در این مقاله از مجله خودرو همراه مکانیک به نکات نگهداری خودروهای هیبریدی می‌پردازیم. چند سالی است که پای خودروهای هیبریدی به بازار کشور باز شده است و در این میان مصوبه اخیر مجلس در خصوص صفر نمودن تعرفه واردات این خودروها، تب هیبریدی‌ها را داغتر نموده است.

با وجود آنکه این خودروها نه تنها در بازار ایران بلکه در بازارهای جهانی، چند سالی است که با قدرت هرچه تمام وارد بازار شده‌اند ولیکن ایده اصلی به سال‌ها قبل بازمی‌گردد.

با یک کلیک استعلام خلافی خودرو را بدون دغدغه از اینجا بگیرید

با توجه به اینکه این تازه‌واردها بسیار دوست‌داشتنی هستند اما دانش کافی در این زمینه وجود نداشته و حتی مکانیک‌ها نیز با آن‌ها بیگانه هستند؛ لذا بر آن شدیم در این مقاله به نکات کلی نگهداری این خودروها بپردازیم.

خودروهای هیبریدی
خودروهای هیبریدی

خودروهای هیبریدی

برای اینکه نکات نگهداری خودروهای هیبریدی را بهتر درک کنیم باید بدانیم که خودروهای هیبریدی برای تولید توان حرکتی لازم از دو منبع انرژی مختلف استفاده می‌نمایند که رایج‌ترین آن‌ها ترکیبی از سوخت‌های فسیلی (بنزین، گازوئیل و در برخی موارد حتی گاز) و انرژی الکتریکی می‌باشد. این خودروها در این ترکیب دارای یک موتور درون‌سوز و یک موتور الکتریکی هستند که انرژی آن توسط باتری‌ها تامین می‌گردد.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

خودروهای هیبریدی برای اولین بار توسط فردیناند پورش (Ferdinand Porsche) و در اوایل سال‌های 1900 به صنعت خودروسازی دنیا معرفی شدند. پس از آن نیز تلاش‌ها در این زمینه متوقف نشده و ادامه یافت تا اینکه در سال 1999 Honda Insight به عنوان اولین خودروی هیبریدی تولید انبوه روانه بازار آمریکا شد؛ با این وجود معرفی تویوتا پریوس در سال 2000 بود که روح و جانی دوباره به بازار خودروهای هیبریدی داد.

گراف سیستم الکترونیکی خودرو
گراف سیستم الکترونیکی خودرو

انواع خودروهای هیبریدی

نکات نگهداری خودروهای هیبریدی را با معرفی انواع خودروهای هیبریدی پیش می‌بریم. خودروهای هیبریدی در حالت کلی به سه دسته تقسیم‌بندی می‌شوند: سری، موازی، پلاگین‌ها.

 • سری: در نوع سری، تامین انرژی جنبشی لازم توسط موتور الکتریکی انجام شده و موتور احتراق داخلی وظیفه شارژ بانک باتری را بر عهده دارد. این خودروها برای فواصل طولانی چندان مناسب نبوده و با توجه به بزرگتر بودن بانک باتری مورد استفاده، گرانتر نیز هستند.
 • موازی: در این نوع خودرو، هر دو موتور در تامین انرژی جنبشی دخیل بوده و برای مسافات طولانی گزینه مناسبتری هستند.
اگر قصد خرید خودرو دارید مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید: 

تعویض پلاک خودرو 

راهنمای خرید خودرو دست دوم
 • سری-موازی: همانطور که از اسمشان بر می‌آید این خودروها ترکیبی از دو مورد فوق بوده و موتور درونسوز زمانی وارد کار می‌شود که به انرژی بالایی نیاز باشد در غیر اینصورت، موتور الکتریکی وظیفه تولید انرژی جنبشی را به دوش خواهد کشید.
 • پلاگین‌ها (Plug-in): این نوع خودروها جدیدتر بوده و علاوه بر امکان شارژ باتری‌ها در هنگام حرکت، با اتصال به برق شهر نیز قابل شارژ هستند. کمپانی‌های خودروسازی توجه ویژه‌ای به این حوزه داشته و از جمله این نوع هیبریدی‌ها می‌توان به تویوتا پریوس، میتسوبیشی اوتلندر و ولوو V60 اشاره نمود.

شایان ذکر است در برخی دسته‌بندی‌ها شاید عناوینی چون سری- موازی، ملایم (Mild) و یا تمام هیبریدی نیز به چشمتان بخورد که تشریح آن‌ها از حوصله این مقاله خارج بوده و صرفا مهم‌ترین نوع هیبریدی‌ها آورده شده است.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

شمای کلی خودرو
شمای کلی خودرو

نکات نگهداری خودروهای هیبریدی

هر چند در یک نگاه شاید نگهداری خودروهای هیبریدی سخت‌تر و گرانتر از خودروهای معمولی باشد ولیکن رعایت چند نکته کلی، می‌تواند کمک شایانی به شما در این زمینه نماید.

 • استفاده از تایرهای مناسب: تنظیم فشار باد لاستیک‌ها و استفاده از تایر مناسب، در کاهش مصرف سوخت بسیار مهم است. همچنین مقاومت چرخشی خودروهای هیبریدی نسبت به خودروهای معمولی کمتر بوده و از این رو انتخاب تایر مناسب، در خودروهای هیبریدی اهمیت بیشتری نسبت به خودروها معمولی دارد.

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

 • یکی از نکات نگهداری خودروهای هیبریدی این است که باید شش دانگ حواستان را به باتری‌ها بدهید: باتری‌ها نقش بی‌بدیلی را در خودروهای هیبریدی ایفا نموده و هر گونه اختلال در عملکرد آن‌ها، عملکرد کل خودرو را تحت تاثیر قرار خواهد داد. علاوه بر این باتری‌ها، به نوع بهره‌برداری و شرایط محیطی بسیار حساس هستند و باید با کمال عطوفت! با آن‌ها رفتار نمایید.
 • پس در درجه اول دانش خود نسبت به باتری‌ها را افزایش داده و سعی نمایید اطلاعات مفیدی در این زمینه کسب نمایید. در هوای سرد شما هم با باتری سرد نباشید! و بیشتر به آن توجه نمایید چراکه هم شارژ شدن باتری و هم تامین انرژی موتور توسط باتری نیز در روزهای سرد با دشواری‌هایی همراه هست لذا در روزهای سرد، به خودرو اندکی اجازه دهید خود را پیدا کرده و باتری‌ها نیز گرم شوند.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

باتری خودرو
باتری خودرو
 • عدم دشارژ کامل باتری: در علم باتری‌ها پارامتری تحت عنوان عمق دشارژ (Depth of Discharge) وجود دارد که تحت عنوان DoD نیز شناخته شده و افزایش آن یعنی افزایش عمق دشارژ منجر به کاهش طول عمر باتری خواهد شد لذا هیچ‌گاه اجازه ندهید باتری به صورت کامل دشارژ شود.
نمایشگر باتری
نمایشگر باتری
 • کنترل مرتب موتورها: به طور مرتب هر دو موتور را بررسی نموده و در صورت مشاهده هر گونه مورد مشکوک به مکانیک مراجعه نمایید. لازم به ذکر است از آنجا که در خودروهای هیبریدی، هر دو موتور به همدیگر کمک می‌نماید لذا سرعت فرسودگی و پیری موتورها نسبت به خودروهای معمولی کمتر است.
 • روغن موتور را فراموش ننمایید: با وجود آنکه با حضور موتور الکتریکی و بانک باتری، نقش موتور درونسوز کم‌ رنگ‌تر شده است ولیکن کماکان اصطحکاک در موتور وجود دارد و روانکاری قطعات متحرک امری خطیر است،لذا همانند خودروهای معمولی روغن موتور را به صورت مرتب چک نموده و در صورت نیاز تعویض نمایید.

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

 • سرویس‌های دوره‌ای را فراموش نکنید: اهمیت سرویس‌های دوره‌ای به اندازه کافی روشن است مخصوصا اگر خودرویی تازه نیز وارد بازار شده باشد.
 • عادات مثبت رانندگی: رفتارهای مثبت رانندگی را در خود پرورش داده و تقویت نمایید.
 • عدم رانندگی با سرعت‌های بالا: رانندگی در سرعت‌های پایین و مطمئنه علاوه بر افزایش ایمنی، مانع از فشار بیش از حد موتورها شده و طول عمر آن‌ها را افزایش می‌دهد. امیدواریم تا به اینجای مقاله نکات نگهداری خودروهای هیبریدی مورد توجه شما قرار گرفته باشد
 • کنترل مرتب سیستم خنک‌کاری: این خودروها دارای سیستم ترمزی بازیاب انرژی (Regenerative Braking) هستند که از انرژی چرخشی هنگام ترمزگیری جهت شارژ باتری‌ها استفاده می‌نماید و همین امر نیز گرمایی بالایی را تولید می‌نماید، در نتیجه عملکرد موثر سیستم خنک‌کننده بیش از پیش اهمیت می‌یابد لذا به طور مرتب سیستم خنک‌کننده را بررسی و کنترل نمایید. همچنین جهت کنترل عملکرد موتور الکتریکی، ادوات الکترونیکی متعددی مورد استفاده قرار گرفته‌اند که خنک‌کاری آن‌ها شاید حتی از خنک شدن ترمزها نیز مهم‌تر باشد.
 • عدم شتاب‌گیری‌های سریع: آرام و با طمانینه رانندگی نموده و از حرکات انفجاری خودداری نمایید چرا که این امر علاوه بر افزایش فشار به موتورها، موتور درونسوز را نیز وارد مدار می‌نماید تا توان لازم جهت این شتاب‌گیری را فراهم نماید و این یعنی افزایش مصرف سوخت که با فلسفه خودروهای هیبریدی بیگانه است.

جمع‌بندی نکات نگهداری خودروهای هیبریدی

مقاله نکات نگهداری خودروهای هیبریدی را با همدیگر مرور کردیم. امیدواریم با خوندان این مقاله بتوانید اطلاعات مناسبی را در رابطه با نگهداری این نوع از خودروها کسب کرده باشید. نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

بهترین خودروهای هیبریدی بازار ایران

مقایسه تویوتا کمری هیبرید و هیوندای سوناتا هیبرید

مقایسه تویوتا پریوس و تویوتا CHR

ارزان‌ترین خودروهای هیبریدی بازار ایران

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
2 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها

[…] نکات نگهداری خودروهای هیبریدی […]

[…] نکات نگهداری خودروهای هیبریدی […]