دلیل ریختن آب زیر ماشین چیست؟ در این مقاله از سری مقالات مجله همراه‌مکانیک به بررسی دلایل ریختن آب زیر ماشین خواهیم پرداخت. گاهی اوقات ممکن است متوجه میزان قابل‌توجهی آب در زیر ماشین خود شوید؛ البته امکان دارد این میزان نشتی آب برای خودرو شما خطرناک نباشد، اما به‌ هرحال توجه شما را می‌طلبد. در ادامه با ما همراه باشید تا شایع‌ترین دلایل ریختن آب زیر ماشین و محل نشت آب را برایتان ذکر کنیم تا نسبت به برطرف کرد مشکل اقدام کنید.

با یک کلیک استعلام خلافی خودرو را بدون دغدغه از اینجا بگیرید

آیا واقعا آب خالص از زیر خودرو نشت می‌کند؟

گاهی اوقات نشت آب می‌تواند موجب نگرانی راننده شود، اما اگر آب خالص باشد و روغن یا مایعات دیگر با آب مخلوط نباشد، نیازی به نگرانی نیست. درهر صورت اگر در مورد نوع نشتی اتومبیل خود شک‌وتردید دارید، ماشین را چند ساعت در مکانی صاف قرار دهید و یک کاغذ یا مقوای سفید را در زیر محل نشتی قرار دهید تا تراکم و رنگ مایع مشخص شود. اگر رنگ مایع واضح، بدون رنگ و بو باشد، این بدان معنی است که آب خالص است، در غیر این صورت باید بررسی شود.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

شایع‌ترین علل ریختن آب زیر ماشین

شش نوع از مایعاتی که معمولاً از زیر خودرو نشت می‌کنند عبارتند از:

  • آب
  • خنک‌کننده
  • روغن‌موتور
  • روغن‌گیربکس
  • روغن‌دنده یا مایع دیفرانسیل
  • روغن ‌هیدرولیک فرمان

در این لیست روغن‌ترمز را حذف کرده‌ایم، زیرا این امر معمولی نیست که مایع ترمز نشتی قابل‌توجهی زیر ماشین برجای بگذارد. با این وجود باید خاطر نشان کرد که نشت روغن ترمز یک خطر جدی است. به یاد داشته باشید که رنگ روغن‌ترمز کاملا روشن است و بوی روغن ماهی دارد. برخی دیگر از مهم‌ترین دلایل بروز نشت آب، اگزوز و سیستم واشر شیشه جلو اتومبیل نیز هستند. در ادامه در رابطه با هر یک از نشتی‌ها به‌اختصار توضیح خواهیم داد.

1.نشت آب

یکی از رایج‌ترین دلایل بین گزینه‌ها برای ریختن آب زیر ماشین نشت آب است. اگر مایعی شفاف و بی‌بو در زیر اتومبیل خود مشاهده کردید، احتمالا این فقط آب سیستم سرمایشی و گرمایشی(AC) خودرو شما است. سیستم تهویه‌مطبوع ماشین، متداول‌ترین منبع نشت آب است. ممکن است در روزهای بسیار مرطوب، آب از تهویه‌مطبوع مانند شیر آب بر روی زمین ریخته شود، تا جایی که رطوبت کابین تقریبا از بین برود.

تابحال خرید خودرو دست دوم با گارانتی اونم از بزرگترین نمایشگاه آنلاین خودرو در کشور رو تجربه کردی

برای کسب تجربه بی نظیر اینجا کلیک کن

این نشتی معمولا در سمت راست جلو (نزدیک محلی که سرنشین مسافر پای خود را استراحت می‌دهد) یا در وسط کابین اتفاق می‌افتد. برای جلوگیری از چنین وضعیتی، به‌جای قرار دادن آن روی آپشن هوای تازه، سوئیچ گردش مجدد را روشن کنید. علاوه‌بر نشت آب از سیستم AC، این نشت آب می‌تواند از اگزوز نیز منشا بگیرد.

احتراق ‌سوخت نیز می‌تواند مقدار کمی آب را بیرون بریزد؛ بنابراین اگر می‌بینید که مقداری آب از اگزوز بیرون می‌آید، نیازی به نگرانی نیست و فقط کافی است سطح خنک‌کننده را بررسی کنید و اگر پایین نباشد، شرایط مطلوب است. از طرف دیگر، اگر گمان می‌کنید که این نشت از سیستم واشر شیشه جلو اتومبیل است، به‌راحتی می‌توانید بدون هیچ‌گونه تنشی آن را نادیده بگیرید.

2. نشت خنک کننده یا ضد یخ

در حال‎حاضر مایع خنک‌کننده‌ یا ضدیخ در بسیاری از رنگ‌ها عرضه می‌شود. در گذشته رنگ مایع خنک‌کننده سبز بوده‌است، اما اکنون رنگ آن به تولیدکننده ماشین یا نوع مایع خنک‌کننده بستگی دارد. برای مثال، هوندا خنک‌کننده آبی رنگ عرضه می‌کند، مرسدس از رنگ شفاف برای خنک‌کننده استفاده می‌کند، تویوتا از رنگ قرمز استفاده می‌کند. خنک‌کننده، بو و طعم شیرینی مانند آب نبات دارد. آن را مزه نکنید، زیرا از اتیلن‌گلیکول بوده که سمی است.

نشت مایع خنک‌کننده می‌تواند تقریبا در هر جایی باشد، زیرا شلنگ‌های خنک‌کننده تمام بخش‌های موتور را احاطه کرده‌اند، اما رایج‌ترین محل برای نشت مایع خنک‌کننده، رادیاتور است و آن هم در پشت هواکش و ورودی هوا در جلوی خودرو قرار دارد.

تفاوت بین نشت مایع خنک کننده و آب زیر ماشین

هنگامی‌که مایعی زیر اتومبیل خود مشاهده می‌کنید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که دقیقا بررسی کنید آن مایع چیست؟ اگرچه آب زیر ماشین عمدتا چیزی نیست که نگران آن باشید، اما وجود مایع خنک‌کننده یا مایعات دیگر، می‌تواند یک مشکل جدی را نشان دهد. بسته ‌به جایی که اتومبیل خود را پارک می‌کنید، ممکن است تشخیص آنچه دقیقا دنبال آن هستید، بسیار آسان یا بسیار دشوار باشد.

مایع خنک‌کننده و آب می‌توانند روی یک سطح تاریک و ناهموار مانند جاده ‌آسفالت یا پارکینگ بسیار شبیه به‌هم باشند. ممکن است بتوانید مایعات را با انگشت لمس کنید تا متوجه شوید روغنی است یا خیر، اما تشخیص این که مایع خنک‌کننده است یا آب قدیمی ساده، دشوار خواهد بود.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

تعویض پلاک خودرو

راهنمای خرید دست دوم

ساده‌ترین راه برای تشخیص تفاوت بین مایع خنک‌کننده و آب در زیر ماشین، بو و رنگ سیال است. آب به‌طور کلی بی‌بو است، در حالی‌که ضدیخ بوی شیرین دارد. بنابراین اگر مایعات زیر ماشین شما بوی شیرین می‌دهند، احتمالا خنک‌کننده است. اگر یک پارچه، کاغذ، مقوا یا ظرفی در زیر مایع نشتی قرار دهید، می‌توانید به‌ راحتی رنگ را تشخیص دهید. اگر بی‌رنگ باشد، آب است، در حالی که مایعات سبز، زرد یا آبی می‌توانند ضدیخ باشند.

تنها زمانی که آب از سیستم خنک‌کننده شما نشت می‌کند، وقتی است که کسی آب را به‌ جای مخلوط آب و ضدیخ در سیستم خنک‌کننده ریخته باشد. البته این بعید است، زیرا هیچ شرایطی وجود ندارد که آب مستقیم مورد استفاده قرار گیرد، اما ارزش بررسی دارد. اگر مقداری ضدیخ از رادیاتور بیرون بکشید و به‌نظر برسد مانند آب خالص است، این خود یک مشکل جدی است.

3. نشت روغن موتور

ریختن آب زیر ماشین
ریختن روغن موتور زیر ماشین

روغن‌موتور ممکن است از نظر رنگ بسته به نوع استفاده شما از خودرو، کهربایی تا قهوه ای تیره باشد. اگر نشت روغن موتور وجود داشته باشد، عقل سلیم به‌شما می‌گوید که نشتی زیر موتور قرار دارد، اما همیشه بلافاصله مشخص نیست که موتور در کجا قرار دارد. موتور شما می‌تواند درسمت چپ یا جلو سمت راست قرار داشته باشد و اگر پورشه یا فولکس واگن بیتل (VW) دارید، موتور در عقب خودرو است.

هنگامی که متوجه شدید روغن از موتور در حال ریزش است، تنها کاری که باید انجام دهید این است که منبع نشت را مشخص کنید. اگر نتوانستید متوجه شوید دقیقا از کجا نشتی دارد، می‌توانید با کمک یک مکانیک آن را مورد بررسی قراردهید. اگر می‌دانید که نشت روغن ‌موتور دارید، ژرفاسنج خود را مرتب بررسی کنید. با ماشینی که سطح روغن کمی دارد، رانندگی نکنید.

اگر قصد خرید خودرو داری ولی وقت کافی برای پیدا کردن خودرو مناسب اونم با گارانتی رو نداری 

کافیه اینجا کلیک کنید و فرم ثبت خرید سفارشی رو پر کنید 

4. نشت روغن گیربکس

ریختن آب زیر ماشین
ریختن روغن گیربکس زیر ماشین

روغن ‌گیربکس به‌ رنگ قرمز یا صورتی است. اکثر اوقات اولین علامت نشت روغن‌ گیربکس در خودرو این است که گیربکس شروع‌ به کند شدن می‌کند. اگر نشت ادامه یابد، در نهایت ماشین به‌‌هیچ‌وجه حرکت نخواهد کرد. گیربکس‌های اتوماتیک از مایعات مخصوص استفاده می‌کنند.

5. نشت روغن دنده یا دیفرانسیل سیال

مایع دیفرانسیل، هیپوئید، روغن‌دنده یا هرچه شما با آن راحت هستید، بسیار غلیظ است؛ گویی مانند عسل است و بوی تندی دارد، به‌طوری که اگر این مایع را روی دستان خود بکشید، بوی آن تا روزها از بین نمی‌رود. روغن‌دنده اگر تازه و تمیز باشد، به ‌رنگ قهوه‌ای تیره یا کهربایی تیره است. اگر دیفرانسیل عقب شما در حال نشت است، می‌توانید نشتی سیال را پیدا کنید.

گاهی خواهید دید که روغن از مرکز در سراسر حاشیه چرخ وسیله‌نقلیه در حال گردش است یا می‌تواند از محور جلو نشت کند. لازم به‌ذکر است که بوی سیال به‌ تنهایی شما را قادر می‌سازد تا تعیین کنید نشتی از روغن‌دنده است یا نه.

خودرو خودت رو بدون دغدغه و چونه زدن با دلال به مشتری واقعی در طرح فروش سفارشی همراه مکانیک بفروش 

اینجا کلیک کن 

6. نشت روغن هیدرولیک فرمان

ریختن آب زیر ماشین
ریختن روغن هیدرولیک فرمان

به‌طور خاص توصیف رنگ‌وبوی روغن ‌هیدورلیک فرمان سخت است؛ زیرا برخی از تولیدکنندگان از روغن‌ گیربکس استفاده می‌کنند و برخی از آن‌ها از مایع مخصوص فرمان برقی استفاده می‌کنند. هوندا از مایع فرمان اختصاصی خود استفاده می‌کند که به رنگ کهربایی کم‌رنگ است. مایع فرمان ممکن است بوی متفاوتی داشته باشد، مانند روغن پخت‌وپز سوخته. اگر فکر می‌کنید ممکن است نشت روغن‌هیدورلیک داشته باشید، اولین جایی که باید به آن نگاه کنید، مخزن است. مخزن دارای علامت‌گذاری سطح بالا و پایین بوده و می‌توان به‌راحتی تشخیص داد که سطح سیال در آن کم است یا خیر. علائم دیگر کم بودن سطح این مایع این است که پمپ فرمان در هنگام تلاش برای چرخاندن فرمان با صدا حرکت می‌کند و عامل دیگر این است که هنگام چرخاندن فرمان، احساس سفتی می‌کنید.

آیا هنگام نشت آب از زیر اتومبیل رانندگی ایمن است؟

عدم‌اطمینان از رانندگی پس از آن‌که متوجه آب ریختن آب زیر ماشین شدید، به‌ این بستگی دارد که آب دقیقا از کجا نشت می‌کند. بنابراین اگر وقت ندارید منبع ریختن آب زیر ماشین را بررسی کنید یا تایید کنید که مایع، آب است یا خیر، استفاده از وسایل حمل‌ونقل دیگر بهترین گزینه است. این امر به‌ویژه زمانی‌که می‌خواهید به یک سفر طولانی بروید، بسیار حائز اهمیت است و استفاده از خودرویی با نشت آب می‌تواند شما را در وسط جاده دچار مشکل کند، اما اگر بتوانید تایید کنید که آب زیر خودرو شما، آب خالص است و از جایی در نزدیکی پشت محفظه موتور نشت می‌کند، رانندگی با آن خودرو ایمن است.

از آن‌جایی‌که این نوع نشت از تهویه مطبوع است، معمولا هیچ چیز برای نگرانی وجود ندارد. اگر ریختن آب زیر ماشین از اگزوز است، بهترین کار این است که سطح خنک‌کننده را چک کنید و پس از خنک شدن موتور، برای رانندگی تصمیم بگیرید. اگر سطح مایع خنک‌کننده کم نیست، می‌توان گفت شرایط خوب است، در حالی‌که سطح پایین خنک‌کننده ممکن است نشان‌دهنده مشکلی باشد.

اگر عجله داری و میخوای خودروت رو سریع بفروشی 

اینجا کلیک کن تا توی 72 ساعت خودروت به فروش بره

جمع‌بندی ریختن آب زیر ماشین

ریختن آب زیر ماشین
ریختن آب زیر ماشین

با توجه به مطالب فوق، ریختن آب زیر ماشین و روغن می‌تواند نشانه‌ای از نقص یا بد کار کردن در سیستم  خودرو باشد. بنابراین بهتر است این نشت‌ها را جدی بگیرید و با تشخیص به‌موقع آن‌ها از پرداخت هزینه‌های اضافی یا وارد شدن مشکلات جدی‌تر به‌ خودرو پیشگیری کنید.

امیدواریم با یادگرفتن راه‌های بررسی این نشتی‌ها و مشکلاتی که ممکن است ایجاد کنند، بتوانید نشتی‌ها را به‌دقت شناسایی و از بروز هرگونه خرابی یا خطرات احتمالی جلوگیری کنید.

آیا تاکنون با نشتی دیگری در اتومبیل خود مواجه شده‌اید که در این پست به آن اشاره نکرده ‌باشیم؟ در صورت وجود، لطفاً در انتهای مقاله با ما و سایر مخاطبین در میان بگذارید.

مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید:

چگونه عمر صفحه کلاچ خود را افزایش دهیم؟

متوسط کارکرد خودرو در یک سال چقدر است؟

اساس کارکردن پمپ هیدرولیک خودرو چیست

چک لیست بررسی سلامت فنی خودرو

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
5 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
صالح
۱۳۹۹-۰۲-۰۸ ۲۰:۰۱

سلام در زیر داشبورد ماشین موقع بارندگی اب وارد میشود وبا عث خیس شدن کف ماشین میشود سمت شاگرد راننده هر دو طرف به این صورت است

سهیل
۱۳۹۹-۱۰-۱۵ ۱۳:۲۰
پاسخ به  صالح

شیشه جلو ماشین به طور دقیق چک کنید

مهدی
۱۳۹۹-۱۰-۲۰ ۱۱:۵۷

با سلام مشکل ماشین من اینه که جند ساعت پارکه بعد از جن ساعت از زیز ماشین ضد یخ دیده میشه
علت میتونه از واتر پمپ یا از پولی واتر پمپ باشه لوله های اب چک شده نشتی نداشت

Mehdi
۱۳۹۹-۱۱-۱۰ ۱۱:۰۹

خیلی راهنماییتون ضعیف و ابتدایی بود

دانیال
۱۳۹۹-۱۲-۰۴ ۰۴:۲۵

سلام ماشینمef7سمنده…گوشه های پایین رادیاتور ماشینم…نشتی پیدا کرده…جوری نیست ک چیکه کنه…ولی دست ک میزنی دست خیس میشه…بنظرتون خطرناک نیست؟؟؟؟