ماشین سفید بخریم یا مشکی؟

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

ماشین سفید بخریم یا مشکی؟ این سوالی است که ذهن طیف عظیمی از خریداران خودروهای جدید را به خود مشغول کرده‌است. رنگ سفید و رنگ مشکی از محبوب‌ترین رنگ‌های دنیای خودرو هستند؛ به همین دلیل، در خیابان‌های اغلب کشورهای دنیا، خودروهای سفید و مشکی بیش از سایر رنگ‌ها به چشم می‌خورند.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

هر کدام از رنگ‌های مشکی یا سفید، طرف‌داران خاص خود را دارد. البته بسیاری از خریداران خودرو نیز ممکن است با توجه به شکل و مدل خودرو، رنگ آن را انتخاب کنند. این موضوع کاملا طبیعی است؛ زیرا طراحی ظاهری هر خودرو، شکل و زاویه‌های بدنه آن تاثیر فراوانی در رنگ مناسب برای آن دارند.

اما در هر حال، انتخاب رنگ سفید یا مشکی برای خودرو، امری سلیقه‌ای است و نمی‌توان دستورالعمل خاصی برای آن تعریف کرد؛ علاوه‌براین، رنگ‌های یادشده تاثیر زیادی در میزان فروش خودروها دارند. در این مقاله، قصد داریم تا مزایا و معایب هر کدام از خودروهای مشکی‌رنگ و سفیدرنگ را شرح دهیم.

ماشین سفید بخریم یا مشکی؟

انتخاب رنگ خودرو همواره امری سلیقه‌ای است و اصول خاصی برای آن تعریف نمی‌شود؛ اما نکات مهمی درباره رنگ در خودروها وجود دارد. توجه به هر کدام از این نکات، می‌تواند به شما در انتخاب بهترین رنگ برای خودرو کمک کند. بعضی رنگ‌ها مانند قرمز انرژی بیشتری به خودرو می‌دهند؛ درحالی‌که رنگ‌های سرد مانند طوسی، شکل تهاجمی خودرو را کاهش می‌دهند.

البته هرکدام از رنگ‌ها، جدا از ویژگی‌های انرژیکی که به خودرو می‌دهند، در شرایط مختلف نیاز به توجه مالک خودرو دارند. مثلا برخی از انواع رنگ‌های خودرو، نیاز به مراقبت بیشتری دارند؛ زیرا اگر آسیب ببینند، ترمیم و بازگشت آن‌ها به حالت اولیه، کار سختی است. رنگ مشکی از جمله رنگ‌هایی است که نیروی تهاجمی بیشتری به مخاطب در حال تماشای خودرو القا می‌کند؛ اما حفظ کیفیت و مراقبت از آن نیاز به توجه فراوانی دارد.

از طرفی، تعداد خودروهای سفیدرنگ به دلایلی،به شکل قابل‌ملاحظه‌ای بیشتر از خودروهای مشکی‌رنگ است. نگه‌داری ساده‌تر، شاید اولین و ابتدایی‌ترین دلیل برای انتخاب سفید از سوی اکثریت مردم باشد؛ اما با انتخاب رنگ سفید، سطح انرژی خودرو در دید اغلب افراد، نسبت به رنگ مشکی کاهش خواهد یافت.

در بررسی خودروها با دو رنگ یادشده، باید مواردی در نظر گرفته‌ شودY یعنی قضاوت یک‌جانبه و از روی ظاهر، نمی‌تواند ما را به نتیجه درستی در مورد انتخاب یکی از این دو رنگ برساند. عواملی مانند نگه‌داری و مراقبت از رنگ، شستشو، ترمیم رنگ، جذب نور و… باید به صورت کامل بررسی شوند. با درنظرگرفتن جمیع عوامل ذکرشده، می‌توانیم به نتیجه مناسبی برسیم. در ادامه، برای پاسخ به  مزایا و معایب هرکدام از دو رنگ یادشده را بررسی می‌کنیم.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

بررسی مزایا و معایب خودروی سفیدرنگ

رنگ سفید یک انتخاب عمومی و سراسری برای تمام کسانی است که قصد ندارند روی انتخاب رنگ خودروی خود زیاد حساس شوند. برای بسیاری از افراد، رنگ خودرو اهمیت زیادی ندارد یا قصد صرف زمان برای شناخت رنگ‌ها را ندارند. سفید بهترین انتخاب برای چنین افرادی است؛ اما این رنگ هم مزایا و معایب خاص خود را دارد. از جمله مزایای رنگ سفید در خودروها، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رنگ سفید، عامه‌پسند و محبوب

در سراسر دنیا، رنگ سفید، بهترین گزینه برای کسانی است که نمی‌دانند چه رنگی را انتخاب کنند؛ زیرا سفید معمولا با تمام مدل‌های خودرو هماهنگی دارد. هم‌چنین این رنگ به بیننده اجازه می‌دهد تا جزئیات خودرو از جمله زوایا و خطوط بدنه را به‌راحتی درک کند.

 • تضمین مشتری بالاتر برای فروش خودرو

سفید یک رنگ مقبول در نظر اکثریت است. به همین دلیل، خودروهای سفید معمولا راحت‌تر از سایر رنگ‌ها به فروش می‌رسند؛ بنابراین با خرید ماشین سفیدرنگ، در صورت نیاز فوری، خیال شما از بابت فروش خودرو راحت خواهد بود.

 • سفید، رنگی خنک و بازتاب‌کننده نور

همان‌طورکه می‌دانید، رنگ‌های روشن نور را بازتاب می‌دهند و جذب زیادی ندارند. به همین دلیل است که خودروهای سفیدرنگ در فصول گرم سال، دمای کمتری از خودروهای مشکی رنگ دارند. در هوای داغ تابستان، این مزیت خودروهای سفید در برابر خودروهای مشکی به‌خوبی به‌چشم می‌آید.

 • ترمیم آسان ماشین سفیدرنگ

اتومبیل‌های سفیدرنگ، به دلیل خاصیت ذاتی رنگ سفید، در صورت خراش، خط، ضربه یا کاهش کیفیت رنگ، به‌راحتی ترمیم می‌شوند. قلم‌گرفتن رنگ سفید در صورتی که توسط نقاش حرفه‌ای انجام شود، تا فاصله‌های بسیار نزدیک قابل تشخیص نخواهد بود.

معایب خودروی سفیدرنگ

استفاده از رنگ سفید، البته معایبی هم دارد. مهم‌ترین معایب خودروهای سفید رنگ عبارتند از:

 • خودروی سفیدرنگ منحصربه‌فرد نیست و بیشتر از هر رنگ دیگری در بازار موجود است. جلب توجه با رنگ سفید بسیار سخت است.
 • خودروی سفیدرنگ پس از مدتی، جذابیت خود برای مالک را پس از کارواش از دست می‌دهد. شاید کم‌‌انرژی‌بودن ذاتی این رنگ، علت اصلی تکراری‌شدن سریع آن برای مالک، حتی پس از شستشو باشد.

بررسی مزایا و معایب خودروی مشکی رنگ

میزان انتخاب‌ها در رنگ مشکی، نسبت به رنگ سفید پایین‌تر است. همین می‌تواند گویای خیلی از مزایا و معایب این رنگ باشد. نگهداری، مراقبت و ترمیم سخت‌تر از رنگ سفید شاید یکی از دلایلی باشد که افراد بیشتر گرایش به انتخاب رنگ سفید دارند. همین عامل خود یک مزیت است و باعث می‌شود خودروهای مشکی رنگ با تعداد کمتر، متفاوت و خاص باشند. مهم‌ترین مزایای خودروهای مشکی رنگ عبارتند از:

 • خطوط و زوایای برجسته

رنگ مشکی خیلی راحت می‌تواند خطوط بدنه خودرو را برجسته کند و نمای ویژه‌ای خصوصا از زاویه کناری به خودرو بدهد. به همین دلیل است که خودروهای مشکی لاکچری‌تر و زیباتر از خودروهای سفیدرنگ دیده می‌شوند. همچنین در خودروهای سایز بزرگ این می‌تواند عاملی برای بزرگ‌تر دیده‌شدن خودرو در چشمان بیننده باشد. اینگونه است که مشکی ابهت بیشتری به خودرو می‌دهد.

 • مشکی طرفداران خاص خود را دارد

هنگام فروش خودرو، مشکی یکی از رنگ‌هایی است که ارزش خودروی شما را حفظ می‌کند. همچنین رنگ مشکی همواره در تمامی مدل‌های خودرو طرفداران خاص خود را دارد. این به معنای فروش آسان خودروهای مشکی‌ رنگ است.

 • پیدا کردن راحت خط و ضربه

این مورد برای خریداران خودروی مشکی یک مزیت است. در خودروهای مشکی رنگ، قسمت‌های ترمیم‌شده رنگ و خراش‌های خودرو به راحتی قابل تشخیص هستند. به همین دلیل مشتری به راحتی می‌تواند عیب‌های رنگی خودرو را متوجه شود.

 • جاذبه بصری و انرژی رنگ مشکی فوق‌العاده است!

تمام طیف‌ها و درجات مختلف رنگ مشکی، جاذبه و انرژی بیشتری دارند. رنگ مشکی خصوصا برای اسپرت‌کردن خودروها یکی از بهترین گزینه‌ها است.

 • رنگ مشکی، خوراک خودروهای تهاجمی و کورسی است. اگر قصد خرید خودروهای اسپرت، سدان‌های لوکس و کراس‌اوورهای گران‌قیمت را دارید، رنگ مشکی می‌تواند جلوه بسیار ویژه و باابهتی به خودروی شما بدهد.

معایب خودروهای مشکی رنگ

 از اصلی‌ترین معایب خودروی مشکی رنگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مشکی رنگی جاذب نور و گرما است و به راحتی دمای خودرو را بالا می‌برد. در فصل تابستان که حرارت و تابش نور به بیشترین مقدار خود می‌رسد، رنگ مشکی گرمای قابل توجهی از نور را جذب خود می‌کند. به همین دلیل است که گاهی اوقات ممکن است حتی دست‌زدن به یک خودروی مشکی رنگ که دقایقی زیر نور مستقیم خورشید بوده‌است، سخت باشد.

البته این مورد تنها معضل جذب گرمای رنگ مشکی نیست. اتاق و کابین خودروی مشکی رنگ ممکن است در ماه‌های گرم سال، گرمایی بیش از حد انتظار داشته‌باشند. مشکل دیگری که خاصیت ذاتی رنگ مشکی در جذب نور و گرما ایجاد می‌کند، آسیب‌دیدن رنگ خودرو در درازمدت است.

 • خودروی مشکی خیلی سریع نیاز به کارواش خواهد داشت. کافیست هوای شهر شما کمی غبار داشته باشد. حتی ساعاتی پس از شستشو، خودروی مشکی رنگ می‌تواند به حالت اولیه خود بازگردد. بنابراین مالک خودروی مشکی رنگ باید زمان زیادی روی شستشوی خودرو بگذارد. در صورت مراجعه به کارواش نیز، تعداد دفعات مراجعه شما نسبت به سایر رنگ‌ها افزایش خواهد یافت.
 • رنگ مشکی احتمال تصادف را در شب یا مکان‌های کم‌نور بالا می‌برد! خودروهای مشکی رنگ در شب به راحتی مشخص نیستند. این باعث می‌شود تا ضریب احتمال تصادف با افراد یا سایر خودروها و موجودات بالاتر برود.
 • رنگ مورد علاقه دزدها! تحقیقات نشان‌ داده‌است که سارقان علاقه زیادی به سرقت خودروهای مشکی رنگ دارند. البته گرایش این افراد به رنگ مشکی با توجه به روحیات و فعالیت‌های مخفیانه آن‌ها اصلا عجیب نیست.

ماشین سفید بهتر است یا مشکی؟ بالاخره کدام‌یک انتخاب بهتری است؟

پاسخ به این سوال و اینکه ماشین سفید بخریم یا مشکی؟ امری بسته به هر شخص است. اگر به دنبال متفاوت‌بودن، دیده‌شدن و خاص بودن هستید، رنگ مشکی انتخاب مناسبی است؛ همچنین اگر قصد دارید خودروی شما نسبت به نمونه‌های مشابه با ابهت‌تر و جذاب‌تر دیده‌شود، مشکی انتخاب خوبی برایتان خواهد بود. اما در صورتی که به هزینه‌‌های کمتر و نیاز به نگهداری و مراقبت کمتر فکر می‌کنید، بهتر است سفید را انتخاب کنید؛ البته پس از انتخاب رنگ سفید نباید انتظار داشته‌باشید نگاه کسی به خودروی شما خیره شود!

بیشتر بخوانید

امتیاز شما به این مقاله ؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 4.3 / 5. تعداد رای: 4

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
2 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
آرمین
۱۴۰۰-۰۷-۱۶ ۰۷:۵۵
امتیاز دهی :
     

من راستش موندم که دنا پلاس سفید بگیرم یا مشکی تمام این امر هایی که فرموده بودید رو خودم در نظر داشتم من یک جوان ۲۰ ساله از داشتن رنگ مشکی میترسم و نمیتونم هم ازش بگذرم واقعاً نگهداری سختی دارد ولی می‌خوام به چشم بیاد با این همه مطالب مفید که از اول تا اخر رو خوندم بازم نتونستم تصمیم نهاییم رو بگیرم که مشکی باشه یا سفید به هر دوی رنگ ها هم علاقه دارم و اگر هزینه بیشتری داشته باشه از مشکی منصرف میشم

سردبیر
همراه مکانیک
۱۴۰۰-۰۷-۱۷ ۰۰:۲۳
پاسخ به  آرمین

سلام بر آرمین عزیز از ما می‌پرسید اگر خودرو را برای طولانی‌مدت نگاه می‌دارید، استفاده‌تان از ماشین بالاست، مشغله زیادی دارید و فرصت مراجعه به کارواش یا شست‌وشوی خودرویتان طی فواصل منظم را ندارید، همچنین ساکن شهرها و استان‌های دوسوم پایینی کشور هستید، خودروی سفید رنگ خریداری کنید. اما اگر برای خودرویتان وقت زیادی صرف می‌کنید، خودرویتان را مخصوصا در فصل تابستان قرار نیست برای ساعت‌ها زیر نور آفتاب پارک کنید و هزینه واکس و پولیش و سایر نگهداری‌های هزینه‌بر از رنگ بدنه را به جان می‌خرید رنگ باابهت و جذاب مشکی می‌تواند گزینه شما باشد. هر دوی این رنگ‌ها… بیشتر »

کافیست فرم زیر را پُر و ارسال کنید

تا بدون هیچ هزینه اضافه و بیشترین سود خودرو خود را بفروشید
انتخاب خودرو

خرید خودرو با بهترین شرایط

با تکمیل فرم زیر، مشاور خودرو جهت هماهنگی بازدید با شما تماس خواهد گرفت
انتخاب خودرو