خودرو ساندرو چند سالی است که پا به بازار ایران گذاشته و در این مدت نیز طرفداران خاص خود را پیدا کرده است. داستان ساندور به سال‌ها قبل برمی‌گردد. یعنی زمانی که قرار بود شرکت رنو از طریق همکاری با خودروسازان ایرانی، این خودرو را راهی بازار ایران کند. اما به علت تحریم‌های آن زمان این همکاری ادامه نداشت.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

تا آنکه بعد از لغو تحریم‌ها و در اواسط دهه 90 این شرکت فرانسوی همکاری خود را با شرکت‌های خودروسازی ایران از جمله پارس خودرو که یکی از زیرمجموعه‌های سایپا است از سر گرفت. ماحصل این همکاری خودرویی به نام ساندرو بود. با وجود علاقه‌ای که ایرانی‌ها به خودروهای شرکت رنو داشتند، ساندرو نیز مورد استقبال قرار گرفت.

اما واقعیت آن است که این خودرو آنچنان که در مورد آن تبلیغ می‌شود نیز دارای قابلیت نیست. به گونه‌ای که ساندرو دارای معایب اساسی در بخش‌های مختلف است. یعنی شما با پولی که بابت خرید این خودرو پرداخت می‌کنید، می‌توانید به سراغ گزینه‌های بهتر از آن بروید. در واقع معایب ساندور ارزش پرداخت این مقدار پول را ندارد. در ادامه معایب ساندرو از مجله همراه مکانیک تلاش خواهیم کرد که معایب این خودرو فرانسوی مونتاژ داخل را بیشتر معرفی کنیم.

معایب ساندرو از لحاظ فنی

معایب فنی ساندرو

بی‌شک هر خودرویی دارای یک سری از معایب فنی است. اما این موضوع برای ساندور بیش از این مقدار صدق می‌کند. چرا که بررسی بیشتر مشخصات فنی آن حاکی از وجود معایب فنی گسترده در این خودرو است. به لحاظ فنی باید گفت ساندرو کنونی که در بازار ایران عرضه می‌شود همان مدل قدیمی این خودرو است. یعنی همان مدلی که قرار بود در سال 1385 به بازار ایران عرضه شود اما شرکت رنو از این کار منصرف شد. در ادامه این شرکت مدل جدیدتر ساندرو را به بازارهای جهانی عرضه کرد و مدل قدیمی آن که اکنون در ایران تولید می‌شود همان سال 2012 برچیده شده است. مدل جدیدتر این خودرو به لحاظ فنی پیشرفت‌های زیادی داشته است.

اگر قصد خرید خودرو داری ولی وقت کافی برای پیدا کردن خودرو مناسب اونم با گارانتی رو نداری کافیه اینجا کلیک کنید و یک تماس برای خرید سفارشی بگیرید

اما شرکت پارس خودرو با این بهانه که تولید مدل جدیدتر هزینه بیشتری دارد، از مونتاژ آن سرباز زد تا مصرف‌کننده ایرانی همچنان با قیمت بالا مدل قدیمی‌تر ساندرو را سوار شود. بنابراین مدلی قدیمی این خودرو که در ایران تولید می‌شود دارای معایب اساسی است. از جمله آنکه در مدل قدیمی این خودرو همچنان از ترمزهای عقب کاسه‌ای استفاده می‌شود. این در حالی است که ترمزهای دیسکی نسبت به این نوع از ترمزها، کیفیت بهتری دارند. به طور کل در اکثر خودروهای مونتاژ داخل از ترمزهای عقب کاسه‌ای استفاده می‌شود. دلیل این موضوع به هزینه و فایده شرکت‌های سازنده این خودروها برمی‌گردد.

موضوع دیگر در خصوص شتاب کند این خودرو است. هر چند که شرکت پارس خودرو اعلام کرده که ساندرو می‌تواند صفر را 100 را تنها در 11.5 ثانیه پر کند، اما واقعیت اینگونه نیست و معمولا شتاب کمتری دارد. مساله دیگر مصرف سوخت زیاد ساندرو است. شرکت پارس خودرو مصرف سوخت آن را 8.3 لیتر در هر 100 کیلومتر اعلام کرده است.

هر چند این عدد خود عدد بزرگی است، اما مصرف ساندرو باز هم بیشتر از این عدد است. این موضوع خصوصا برای رانندگی در شهر بیشتر خود را نشان خواهد داد. سفت بودن فرمان خودرو یکی دیگر از معایب ساندرو به شمار می‌رود. بسیاری انتقاد می‌کنند که این فرمان نیمه هیدرولیک، از نرمی و روانی کافی برخوردار نبوده و ارزش قیمت بالای این خودرو را ندارد.

معایب طراحی رنو ساندرو

معایب طراحی رنو ساندرو

از معایب فنی که بگذریم، طراحی نه چندان جذاب و قدیمی ساندرو چیزی است که نسبت به مدل‌های بروزتر این خودرو و همچنین سایر خودروها، خود را نشان می‌دهد. ساندرو به نوعی هم‌خانواده و برادر تندر 90 محسوب می‌شود. خودرویی که طراحی آن مورد انتقاد همه بود. طراحان ساندور نیز هر چند تلاش کرده‌اند که طراحی آن از تندر 90 زیباتر شود، اما کماکان قدیمی و به‌روز نیست.

یکی از ایراداتی که به طراحی ظاهری این خودرو گرفته می‌شود، استفاده بیش از حد از خطوط شکسته در ظاهر آن است. از طرف دیگر، ساندرو در طراحی داخلی نیز چیزی برای عرض اندام ندارد. یک طراحی ساده و قدیمی که چشم سرنشینان را خسته می‌کند. با وجود آنکه در خودروهای دیگر سایپا مانند ساینا یا کوئیک، صفحه نمایشی برای سرگرم کردن سرنشینان در داخل کابین وجود دارد، اما در ساندرو از این موارد خبری نیست. در داخل کابین ساندرو برخلاف کوئیک یا ساینا، خبری از صفحه نمایش لمسی، کروز کنترل، دوربین عقب یا استارت دکمه‌ای نیست.

تابحال به فروش خودرو خودت بدون یک ثانیه اتلاف وقت فکر کردی، اینجا کلیک کن تا با بالاترین سود ممکن خودروی خودت رو بفروشی

همچنین غربیلک فرمان و داشبور آن طراحی قدیمی و یکنواختی دارند. متریال به کار رفته در ساخت آن نیز از کیفیت بالایی برخوردار نیست. به طوری که معمولا از پلاستیک خشک استفاده شده و جنس صندلی‌ها نیز به نحوی است که بعد از مدتی پرز تولید می‌کنند. کیفیت نامناسب صندلی‌ها در رانندگی‌های طولانی مدت با ساندور بیش از بیش خود را نشان می‌دهد. از همه بدتر رنگ‌بندی نامناسب و کاملا یکنواخت در طراحی داخلی این خودرو بوده که باعث القای حس بدی به سرنشینان شده و موجب خستگی آنان می‌شود.

معایب ساندرو در رانندگی

معایب ساندرو در رانندگی

ضعیف بودن گیربکس ساندرو یکی از معایبی است که در هنگام رانندگی به آن مواجه خواهید شد. همانطور که پیش‌‌تر نیز اشاره شد روند شتاب‌گیری این خودرو چندان مناسب نبوده و همین موضوع می‌تواند در سبقت گرفتن‌ها راننده را با مشکل مواجه کند. از طرفی اگر بخواهید هنگام عبور از پیچ‌ها با سرعت بالا اقدام کنید، احتمالا به مشکل برخواهید خورد. این موضوع به هندلینگ نه چندان مناسب خودرو مذکور برمی‌گردد. در واقع به علت ارتفاع زیاد ساندرو با زمین از یک طرف و نرم بودن کمک‌های آن از طرف دیگر، هندلینگ در چنین شرایط سخت خواهد شد.

از همین رو نباید توقع داشت که در پیچ‌ها با سرعت زیاد عبور کنید و دچار مشکل نشوید. یکی دیگر از معایب ساندرو به هنگام رانندگی، نفوذ صدا به داخل کابین آن است. این نفوذ خصوصا در سرعت‌های بالای 80 کیلومتر بسیار بیشتر شده و قابل تحمل نیست. از طرفی معمولا صدای موتور خودرو نیز در حالت عادی به داخل کابین نفوذ می‌کند که گویا ناشی از گیربکس قدیمی این خودرو است. گیربکس قدیمی این خودرو باعث شده تا علاوه بر آنکه شتاب مناسبی نداشته باشد، مصرف سوخت نیز بالا برود.

عدم تناسب قیمت با امکانات رفاهی

در قسمت‌های پیشین به نبود امکانات رفاهی ساندرو از قبیل صفحه نمایش لمسی و سایر موارد اشاره کردیم. تقریبا برای آنها که یک بار این خودرو را سوار شده‌اند، کمبود امکانات و تجهیزات کاملا خود را نشان می‌دهد. این کمبود امکانات زمانی خود را نشان می‌دهد که شما بخواهید آن را با سایر خودروهای سایپا مانند ساینا یا کوئیک مقایسه کنید. بدتر از آن اینکه بخواهید امکانات موجود در این خودرو را با قیمت آن مقایسه کنید. ساندرو دارای اختلاف قیمت قابل توجهی با سایر خودروهایی است که نسبت به آن‌ها امکانات کمتری دارد.

اگرچه شاید گفته شود که ساندرو برخی امکانات مانند شیشه‌ها و آیینه‌های برقی به همراه کنترل سیستم صوتی زیر فرمان دارد. اما باید دقت کرد این امکانات حداقلی در پژو 206 که حدود چندین سال قبل به بازار عرضه می‌شد نیز وجود دارد. اگر بخواهیم این خودرو فرانسوی را با خودروهای چینی از این لحاظ مقایسه کنیم، باید بگوییم که چینی‌ها یک سر و گردن بالاتر هستند.

ضعف امکانات در ساندرو را می‌توان در سیستم صوتی ضعیف آن به عینه مشاهده کرد. این سیستم علاوه بر آنکه قدیمی بوده، معمولا دچار خرابی می‌شود. در سالیان اخیر بسیاری از افرادی که از این خودرو استفاده می‌کنند بابت تعمیرات سیستم صوتی آن به تعمیرگاه مراجعه می‌کنند. کیفیت نه چندان مناسب باندها نیز بر ضعف پخش صدا تاثیر بیشتری گذاشته است.

تابحال خرید خودرو دست دوم با گارانتی اونم از بزرگترین نمایشگاه آنلاین خودرو در کشور رو تجربه کردی؟ برای کسب تجربه بی نظیر اینجا کلیک کن

کمبود قطعات و خدمات پس از فروش

کمبود قطعات و خدمات پس از فروش

به طور کل خودروسازان کشورمان تعریف چندانی به لحاظ خدمات پس از فروش ندارند که ساندرو و پارس خودرو نیز این حیث مستثنی نیستند. این موضوع خصوصا در یکی دو سال اخیر که با بازگشت تحریم‌ها همزمان شده، بیشتر از گذشته خود را نشان می‌دهد. طی یکی دو سال اخیر بسیاری از دارندگان خودروهایی مانند ساندرو و تندرو 90 با مشکل کمبود قطعات در بازار مواجه شده‌اند. این موضوع از دو منظر تاثیر منفی برای دارندگان این خودروها خواهد داشت. نخست آنکه موجب بد فروش شدن آنها خواهد شد. بدین معنی که اگر شما بخواهید خودرو ساندرو خود را به فروش برسانید با مشکل مواجه خواهید شد. چرا که کمتر کسی حاضر به خرید آن با قیمت بالا خواهد شد.

چون به خوبی می‌دانند که قطعات چنین خودرویی در بازار پیدا نخواهد شد. در همین زمینه می‌توان دریچه گاز تندر 90 اشاره کرد که به علت کمیاب شدن، قیمت آن به چندین برابر رسید. چنین موضوعی در بازار قطعات سایر خودروها نیز مشاهده می‌شود. اما حتی اگر قصد فروش ساندرو را نیز نداشته باشید، باز هم نبود خدمات پس از فروش مناسب و کمبود قطعات آن در بازار شما را به دردسر خواهد انداخت.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

با توجه به نااطمینانی‌هایی که در بازار و اقتصاد ایران وجود دارد، به نظر نمی‌رسد که چنین مشکلی به این زودی‌ها برطرف شود. چرا که این مساله به تحریم‌ها و مسائل پیرامون آن گره خورده و تا زمانی که این مشکل پابرجا باشد، همچنان باید شاهد کمیاب بودن قطعات ساندرو باشیم.

با توجه به دلایل فوق، می‌توان گفت که خودرو ساندرو به علت معایبی که دارد، خودرویی نیست که شما بخواهید بابت آن تا این حد هزینه کنید و می‌توان بر روی گزینه‌های دیگر تمرکز کرد.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

مقایسه ساندرو با دنا پلاس

مقایسه رنو ساندرو و کوییک

مقایسه مزدا 2 و رنو ساندرو

مقایسه رنو ساندرو و ساندرو استپ وی

خرید ساندرو به جای ساندرو استپ وی

پنج دلیل برای اینکه رنو ساندرو نخریم

چرا رنو ساندرو بخریم

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
4 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها

[…] معایب ساندرو […]

[…] معایب ساندرو […]

[…] معایب ساندرو که شما را از خرید آن پشیمان می‌کند […]