با آپشن ‌های بسترن b30 آشنا شوید

فهرست مطالب

بسترن b30 یک سدان جمع‌و‌جور (کامپکت) از کمپانی چینی FAW است که نخستین بار در نمایشگاه اتومبیل شانگهای در 2015 ظاهر شد. سپس گروه بهمن در سال 1396 اقدام به وارد کردن این خودرو به کشور کرد. فارغ از سبک طراحی و اعتبار برند این ماشین، شناخت آپشن های بسترن b30 می‌تواند برای بسیاری از خریداران و افراد علاقه‌مند به صنعت خودرو مهم باشد. از این رو، ما در این مقاله در مورد برخی از مهم‌ترین امکانات رفاهی، ایمنی و عملکردی این خودرو صحبت خواهیم کرد.

با آپشن های بسترن b30 آشنا شوید

در زیر برخی از مهم‌ترین آپشن‌های بسترن بی 30 مدل سال 1397 را یک به یک معرفی می‌کنیم:

کنترل ایستایی در سربالایی  (Hill-start Assist Control)

احتمالاً با این وضعیت بغرنج روبرو شده‌اید! در سربالایی هستید و به دلیل ترافیک، خودرو در حالت سکون قرار دارد، برای حرکت مجبور هستید پا را از روی ترمز بردارید و برای تعویض دنده، روی کلاچ فشار بیاورید. در این زمان خودرو به عقب حرکت می‌کند و شما ترس این را دارید که به ماشین عقبی برخورد کنید.

برای فروش خودرو در سریع‌ترین زمان و با بهترین قیمت اینجا را کلیک کنید.

قابلیت کنترل ایستایی در سربالایی یا HAC در خودروی بسترن b30، یک سیستم کمک راننده است که وقتی ماشین در مسیر شیب‌دار قرار دارد، ترمزها را به‌طور اتوماتیک برای چند ثانیه نگه می‌دارد تا این‌که راننده شروع به شتاب گرفتن کند. این سیستم به راننده كمک می‌كند تا بدون برخورد با خودروی عقبی حرکت می‌کند.

آپشن بسترن b30
نمای پشتی b30

سیستم کنترل کشش (Traction Control System)

به همان روشی که ABS برای عدم‌لغزندگی در هنگام ترمز طراحی شده‌است، کنترل کشش یا TCS نیز به منظور جلوگیری از لغزیدن در زمان شتاب به‌کار گرفته می‌شود. این سیستم یک ویژگی ایمنی و یکی از بهترین آپشن های بسترن b30 محسوب می‌شود. هنگامی که خودرو بدون کنترل کشش تلاش می‌کند تا بر روی سطح لغزنده مانند یخ، برف یا سطوح شنی شتاب گیرد، چرخ‌ها روی زمین می‌لغزند. نتیجه لغزش تایرها این است که آن‌ها به سرعت به دور خود می‌چرخند، به‌طوری که خودرو نمی‌تواند شتاب ‌بگیرد. در این شرایط، کنترل کشش به رانندگان کمک می‌کند تا بتوانند بر روی سطوح لغزنده، خودرو را بهتر کنترل کنند.

حسگر پارک (Parking Sensor)

حسگر پارک یا سنسور عقب که معمولاً در سپر عقب خودرو نصب می‌شود، هنگام حرکت رو به عقب (دنده عقب) ماشین فعال می‌شود. هدف اصلی این سیستم، هشدار دادن به راننده در زمان پارک کردن خودرو است. نقاط کور باعث می‌شوند پارک کردن خودرو با مشکل مواجه شود، از این رو حسگر پارک به شما کمک می‌کند که نه تنها بتوانید ماشین را راحت‌تر پارک کنید، بلکه از هر گونه مانع، افراد و وسائل نقلیه در پشت خودروی خود نیز آگاه شوید. برای مثال ممکن است در زمان دنده عقب رفتن، یک‌باره کودکی به سرعت از پشت خودرو عبور کند، در این زمان سنسور عقب بسترن b30 به راننده هشدار لازم را ارسال می‌کند.

آپشن‌های b30
کابین b30

توزیع نیروی ترمز الکترونیکی (Electronic Brake force Distribution)

مانند سیستم ترمز ضد قفل (ABS)، سیستم توزیع نیروی ترمز الکترونیکی (EBD) نیز برای کمک به جلوگیری از قفل چرخ در هنگام ترمز طراحی شده‌است. هنگامی‌که وسیله نقلیه ترمز می‌کند، نیروی لازم جهت جلوگیری از چرخش تایر ممکن است در هر یک از لاستیک‌ها یکسان نباشد.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

سیستم EBD نیروهای اعمال شده بر روی هر چرخ را رصد می‌کنند و بر این اساس نیروی ترمز را به هر چهار چرخ توزیع می‌کنند. برای مثال چرخ‌های بیرونی خودرو در زمان حرکت در پیچ، نسبت به چرخ‌های داخلی بیشتر دوران می‌کنند و وقتی راننده پدال ترمز را می‌فشارد، خودرو از تعادل خارج می‌شود. سیستم EBD در این شرایط برحسب میزان دوران هر یک از چرخ‌ها، شدت ترمز را اعمال می‌کند.

سیستم ناوبری (Navigation System)

یکی از آپشن های بسترن b30، سیستم ناوبری یا نویگیشن است. این سیستم می‌تواند با استفاده از سیگنال‌های ماهوار‌ه‌ای، یک مقصد معین را براساس تعدادی از متغیرها بر روی نمایشگر نشان دهد. این سیستم میزان ترافیک جاده، انتخاب بهترین مسیر و اطلاعات سفر را به اطلاع راننده می‌رساند. حتی اگر راننده بعد از مسیریابی راه را اشتباه برود، سیستم ناوبری می‌تواند با یک مسیریابی جدید به سرعت خطای راننده را اصلاح کند. نویگیشن با ارائه دستورالعمل‌های صوتی یا تصویری، به رانندگان کمک می‌کند تا نزدیک‌ترین پمپ بنزین یا رستوران موردعلاقه خود را پیدا کنند. همچنین این سیستم به‌طور مداوم نسبت به تغییر مسیرها و مکان‌ها، به‌روزرسانی می‌شود.

آپشن‌های بسترن بی 30
نمایشگر b30

سیستم کنترل پایداری الکترونیکی (Electronic stability control)

سیستم کنترل پایداری الکترونیکی (ESC) برای شناسایی و کاهش تلفات کشش برای جلوگیری از لغزندگی خودرو طراحی شده‌است. این سیستم با اعمال ترمز بر روی چرخ‌های خودرو در زمین‌های لغزنده، راحتی و امنیت سرنشینان را فراهم می‌کند. سیستم ESC سرعت چرخش تایرها و پارامترهای دیگر مانند زاویه فرمان را کنترل می‌کند. در زمانی که ماشین در حال انحراف از جاده است و بیش‌فرمانی یا کم‌فرمانی وجود دارد، کنترل پایداری فعال می‌شود تا وضعیت خودرو را متعادل سازد. بیش‌فرمانی هنگامی رخ می‌دهد که خودرو بیشتر تمایل به دور زدن دارد تا حرکت مستقیم؛ اما در کم‌فرمانی قضیه کاملاً برعکس است. به‌طورکلی، سیستم ESC دریچه گاز را جهت جلوگیری از افزایش سرعت کنترل می‌کند و با اعمال ترمز، خودرو را در مسیر درست خود قرار می‌دهد.

ایزوفیکس صندلی (ISOFIX)

ایزوفیکس روشی ایمن و آسان برای حفظ امنیت جانی کودکان است. ایزوفیکس به نقاط مناسب در خودرو وصل شده و نیاز به استفاده از کمربند ایمنی را برای تأمین امنیت برطرف می‌کند. این سیستم با استفاده از دو اتصال‌دهنده سفت به نقاط لنگرگاه در پایه صندلی عقب و وجود دکمه رهاسازی، به صندلی خودرو وصل می‌شود. ناگفته نماند، صندلی‌های کودک که با استفاده از کمربند ایمنی در جای خود سفت می‌شوند در زمان ترمز ناگهانی، فشار زیادی را به صندلی کودک وارد می‌کنند که باعث حرکت آن می‌شود؛ صندلی ایزوفکیس این مشکل را به کلی برطرف کرده‌است. نقاط لنگر ایزوفیکس غیر از نصب صندلی و حفاظت از کودک، هیچ کارکرد دیگری در اتومبیل ندارند.

امکانات رفاهی بسترن b30
کابین بسترن b30

شیشه بالابر آنتی ترپ (Anti-Trap)

یکی دیگر از آپشن های بسترن b30 که بسیار کاربردی است، آنتی ترپ است. اگر در زمان بالا رفتن شیشه خودرو مانعی وجود داشته باشد، شیشه به‌طور خودکار متوقف شده و به پایین حرکت می‌کند. ارزش این سیستم در زمانی‌که کودکان سَر خود را از شیشه خودرو بیرون می‌آورند، آشکار می‌شود. بر طبق آمار، سالیانه تعداد زیادی از کودکان به‌دلیل همین اتفاق جان خود را ازدست می‌دهند. به سیستم آنتی ترپ، سامانه ایمنی ضدمانع نیز گفته می‌شود.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

کنترل کروز (Cruise Control)

کروز کنترل یا سامانه بازدارنده سرعت، سیستم هوشمندی است که موتور خودرو را تنظیم می‌کند تا ماشین با سرعت مشخص حرکت کند. این سیستمی است که راننده باید آن را به صورت دستی فعال کند. وقتی این کار را انجام می‌شود، کنترل کروز خودرو را براساس سرعت انتخابی راننده کنترل می‌کند. این بدان معنا است که پای راست شما نیازی به فشردن مداوم پدال گاز در طی سفرهای طولانی و خسته‌کننده ندارد و کنترل کروز به شما اجازه می‌دهد تا با خیال راحت و تحت یک سرعت مشخص، به جلو پیش بروید. این آپشن بسترن b30 فواید مهمی مانند مصرف سوخت پایین، رفع نیاز به نظارت مداوم بر سرعت خودرو، عدم حواس‌پرتی راننده و موارد دیگر را دارا است.

آپشن های‌ بسترن b30
نمای جانبی‌ بسترن b30

دیگر آپشن های بسترن b30 شامل موارد زیر هستند:

 • ترمز ضدقفل
 • ترمز کمکی
 • دی‌لایت
 • اتولایت
 • چراغ مه‌‌شکن جلو
 • چراغ مه‌شکن عقب
 • فرمان برقی دو حالته
 • سیستم صوتی با چهار اسپیکر و هندزفری
 • صفحه نمایشگر هفت اینچی
 • دوربین عقب
 • مجموع دو ایربگ (راننده و سرنشین جلو)
 • کمربند ایمنی پیش‌کشنده
 • سیستم تهویه دیجیتال
 • آینه جانبی با گرم‌کن

جمع‌بندی بررسی آپشن ‌های بسترن b30

شاید به خودروهای چینی توجه زیادی نمی‌شود و افراد اغلب از خرید آن‌ها اجتناب می‌کنند، اما اگر بخواهیم به‌طور دقیق‌تر به موضوع نگاه کنیم باید بگویم: «خودروهای چینی به‌دلیل قیمت عجیب و غریبی که دارند، ارزش خود را در بازار ازدست می‌دهند، وگرنه یک سَر و گردن از ماشین‌های تولید داخل بالاتر هستند». در این رابطه، با مشاهده آپشن های بسترن b30 و برخی دیگر از ویژگی‌های ظاهری این خودروی چینی، می‌توان به آسانی پی به این موضوع بُرد. به هر روی، امکانات رفاهی، ایمنی و عملکردی این خودرو را در بالا معرفی کردیم، حال می‌توانید با شناخت بیشتری وارد بازار شوید.

بیشتر بخوانید:

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
2 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
شهراد
۱۴۰۱-۰۱-۰۱ ۱۳:۲۶

سلام، من به تازگی بعد از کلی جستجو و تحقیق ماشین تولید داخلم رو فروختم و ی بسترن B30 خریدم، گفته های نویسنده رو تصدیق می کنم،
راضیم ازش

مصطفی
۱۴۰۱-۰۴-۱۱ ۲۱:۴۶

با سلام یک سوال داشتم در خصوص بسترن بی 30 امپر خودرو هنگامی که صبح روشن می کنم دمای امپر از 30 درجه شروع می کنه به بالا رفتن دما و دما در 90 ثابت میشه چند تا از مکانیک ها بردم گفتند خودش بطور اتومات درست میشه گفتند که طبیعی است بعلت گرمای هوا است البته کولر هم می گیرم دما پایین نمیادالبته در پاییز ضد یخ ریختم و شستو دادم همین طور شد و دما تا 98 درجه هم رسید و بصورت اتومات درست شد ولی الان دوباره همین وضعیت است سوالم این است که ایا طبیعی است… بیشتر »