در این مقاله از سری مقالات مجله خودرو همراه مکانیک قصد داریم به بررسی همه چیز در مورد کروکی تصادفات خودرو و نحوه اعتراض به آن را بپردازیم. در ادامه مقاله همراه ما باشید تا علاوه‌بر آشنایی با مقوله کروکی تصادفات خودرو و نحوه اعتراض به آن،‌ نکاتی قابل توجه و حائز اهمیت را نیز در همین راستا بررسی کنیم. 

کروکی تصادفات خودرو چیست؟

همه چیز در مورد کروکی تصادفات خودرو و نحوه اعتراض به آن
کروکی تصادفات خودرو

احتمالا اغلب رانندگان با مقوله کروکی تصادفات خودرو آشنا بوده و می‌دانند که یکی از ملزومات سوانح رانندگی، ترسیم کروکی تصادفات خودرو است، اما برای رانندگان تازه‌وارد و کسانی که هنوز با مفهوم کروکی تصادفات خودرو آشنایی ندارند باید متذکر شویم که:

ترسیم نحوه رخ دادن یک حادثه، با درج وضعیت حرکت و برخورد خودروها در کنار جزئیات زمانی و مکانی (از قبیل ساعت وقوع حادثه‌،‌ تاریخ و…) توسط مامور یا کارشناس راهنمایی و رانندگی را کروکی تصادفات خودرو می‌گویند. «کروکی» در‌ لغت نیز به معنای نقشه یا تصویر تهیه شده از یک منطقه است؛ این یعنی کروکی تصادفات خودرو را نیز می‌توان به نوعی نقشه تهیه شده از یک حادثه رانندگی تشبیه کرد.

مامور یا کارشناس راهنمایی و رانندگی،‌ با حضور در صحنه تصادف و بررسی وضعیت موجود و اظهارات طرفین سانحه،‌ اقدام به ترسیم کروکی تصادفات خودرو کرده و سپس پرونده را به مراجع ذیربط انتقال می‌دهد. کروکی تصادفات خودرو را می‌توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد که در ادامه برایتان شرح می‌دهیم.

دنبال خودروی کارکرده/دست دوم هستید؟ وارد نمایشگاه خودروهای کارشناسی شده ما شوید. اینجا بهترین پیشنهاد‌هارو برات داریم.

انواع کروکی تصادفات خودرو

همه چیز در مورد کروکی تصادفات خودرو و نحوه اعتراض به آن
انواع کروکی تصادفات خودروها

کروکی تصادفات خودرو به دو دستهٔ «سازشی» و «غیر سازشی» تقسیم می‌شود. دسته اول کروکی تصادفات خودرو (سازشی) هنگامی نیاز است که طرفین حادثه پیش از حاضر شدن مامور راهنمایی و رانندگی یا در حضور وی، نسبت به تعیین مقصر و شکل رخ دادن حادثه به توافق رسیده و به عبارتی دیگر، سازش کرده باشند.

کروکی تصادفات خودرو سازشی عموما در حادثه‌های جزئی که در آن خسارت مالی نیز بیشتر از سقف خسارت قابل تأمین از سوی بیمه نیست، مورد استفاده قرار گرفته و دارای پیچیدگی‌های کمتری نسبت به کروکی تصادفات خودرو غیر سازشی است. این نوع کروکی صرفا در یک برگه که حاوی اطلاعات زمانی و مکانی در کنار ترسیم شکل برخورد و اتفاقات حاصله است،‌ تهیه می‌شود.

اما کروکی تصادفات خودرو غیر سازشی همان‌طور که از نام آن نیز مشخص است، هنگامی مورد استفاده قرار می‌گیرد که طرفین حادثه در رابطه با مقصر و سایر مسائل مرتبط با سانحه مذکور دچار اختلاف بوده و نسبت به سهم خود در آن معترض باشند.

از طرفی دیگر اگر خسارت مالی وارده به یک یا هر دو طرف تصادف بیش از حد پوشش بیمه باشد نیز از کروکی تصادفات خودرو غیر سازشی بهره گرفته می‌شود. همچنین اگر خسارت‌های جانی، جراحات یا فوت فرد یا افرادی در تصادف موردنظر گزارش شده باشد، باید از کروکی تصادفات خودرو غیر سازشی بهره گرفته شود. این نوع کروکی در حادثه‌هایی که بیش از یک خودرو را شامل می‌شوند نیز ملزوم بوده و توسط مامور راهنمایی و رانندگی ترسیم می‌شود.

همه چیز در مورد کروکی تصادفات خودرو و نحوه اعتراض به آن
انواع کروکی تصادفات خودروها

کروکی تصادفات خودرو غیر سازشی در دو برگه که صفحه اول حاوی همان اطلاعات موجود در کروکی سازشی بوده و صفحه دوم شامل اطلاعات کامل مامور راهنمایی و رانندگی حاضر در صحنه است،‌ تهیه می‌شود. (علت وجود اطلاعات مامور راهنمایی و رانندگی در صفحه دوم کروکی تصادفات خودرو غیر سازشی،‌ فراهم آوردن امکان پیگیری قضایی و اعتراض به کروکی مذکور است).

نحوه اعتراض به کروکی تصادفات خودرو

همه چیز در مورد کروکی تصادفات خودرو و نحوه اعتراض به آن
نحوه اعتراض به کروکی تصادفات خودروها

اعتراض به کروکی تصادفات خودرو،‌ همانند سایر اعتراضات قانونی باید از طریق دادگاه و مراجع قضایی پیگیری شده و به دست قاضی پرونده سپرده شود.

به بیانی دیگر، راننده معترض با در دست داشتن کلیه اطلاعات مرتبط با تصادف، خصوصا برگه کروکی، باید به دادگاه مراجعه و طرح شکایت کند. پس از شکایت وی، مراجع مسئول، پرونده را به اجرا در می‌آورند و طبق ماده‌های موجود در قانون آیین دادرسی عمومی دادگاه‌ها، مراحل اجرایی لازم را به جریان می‌اندازند.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

قاضی مسئول پرونده ممکن است با توجه به گزارشات موجود در پرونده، درخواست بازنگری کروکی موجود توسط یک تیم کارشناسی منخصص را صادر کرده و رأی نهایی را با استناد به نتایج حاصل از این بازبینی صادر کند.

 

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

تصادفات رانندگی و نکاتی که باید رعایت کنیم

تصادف رانندگی ، در زمان تصادف رانندگی چه باید کرد

نکات خرید خودروی تصادفی ،اسقاطی بخریم یا اقساطی

روش‌های رایج کلاهبرداری خرید و فروش خودرو

نکات خرید خودرو تصادفینحوه شکایت از راننده مقصر و نحوه پرداخت دیه حوادث رانندگی

 

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
11 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها

[…] همه چیز در مورد کروکی تصادف و نحوه اعتراض به ان […]

اکبر
۱۳۹۹-۰۳-۲۳ ۲۳:۲۱

با سلام اگه راننده مقصری که با تفاهم همدیگه و رویت افسر کاردان بدون ترسیم کروکی صحنه تصادف را ترک و از پرداخت خسارت طرف مقابل امتناء ورزد تکلیف نیست؟

اکبر
۱۳۹۹-۰۳-۲۳ ۲۳:۲۲

 

جلیلی
۱۳۹۹-۰۴-۰۲ ۲۰:۲۰

بعد تصادف که پلیس همه کاراشو کرد بیمه پاره کرد داد دست خسارت دیده چه اتفاقی میفته

لیلا
۱۳۹۹-۰۴-۰۵ ۰۹:۰۵

سلام
من تو اتوبان تصادف کرد
افسر حاضر تو صحنه من رو مقصر کرد و قبول نکردم و برگه عدم سازش داد فردا رفتم اداره پلیس مافوق ش با دیدن ماشین گفت صدرصد راننده تریلی مقصر بود و افسر رو مواخذه کرد ولی راننده تریلی رو مدارکش رو داده بودند وهرچی کردند نیومد
الان رفتم شواری حل اختلاف میگه ما اعتراض به کروکی نداریم کروکی افسر در سر صحنه تصادف ارجح است چکار کنم
ماشینم سی میلیون خسارت دیده

سامان ساکی
۱۳۹۹-۰۵-۲۷ ۱۶:۱۰

سلام اگه شب ساعت دو تصادف بشه وپلیس سرصحنه نیاد تا فردا ساع نه صبح بیاد کروکی بنویسه اون کروکی مورد قبوله

حامد
۱۳۹۹-۰۷-۱۰ ۱۵:۳۶

سلام عدر خواهی از روی مپ میتونید تشخیص بدید که کدوم خیابون راه اصلی هستش؟تصتدفی شده پلیس اومد و منو مقصر کرد بعد ها متوجه شدم برعکسه

مهدی
۱۳۹۹-۰۸-۲۵ ۱۳:۳۹

با سلام؛ چند روز پیش یه ماشینی با ماشینم برخورد کرد؛ پلیس سر صحنه طرف مقابل رو مقصر تشخیص داد و مقصر هم برگه کروکی رو امضاء زد؛ ولی الان رفته اعتراض گذاشته تو دادگاه؛ میگه من مقصر نبودم؛ الان چه اتفاقی میفته؟