در اين مقاله قصد داريم نسل دوم هيونداي توسان یا همان مدل ix35 این خودرو را مورد بررسي قراردهيم. اين مدل كه در سال ٢٠٠٩ معرفي و به فاصله‌ي كوتاهي به بازار داخل ايران هم راه يافت، نسبت به نسل گذشته‌ي خود تقريبا در همه‌‌ي جنبه ها و موارد پيشرفت و بهبود داشته است. این بهبود را میتوان در طراحي خارجي، كيفيت ساخت و حتی مصرف سوخت.  مدل جدید مشاهده کرد.

در اين مقاله قصد داريم نسل دوم هيونداي توسان یا همان مدل ix35 این خودرو را مورد بررسي قراردهيم. اين مدل كه در سال ٢٠٠٩ معرفي و به فاصله‌ي كوتاهي به بازار داخل ايران هم راه يافت، نسبت به نسل گذشته‌ي خود تقريبا در همه‌‌ي جنبه ها و موارد پيشرفت و بهبود داشته است. این بهبود را میتوان در طراحي خارجي، كيفيت ساخت و حتی مصرف سوخت.  مدل جدید مشاهده کرد.

بررسی نمای بیرونی

طراحی ظاهری خودرو پیرو خط مشی جدید هیوندای در طراحی خارجی محصولات خود (همانند کیا) است یعنی استخدام افراد عمدتا اروپایی و آمریکایی با تجربه‌ی کاری در خودروسازان مطرح جهانی. طرح کلی خودرو نسبت به نسل قبل بسیار پیچیده‌تر و در عین حال هماهنگ‌تر و زیباتر شده است. در نمای جلو، چراغ‌های بزرگ به صورت ذوزنقه و با گوشه‌های تیز، هماهنگ با طرح جلوپنجره‌ی کوچک خودرو و طرح پروژکتورها، چهره‌ی خودرو را اخمو و اسپرت کرده اند. ارتفاع کاپوت خودرو به نسبت زیاد بوده که برای تامین نیازهای ایمنی در تصادفات رانندگی ایجاد شده است.

در نمای جانبی خودرو کوچک بودن شیشه‌های جانبی به چشم می‌آید. دو خط عضلانی بالای دو گلگیر عقب و جلوی خودرو قرار دارند که به چراغ‌های عقب و جلوی خودرو ختم می‌شوند و کمیبا خط شانه‌ی خودرو ناهماهنگ اند. آینه‌های جانبی نیز بزرگ بوده و دید مناسبی ارائه می‌دهند. ستون های A و C بزرگ بوده و به همراه شیشه‌های جانبی و عقب کوچک خودرو، دید به اطراف را کمیمحدود می‌کنند. در پایین درها و از پشت گلگیر جلو خطی آغاز می‌شود که در ادامه به سپر عقب منتهی شده و مجموعه را زیباتر ساخته است.

 

در نمای عقب خودرو هم همان مشی طراحی جلو دنبال شده است. طرح چراغ‌های عقب خودرو اسپرت بوده و گرافیک زیبایی دارند. چراغ ترمز خودرو نیز در اسپویلر عقب تعبیه شده است. در پایان این قسمت می‌توان طرح خارجی خودرو را بسیار هماهنگ و در عین حال متفاوت، شرقی و جوان‌پسند توصیف کرد.

بررسی نمای داخلی

در داخل ix35 ، مجموعه‌ی داشبورد طرح زیبا و ارگونومیمناسبی دارد. مجموعه‌ی نشان دهنده‌های پشت فرمان نیز مانند اکثر محصولات هیوندای دارای دو نشان دهنده‌ی بزرگ سرعت و دور موتور و در قسمت میانی شامل نمایشگر وضعیت کارکرد، دنده، دمای موتور و میزان بنزین موجود در باک است. طرح جلوداشبورد آشنا و در عین حال زیبا بوده و از ارگونومیمناسبی نیز برخوردار می‌باشد. وضعیت راحتی صندلی‌ها مناسب بوده و بدن را به خوبی دربر می‌گیرند. به علت سقف کوتاه خودرو، افراد قدبلند ممکن است خیلی احساس راحتی نکنند. در کل کیفیت مواد بکار رفته در داشبورد و صندلی‌ها نیز مناسب است.

  بررسی رانندگی

موتور ix35 از نوع ٤ سیلندر به حجم ٢٤٠٠ سی‌سی، به قدرت ١٧٦ اسب بخار و گشتاور ٢٢٨ نیوتون‌متر و دارای مصرف سوخت حدود ١٠ لیتر در صد کیلومتر، در سیکل ترکیبی است. بعد از روشن کردن موتور خودرو، عایق بندی خوب کابین به چشم می‌آید و صدای مشخصی به گوش نمی‌رسد. با درگیر کردن گیربکس و شروع حرکت، خودرو کمیکند احساس می‌شود که با انتخاب تعویض دستی گیربکس اوضاع کمیبهتر می‌شود. اما با اضافه شدن چند سرنشین و پر شدن صندوق بار خودرو به احتمال زیاد خودرو در مسیرهای سربالا و خارج جاده ضعیف عمل خواهد کرد، هرچند که قدرت موتور برای مسیرهای شهری کفایت خواهد کرد. سواری خودرو نیز نرم بوده و ضربات را زیاد منتقل نمی‌کند. البته با افزایش سرعت خودرو به تدریج به صداهای وارده به کابین اضافه می‌شود ولی باز هم نسبت به رقبای خود بهتر عمل می‌کند.

فرمان‌پذیری هیوندای ix35 نیز به دلیل استفاده از سیستم چهارچرخ متحرک و دقت مجموعه‌ی فرمان نیز کاملا مناسب است. سیستم ترمز خودرو نیز بسیار خوب عمل کرده و قدرت آن کاملا کفایت می‌کند و احساس بسیار خوب و مطمئنی را در مواقع ترمزگیری‌های ناگهانی و اضطراری منتقل می­نماید.

هیوندای ix35  مدل 2014 در ایران

هیوندای ix35 در ایران در تیپ ها و رده‌های تجهیزاتی و امکانات مختلفی وجود دارد که بعضا باعث سردرگمیخریداران می‌شود. نوع شرکتی آن فعلا در دو نوع ٢ ایربگ و ٦ ایربگ که اشتباها به نوع ١٠ ایربگ معروف شده در بازار وجود دارد. البته انواع غیرشرکتی نیز در بازار به وفور یافت شده، که دارای تجهیزات و امکانات مختلفی هستند که اکثرا به صورت غیررسمیدر کشورهای حوزه‌ی خلیج فارس روی آنها نصب و سپس وارد کشور شده‌اند و اکثرا قطعات غیراصلی هستند. با در نظر گرفتن این موارد، شاید خرید از نمایندگی و پرداخت قیمت بیشتر و برخورداری از گارانتی توجیه‌پذیر باشد.


در پایان می‌توان اینگونه جمع بندی کرد که اگر به دنبال شتابگیری و رانندگی سریع و اسپرت نیستید، توسان می‌تواند  انتخاب مناسبی برای شما باشد. لازم به ذکر است که گستردگی خدمات پس از فروش نمایندگی هیوندای در ایران نیز مناسب بوده و سرویس‌های دوره‌ای و تعمیرات آن به نسبت آسان انجام خواهد شد. بازار فروش دست دوم آن هم به لطف خوشنامیبرند هیوندای مناسب خواهد بود.

دیدگاه بگذارید

  اشتراک  
اطلاع از