بردم تحویل دادم بعد از 35روز گواهی اسقاط دادن حالا میرم سایپا میگن بخشنامه نیومده.حالا من موندم بدون ماشین ماشینم 40قیمت داشت دادم رایگان ی گواهی دادن سایپا هم گردن نمیگیره

m.m
1401-06-09 09:02

سلام
یک پراید مدل 1380 دارم میخوام اسقاط و تبدیل به احسنت کنم چون اگر همین ماشین فرسوده هم از دست بیرون برود و چیزی جایگزینش نکنم دیگه با این اوضاع اقتصادی و کارمندی نمیتونم ماشین بخرم البته دولت بیشتر از اینها باید کمک کند .

محمد رضا جوادزاده بجستانی
1401-04-21 12:47

سلام من ده ساله ماشین مزدا هزاروشصد داشتم اسقاط کردن و به من ماشین ندادن ماشین خودم را بدن هیچ خسارتی نمیام

جمشيد
1401-04-09 20:29
امتیاز دهی :
     

سلام، آقا الان من كه خودرو فرسوده دارم كجا بايست ثبت نام كنم؟ چه جوري من شناسايي ميشم و جزء 10 درصد سهميه كه اسفند پارسال مجلس مصوب كرد ميشم؟ خيلي گنگ هست و اطلاع رساني دقيقي صورت نميگيره. خواهشاً يكي راهنمايي كنه

نوید
1401-02-31 17:29
امتیاز دهی :
     

مامالکان خودرو فرسوده نه وام میخوایم و نه اقساط، حتی تخفیف هم نخواستیم!!! دولت محترم این ماشین فرسوده رو از ما بگیره، یه خودرو به قیمت کارخونه بده، پولش رو هم نقدی بگیره، منت هم سر مردم نذاره. با این روش هم کارخونه پولش رو گرفته هم خودرو فرسوده از رده خارج شده. فقط اگر دلال پر زور اجازه بده؟؟؟

دهواری
1400-12-25 23:18

سلام من از بلوچستان شهرستان سراوانم یک خودرو پیکان سواری مدل 82دارم که فرسوده واز کار افتاده است وفرسودگیش هم از طرف پلیس راهور تایید شده کی سایتش برای جایگزینی باز میشه لطفاً راهنمایی بفرمایید

حسن نامدار
1400-12-07 14:39

سلام خسته نباشید نیسان زامياد مدل ۱۳۵۸ فرسوده دارم برای تعویض با وانت نیسان چیکار باید بکنم با تشکر

حسین
1401-08-01 22:27
پاسخ به  حسن نامدار

اقاجان برو همینطوری کیلویی بفروش به اسقاطیها دولت فقط میبره وشماهم دنبالش بدو

محسن
1400-07-19 21:25
امتیاز دهی :
     

بسمه تعالی

طرح پیشنهادی اسقاط خودروهای فرسوده در ازای سهمیه ثبت نامی خودروهای پرفروش داخلی

پیشنهاد می گردد که قسمتی و یا تمام ظرفیت تولید خودروهای داخلی پر متقاضی (که در حال حاضر به صورت قرعه کشی واگذار می گردد) به دارندگان خودروهای فرسوده تولیدی 1385 به قبل اختصاص یابد. با توجه به تفاوت قیمت بازار و کارخانه بدیهی است متقاضیان بدون دریافت مبلغی بابت خودروی فرسوده شان حاضرندکه خودروی خود را تحویل دهند و خودروی نو ثبت نام کنند. همچنین مقداری از آلودگی آب و هوای شهرهای آلوده کاسته خواهد شد.

با تشکر

اسکندر
1400-05-28 13:15

سلام سال90یکخودرو تحویل دادم طرح جایگزین هنوزخودروتحول نگرفتم بایدچکارکنم

سامان
1401-12-13 20:06
پاسخ به  اسکندر

سلام داداش بزار ۴شنبه سوری آتیش بزن از روش بپرین

ایوب
1400-05-19 12:24

سلام یک پیکان مدل ۷۸دارم میخواهم اسقاط کنم چکار کنم؟

علی
1400-05-11 15:35

ای بابا تو این مملکت هر چیزی که به نفع مردم باشه فقط در حد حرفه نه عمل،اون دولتی که ماشین از دم قسط میدن اونم بهترین ماشین ها اونا دولت اروپا وامریکا هست نه دولت ما

ابراهیم حاضری
1400-04-07 22:20

سلام من خودرووانت مزدا1362داشتم الان فقط پلاک و اسنادش دارم میتوانم درطرح تعویض پلاک شرکت کنم وخودروجدیدبگیرم

افشین
1400-03-24 06:25

ارزش اسقاط کردن نداره من خودم تاکسی دارم با این اوضاع اسقاط کنی وارد وام گرفتن و قسط دادن بشی خودت رو بدبخت کردی. دولت خیلی کارش درسته ماشین رو به عنوان پیش قسط برداره و از دم قسط خودرو اتومات بده . حالا چرا فقط سمند و پژو میده میگم چرا؟ چرا شاهین یا دنا پلاس یا ….نمیده،بخاطر اینکه سمند و پژو رو انبار کرده داره به مدت چند سال و تحویل مشتری میده با یک پلیت رو بدنه با سال ۱۴۰۰ خخخخ واسه همین وقتی ماشین و میگیری از سیم کشی تا …. پوسیده… چرا اتومات؟؟؟اگر به فکر… بیشتر »

علی
1400-03-18 12:49

سلام
من میخوام پیکان اسقاط کنم و بجاش یک پراید شرایطی وردارم اگه میشه راهنمایی کنید

امین
1400-03-18 11:12

من یه تویوتا کرونا مدل 58دارم میخام اسقاط کنم لطفا راهنماییم کنید

شکیبا
1400-03-04 01:05

سلام من یک ماشین تصادفی دارم میخوام اسقاط کنم لطفا راهنمایی کنید
با تشکر فراوان

ابوالفضل
1400-02-22 13:42

با سلام، طرح جایگزینی خودرو شخصی چه زمانی شروع میشود

علی جعفر نوری
1400-06-21 09:34
پاسخ به  ابوالفضل

جایگزین خودرو فرسوده جه تاریخی اعلام می‌شود

مهدی
1400-02-05 00:32

سلام من یه پراید مدل ۷۹دارم چگونه میتونم ماشین رو تعویض کنم

رضا
1400-05-28 01:21
پاسخ به  مهدی

سلام. زمانی که طرح نوسازی برای دولت نفعی نداره، مگه دیوانه ست بیاد مفتی ماشین به منو شما بده… وقتی طبق قانون واردات خودروخارجی به ازاء هر ۴ خودرو داخلی اسقاط یک خودرو خارجی وارد بشه و به ازاء هر۳ خودرو داخلی اسقاط بشه تا یک خودرو داخل وارد خیابانها بشه. واز طرفی وقتی واردات خودرو را یک سری آقازاده با ارز دولتی وارد و با ارز آزاد بفروش میرسونند و خودرو ساز(یا بهتره بگم آشغال‌ساز) داخلی هم خودرو رو به بازار آزاد سیاه میفروشه دیگه طرحی بعنوان نوسازی به کما میره برادر خوبم. الان هم که مافیای واردات، خودرو… بیشتر »

مجید
1401-08-11 22:51
پاسخ به  رضا

دوست من دلسوزی شماخیلی بیجاست چراچون هرساله چندین هزارمیلیاردبودجه میبلعدکه دولت ماشین الاینده شمارابگیرد ماشیی مفتی بدهد بازبنفع دولت خواهدبودچراچون بیشترین الودگی این دست ماشینهابشدت وبدترین سرب وکوفت وزهرمارتولیدوگلو وریه هاپرودردهای بی درمان هست