Image default
خانه » مقالات » نکات خرید و فروش خودرو » ٥ اشتباه مهلک در خرید خودروی دست دوم!
نکات خرید و فروش خودرو

٥ اشتباه مهلک در خرید خودروی دست دوم!

با توجه به افزایش روزافزون قیمت خودرو در کشور، بازار خرید و فروش خودروی دست دوم رونق جدی پیدا کرده است. اما عدم آگاهی بسیاری از خریداران در برخی موارد و یا اعتماد بیش از حد آنها به فروشنده منجر به وقوع اشتباهاتی می‌شود که در نهایت خریدار خودرو را با هزینه‌ای بیشتر از ارزش واقعی آن خریداری می‌کند.

با توجه به افزایش روزافزون قیمت خودرو در کشور، بازار خرید و فروش خودروی دست دوم رونق جدی پیدا کرده است. اما عدم آگاهی بسیاری از خریداران در برخی موارد و یا اعتماد بیش از حد آنها به فروشنده منجر به وقوع اشتباهاتی می‌شود که در نهایت خریدار خودرو را با هزینه‌ای بیشتر از ارزش واقعی آن خریداری می‌کند. 

خرید با اقساط بلندمدت

در بسیاری از موارد خریداران از اقساط بلند مدت استفاده می‌کنند تا بتوانند مبلغ کمتری را به صورت ماهیانه پرداخت کنند. اما این خریداران به این نکته توجه نمی‌کنند که در این حالت قیمت تمام شده خودرو بسیار بیشتر خواهد شد و هزینه‌های جانبی نیز به آن افزوده می‌شود. بنابراین قبل از اینکه اقدام به خرید اتومبیل موردنظر خود کنید، قیمت نهایی خودرو را در نظر بگیرید.

 تست نکردن خودرو قبل از خرید

بنا به گزارش یک شرکت فعال در زمینه آمار خرید و فروش خودرو، ۳۰ تا ۴۰ درصد خریداران خودرو، قبل از خرید آن را تست نمی‌کنند و تنها به مطالب و مشخصاتی که کارخانه‌ها و کاتالوگ‌ها ارائه می‌کتتد بسنده می‌کنند. این مسئله در نهایت منجر به انتخاب خودرویی می شود که شاید مناسب حال خریدار نباشد. بنابراین پیشنهاد می‌شود که قبل از خرید حداقل چند مدل منتخب از خودرو‌ها را شخصا آزمایش کنید. بهترین راه برای فهیمدن مناسب بودن یک خودرو، تست و آزمایش آن توسط خود شماست.

فروشنده بهترین مشاور است

تصور برخی از خریداران خودرو این است که فروشندگان به دلیل سر و کار داشتن با خیل خودروها و خریداران می‌توانند بهترین مشاوره را برای خرید خودرو ارائه کنند. خریداران باید به این نکته توجه کنند که هدف اول و آخر فروشنده راضی کردن آنها به عنوان خریدار برای انتخاب خودروی موردنظر خود آنهاست. خریدارانی که بدون انجام تحقیقات مستقیما به نمایشگاه و یا فروشنده مراجعه می‌کنند با احتمال زیادی خودرویی را می‌خرند که مناسب آنها نیست. بنابراین قبل از خرید انجام تحقیقات و پرسش از افراد خبره الزامی است.

بررسی نکردن خودروی دست دوم قبل از خرید

اگرچه لارن فیکس به عنوان یکی از منتقدان بزرگ خودرو معتقد است که خرید خودروی دست دوم بدون استفاده از یک متخصص می‌تواند ضررهای مالی زیادی برای شما داشته باشد اما کارشناسی‌های انجام شده توسط شرکت همراه مکانیک در تهران نشان می‌دهد که در بیش از ٩٠ درصد موارد، ادعای فروشنده در خصوص سلامت خودرو حقیقت ندارد. البته در برخی از موارد فروشنده نیز از این ایرادات آگاه نیست و بدون اطلاع از ایرادات خودرو و بدون انجام کارشناسی‌های لازم، آن خودرو را خریداری نموده است. امروزه دستکاری کردن کلیومترشمار خودرو به امری عادی تبدیل شده است که تشخیص آن در برخی موارد حتی از طریق دستگاه نیز امکان‌پذیر نیست. در این مواقع است که یک کارشناس خبره می تواند بر اساس تجربیاتی که در طی کارشناسی‌های مختلف بدست آورده، عدم صحت ادعای فروشنده را ثابت کند. در زمینه رنگ نیز به دلیل افزایش مهارت تعمیرکاران، تشخیص موارد رنگ شدگی به سهولت گذشته نیست که در این موارد هم به یک کارشناسی باتجربه و دستگاه تست رنگ نیازاست. بنابراین خرید خودروی دست دوم بدون انجام کارشناسی‌های فنی و بدنه می‌تواند افراد را متقبل هزینه‌های زیادی نماید.

خریدن خودروی نامناسب

قبل از خرید خودرو نیاز واقعی خود را مشخص کنید. اگر فردی هستید که معمولا مسافت‌های طولانی را طی می‌کنید قاعدتا به یک خودروی کم مصرف نیاز دارید. اگر معمولا اثاثیه زیادی را با خود حمل می‌کنید، به یک خودرو با ظرفیت بالای صندوق احتیاج دارید. خریدن خودرویی که با نیازهای روزمره شما متناسب نباشد اشتباه است. در زمان خرید توجه کنید که تبلیغات خیره کننده و یا تعریف و تمجید یک دوست عاشق ماشین، از توجه شما به این فاکتور کم نکند.

مطالب جدید

چرا خودرو دوباره گران شد؟

محمد رحیمیان

خودروی خود را به قیمت و آسان بفروشید!

admin

فروش فوری خودرو، پول نقد از آنچه که در آینه می بینید به شما نزدیک تر است

admin

دیدگاه بگذارید

  اشتراک  
به من اطلاع بده
با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید! نصب اپلیکیشن
+
همراه مکانیک مطمئن بخرید، آسان بفروشید