شاسی کشی خودرو چیست و چگونه انجام می‌شود؟

فهرست مطالب

تصادفات رانندگی، به یکی از حوادث اجتناب‌ناپذیر در دنیای امروزه تبدیل شده‌اند که هر لحظه و در هر نقطه، امکان وقوع آن‌ها وجود دارد. واضح است که بسته به‌ شدت تصادف، میزان خسارت وارده به هر خودرو نیز متفاوت خواهد بود؛ به نحوی که گاهی اوقات، می‌توان با یک صافکاری ساده و بدون رنگ، قطعه آسیب‌دیده خودرو را به حالت اول بازگرداند؛ گویی هیچ اتفاقی برای بدنه اتومبیل رخ نداده است.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

اما گاهی اوقات نیز شدت ضربات وارده به بدنه ماشین، آن‌قدر سنگین و شدید است که بازسازی کامل آن، فرایند پیچیده‌تری از جوشکاری گرفته تا تعویض بخش‌هایی از بدنه و نقاشی مجدد آن‌ها را طلب خواهد کرد. حتی اگر تصادف بیش‌ازحد شدید باشد، احتمالا دیگر آن خودرو نتواند استانداردهای لازم جهت تردد در جاده را به دست آورد و بنا بر دستور اداره پلیس راهنمایی و رانندگی، حکم اسقاط و اوراق شدن آن صادر خواهد شد.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

با این وجود، در بسیاری از مواقع نیز احتیاجی به اسقاط کامل خودرو پس از تصادفات نسبتا شدید وجود ندارد؛ بلکه می‌توان با برگرداندن شاسی به حالت اولیه و هم‌چنین صافکاری سایر پروفیل‌های بدنه، اتومبیل را به شکل اولیه خود برگرداند.

شاسی‌کشی چیست؟

شاسی درواقع، اسکلت‌بندی اصلی خودرو است که سایر اجزای بدنه و قطعات فنی روی آن سوار خواهند شد. این بخش به دلیل تحمل وزن سایر اعضا، باید از جنسی مقاوم و مستحکمی در برابر ضربه و خوردگی ساخته شود تا بتواند سال‌ها ساختار اصلی خودرو را حفظ کند.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

در تصادفاتی که منجر به آسیب‌دیدن شاسی می‌شود، نیاز است تا این بخش حیاتی وسیله نقلیه، به حالت اولیه آن بازگردانده شود تا عملکرد خودرو به‌ویژه از لحاظ هندلینگ، فرمان‌پذیری، تعادل و … در محدوده استاندارد قرار گیرد. عملیاتی که در آن شاسی خودرو پس از تصادف به فرم اولیه بازگردانده می‌شود، شاسی کشی نام دارد.

روش انجام شاسی‌کشی

در فرایند شاسی‌کشی، لازم است خودرو در یک مکان به طور کامل فیکس شود؛ سپس آن بخش از شاسی که دچار ضربه و آسیب شده است، توسط زنجیر و دستگاه‌های مخصوص در جهت معکوس کشیده می‌شود تا به فرم اولیه بازگردد. اگر صدمه شاسی چندان شدید نباشد، متخصص صافکاری می‌تواند با استفاده از فرآیند شاسی‌کشی دستی به‌واسطه دستگاه‌های غیراتوماتیک هم‌چون پولیفت زنجیری، تیفور و …. شاسی را تا حد امکان به فرم اولیه بازگرداند.

اما امروزه، دستگاه‌های پیشرفته و متعددی جهت شاسی‌کشی خودروها طراحی شده‌اند که دقت بسیار بالاتری نسبت به فرایند دستی دارند و می‌توانند پلتفرم‌ها و شاسی‌های خودروهای مدرن را به بهترین حالت تعمیر کنند. برخی از آن‌ها، دارای دو ستون در دو گوشه خود هستند که خودرو مقابل آن ستون‌ها قرار می‌گیرد و از هر طرف روی دستگاه ثابت خواهد شد؛ سپس یک سر زنجیر به ستون و سر دیگر به شاسی آسیب‌دیده متصل می‌شود. در مرحله بعد، بسته به نوع صدمه وارده، شاسی خودرو از سمت‌های گوناگون توسط ستون و زنجیر کشیده می‌شود تا به شکل اولیه بازگردد.

برخی از دستگاه‌های جدید نیز تنها دارای یک ستون هستند که قابلیت تحرک دارد و می‌تواند هر بخش از شاسی را به طور جداگانه مورد کشش قرار دهد. نیروی کششی موردنیاز نیز عمدتا از طریق جک‌های هیدرولیک متصل به این دستگاه‌ها تامین خواهد شد.

آیا با شاسی‌کشی پلتفرم خودرو به کیفیت اولیه بازمی‌گردد؟

پیش از پاسخ به این سوال، باید نکته‌ای را به اطلاع شما برسانیم و آن این است که آلیاژهای فلزی بعد از آن‌که ضربه‌های شدیدی دریافت می‌کنند، معمولا از لحاظ ساختاری دچار تحولاتی می‌شوند و آستانه تنش و کرنش آن‌ها دچار تغییراتی می‌شود. معنی این حرف، آن است که شاسی ضربه‌خورده از لحاظ مهندسی، دیگر مقاومت و استحکام حالت اولیه را ندارد.

 اما نباید این‌طور برداشت کرد که شاسی کشیده‌شده از کارایی لازم برخوردار نیست؛ بلکه هنوز هم می‌توان نسبت به مقاومت و استحکام کافی این بخش مهم خودرو مطمئن بود؛ تنها نکته، این‌جا است که شاسی ضربه‌خورده از آن حد اعلای کیفیت ابتدایی خود برخوردار نیست؛ اما هم‌چنان می‌تواند پاسخگوی نیازهای کاربران باشد.

از طرف دیگر، اگر متخصص صافکاری بتواند فرایند شاسی‌کشی را به طور دقیق و کامل انجام دهد، خواص عملکردی شاسی و خودرو در محدوده استاندارد خود قرار خواهند گرفت و از این حیث نیز، نگرانی چندانی برای کاربر وجود نخواهد داشت.

البته نکته این‌جا است که متخصص باید کار خود را به طور دقیق انجام دهد؛ در غیر این صورت، احتمال بروز مشکلاتی از ناحیه فرمان‌پذیری و هندلینگ وجود خواهد داشت.

یکی دیگر از مشکلات ناشی از شاسی معیوب، لاستیک‌سابی (لاستیک‌سایی) است که می‌تواند علاوه بر بروز خطرات جانی ناشی از ترکیدگی لاستیک برای کاربران، هزینه‌های مالی زیادی نیز جهت تعویض تایرهای خودرو به مالک تحمیل کند. بنابراین، تعمیر صحیح پلتفرم و شاسی‌کشی دقیق، یکی از تخصصی‌ترین و دقیق‌ترین زیرشاخه‌های صافکاری است که باید توسط افراد متبحر صورت پذیرد تا احتمال بروز چنین ایراداتی در خودرو به حداقل برسد.

جمع‌بندی

اصابت ضربه به شاسی، علاوه بر بروز ایرادات در بحث هندلینگ و فرمان پذیری، تاثیر زیادی نیز در قیمت نهایی خودرو خواهد داشت؛ بنابراین، تعمیر صحیح و دقیق این بخش، می‌تواند از بروز خسارت مالی هنگام فروش خودرو نیز تاحدودی پیشگیری کند و عملکرد اتومبیل را به حالت استاندارد بازگرداند؛ بنابراین، انجام حساب‌شده این فرایند، بسیار حائز اهمیت بوده و بهتر است در صورت بروز مشکلات در شاسی خودرو، به مراکز تخصصی و متبحر در این امر مراجعه کنید تا ساختار اتومبیل به فرم استاندارد بازگردانده شود و مشکلات عدیده ناشی از این مسئله در اتومبیل از بین برود.

بیشتر بخوانید

 

 

 

 

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها