مقایسه رانا و پژو 206 SD

فهرست مطالب

رانا و پژو ۲۰۶ صندوق‌دار، دو مدل از پرطرف‌دارترین محصولات دسته سدان‌های جمع‌وجور اقتصادی بازار ایران به شمار می‌روند که اشتراکات زیادی با یکدیگر دارند و احتمالا برخی مشتریان هنگام خرید یکی از این دو محصول، دیگری را نیز به‌عنوان رقیب در نظر گرفته‌اند و شاید میان انتخاب یکی از این دو مدل، دچار شک و تردید شوند. با این حساب، در ادامه این مطلب به مقایسه رانا با 206 SD پرداخته‌ایم تا جنبه‌های پنهان این دو خودرو در قیاس با یکدیگر برای تمامی مشتریان روشن شود. اگر تصمیم‌ به خرید 206 یا خرید رانا دارید، در مقاله مقایسه رانا با 206SD همراه‌ ما باشید.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

معرفی پژو ۲۰۶ صندوقدار

نمای جلو 206 صندوقدار

اوایل دهه ۸۰ بود که ایران خودرو از یک هاچ‌بک جذاب فرانسوی به نام پژو ۲۰۶ در سبد تولیدات خود رونمایی کرد و آن را با آب‌وتاب فراوان به مشتریان ایرانی تحویل داد. در آن دوران، اکثر مشتریان از این هاچ‌بک رضایت داشتند و آن را خودرویی مناسب جهت مصارف خانوادگی و شهری می‌دانستند. با این تفاسیر، این ماشین هیچ‌چیز کم نداشت جز یک صندوق بزرگ در قسمت عقب تا بدین‌وسیله، خانواده‌های بیشتری به سمت خرید این خودروی ریزنقش تمایل پیدا کنند.

بنابراین پژو 206 صندوق‌دار (206 SD) با صرف هزینه‌های نسبتا بالا در سال ۸۶ از سوی ایران خودرو به بازار معرفی شد. این خودرو در ابتدا چندان با مشتریان ارتباط برقرار نکرد؛ اما در حال حاضر، یکی از سدان‌های پرطرف‌دار تولید داخل به شمار می‌رود.

این سدان شهری ابتدا در قالب تیپ‌های بسیار متنوع به فروش می‌رسید؛ اما از سال ۱۳۹۳ به این طرف، تنها تیپ وی 8 صندوق‌دار به مشتریان تحویل داده شد. این نسخه از لحاظ فنی تفاوت محسوسی با تیپ ۵ ندارد؛ اما تغییر فنربندی قسمت عقب آن، موجب ارتقای فرمان‌پذیری و پایداری این خودرو نسبت به نمونه هاچ‌بک شده است.

معرفی کوتاه رانا

نمای جلو رانا

پژو ۲۰۶ اس دی طی نیمه دوم دهه هشتاد محصولی نسبتا پرفروش در ایران به شمار می‌رفت؛ اما قیمت آن برای برخی مشتریان، کمی گران بود و ظاهرش نیز طی این سال‌ها به مصداق عینی عبارت تکرار مکررات تبدیل شده بود؛ بنابراین شرکت ایران خودرو که تخصصی ویژه در فیس‌لیفت محصولات ارزان‌قیمت با حداقل هزینه دارد، فورا متخصصان خود را در این حوزه به خدمت گرفت و به‌لطف قلم طراحان و علم مهندسان، محصولی جدید با طراحی نوین و البته کیفیت پایین‌تر به نام رانا را از سال ۱۳۹۱ به سبد خرید محصولات ایران خودرو اضافه کرد.

ماشین رانا درواقع نسخه ارزان‌سازی‌شده ۲۰۶ صندوق‌دار به شمار می‌رفت؛ بنابراین ابتدا با تیپ پایه و فاقد بسیاری از امکانات روانه بازار شد.

میخوای بدونی قیمت روز خودرو مورد نظرت چنده ؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. قیمت خودرو

این مورد در بحث مارکتینگ و بازاریابی به‌عنوان نقطه‌ضعف محسوب می‌شد و نمی‌توانست در فروش بیشتر رانا مثمرثمر واقع شود؛ بنابراین از سال ۹۲ تیپ ال ایکس رانا با تغییراتی هم‌چون بهبود تریم داخلی، اضافه‌شدن سنسور عقب و شیشه‌بالابرهای برقی، اسپیکرهای درب عقب و صفحه نمایش‌گر کامپیوتر سفری روی داشبورد، روانه میدان شد و تاکنون نیز به‌عنوان یک محصول خوش‌فروش در دسترس خریداران داخلی قرار گرفته است. 

تفاوت ماشین رانا و 206 صندوقدار

در این مقاله به بررسی مقایسه این دو خودرو از جنبه‌های گوناگون از جمله: طراحی بیرونی و داخلی؛ مشخصات فنی؛ امکانات رفاهی؛ ایمنی؛ تجربه رانندگی؛ مقایسه ارزندگی قیمت 206 و قیمت رانا و … پرداخته‌ایم.

مقایسه رانا با 206 SD از نظر طراحی 

طراحی رانا

معمولاً به‌روزرسانی‌هایی که روی بدنه خودروها تحت عنوان فیس‌لیفت انجام می‌شود، موجب زیبا و مدرن‌تر جلوه کردن چهره این خودروها شده و مشتریان بیشتری را به سوی مدل جدید می‌کشاند. در مورد خودرو رانا و 206 صندوقدار نیز تقریبا روال بر همین منوال بوده و ظاهر رانا در قیاس با Peugeot 206 مدرن‌تر به نظر می‌رسد؛ اما نکته این‌جا است که هر محصول مدرن‌تر، اجبارا نمی‌تواند زیبایی نسخه پیشین را داشته باشد؛ به‌ویژه که سبک طراحی ۲۰۶ در دوران خود، تحولی شگرف در ظاهر محصولات گروه خودروسازی پژو به وجود آورد و در ایران نیز همچنان به‌عنوان یک هاچ‌بک زیبا و خوش‌نقش‌ از آن یاد می‌شود.

طراحی پژو 206 صندوقدار

طرح سپرها چراغ‌های جلو و عقب، جلوپنجره و آینه‌های جانبی رانا نسبت به پژو ۲۰۶ تغییر کرده است و نمایی ساده اما امروزی و اسپرت‌تر را به نمایش می‌گذارد. با این حال، چهره آن به‌قدری برای مشتریان ایرانی دلنشین بوده  است که با گذشت حدود ۲۰ سال از حضور آن در ایران، هم‌چنان یک خودروی اقتصادی، زیبا و دلنشین به‌حساب می‌آید. با این تفاسیر، به نظر می‌رسد بهتر است یکی از این دو خودرو را به‌عنوان برنده قاطع بخش طراحی ظاهری معرفی نکنیم و این امر دشوار را بر دوش سلیقه مشتریان بسپاریم.

در ادامه مقایسه رانا با 206 SD به بررسی طراحی و کیفیت فضای داخلی پرداخته‌ایم که وضعیت اندکی تفاوت دارد؛ چراکه خودروی Rana علی‌رغم بهره‌مندی از داشبورد جدید، زیبایی کمتری را نسبت به پژو ۲۰۶ را به نمایش می‌گذارد و طرح داشبورد، غربیلک فرمان و تودری‌های آن خیلی جذاب و دلنشین و هماهنگ جلوه نمی‌کند. این در حالی است که داشبورد قدیمی‌تر Peugeot 206، هم‌چنان پرستیژ بالای خود را حفظ کرده است و جلوه‌های جذاب‌تری را به نمایش می‌گذارد.

طراحی داخلی رانا

همچنین گرچه سطح کیفی مواد کابین پژو ۲۰۶ نسبت به گذشته افت پیدا کرده است، اما همچنان در قیاس با رانا برتر برآورد می‌شود. در مورد فضای داخلی نیز باید گفت که خودروی رانا، با قربانی‌کردن بخشی از فضای صندوق‌عقب، اندکی جادارتر از پژو 206 احساس می‌شود. البته رانا نیز هم‌چنان از محدودیت زیاد در زمینه فضای پای سرنشینان عقب رنج می‌برد و برتری آن نسبت به پژو 206 SD، چندان محسوس و قابل‌توجه نیست.

طراحی داخلی پژو 206 صندوقدار

صندوق‌عقب ۲۰۶ اس دی بزرگ‌تر است و معادل ۵۰ لیتر گنجایش بیشتر را در اختیار وسایل کاربران خود قرار می‌دهد و این در حالی است که ظرفیت صندوق‌عقب رانا حدود ۴۰۰ لیتر عنوان شده است.

مقایسه رانا با 206 SD از نظر فنی

ازآن‌جاکه پلتفرم این دو محصول ایران خودرو یکسان است و بخش فنی آن‌ها تفاوتی با یکدیگر ندارد، بنابراین می‌توان گفت این دو سدان داخلی از لحاظ فنی، عملکردی تقریبا مشابه را ارائه می‌دهند. البته ناگفته نماند که وزن بیشتر رانا و آیرودینامیک بهتر پژو ۲۰۶، سبب شده است تا شتاب رانا در قیاس با پژو 206 sd اندکی کندتر باشد.

موتور TU5

پژو ۲۰۶ صندوق‌دار V8 و رانا LX به موتور ۱۶ سوپاپ ۱.۶ لیتری TU5 با قدرت ۱۰۵ اسب‌بخار و گشتاور ۱۴۲ نیوتن‌متر مجهز هستند. این میزان نیرو، به سمت یک جعبه‌دنده ۵ سرعته دستی جهت انتقال به محور جلو ارسال می‌شود. در ادامه مقاله مقایسه رانا با 206 SD مطالعه جدول زیر، تمامی اطلاعات مورد نیاز پیرامون مشخصات فنی این دو سدان جمع‌وجور ایران خودرو را به اطلاع شما خواهد رساند.

مدل خودرو

پژو 206 صندوقدار

رانا

پیشرانه

4 سیلندر TU5

4 سیلندر TU5

حجم موتور

1587 سی‌سی

1587 سی‌سی

حداکثر قدرت

105 اسب‌بخار

105 اسب‌بخار

حداکثر گشتاور

142 نیوتن‌متر

142 نیوتن‌متر

وزن

1086 کیلوگرم

1109 کیلوگرم

گیربکس

5 سرعته دستی

5 سرعته دستی

مصرف سوخت (ترکیبی)

6.61 لیتردر 100 کیلومتر

6.6 لیتر در 100 کیلومتر

شتاب صفر تا ۱۰۰

11.4 ثانیه

12 ثانیه

حداکثر سرعت

193 کیلومتر بر ساعت

189 کیلومتر بر ساعت

فرق خودرو رانا با 206 اس دی از لحاظ امکانات رفاهی

میزان تجهیزات رفاهی این دو سدان اقتصادی به هیچ‌وجه مهیج نیست و در قیاس با یکدیگر تفاوت قابل توجهی را نشان نمی‌دهد. با این حال وجود سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک و حسگر دماسنج در ۲۰۶ صندوقدار، کفه ترازو را به سمت آن پایین می‌برد. به غیر از این مورد اختلاف چندانی بین سطح آپشن‌های رفاهی رانا و پژو ۲۰۶ اس دی مشاهده نمی‌شود. در ادامه مقاله مقایسه رانا با 206 SD مطالعه جدول زیر، تمامی اطلاعات مورد نیاز پیرامون آپشن‌ها و امکانات رفاهی این دو سدان به اطلاع شما خواهد رساند.

مدل خودرو

رانا

پژو 206 صندوق‌دار

چراغ

چراغ مه‌شكن جلو و عقب – چراغ خطر سوم – تنظيم زاويه نور چراغ هاي جلو از داخل، سيستم روشنايي موقت در محيط‌هاي تاريك 

چراغ مه‌شكن جلو و عقب، قابليت تنظيم ارتفاع نور چراغ جلو از داخل خودرو، چراغ همراهي تا درب منزل در محيط‌هاي تاريك

سیستم‌های مالتی مدیا

رادیوپخش

رادیوپخش

صفحه نمایش

رینگ

رینگ فولادی 14 اینچ

رینگ فولادی 14 اینچ

آینه

آينه‌هاي جانبي برقي

تنظيم آينه‌‏هاي جانبي برقي به همراه حس‌گر دماسنج و قاب رنگی

تهویه مطبوع

دستی

اتوماتيك

صندلی

صندلي راننده با قابليت تنظيم ارتفاع – پشت‌سري صندلي‌هاي جلو با تنظيم ارتفاع – پشت‌سري صندلي عقب يك‌پارچه با صندلي

صندلي راننده با قابليت تنظيم ارتفاع، پشت‌سري صندلي جلو و عقب با قابليت تنظيم ارتفاع، صندلي عقب دوتكه با قابليت تاشوندگي

شیشه

شیشه‌بالابر برقی جلو و عقب

شيشه‌بالابر برقي درب‌هاي جلو و عقب

سیستم هشداردهنده

سیستم هشدار موانع در عقب

سنسور دنده‌عقب

سایر امکانات

ستون فرمان جمع‌شونده (تلسكوپي) – بازکن قفل درب صندوق‌عقب از داخل – صفحه نمايش‌گر روي داشبورد – نمايش‌گر دماي محيط

فرمان هیدرولیک کنترل سیستم صوتی پشت فرمان، دماسنج روی داشبورد

تفاوت ایمنی 206 صندوقدار و رانا 

رانا نمای عقب

در ادامه مقاله مقایسه رانا با 206 SD به بررسی ایمنی این دو خودرو خواهیم پرداخت. این دو محصول ایران خودرو به دلیل بهره‌مندی از پلتفرم و شاسی یکسان به‌علاوه تجهیزات ایمنی مشابه، در بحث حفاظت از جان سرنشینان خود عملکرد تقریبا هم‌ترازی را ارائه می‌دهند و با توجه به آن‌که مدل مرجع این دو خودرو، یعنی ۲۰۶ هاچ‌بک، در سال ۲۰۰۰ موفق به کسب ۴ ستاره ایمنی در بخش امنیت سرنشینان بزرگسال از موسسه یورو انکپ شده است، می‌توان ایمنی نسبتا قابل‌قبولی را برای هر دو محصول حاضر در این رقابت در نظر گرفت.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

البته امیدواریم شرکت ایران خودرو هم‌چنان پلتفرم و شاسی پژو ۲۰۶ صندوق‌دار را با همان کیفیت نمونه‌های فرانسوی مونتاژ و عرضه کند. جدول زیر، لیست دقیقی از معدود آپشن‌های حفاظتی- ایمنی رانا و 206 اس دی را به آگاهی شما خواهد رساند.

مدل خودرو

رانا

پژو 206 صندوق‌دار

تجهیزات ایمنی و حفاظت

سيستم ضدسرقت (ايموبيلايزر) – سيستم هشداردهنده مركزي ورود غيرمجاز -سيستم عيب‌يابي هوشمند (مالتي‌پلكس) – قفل مركزي با ريموت كنترل – كمربندهاي ايمني جلو با قابليت تنظيم ارتفاع

ايموبيلايزر، قفل مركزي با ريموت راديويي، كمربندهاي ايمني جلو با قابليت تنظيم ارتفاع، سيستم كنترل بخار بنزين

کیسه‌هوا

دو عدد (راننده و سرنشين جلو)

دو کیسه‌هوا (راننده و سرنشين جلو)

سیستم ترمز

ترمز EBD، ABS

ترمز جلو و عقب دیسکی خنک‌شونده، ترمز عقب دیسکی یا کاسه‌ای

 ABS، EBD ‌و EBA

جلو ديسكي با سيستم خنك‌كاري

ترمز عقب ديسكي: 27430،27435

ترمز عقب کاسه‌ای: 27433، 27434، 27436, 27437

مقایسه رانا با 206SD از نظر تجربه رانندگی

با قرارگرفتن پشت فرمان هر دو خودرو، می‌توان گفت میزان دید و سطح تسلط بر جاده در هر یک از این دو مدل نسبت به دیگری برتری چندانی ندارد و تسلطی قابل‌قبول بر سطح جاده برای راننده ۲۰۶ و رانا فراهم شده است. البته نقاط کور و فضای نسبتا فشرده درون کابین، می‌تواند برخی افراد، به‌ویژه رانندگان درشت‌جثه را تا حدی آزار دهد.

 از سوی دیگر، همان‌طور که در بخش فنی به آن اشاره شد، پلتفرم، پیشرانه و جعبه‌دنده این دو خودرو، از یک مدل هستند و درنتیجه، نمی‌توان اختلاف قابل‌توجهی را از لحاظ شتاب‌گیری و قابلیت‌های دینامیکی میان رانا و پژو 206 صندوق دار مشاهده کرد. با این حال، وزن کمتر Peugeot 206 و همین‌طور تطابق بیشتر طراحی آن با اصول علم آیرودینامیک، سبب شده است تا شتاب این خودرو نسبت به رانا اندکی سریع‌تر احساس شود.

سامانه تعلیق عقب پژو ۲۰۶ صندوق‌دار و رانا نسبت به 206 هاچ‌بک مورد بازنگری قرار گرفته است و درنتیجه، فرمان‌پذیری و مانوردهی آن‌ها در مسیرهای منحنی‌شکل برتر برآورد می‌شود. سیستم تعلیق این خودروها نیز وظیفه خود در جذب ضربات جاده را به نحوی متوسط انجام می‌دهد و کیفیت سواری تقریبا اسپرت اما نه‌چندان خشکی را به نمایش می‌گذارد.

افت کیفیت متریال داخلی و دقت مونتاژ محصولات ایران خودرو در این سال‌ها، سبب شده است تا پژو ۲۰۶ اس دی و رانا از لحاظ عایق‌بندی کابین نمره قابل‌قبولی کسب نکنند و نفوذ صدای محیط به‌علاوه سروصدای ساطع‌شده از سمت داشبورد و ستون‌ها، می‌تواند موجبات آزار سرنشینان را فراهم آورد. از نقاط قوت تجربه رانندگی با این دو خودرو، می‌توان به عملکرد مطلوب سیستم ترمز، به‌ویژه در مدل‌های مجهز به ترمز دیسکی عقب اشاره کرد که با قدرت تمام و اطمینان کافی، خودرو را در سرعت‌های بالا متوقف می‌کنند.

برای فروش خودرو در سریع‌ترین زمان و با بهترین قیمت اینجا را کلیک کنید.

درمجموع، می‌توان گفت تجربه رانندگی این دو سدان داخلی تفاوت چندانی نسبت به یکدیگر ندارد؛ اما با این حال، مالکان ۲۰۶ از این نظر لبخند بیشتری بر لب خواهند داشت.

نمای عقب پژو 206 اس دی

مقایسه رانا با 206 SD از لحاظ شرایط بازار

پژو ۲۰۶ صندوق‌دار در حال حاضر، یکی از ستون‌های بازار معاملات خودرو در کشور به حساب می‌آید و رونق بسیار فراوانی را در بحث خریدوفروش تجربه می‌کند. ایکو رانا نیز به دلیل قیمت پایین‌تر و مشابهت فنی و ظاهری فراوان با 206 اس دی، توانسته طی سال‌های دهه ۹۰، مشتریان فراوانی را به سمت خود بکشاند و در حال حاضر، از وضعیت فروش و شرایط بازار نسبتا مطلوب در ایران برخوردار است. البته رونق بازار 206 SD علی‌رغم قیمت بالاتر، در قیاس با رانا مطلوب‌تر برآورد می‌شود.

جمع‌بندی

در این مقاله به مقایسه رانا و 206 SD پرداختیم. همان‌طور که در ابتدا اشاره شد، رانا درواقع نسخه فیس‌لیفت و ارزان‌سازی‌شده پژو ۲۰۶ صندوق‌دار است که از لحاظ فنی، تفاوت چندان محسوسی با سدان 206 ندارد؛ اما به دلیل کیفیت پایین‌تر کابین و کاهش سطح پرستیژ آن در جامعه، برخی مشتریان ترجیح می‌دهند که قیمت بالاتری را برای Peugeot 206 اس دی پرداخت کنند و به سراغ رانا نیایند.

درمجموع، باید گفت که گرچه پژو ۲۰۶ صندوقدار نسبت به رانا برتری دارد و به‌عنوان برنده این رقابت شناخته می‌شود، اما قیمت پایین‌تر، به‌عنوان یک عامل تعیین‌کننده، توانسته است مشتریان زیادی را از خرید 206 SD منصرف کند و به سمت رانا سوق دهد. درنتیجه، مشتریانی که باکیفیت پایین‌تر کابین، فقدان برخی آپشن‌ها و نوع طراحی داخلی رانا مشکلی ندارند، با پرداخت بهای نسبتا کمتر می‌توانند از همه ویژگی‌های فنی 206 اس دی برخوردار شوند. شما می‌توانید قیمت محصولات ایران خودرو که به‌صورت روزانه به‌روزرسانی می‌شود را از سایت همراه مکانیک مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
4 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
حسام
۱۳۹۹-۰۵-۰۷ ۰۲:۲۱

من ۳سال ۲۰۶sd مدل ۹۲ سوار شدم ک از صفر دس خودم نبود و ب جز برق ماشین با چیز دیگه مشکل خاصی نداشتم و واقعا نسبت ب ماشینای هم رده شخصا از نظر کیفی ترجیحش میدم. الان ۷ماهه ماشینم رو با رانا عوض کردم و بجز مشکل سر و صدای جلوبندی توی دس انداز هیچ ضعفی نسبت ب ۲۰۶ نداره. صادقانه عرض میکنم ک ۹۰درصد تفاوت این ۲ ماشین فقط در ظاهر و قیمت آزادشون هس. اگر دقت کنید قیمت کارخونه‌شون خیلی نزدیکه و ب گفته تولید کننده هزینه تولید هردو یکسانه. تنها دلیلی ک برای اختلاف قیمت بازارشون… بیشتر »

علی
۱۴۰۰-۰۱-۲۴ ۱۴:۲۵

رانا هم زیباتره و هم رانندگی باهاش بیشتر حال میده من دوتاشم دارم والا

حمید
۱۴۰۰-۰۶-۲۱ ۲۰:۳۶
پاسخ به  علی

چطور؟ میشه بیشتر توضیح بدی

علیرضا اکبری
۱۴۰۰-۰۳-۰۱ ۱۹:۰۴

۲۰۶ و ۲۰۷ دیگه قدیمی شدن من دودل بودم تو خرید رانا ولی بعد یه سال راضیم خودم البته فرمانشو عوض کردم یه مانیتور ۱۱ اینچم براش خریدم با کارا دیگه حتی همکارامم همین الا بخوام بفروشم میخرن رو هوا ماشین هر حسن عیبی داشته باشه مشابه ۲۰۶ و ۲۰۷ عه فقط ظاهرش عوض شده و موتورش بهتر بازار قطعاتشم عالیه تعمیرکارم هست براش چون گفتم بالا هم عین ۲۰۷ و ۲۰۶ هست قیمت رانا هم کمتر از ۲۰۶ اس دی هست ده بیست تومن پس بهتره خریدش میتونید مابقی پولو خرج مانیتور و باله و چراغ شور و ….… بیشتر »