مقایسه ولوو XC60 و نیسان ایکس تریل

فهرست مطالب

این شماره از مقاله‌های مقایسه‌ای مجله خودروی همراه مکانیک، به مقایسه ولوو XC60 و نیسان ایکس تریل، دو کراس‌اوور سوئدی و ژاپنی بازار اختصاص دارد. در این مقاله ابتدا دو خودروی کراس‌اوور را معرفی می‌کنیم و پس از آن به ترتیب آن‌ها را از نظر طراحی داخلی و خارجی، ویژگی‌های فنی، آپشن‌ها، ایمنی، تجربه رانندگی، وضعیت بازار و … با یکدیگر مقایسه می‌کنیم.

معرفی ولوو XC60 و نیسان ایکس تریل

معرفی ولوو XC60

Volvo XC60 white

پیش از این‌که مقایسه ولوو XC60 و نیسان ایکس تریل را شروع کنیم، ابتدا این دو خودرو را معرفی می‌کنیم و از نظر تاریخچه آن‌ها را بررسی می‌کنیم. XC60 یک خودروی کراس‌اوور کامپکت محصول خودروساز سوئدی یعنی ولوو است. ولوو در ساخت این خودرو نیز از ویژگی همیشگی خود یعنی ایمنی بهره برده و این خودرو را به یکی از ایمن‌ترین خودروهای این کلاس تبدیل کرده است.

ولوو XC60 در سال 2007 رونمایی شد و یک سال بعد نیز به بازارهای جهانی عرضه شد. شرکت افرا موتور به‌عنوان نماینده ولوو در ایران نمونه‌هایی با مدل 2013 و 2014 از XC60 را به کشور وارد کرد. اما با وجود پرفروش بودن این دو مدل در بازارهای جهانی، این خودروها نیز مانند دیگر خودروهای ولوو در ایران فروش چندان بالایی را به‌دست نیاوردند.

Orange Nissan X-trail 201888

معرفی نیسان ایکس تریل

ایکس تریل، کراس‌اوور کامپکت خودروساز ژاپنی یعنی نیسان است که عمری بیش از 20 سال دارد. این خودرو در سه نسل تولید شده است که نسل اول موسوم به T30 از 2000 تا 2007، نسل دوم به نام T31 از 2008 تا 2013 و نسل کنونی آن با عنوان T32 از 2013 تا امروز اعضای این خانواده را تشکیل می‌دهند.

نمونه‌های موجود از نیسان ایکس تریل در بازار خودروی کشور ما، همگی مدل 2018 هستند و توسط شرکت جهان نوین آریا بعد از تجربه نسبتاً موفق نیسان جوک وارد شده‌اند. نیسان ایکس تریل را می‌توان یکی از به‌روزترین و پرآپشن‌ترین کراس‌اوورهای کامپکت بازار ایران دانست. در ادامه این مطلب به مقایسه ولوو XC60 و نیسان ایکس تریل از جوانب مختلف می‌پردازیم.

مقایسه طراحی ولوو XC60 و نیسان ایکس تریل

طراحی خارجی

Volvo XC60 gray 2014

شروع مقایسه ولوو XC60 و نیسان ایکس تریل با بررسی طراحی خارجی دو خودرو آغاز می‌شود. XC60 مانند دیگر اعضای خانواده ولوو، المان‌ها و ویژگی‌های خاص خودروهای کراس‌اوور ولوو را به زیبایی نمایان کرده است. از جلو که به خودرو نگاه می‌کنیم، جلوپنجره شبکه‌ای خاص ولوو و خط‌های شکسته چراغ‌های جلویی به خوبی گواه این ادعا است.

در بخش جانبی خودرو شاهد تزئینات و زه‌های کروم هستیم که ویژگی لوکس بودن و قدرت هویت برند ولوو را به‌خوبی به نمایش می‌گذارند. وقتی از نمای پشت به XC60 نگاه می‌کنیم، چراغ‌های بزرگ و کشیده XC60 به نوعی امضای خودروهای ولوو را در برابر چشمان ما قرار می‌دهند.

The front of the Nissan X-trail 2018l

در مقایسه میان ولوو XC60 و نیسان ایکس تریل، باید گفت که نیسان ایکس تریل در بخش طراحی خارجی قصد به نمایش گذاشتن یک کراس‌اوور قدرتمند، زیبا و باابهت را داشته است که در این راه کاملاً موفق ظاهر شده است. چراغ‌های بزرگ، جلوپنجره V شکل و خطوط جسورانه روی بدنه همگی یک ریتم هماهنگ را برای بزرگ و سنگین نشان دادن خودرو دنبال کرده و در این راه نیز موفق بوده‌اند.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

طراحی داخلی

دومین مبحث در مقایسه ولوو XC60 و نیسان ایکس تریل، طراحی داخلی دو خودرو است. ولووو XC60 از این حیث نیز کاملاً موفق ظاهر شده است؛ مواد به‌کار رفته در کابین خودرو از بالاترین کیفیت برخوردار هستند، همچنین لوکس بودن و خاص بودن خودرو نیز به‌خوبی در طراحی کابین به چشم می‌آید. XC60 از نظر راحتی صندلی و طراحی فضای قرارگیری پا نیز امتیاز فوق‌العاده‌ای به خود اختصاص می‌دهد.

در مقایسه ولوو XC60 و نیسان ایکس تریل از نظر طراحی داخلی باید گفت، ایکس تریل هم در طراحی داخلی، فوق‌العاده عمل کرده است؛ فضای کابین نیسان ایکس تریل علاوه‌بر گستردگی، بسیار چشم‌نواز است. مواد به‌کار رفته در کابین ایکس تریل از کیفیت خوبی برخوردار بوده و در عین حال به زیبایی در کنار هم قرار گرفته‌اند؛ صندلی‌ها به بهترین شکل سرنشینان را دربرمی‌گیرند و حس خوبی را القا می‌کنند.

مقایسه فنی ولوو XC60 و نیسان ایکس تریل

بالاخره به بخش فنی مقایسه ولوو XC60 و نیسان ایکس تریل رسیدیم. در این بخش، ویژگی‌ها و امکانات فنی دو خودرو را با هم مقایسه می‌کنیم. کراس‌اوور سوئدی، ولوو XC60 به لطف موتور توربوی 2 لیتری خود قادر است 242 اسب بخار قدرت و 350 نیوتون بر متر گشتاور ارائه دهد که مشخصاً اعداد قابل قبولی است. در مقابل نیسان ایکس تریل، کراس‌اومری بزرگ‎تر، با موتوری بزرگ‌تر است. ایکس تریل از یک موتور 4 سیلندر 2 و نیم لیتری برخوردار است. البته با وجود این موتور بزرگ‌تر، قدرتی بیش‌تر از ولوو XC60 ارائه نمی‌دهد. نیسان ایکس تریل، قدرتی برابر با 170 اسب بخار و گشتاوری برابر با 233 نیوتون بر متر ارائه می‌دهد. با این‌وجود می‌توان گفت از نظر فاکتورهای فنی، نیسان ایکس تریل در برابر ولوو XC60 حرفی برای گفتن ندارد.

مقایسه مشخصات فنی ولوو XC60 و نیسان ایکس تریل را در جدول زیر مشاهده می‌کنید.

مدل خودرو

ولووxc60

نیسان ایکس تریل

پیشرانه

4 سیلندر

4 سیلندر

حداکثر قدرت

242 اسب بخار 

170 اسب بخار

حجم موتور

2 لیتر

2.5 لیتر

حداکثر گشتاور

350 نیوتن بر متر

233 نیوتن برمتر

گیربکس

6 دنده اتوماتیک 

7 دنده اتوماتیک

مصرف سوخت (ترکیبی)

8.1 لیتر

8.3 لیتر

شتاب صفر تا ۱۰۰

7.2 ثانیه

9.8 ثانیه

حداکثر سرعت

210 کیلومتر بر ساعت 

210 کیلومتر بر ساعت

 

مقایسه آپشن‌­ها و امکانات رفاهی ولوو XC60 و نیسان ایکس تریل

Volvo XC60 2014 driver options

این قسمت از مقایسه ولوو XC60 و نیسان ایکس تریل به بررسی امکانات فنی و آپشن‌های این دو خودرو اختصاص دارد. البته که هر دوی این خودروها از آپشن‌های قابل قبولی برخوردار هستند، اما مقایسه آپشن‌های آن‌ها خالی از لطف هم نیست. ولوو XC60 از مجموعه آپشن‌های بسیار کارآمد و کاملی برخوردار است که ویژه‌ترین آن‌ها شامل هدآپ، صندلی کامفورت، کیت بدنه، ایزوفیکس صندلی، تهویه مجهز به کنترل رطوبت، رادار تابلوخوان، سنسور فشار باد لاستیک و… است.

در آن سوی این مقایسه باید گفت که نیسان ایکس تریل هم مجموعه آپشن‌های بسیار کاملی در مقابل رقبا ارائه داده است. خاص‌ترین آپشن‌های نیسان ایکس تریل شامل تنظیم ارتفاع خودکار چراغ، چراغ چرخشی، خروجی برقی 12 ولتی، کول باکس، سیستم TPMS و… است.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

مهم‌ترین آپشن‌ها و امکانات رفاهی هر دو خودرو در جدول زیر آمده است. با کمک این جدول می‌توانید آپشن‌ها و امکانات رفاهی دو خودرو را به آسانی با یکدیگر مقایسه کنید.

مدل خودرو

ولووxc60

نیسان ایکس تریل

چراغ

 چراغ‌های ال ای دی روشن در طول روز، چراغ‌های مه شکن عقب، تنظیم اتوماتیک ارتفاع نور، چراغ چرخشی، چراغ زنونی جلو

چراغ‌های روشن در طول روز، چراغ مه‌شکن در جلو و عقب، تنظیم ارتفاع خودکار نور، چراغ چرخشی، چراغ‌های ال ای دی در جلو

سیستم‌های مالتی مدیا

سیستم صوتی با قابلیت پخش DVD و MP3، درگاه USB وAUX، iPod، بلوتوث، اپل کارپلی و اندروید اتو، ۱۰ بلندگو 

سیستم صوتی همراه با ۸ بلندگو، بلوتوث، USB ،AUX ،MP3 ،IPOD

صفحه نمایش 

۷ اینچی

۷ اینچی

آینه

 آینه‌های جانبی برقی مجهز به گرم‌کن، آینه عقب الکتروکرومیک

آینه‌ وسط الکتروکرومیک، آینه جانبی تاشوی برقی مجهز به گرمکن

تهویه مطبوع

سیستم تهویه مطبوع دوگانه، کنترل رطوبت

سیستم تهویه اتوماتیک دوگانه، دریچه تهویه عقب

صندلی 

صندلی با روکش چرم، صندلی برقی راننده با امکان تنظیم در ۸ حالت، صندلی برقی سرنشین جلو

۷ صندلی چرمی، صندلی برقی راننده و سرنشین جلو، گرم کن صندلی راننده و سرنشین جلو

شیشه 

بالابربرقی شیشه‌های دوردیف،  سانروف، سقف پانوراما

بالابربرقی شیشه‌ها، سانروف، سقف پانوراما

سایر امکانات

کروز کنترل تطبیقی، ورود و استارت بدون سوییچ، هدآپ، سنسور باران، سنسور فشار باد لاستیک و …

خروجی ۱۲ ولت، فرمان برقی، درب برقی صندوق عقب، ورود و استارت بدون سوییچ، سقف پاناروما، کول باکس، سیستم TPMS، مانیتور ۴.۳ اینچی صفحه کیلومتر  

 

مقایسه ایمنی ولوو XC60 و نیسان ایکس تریل

Volvo XC60 performing in the NCAP exams

تجهیزات ایمنی موضوع بعدی است که در مقایسه ولوو XC60 و نیسان ایکس تریل مورد بررسی قرار می‌گیرد. خودروهای برند ولوو همواره به پیش‌گامی در ایمنی شهره بوده‌اند، و XC60 هم از این قاعده مستثنی نیست. این خودرو نمره کامل موسسه ایمنی یورو NCAP را دریافت کرده و تجهیزات بسیار مناسبی برای ایمنی در نظر گرفته است. برخی از این تجهیزات شامل سنسور خواب‌آلودگی راننده، رادار تغییر لاین، رادار نقطه کور، رادار تصادف جلو، رادار تابلوخوان و… هستند.

نیسان ایکس تریل هم در این بخش مقایسه دست‌خالی ظاهر نشده و توانسته است 5 ستاره ایمنی موسسه معتبر یورو  NCAP را مانند ولوو XC60 دریافت کند. برخی از تجهیزات و سیستم‌های ایمنی ایکس تریل شامل هشداردهنده توجه راننده، تابلوخوان، ترمز اضطراری جلو، هشداردهنده خروج از خط، هشداردهنده نقطه کور، تشخیص اجسام در حال حرکات، دستیار نور بالا و… هستند.

در جدول زیر مهم‌ترین تجهیزات ایمنی دو خودرو را با هم مقایسه می‌کنیم.

مدل خودرو

ولووxc60

نیسان ایکس تریل

تجهیزات ایمنی و حفاظتی

سیستم کنترل پایداری، سیستم کنترل کشش، دوربین عقب، مانیتور نقاط کور، سنسور هشدار خواب‌آلودگی راننده، کنترل سرعت در سرازیری، رادار تغییر لاین، سنسورهای هشدار در جلو و عقب

کنترل ایستایی در سربالایی، کنترل سرعت در سرازیری، کنترل کشش، کنترل پایداری، رادار نقطه کور، رادار تغییر لاین، سنسورهای هوشمند جلو و عقب، کنترل ترمز در پیچ

 کیسه هوا

6 کیسه هوا 

6 کیسه هوا

سیستم ترمز 

سیستم ترمز ABS، ترمز اضطراری، ترمز پارک برقی، ترمز کمکی، اتوهلد

سیستم ترمز ABS، ترمز پارک برقی، ترمز اضطراری، اتوهلد، کنترل ترمزها در پیچ

 

مقایسه تجربه رانندگی ولوو XC60 و نیسان ایکس تریل

در این بخش از مقایسه، به بررسی تجربه رانندگی ولوو XC60 و نیسان ایکس تریل می‌پردازیم. با توجه به شتاب‌گیری و قدرت بیش‌تر XC60 و همچنین ساخت اروپایی آن، در یک جمله باید گفت که با محصول بهتری نسبت به نیسان ایکس تریل مواجه هستیم. اما اگر بخواهیم درباره تجربه رانندگی با ایکس تریل نیز صحبت کنیم، می‌توانیم به هندلینگ مناسب، سواری راحت، چالاکی نسبتاً پایین و سیستم تعلیق کمی خشک آن اشاره کنیم.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

تحلیل شرایط بازار ولوو XC60 و نیسان ایکس تریل

نیسان ایکس تریل
نیسان ایکس تریل

شرایط کنونی بازار خودرو و ممنوعیت واردات به شکلی است که امکان دسترسی به مدل‌های روز و صفر کیلومتر این خودروها فراهم نیست. بنابراین دو انتخاب پیش روی شما است؛ این‌که به سراغ خودرویی با سال ساخت بالاتر و کارکرد کمتر یعنی نیسان ایکس تریل (مدل 2018) بروید یا این‌که به سراغ خودرویی با کارکرد بیش‌تر و دوام و استهلاک کمتر یعنی ولوو XC60 (مدل 2014) بروید.

جمع‌بندی مقایسه ولوو XC60 و نیسان ایکس تریل

برای جمع‌بندی مقایسه ولوو XC60 و نیسان ایکس تریل، باید گفت که هر دو خودرو گزینه‌های کامل و مناسبی هستند. با این تفاوت که ایکس تریل خودرویی مناسب‌تر برای خانواده‌های پرجمعیت و ولوو XC60 یک گزینه پرشتاب‌تر و پرقدرت‌تر برای رانندگان جوان است.

بیشتر بخوانید:

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها