آیا تا به حال برایتان پیش آمده که در یک روز داغ تابستانی وارد خودروتان شوید که مدتی در آفتاب پارک بوده، و از خودتان بپرسید که آیا راهی وجود دارد تا بتوان از تبدیل شدن خودرو به یک سونا، خودداری کرد؟

با یک کلیک استعلام خلافی خودرو را بدون دغدغه از اینجا بگیرید

همانطور که مشخص است، همان قواعدی که به شما کمک می‌کنند تا لباس‌های خود را هوشمندانه انتخاب کنید، می‌توانند در خنک نگه داشتن خودرو نیز یاری‌تان کنند. (و همچنین اگر برایتان مهم است، برای محیط زیست نیز مفید هستند)

ب ام وی سری 7
ب ام وی سری 7

گرم نشدن خودرو پس از تابش نور خورشید

همه می‌دانیم که رنگ‌های تیره حرارت را جذب کرده (به خصوص حرارت پرتوهای خورشید را)، در حالی که رنگ‌های روشن، آن را بازتاب می­‌دهند. طبق همین واقعیت علمی، در سال‌های ٢٠٠٨ و ٢٠٠٩، ایالت کالفرنیا در نظر داشت فروش خودرو‌های مشکی را ممنوع کند. البته نه به خاطر راحتی صاحبان آنها، بلکه به دلیل تاثیرات نامطلوب زیست محیطی. این پیشنهاد از لحاظ علمی، کاملا منطقی بود.
ولوو xc90 اینسکریپشن
ولوو xc90 اینسکریپشن
مطالعات صورت گرفته در سال ٢٠١١ توسط واحد تکنولوژی‌ انرژی‌های زیست محیطی دانشگاه برکلی، نشان می‌دهند که رنگ‌های سفید، نقره‌ای و دیگر رنگ‌های روشن، کارآیی خودرو را افزایش می‌دهند. در این پژوهش دو Honda Civic، یکی مشکی و دیگری نقره‌ای، با هم مقایسه شده و نتیجه‌­ی حاصل این بود که خودروهای با رنگ روشن، حدود ٦٠ درصد بهتر از خودروهای تیره، نور خورشید را بازتاب می­‌دهند.

اگر قصد خرید خودرو داری ولی وقت کافی برای پیدا کردن خودرو مناسب اونم با گارانتی رو نداری کافیه اینجا کلیک کنید و فرم ثبت خرید سفارشی رو پر کنید

خودروهای تیره در خطر بیشتری از تابش نور خورشید هستند

این یعنی خودروهای تیره ٢ درصد سوخت بیشتری مصرف کرده (به علت استفاده بیشتر از سیستم تهویه) و ١,٩ درصد کربن دی‌اکسید بیشتری تولید می‌کنند و تولید گازهای مضر دیگر نیز، ١ درصد در آنها بالاتر است. بنابراین کاهش تعداد خودروهای تیره در جاده‌ها، می‌تواند موجب کاهش گازهای گلخانه‌ای شده و گامی رو به جلو در مقابله با گرمایش جهانی باشد.
خودروی مشکی
خودروی مشکی

گرچه کالیفرنیا هنوز موفق به تصویب این قانون نشده، اما اگر صاحب یک خودروی مشکی هستید، راه‌هایی برای کاهش تاثیرات نامطلوب رنگ خودرویتان وجود دارند. وقتی متغیرهایی مثل مدل، اندازه و شکل خودرو و همچنین تعداد پنجره‌ها، نحوه قرار گرفتن، اندازه‌ و رنگ آنها را مدنظر قرار دهیم، خود خودرو می‌تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. خودرویی که زیر آفتاب پارک شده، نسبت به خودرویی که در سایه­ پارک شده، سریع‌تر داغ می‌شود و به دمای بالاتری رسیده و همچنین حرارت را نیز برای مدت طولانی‌تری در خود حفظ می‌کند.

خودرو خودت رو بدون دغدغه و چونه زدن با دلال به مشتری واقعی در طرح فروش سفارشی همراه مکانیک بفروش اینجا کلیک کن

حتی پارک کردن در سایه­‌ی جزئی، نسبت به جایی که اصلا سایه ندارد، بهتر است. در نظر گرفتن فصل و شرایط آب و هوایی نیز مهم است (هرچند قاعدتا نمی‌توانید آنها را کنترل کنید). حتی در یک روز آفتابی، اگر کمی ابر وجود داشته باشد، باز هم تا حدودی مانع اثر گرمایشی آفتاب می‌شود و اگر باد نیز بوزد، در خنک سازی موثر خواهد بود. پس به خاطر داشتن این عوامل، می‌تواند در خنک نگه داشتن خودرو در تابستان به شما کمک کند.
 
مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

دیدگاه بگذارید

  اشتراک  
اطلاع از