بررسی آپشن‌های نیسان تیانا

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

نیسان تیانا یک سدان میان‌سایز خانوادگی است که تاکنون سه نسل از آن به بازارهای بین‌المللی راه پیدا کرده‌اند. نسل اول این خودرو از سال ۲۰۰۳ با کد شناسایی J31 به عنوان نسخه سدان نیسان مورانو پا به میدان گذاشت. نسل‌های دوم و سوم نیز به ترتیب در سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۳ به مشتریان تحویل داده شدند؛ البته نسل سوم آن در واقع همان آلتیما است که در برخی بازارها به اسم Teana به فروش می‌رسید. در ادامه این مطلب از سری مقالات مجله همراه مکانیک، مهم‌ترین آپشن‌های تیانا فول و نیمه‌فول را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

 شرکت پارس خودرو که با عرضه ماکسیما موفقیت‌های چشم‌گیری را در کارنامه عملیاتی خود به ثبت رسانده بود، تصمیم گرفت تا با عرضه یک سدان میان-سایز از شرکت ژاپنی Nissanموفقیت‌های مدل ماکسیما را مجددا با یکی دیگر از محصولات این شرکت ژاپنی تجربه کند. برای این منظور، تیانا یا تینا (TEANA) نسل دوم از سوی شرکت پارس‌خودرو برگزیده شد و در سال ۸۹ به لیست تولیدات این خودروساز داخلی راه یافت. البته پیش از آن نیز، برخی نسخه‌های وارداتی Nissan Teana توسط پارس خودرو به متقاضیان تحویل داده شده بود.

دنبال خودروی کارکرده/دست دوم هستید؟ وارد نمایشگاه خودروهای کارشناسی شده ما شوید. اینجا بهترین پیشنهاد‌ها رو برات داریم.

معرفی اجمالی Nissan Teana

این خودرو در بازار ایران با دو تیپ xl و xv حاضر شد که در این میان، مدل xv نقش نمونه  فول‌آپشن را بازی می‌کرد و تیپ ایکس ال هم به نسخه نیمه‌فول معروف شد. این دو نسخه از Teana، تفاوت فنی نسبت به یکدیگر ندارند؛ اما مدل xv به امکانات بیشتری نظیر سامانه کنترل کشش، ایربگ‌های پرده‌ای، سیستم اتولایت، تهویه صندلی‌های جلو، سقف پانوراما و سانروف مجهز است.

 مونتاژ این خودرو تا سال ۱۳۹۲ ادامه یافت؛ اما در این زمان، به دلیل اعمال تحریم بر صنعت خودروسازی کشور، مجبور به رخت‌بربستن از بازار ایران شد. این خودرو، نامی نیک از خود در جمع مشتریان داخلی بر جای گذاشت؛ اما نتوانست کامیابی‌های ماکسیما را برای پارس خودرو تکرار کند.

امکانات نیسان تیانا

امکاناتی که از خودرو Nissan Teana، در ادامه مورد بررسی قرار می‌گیرد عبارتند از آپشن‌های کمک راننده؛ سیستم‌های ترمز؛ تجهیزات روشنایی؛ تجهیزات سیستم فرمان؛ تجهیزات مالتی‌مدیا؛ ایمنی؛ رفاهی و تجهیزات آینه‌ها و شیشه‌ها.

آپشن‌ اول: سامانه‌های کمک راننده

سیستم کمک راننده تیانا به سامانه تثبیت‌کننده سرعت و سیستم‌های کنترل کشش مجهز است.

Teana XV در بحث بهره‌مندی از سامانه‌های کمک‌راننده، به سیستم‌هایی نظیر سامانه تثبیت‌کننده سرعت یا کروزکنترل و نیز سیستم‌های کنترل کشش TCS و پایداری ESC مجهز است. چنین سامانه‌ای از آپشن‌های تیانا است که سبب افزایش ایمنی رانندگی با این خودرو در مواقع بحرانی می‌شود و از بروز تصادفات ناگوار پیشگیری می‌کند.

سیستم کروزکنترل نیز می‌تواند سرعت این خودرو را در یک محدوده ایمن تثبیت کند و رفاه بیشتر راننده به‌ویژه هنگام عبور از بزرگراه‌ها را تضمین کند. ناگفته نماند که مدل نیمه‌فول Nissan Teana، یعنی نسخه XL، به کروزکنترل و سیستم کنترل پایداری مجهز شده، اما از سامانه کنترل کشش TCS بی‌بهره است.

آپشن دوم: سیستم‌های ترمز

تیانا مجهز به سیستم ضد قفل ABS، نیروی ترمز EBD و ترمز کمکی برخوردار است.

نسخه xv این خودرو از سامانه‌های ترمز ضد قفل ABS ، توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD و ترمز کمکی برخوردار است که توقف این خودروی ۱۵۳۳ کیلوگرمی را برای سیستم ترمز تمام‌دیسکی این خودرو به امری راحت‌تر تبدیل کرده است و اطمینان‌خاطر افزون‌تری را در ذهن راننده پدید خواهد آورد.

ترمز پارک این خودرو که یکی دیگر از آپشن‌های تیانا است از نوع برقی انتخاب شده است تا خیال مالک آن از بابت توقف کامل خودرو در پارکینگ یا سطوح سراشیبی راحت شود.

آپشن سوم: تجهیزات روشنایی

از جمله امکانات روشنایی این خودرو می‌توان به چراغ جلو خودکار یا اتولایت اشاره کرد.

تجهیزات روشنایی این خودرو از دیگر آپشن‌های تیانا به شمار می‌آید. Nissan Teana در نسخه فول آپشن خود، از چراغ جلوی خودکار یا اتولایت، تنظیم ارتفاع نور اتوماتیک، چراغ‌های مه‌شکن جلو و عقب، سامانه چراغ‌شوی و نورپردازی داخل کابین برخوردار است.

سامانه اتولایت سبب می‌شود تا هنگام ورود و خروج به تونل در مسیرهای کوهستانی، نیاز به روشن‌وخاموش‌کردن دستی چراغ‌ها نباشد؛ هم‌چنین ارتفاع نور چراغ‌های جلو بر حسب شرایط، به صورت خودکار تنظیم خواهد شد تا بیشترین وسعت دید برای راننده هنگام شب و مسیرهای تاریک فراهم آورده شود.

در این بین، سیستم چراغ‌شوی نیز در صورت کثیفی چراغ‌های جلو به یاری راننده می‌شتابد و با زدودن کثیفی‌ها از چراغ‌های جلو، مانع کاهش دید راننده در شب خواهد شد. ناگفته نماند که مدل نیمه‌فو،ل فاقد این سه آپشن اخیر است.

آپشن چهارم: تجهیزات سیستم فرمان

این خودرو از سیستم کمکی فرمان الکتروهیدرولیک برخوردار است.

از دیگر آپشن‌های تیانا می‌توان به سیستم کمکی فرمان الکتروهیدرولیک اشاره کرد. به‌واسطه این فناوری، نیروی موردنیاز پمپ هیدرولیک از طریق یک موتور الکتریکی تامین می‌شود و دیگر به‌طور مستقیم از پیشرانه دریافت نخواهد شد. این امر باعث می‌شود تا شاهد افت توان پیشرانه ناشی از عملکرد پمپ هیدرولیک نباشیم.

غربیلک فرمان این خودرو با روکش چرمی باکیفیت پوشش داده شده است و در سرعت های بالا، میزان سفتی آن افزایش می‌یابد تا خطر انحراف یک‌باره از مسیر و بروز تصادف به حداقل برسد. دکمه‌های موجود روی غربیلک فرمان نیز موجب راحتی کار راننده با سامانه مالتی‌مدیا و دیگر تجهیزات خودرو خواهد شد‌

آپشن پنجم: تجهیزات مالتی‌مدیا

این خودرو مجهز به سیستم صوتی با 6 عدد اسپیکر است.

تجهیزات مالتی مدیا از دیگر آپشن‌های تیانا است. این خودرو به یک سیستم صوتی با شش عدد اسپیکر و سی‌دی چنجر شش‌تایی مجهز است. این سیستم، صدایی با وضوح بالا از خود منتشر می‌کند و موجب ارتقاء حس‌وحال سرنشینان خواهد شد. از طرف دیگر، مانیتور ۵ اینچی به‌همراه سیستم ره‌یاب نیز برای این خودرو قابل سفارش خواهد بود.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

آپشن ششم: ایمنی

مدل فول آپشن نیسان تیانا به دلیل برخورداری از ۶ عدد کیسه‌هوا شامل ایربگ سرنشینان جلو و پرده‌ای و جانبی جلو به‌همراه پشت‌سری فعال، ایمنی کاملا مناسب و قابل‌قبولی را برای سرنشینان این خودرو به‌خصوص افراد حاضر در ردیف اول به‌همراه می‌آورد. البته Nissan Teana نیمه‌فول فاقد ایربگ پرده‌ای است.

آپشن ششم: امکانات رفاهی

بررسی تجهیزات رفاهی Nissan Teana

در ادامه آپشن‌های تیانا به بررسی امکانات رفاهی خواهیم پرداخت. Teana xv های‌کلاس از نظر تجهیزات رفاهی کابین، در وضعیت مساعدی به سر می‌برد؛ راننده این خودرو می‌تواند بدون کلید و با نزدیک‌شدن به خودرو، وارد اتومبیل خود شود و به کمک سامانه استارت دکمه‌ای، موتور خودرو را به کار بیندازد. سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک دوگانه، قابلیت تنظیم دمای جداگانه کابین را فراهم می‌آورد و دریچه‌های عقب آن موجب رفاه بیشتر سرنشینان ردیف دوم می‌شود. از طرف دیگر، صندلی‌های این خودرو با روکش چرمی مرغوب پوشش داده شده‌اند‌ و از قابلیت تنظیم برقی در ردیف جلو برخوردار هستند. راننده می‌تواند ضمن تنظیم مناسب گودی کمر، حالت مورد نظر خود را به حافظه بسپارد و در مواقع مختلف از آن استفاده کند تا دیگر نیاز به تنظیم دوباره وضعیت صندلی نباشد. سیستم‌های گرم‌کن و سردکن صندلی‌های جلو نیز حداکثر رفاه را تحت شرایط دمایی مختلف برای سرنشینان ردیف اول Nissan Teana های‌کلاس فراهم می‌آورند.

برای فروش خودرو در سریع‌ترین زمان و با بهترین قیمت اینجا را کلیک کنید.

آپشن هفتم: تجهیزات آینه و شیشه‌ها

این خودرو از آینه‌های جانبی تاشونده برقی با سامانه گرم‌کن بهره می‌برد که مانع از بخارگرفتن آینه در روزهای سرد سال خواهد شد. هنگام پارک خودرو نیز آینه‌ها به داخل جمع می‌شوند و احتمال آسیب‌دیدن آن‌ها در اثر ضربه به حداقل می‌رسد. سقف پانوراما و سانروف تعبیه‌شده برای مدل فول‌آپشن نیسان تیانا هم سبب ارتقاء لذت سواری با این سدان خانوادگی ژاپنی خواهد شد.

جمع‌بندی

بررسی آپشن‌های Nissan Teana

در این مقاله به بررسی کامل آپشن‌های تیانا پرداختیم تا اگر قصد خرید خودرو دارید به طور کامل با امکانات این خودرو نیز آشنا شوید. این خودرو به‌عنوان یک سدان ژاپنی مونتاژ داخل، در بحث بهره‌مندی از آپشن‌های مختلف، نمره‌ای قابل قبول، به‌ویژه در نسخه فول‌آپشن کسب می‌کند. هر چند که آپشن‌های رفاهی  این خودرو به پای مدل‌های فول‌آپشن‌ کره‌ای نظیر هیوندای سوناتا و کیا اپتیما نمی‌رسد، اما با این حال می‌تواند نیازهای مشتریان ایرانی را به نحوی متقاعدکننده برآورده سازد. این خودرو، یکی از مدل‌های دست‌دوم نسبتا محبوب بازار ایران به شمار می‌رود؛ اما میزان استقبال از آن، به اندازه نیسان ماکسیما گرم و پرحرارت نبوده است.

بیشتر بخوانید

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها

کافیست فرم زیر را پُر و ارسال کنید

تا بدون هیچ هزینه اضافه و بیشترین سود خودرو خود را بفروشید
انتخاب خودرو

خرید خودرو با بهترین شرایط

با تکمیل فرم زیر، مشاور خودرو جهت هماهنگی بازدید با شما تماس خواهد گرفت
انتخاب خودرو