همه چیز در مورد کروکی تصادفات خودرو و نحوه اعتراض به آن

میانگین امتیاز 1 / 5. تعداد رای: 1

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

در این مقاله از سری مقالات مجله خودرو همراه مکانیک قصد داریم به بررسی همه چیز در مورد کروکی تصادفات خودرو و نحوه اعتراض به آن را بپردازیم. در ادامه مقاله همراه ما باشید تا علاوه‌بر آشنایی با مقوله کروکی تصادفات خودرو و نحوه اعتراض به آن،‌ نکاتی قابل توجه و حائز اهمیت را نیز در همین راستا بررسی کنیم. 

کروکی تصادفات خودرو چیست؟

همه چیز در مورد کروکی تصادفات خودرو و نحوه اعتراض به آن
کروکی تصادفات خودرو

احتمالا اغلب رانندگان با مقوله کروکی تصادفات خودرو آشنا بوده و می‌دانند که یکی از ملزومات سوانح رانندگی، ترسیم کروکی تصادفات خودرو است، اما برای رانندگان تازه‌وارد و کسانی که هنوز با مفهوم کروکی تصادفات خودرو آشنایی ندارند باید متذکر شویم که:

ترسیم نحوه رخ دادن یک حادثه، با درج وضعیت حرکت و برخورد خودروها در کنار جزئیات زمانی و مکانی (از قبیل ساعت وقوع حادثه‌،‌ تاریخ و…) توسط مامور یا کارشناس راهنمایی و رانندگی را کروکی تصادفات خودرو می‌گویند. «کروکی» در‌ لغت نیز به معنای نقشه یا تصویر تهیه شده از یک منطقه است؛ این یعنی کروکی تصادفات خودرو را نیز می‌توان به نوعی نقشه تهیه شده از یک حادثه رانندگی تشبیه کرد.

مامور یا کارشناس راهنمایی و رانندگی،‌ با حضور در صحنه تصادف و بررسی وضعیت موجود و اظهارات طرفین سانحه،‌ اقدام به ترسیم کروکی تصادفات خودرو کرده و سپس پرونده را به مراجع ذیربط انتقال می‌دهد. کروکی تصادفات خودرو را می‌توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد که در ادامه برایتان شرح می‌دهیم.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

انواع کروکی تصادفات خودرو

همه چیز در مورد کروکی تصادفات خودرو و نحوه اعتراض به آن
انواع کروکی تصادفات خودروها

کروکی تصادفات خودرو به دو دستهٔ «سازشی» و «غیر سازشی» تقسیم می‌شود. دسته اول کروکی تصادفات خودرو (سازشی) هنگامی نیاز است که طرفین حادثه پیش از حاضر شدن مامور راهنمایی و رانندگی یا در حضور وی، نسبت به تعیین مقصر و شکل رخ دادن حادثه به توافق رسیده و به عبارتی دیگر، سازش کرده باشند.

کروکی تصادفات خودرو سازشی عموما در حادثه‌های جزئی که در آن خسارت مالی نیز بیشتر از سقف خسارت قابل تأمین از سوی بیمه نیست، مورد استفاده قرار گرفته و دارای پیچیدگی‌های کمتری نسبت به کروکی تصادفات خودرو غیر سازشی است. این نوع کروکی صرفا در یک برگه که حاوی اطلاعات زمانی و مکانی در کنار ترسیم شکل برخورد و اتفاقات حاصله است،‌ تهیه می‌شود.

اما کروکی تصادفات خودرو غیر سازشی همان‌طور که از نام آن نیز مشخص است، هنگامی مورد استفاده قرار می‌گیرد که طرفین حادثه در رابطه با مقصر و سایر مسائل مرتبط با سانحه مذکور دچار اختلاف بوده و نسبت به سهم خود در آن معترض باشند.

از طرفی دیگر اگر خسارت مالی وارده به یک یا هر دو طرف تصادف بیش از حد پوشش بیمه باشد نیز از کروکی تصادفات خودرو غیر سازشی بهره گرفته می‌شود. همچنین اگر خسارت‌های جانی، جراحات یا فوت فرد یا افرادی در تصادف موردنظر گزارش شده باشد، باید از کروکی تصادفات خودرو غیر سازشی بهره گرفته شود. این نوع کروکی در حادثه‌هایی که بیش از یک خودرو را شامل می‌شوند نیز ملزوم بوده و توسط مامور راهنمایی و رانندگی ترسیم می‌شود.

همه چیز در مورد کروکی تصادفات خودرو و نحوه اعتراض به آن
انواع کروکی تصادفات خودروها

کروکی تصادفات خودرو غیر سازشی در دو برگه که صفحه اول حاوی همان اطلاعات موجود در کروکی سازشی بوده و صفحه دوم شامل اطلاعات کامل مامور راهنمایی و رانندگی حاضر در صحنه است،‌ تهیه می‌شود. (علت وجود اطلاعات مامور راهنمایی و رانندگی در صفحه دوم کروکی تصادفات خودرو غیر سازشی،‌ فراهم آوردن امکان پیگیری قضایی و اعتراض به کروکی مذکور است).

نحوه اعتراض به کروکی تصادفات خودرو

همه چیز در مورد کروکی تصادفات خودرو و نحوه اعتراض به آن
نحوه اعتراض به کروکی تصادفات خودروها

اعتراض به کروکی تصادفات خودرو،‌ همانند سایر اعتراضات قانونی باید از طریق دادگاه و مراجع قضایی پیگیری شده و به دست قاضی پرونده سپرده شود.

به بیانی دیگر، راننده معترض با در دست داشتن کلیه اطلاعات مرتبط با تصادف، خصوصا برگه کروکی، باید به دادگاه مراجعه و طرح شکایت کند. پس از شکایت وی، مراجع مسئول، پرونده را به اجرا در می‌آورند و طبق ماده‌های موجود در قانون آیین دادرسی عمومی دادگاه‌ها، مراحل اجرایی لازم را به جریان می‌اندازند.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

قاضی مسئول پرونده ممکن است با توجه به گزارشات موجود در پرونده، درخواست بازنگری کروکی موجود توسط یک تیم کارشناسی منخصص را صادر کرده و رأی نهایی را با استناد به نتایج حاصل از این بازبینی صادر کند.

 

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

تصادفات رانندگی و نکاتی که باید رعایت کنیم

تصادف رانندگی ، در زمان تصادف رانندگی چه باید کرد

نکات خرید خودروی تصادفی ،اسقاطی بخریم یا اقساطی

روش‌های رایج کلاهبرداری خرید و فروش خودرو

نکات خرید خودرو تصادفینحوه شکایت از راننده مقصر و نحوه پرداخت دیه حوادث رانندگی

 

میانگین امتیاز 1 / 5. تعداد رای: 1

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
14 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
اکبر
۱۳۹۹-۰۳-۲۳ ۲۳:۲۱

با سلام اگه راننده مقصری که با تفاهم همدیگه و رویت افسر کاردان بدون ترسیم کروکی صحنه تصادف را ترک و از پرداخت خسارت طرف مقابل امتناء ورزد تکلیف نیست؟

محمد رحیمیان
۱۳۹۹-۰۳-۲۴ ۰۷:۴۲
پاسخ به  اکبر

ببینید هیچ وقت بدون کروکی صحنه تصادف رو ترک نکنید چون بیمه خسارت رو بهتون نمیده و خیلی اذیتتون میکنه الان شما چون قرار بوده توافقی مبلغ خسارت رو بگیرید باید تشریف ببرید شورای حل اختلاف و اونجا به شکایتتون رسیدگی کنید

اکبر
۱۳۹۹-۰۳-۲۳ ۲۳:۲۲

 

جلیلی
۱۳۹۹-۰۴-۰۲ ۲۰:۲۰

بعد تصادف که پلیس همه کاراشو کرد بیمه پاره کرد داد دست خسارت دیده چه اتفاقی میفته

محمد رحیمیان
۱۳۹۹-۰۴-۰۳ ۱۲:۲۹
پاسخ به  جلیلی

شخص خسارت دیده باید بره خسارتش رو بگیره

لیلا
۱۳۹۹-۰۴-۰۵ ۰۹:۰۵

سلام
من تو اتوبان تصادف کرد
افسر حاضر تو صحنه من رو مقصر کرد و قبول نکردم و برگه عدم سازش داد فردا رفتم اداره پلیس مافوق ش با دیدن ماشین گفت صدرصد راننده تریلی مقصر بود و افسر رو مواخذه کرد ولی راننده تریلی رو مدارکش رو داده بودند وهرچی کردند نیومد
الان رفتم شواری حل اختلاف میگه ما اعتراض به کروکی نداریم کروکی افسر در سر صحنه تصادف ارجح است چکار کنم
ماشینم سی میلیون خسارت دیده

محمد رحیمیان
۱۳۹۹-۰۴-۰۶ ۲۲:۱۹
پاسخ به  لیلا

گزارش اعتراضی که در کلانتری داشتید رو ببرید برای شورا

سامان ساکی
۱۳۹۹-۰۵-۲۷ ۱۶:۱۰

سلام اگه شب ساعت دو تصادف بشه وپلیس سرصحنه نیاد تا فردا ساع نه صبح بیاد کروکی بنویسه اون کروکی مورد قبوله

حامد
۱۳۹۹-۰۷-۱۰ ۱۵:۳۶

سلام عدر خواهی از روی مپ میتونید تشخیص بدید که کدوم خیابون راه اصلی هستش؟تصتدفی شده پلیس اومد و منو مقصر کرد بعد ها متوجه شدم برعکسه

مهدی
۱۳۹۹-۰۸-۲۵ ۱۳:۳۹

با سلام؛ چند روز پیش یه ماشینی با ماشینم برخورد کرد؛ پلیس سر صحنه طرف مقابل رو مقصر تشخیص داد و مقصر هم برگه کروکی رو امضاء زد؛ ولی الان رفته اعتراض گذاشته تو دادگاه؛ میگه من مقصر نبودم؛ الان چه اتفاقی میفته؟

Babak
۱۴۰۰-۰۱-۲۱ ۰۴:۲۱

باسلام و عرض ادب دوم عید دراتوبان قزوین زنجان یک خودروی پرایدتاکسی ازپشت زدبه من ولی منومقصرکردن درحالی که من ماشینم جلوش سالمه ودرحال حرکت بودم تاکسی ازپشت زده به من وخودم و 3نفرسرنشین ماشینم مسدوم شدیم وماشینم 70میلیون خرج برداشت وطرف مقابل یعنی تاکسی درحالی که ظزفیت 4نفره ولی6نفربودن وسمت شاگردخانومی که نشسته بودمتاسفانه درجافوت کردبه دلیل نبستن کمربند.اعتراض زدم ولی فعلاجوابش نیومده.لطفاراهنماییم کنید.دارن حقوناحق میکنن.باتشکرفراوان

Last edited 1 year ago by Babak
آرمان
۱۴۰۰-۰۵-۳۰ ۱۹:۵۲

سلام تصادف کردم و ورودی پمپ بنزین بوده و افسر با دیدن فیلم دوربین ها راننده تریلی و مقصر دونسته ولی کروکی نکشید و قرار به سازش بود ولی نشد الان قصد به سازش ندارند و قراره کروکی بکشن امکان تغییر نظر افسر وجود دارد

محمد
۱۴۰۰-۰۶-۱۵ ۱۲:۱۳
امتیاز دهی :
     

سلام من تصادف کردم افسر اول منو زد مقصر وطرف سریع رفت بیمه وخسارت گرفته حالا من نسبت به کروکی اعتراض زدم و ارجاع شد به شورای سه نفره الان شورا رای به نفع من داده سوالم اینه که چه طوری باید خسارتی که ازبیمه گرفته پس بگیرم

علی
۱۴۰۱-۰۳-۲۸ ۱۸:۵۹

باسلام دوشب پیش حدود ساعت ۲بامداد بنده بدلیل خواب آلودگی از جاده منحرف شدم وپس از طی حدود ۱۵متر درسربلایی خاکریز نزدیک تخته سنگ توقف کردم خانمم کنارم خواب بود وبخاطر بارداری کمربند نبسته بود،متاسفانه در همان لحظه ازناحیه پیشانی بالای آبروی راست زخمی شد واز هوش رفت ،ودراین حادثه بچه ۴ماهه مون سقط شد،من در اون لحظه ضربه ای که به شکم ایشان واردشود رو ندیدم آیا ممکنه که دراثرشوک یا ترس وبیهوشی سقط شده باشد،