اتو هلد چیست و هر آنچه در مورد این آپشن باید بدانیم موضوع این مقاله از مجله خودرو همراه مکانیک است که قصد داریم در آن به این موضوع می‌پردازیم. اتو هلد یکی از ابزار پرکاربرد که در شهرهای بزرگ و کوچک که دارای ترافیک بالا هستند  و یا  نیازمند به توقف و حرکت پی در پی که در مسیر حرکت وجود دارد، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

اتو هلد چیست؟

اتوهلد چیست
اتو هلد چیست

همان ظور که اشاره شد اتو هلد یکی از پرکاربردترین آپشنها به دلیل اهمیت این آپشن در خودروهای امروزی است. قطعا برای شما هم پیش آمده است که ترمز و کلاچ‌های پی‌درپی در ترافیک‌های سنگین، خستگی یک روز کاری سخت را مضاعف نموده باشد و یا حرکت‌های نابهنگام خودرو در سربالایی‌ها یا سرازیری‌ها، استرسی به مسافرت خانوادگی شما وارد کرده باشد. اتو هلد آپشنی پیشرفته است که هم در افزایش ایمنی و هم افزایش راحتی شما تاثیر بسزایی داشته و شما را از ترمزهای متوالی بی‌نیاز می‌کند. اتو هلد در واقع توسعه‌یافته ترمز پارک الکترونیکی بوده و بیشتر در خودروهای دنده اتومات به کار می‌رود. 

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

تعویض پلاک خودرو

راهنمای خرید دست دوم

استعلام خلافی خودرو

اتو هلد چگونه به سبد آپشن های خودرو‌ها اضافه شد؟

در بازار رقابتی امروز، خودروسازان از کوچکترین فرصت‌ها بهره می‌‎برند تا محصولی فراتر از سایر رقبا ارایه نمایند که عرضه چنین محصولاتی در گرو استفاده بهینه از علم و تکنولوژی روز است. کمپانی‌های خودروسازی همگام با پیشرفت علم و تکنولوژی به دنبال ارتقاء و افزایش کیفیت محصولات خود هستند و سعی بر آن دارند تا با ارایه هر محصول جدید، گامی رو به جلو بردارند. از تاثیرات این پیشرفت‌ها، می‌توان به استفاده از آپشن‌های مدرن و به‌روز اشاره کرد که در حوزه‌های مختلف نظیر راحتی سفر، ایمنی و … به کار برده می‌شود. 

اتو هلد در چه خودروهایی به کارگرفته شده است؟

از محبوبترین آپشن‌های خودروهای روز می‌توان به سامانه‌های دید در شب، کروز کنترل تطبیقی، اتوپارک، استارت بدون کلید، GPS و … اشاره کرد. یکی از آپشن‌هایی که خریداران اطلاعات کافی در مورد آن ندارند سیستم اتو هلد (Auto Hold) است که همین فقدان دانش کافی، مانع از آشکارسازی اهمیت آن شده است.  آپشن اتو هلد در کمپانی های بزرگ خودرویی مثل:مرسدس بنز، بی ام دبلیو، نیسان، ولوو، کیا در خودروهایی مثل اپتیما و هیوندای در خودروهایی مثل سانتافه و … مورد استفاده قرار میگیرد

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

نحوه عملکرد اتو هلد در ترافیک‌های سنگین

سیستم اتوهلد
سیستم اتو هلد(Auto Hold)

در ترافیک‌‌های سنگین، شش دانگ حواس راننده باید به ترمز و کلاچ (در خودروهای دنده دستی) باشد تا علاوه بر عدم برخورد به سایر خودروها، حرکت‌های به موقع داشته و بر سنگینی ترافیک نیفزاید. در خودروهای دنده دستی، راننده ابتدا باید نیم‌کلاچ نموده و پس از رها نمودن ترمز حرکت نماید و دوباره جهت توقف پدال ترمز را فشار دهد و این چرخه به صورت مستمر تکرار می شود. شایان ذکر است که در هنگام توقف نیز باید پا مستمرا بر روی پدال ترمز قرار داشته و یا از ترمز دستی استفاده شود؛ که این چرخه بسیار خسته‌کننده است. در خودروهای دنده‌ اتومات به دلیل حذف کلاچ، وضع تا حدودی بهتر است ولیکن این مشکل کماکان به قوت خود باقی است.

در خودروهای دنده‌اتومات، دنده در حالت خلاص (N) و یا حرکت (D) قرار داشته و راننده بایستی با ترمز خودرو را کنترل نماید. در خودروهای مجهز به سیستم اتو هلد کافیست دکمه اتو هلد را فشار دهید در این حالت با متوقف کردن خودرو دیگر به نیازی به نگه داشتن پدال ترمز وجود ندارد و خودرو ثابت می‌ماند تا زمانی که شما مجدد پدال گاز را فشار دهید که با این کار ترمز‌ها به آرامی آزاد شده و خودرو شروع به حرکت می‌کند.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

نحوه عملکرد سیستم اتو هلد در سرازیری‌ها و سربالایی‌ها

سیستم اتوهلد

فرض کنید که در یک سربالایی و پشت سایر خودروها ایستاده‌اید و می‌خواهید حرکت نمایید؛ در این موقعیت چنانچه رها نمودن ترمز و مقدار گاز دادن شما هماهنگ نباشد خودرو به سمت عقب حرکت خواهد نمود و احتمالا به خودروهای عقبی برخورد خواهد نمود. در خودروهای دنده‌دستی این موضوع بسیار حساس‌تر است چراکه باید بر نیم‌کلاچ مسلط باشید در غیر اینصورت یا خودرو را خاموش خواهید کرد و یا با خودروهای عقبی برخورد خواهید نمود. در سرازیری‌ها نیز باید مرتب حواسمان به ترمز باشد تا با خودروهای جلویی برخورد نکنیم. این ترمز‌ها و کلاچ‌های پی‌درپی، خستگی وافری را برای رانندگان به همراه دارد که با فعال نمودن اتو هلد دیگر نیازی به این ترمزهای مکرر نبوده و این امر به صورت خودکار انجام می‌پذیرد.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

تفاوت اتو هلد با سیستم شروع حرکت در شیب(HAC) در چیست؟

سیستم HAC که مخفف کلمه HII START Assisant control  به معنی شروع در حرکت در سربالایی است، این آپشن اصولا در سربالایی های با شیب تند مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر در سربالایی با شیب تند قرار گرفته اید در ماشینهایی که فاقد آپشن هستند هنگام حرکت خودرو به مقدار کمی به عقب میرود که همین عقب رفتن خودرو گاهی باعث تصادف می‌شود. این آپشن  صرفا برای چند ثانیه از حرکت خودرو به عقب جلوگیری میکند. تفاوت اتو هلد و HAC  در مقدار زمانی است که باید به وظیفه خود عمل کند، در سیستم HAC  فقط چند دقیقه می‌تواند از حرکت جلوگیری کند  را فعال کند ولی در سیستم اتو هلد تا هر زمانی که راننده تمایل داشته باشد این کار ادامه پیدا خواهد کرد.

اتو هلد چگونه کار می‌کند و نحوه استفاده از آن؟

اساس کار اتو هلد بر پایه تشخیص شیب استوار است. اندازه‌گیری شیب هم با استفاده از سنسور انجام می‌شود و کنترل از طریق واحد هیدرولیکی ABS/ESCانجام می‌پذیرد. زمانی که خودرو متوقف است اتو هلد همان فشار ترمز را به چرخ‌ها اعمال نموده و مانع از حرکت خودرو می‌شود. چنانچه پیش از فشار پدال گاز، سنسورهای ABS حرکتی را تشخیص دهند، نیروی ترمز پشت چرخ‌ها افزایش می‌یابد تا مانع از حرکت خودرو شود. حال اگر راننده پدال گاز را فشار دهد، نیروی ترمز به آرامی کم شده و خودرو حرکت می‌کند.

این سیستم با فشردن دکمه Auto Hold فعال شده و بعد از آنکه پا را از روی پدال گاز برمی‌دارید، خودرو بدون فشردن پدال ترمز، می‌ایستد. دکمه Auto Hold در کنار دسته دنده، در سمت چپ فرمان و یا کنار دکمه اتوپارک قرار داشته و با مواردی نظیر Auto Hold، Auto H و A مشخص می­شود. در هنگام فعال شدن اتو هلد دکمه P که نشان دهنده قابلیت ترمز دستی الکتریکی است به رنگ سبز در می‌آید، این نکته هم باید بیان شود که ماشین‌های دارای سیستم اتو هلد حتما دارای ترمز دستی الکترونیکی هم هستند، وقتی راننده چدال گاز را فشار میدهد ابتدا دکمه p و سپس دکمه اتو هلد خاموش میشود تا اجازه حرکت ماشین صادر شود.

نحوه استفاده از اتوهلد
نحوه استفاده از اتو هلد

موارد مهمی که در هنگام کار با اتو هلد باید رعایت کرد

  1. در ابتدا هیچ وقت به صورت کامل به صورت به سیستم اتو هلد اطمینان نکنید و هیمشه مقداری از حوستان هنگام استفاده از این آپشن به حرکت نکردن ماشین باشد.
  2. این سیستم نمیتواند در سراشیبی های با شیب تند و یا جاده‌ها و خیابان‌های یخ زده به درستی عمل کند.
  3. در هیچ زمانی خودرو را در صورت روشن بودن اتو هلد ترک نکنید.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید:

چگونه با رعایت 5 نکته عمر گیربکس اتوماتیک را 2 برابر کنیم

عوامل مخرب گیربکس‌ اتوماتیک

همه چیز در مورد جعبه گیربکس خودرو

ترمز اضطراری خودرو

5 علت که نشان از خرابی دینام خودرو دارند

روش‌های کاهش استهلاک خودرو

متوسط کارکرد خودرو در یک سال چقدر است؟

اساس کارکردن پمپ هیدرولیک خودرو چیست

چرا خرید خودروی کارکرده و حتی صفر به کارشناسی نیاز دارد؟

خرید خودروی کارکرده؛ فرصت یا تهدید؟

نکات مهم فروش خودرو کارکرده

ecu خودرو چیست و چگونه متوجه خرابی آن شویم؟

2
دیدگاه بگذارید

2 تعداد نظرات
0 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
پرطرفدار ترین دیدگاه ها
دیدگاه با بیشترین پاسخ
0 تعداد نویسندگان دیدگاه
  اشتراک  
اطلاع از

[…] اتوهلد چیست […]

[…] اتو هلد […]