مقایسه رانا و پژو 206 موضوع این مقاله از مجله خودرو همراه مکانیک است که قصد داریم در این مقاله به تفاوت رانا و 206 و طبق سوالات شما به فرق رانا و 206 خواهیم پرداخت پس اگر شما هم در مورد این دو خودرو در ابهام هستید مطالعه مقایسه رانا و پژو 206 صندوق دار را از دست ندهید.

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

چرا مقایسه رانا با پژو 206 

طی روال مقایسه خودروها در سایت همراه مکانیک امروز نیز قصد داریم یکی از پر مخاطب‌ترین محصولات ایران خودرو را به بوته نقد و بررسی بزاریم و ببینیم که در بازه قیمتی 65 تا 80 میلیون تومان کدام یک انتخاب منطقی‌تری است و در استفاده طولانی مدت دچار اشکالات فنی کمتری می‌شود. و البته قبل از بررسی دو خودرو به روند تغییرات این دو خودرو در طی سالهای اخیر اشاره خواهیم کرد.

مقایسه رانا با پژو 206 از این جهت اهمیت دارد این دو خودرو بدلیل نزدیکی قیمت جز پر جستجوهای بازار هستند و کاربران زیادی بین خرید این دو خودرو دچار ابهام هستند در این مقاله به تفاوت رانا و 206 و سایر مسائل این دو خودرو خواهیم پرداخت.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

تعویض پلاک خودرو

راهنمای خرید دست دوم

استعلام خلافی خودرو


مقایسه رانا و پژو 206
مقایسه رانا و پژو 206

​معرفی رانا و پژو 206

 

پیش از شروع مقایسه رانا و پژو 206 و بیان تفاوت‌های رانا و 206 خوب است به مقایسه این دو خودرو بپردازیم.

معرفی رانا

رانا که به عقیده برخی سومین خودروی ملی کشور به حساب میآید دراصل نسخه ارزان شده 206 صندوق دار V8 است و از سال 91 روی خط تولید ایران خودرو قرار گرفت.

این خودرو در ابتدای عرضه نظرهای بسیاری را به خود جلب کرد اما بعد از مدت زمان کوتاهی بدلیل عیان شدن برخی ایرادات رفته رفته محبوبیت خود را از دست داد. بدلیل اینکه این خودرو نسخه اقتصادی پژو 206 است توضیحات بیشتر این خودرو را در بخش معرفی پژو 206 ارائه خواهیم کرد.

  کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

معرفی پژو 206

در ادامه مقایسه رانا با 206 به معرفی 206 خواهیم پرداخت.پژو 206 اس دی پس از 206هاچبک در سال 85 وارد بازار کشورمان شد. ابتدا ایران خودرو اعلام کرد که اضافه کردن صندوق عقب به 206هاچبک کار تیم طراحی این شرکت بوده است و تیم تحقیق و توسعه ایران خودرو حدود 25 میلیون دلار بابت این طرح هزینه کرد، اما بعدهامعلوم شد 206 صندوق دار سال‌هاقبل در چین رونمایی شده بود.

پژو ۲۰۶ صندوقدار  در ابتدای تولیدش در تیپ‌های مختلف با پیشرانه‌های ۴ سیلندر ۱.۴ لیتری ۸ سوپاپه در تیپ V20 و ۴ سیلندر ۱.۶ لیتری ۱۶ سوپاپه با کدهایV1،V2،V8،V9،V10 به فروش میرسید اما در حال حاضر تنهادر مدل‌ V8 تولید می‌شود که بزودی این خودرو نیز از سبد محصولات ایران خودرو حذف می‌شود.

شاید اولین سوالی که باید در این مقایسه به آن جواب داد این است که ما کدام  پژو 206 صندوق دار را با کدام رانا مقایسه می‌کنیم؟؟؟ در طی سالهای اخیر و متاثر از شرایط سیاسی کشور، تولید این دو خودرو به ویژه پژو 206 به قدری دستخوش تغییر شده که شاید لازم باشد خودروهارا به دو دسته تولید قبل از تحریم‌هاو تولید پس از تحریم‌هاتقسیم بندی کنیم.

در جدول زیر به طور خلاصه به تغییراتی که پژو 206 صندوق دار طی سالهای اخیر داشته اشاره کرده ایم.

سال تولید

تغییرات پژو 206 صندوق دار

85 تا 90

استفاده از EMS و ECU تولید فرانسه
استفاده از سیستم برقی اتاق مالتی پلکس تولید فرانسه که امکان نصب اغلب آپشن هارا داراست
 ( مانند کروز کنترل، سنسور باران، سیستم esp)
استفاده از یونیت
 ABS تولید فرانسه
استفاده از شمع های تولید شرکت بوش
موتور 
TU5 با قطعات فرانسوی
استفاده از گیربکس 206 تیپ 5
استفاده از 
دریچه گاز برقی

91 تا 94

استفاده از سیستم های EMSوECU های با دریچه گاز سیمیتولید چین
استفاده از سیستم مالتی پلکس اکو مکس که امکان نصب اغلب آپشن هارا ندارد. (آپشن هایی مانند : کامپیوتر مصرف سوخت و کامپیوتر عیب یاب ، کروز کنترل و اسپید لمیتر،گرمکن صندلی های جلو، سنسور نور وسنسور باران جهت اتوماتیک شدن چراغ هاو برف پاک کن ها، شیشه شورچراغ های جلو)
تغییر سیستم گیربکس و استفاده از گیربکس 
be1 ( گیربکس آشنای پژو 405)
استفاده از یونیت
MANDO  تولید کره جنوبی
استفاده از شمع های 
TORCH تولید چین
استفاه از موتور 
TU5 با قطعات ایرانی و چینی

95 به بعد

استفاده از سیستم های EMS وECU های با دریچه گاز برقی تولید چین
تغییر سیستم گیربکس و استفاده از گیربکس 
be4  تولید شرکت نیروی محرکه

 

اگرچه در جدول بالا به تغییرات ایجاد شده در پژو 206 صندوق دار طی سالهای اخیر اشاره کردیم اما باید با این نکته هم توجه کنیم که این تغییرات برای همه خودروهالحاظ نمی‌شود!! و ایران خودرو متاثر از شرایط تحریم‌ها و کاهش هزینه‌هااز هر قطعه‌ای که بتواند برای هر خودرویی استفاده می‌کند.

قبل از بررسی تفاوت رانا و 206 خوب است بدانید که در مورد رانا و پژو 206 صندوق دار تنهافاکتور ثابت موتور TU5 این دو خودرو است وگرنه در مورد سایر قطعات هیچ تضمینی وجود ندارد که محصول تولید شده مطابق جدول فوق باشد. یعنی برای دو خودروی پژو 206 صندوق دار تولید شده در سال 97 بسته به شانس! از گیربگس قدیمی405 یا از گیربکس Be4 نیرومحرکه استفاده می‌شود. نتیجه اینکه خودروهای رانا و پژو 206 صندوق دار فعلی همان مصداق شتر-گاو-پلنگی هستند که تازه هیچ دوتا مدل یکسان آنهاهم مشابه یکدیگر نیست!

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

با توجه به آنچه که گفته شد ملاک ما برای مقایسه خودروهادر این مقاله خودرو رانا مدل 97 و پژو 206 صندوق دار V8 مدل 97 است.

طراحی خارجی : اولین تفاوت رانا و 206

مقایسه رانا و پژو 206
مقایسه رانا و پژو 206

نمای جلوی رانا این اسب به اصطلاح خوش رخ ایران خودرو نسبت به پژو 206 صندوق دار ترکیب زیباتری را ایجاد کرده است. این تغییرات در سپرها، جلو پنجره و چراغ‌های کشیده باعث شده تا چهره جلوی رانا کمی خشن‌تر از پژو 206 صندوق دار به نظر برسد. چراغ جلوی رانا لنز دار است که پخش نور بهتری دارد و به عبارتی نور را منظم‌تر و با دقت بیشتری پخش می‌کند که یک مزیت نسبت به پژو 206 صندوق دار محسوب میشود. هرچند که یکی از مشکلات چراغ‌های جلوی رانا، آب بندی نبودن چراغ‌ها در نسخه‌های اولیه بوده که در مدل 93 به بعد این مورد برطرف شده است.

مقایسه رانا و پژو 206
مقایسه رانا و پژو 206

البته رانا و پژو 206 صندوق دار هیچ تفاوتی در نمای جانبی مثل ستون‌های، ستونB و درب هاندارند. به نمای عقب خودرو که میرویم تفاوت‌های دو خودرو بیشتر نمایان می‌شود. چراغ عقب زیباتر و طراحی هماهنگ‌تر صندوق با ظاهر خودرو باعث شد تا رانا در این زمینه از پژو 206 صندوق دار پیشی بگیرد هرچند که برخی از خریداران هم معتقد هستند که پژو 206 صندوق دار ظاهر بهتر و اسپورت‌تری دارد.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

 

طراحی داخلی: کدام خوش نشین‌تر است؟

در مقایسه رانا و 206 خوب است بدانید که طراحی کابین رانا در مقایسه با پژو 206 صندوق دار بسیار ساده است. همچنین کیفیت متریال به کار رفته در کابین رانا چند پله از پژو 206 صندوق دار پایین‌تر است. سرتاسر کابین رانا مملو از پلاستیک خشک بی‌کیفیت است. برخلاف رانا، پژو 206 صندوق دار علی رغم اینکه طراحی داخلی قدیمیتری دارد ولی باز هم نسبت به رانا جذاب‌تر و زیباتر است و تمام ادوات و دکمه‌های داخل کابین از کیفیت بالاتری نسبت به رانا برخوردار هستند. اگرچه در طی سال‌های اخیر کیفیت اداوات داخلی پژو 206 به نسبت پایین آمده است ولی همچنان نسبت به رخش ایرانی یعنی رانا با کیفیت‌تر است.

فضای عقب رانا در مقایسه با پژو 206 صندوق دار بزرگتر است و علت این فضای بیشتر، کاهش فضای نشیمن در صندلی‌های عقب رانا است.

همچنین سیستم تهویه پژو 206 صندوق دار بر خلاف رانا دیجیتال است و فقدان کلیدهای پشت فرمان برای کنترل صوتی در رانا یک ضعف محسوب می‌شود که این نقص در نسخه جدید (رانا پلاس) رفع خواهد شد.

تست رانندگی : کدام خوش رکاب‌تر است؟

قطعا نگاهی به جدول روند تغییرات پژو 206 صندوق دار نشان میدهد که اگر این مقاله را  در سال 91 مینوشتیم و یک پژو 206 صندوق دار مدل 90 را با یک رانا صفر مدل 91 مقایسه می‌کردیم، در زمینه هندلینگ رانا حرفی برای گفتن نداشت و برنده تست رانندگی با فاصله زیاد 206 صندوق دار بود. اما مقایسه تجربه رانندگی مدل 97 این دو خودرو نشان می‌دهد که به دلیل استفاده از گیربکس مشابه تجربه رانندگی با رانا و پژو 206 چندان متفاوت نیست. هرچند که سیستم تعلیق و جلوبندی رانا به دلیل ارزان‌تر شدن خودرو ضعیف‌تر بوده و استهلاک بیشتری دارد.

مقایسه فنی : کدام با کیفیت‌تر است؟

اینجا همان جایی است که خبری از تقاوت رانا و 206 نیست.پیشرانه هر دو خودروی رانا و پژو 206 صندوق دار V8 یکی است. موتور رانا و پژو ۲۰۶ صندوق دار با حجم ۱۵۸۷ﺳﻰ ﺳﻰ، قادر است ۱۰۵ اسب بخار در گشتاور ۴۰۰۰ دور بر دقیقه تولید کند.

 مصرف سوخت هر دو خودرو به طور میانگین 7 لیتراست اگرچه شرکت ایران خودرو عدد 6.6 برای رانا و 7.4 را برای پژو 206 اعلام کرده است. از لحاظ شتاب برتری با پژو 206 صندوق دار است زیرا به علت وزن سبک‌تر و ضرایب بهتر دنده، شتاب و عملکرد بهتری را نسبت به رانا دارد.

مقایسه رانا و پژو 206
مقایسه رانا و پژو 206

صدای زوزه گیربکس و عدم هماهنگی موتور 1600 با جعبه انتقال قدرت رانا در هنگام رانندگی بسیار مشهود است. اگرچه یکی از مشکلات نسخه‌های اولیه رانا هماهنگ نبودن گیربکس با موتور خودرو بود، اما این مورد در مدل‌های بعد از سال 93 اصلاح شد.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

در زمینه جلوبندی هم دو خودرو با هم تفاوتی ندارند و سیستم تعلیق هر دو خودروی پژو 206 صندوق دار و رانا بعد از حدود 15 تا 20 هزار کیلومتر نیازمند تعویض است و بعد از استفاده طولانی مدت کابین خودرو نیز به صدا میافتد. 

مقایسه تجهیزات رفاهی : کدام آپشنال‌تر است؟

مقایسه رانا و پژو 206
مقایسه رانا و پژو 206

 رانا و پژو 206 صندوق دار هر دو از نظر تجهیزات رفاهی و ایمنی دریک حد و اندازه هستند و تنهابرتری که پژو 206 صندوق دار دارد وجود تهویه کولر اتوماتیک و صندلی‌های بهتر و ارگونومیک تر است. و یا شیشه بالابر برقی برای شیشه‌های عقب که در 206 V8 وجود دارد اما برای رانا تنهادر تیپ LX موجود است.

به تازگی ایران خودرو رانا پلاس را نیز معرفی کرده که نسبت به رانای معمولی چهره جذاب تری دارد و به امکانات رفاهی مناسبی مانند چراغ‌های جدید به همراه دی لایت، فرمان جدید به همراه کنترل های صوتی برروی فرمان و بلوتوث؛ سیستم بخش حرفه ای دی وی دی، صندوق پران، تریم مشکی داخل کابین با کیفیت بالاتر و قالپاق هابا طرح جدید؛ مجهز شده است.

مقایسه ایمنی: کدام ایمن‌تر است؟

رانا و 206 صندوق دار را نمی‌توان خودروهای باکیفیت و ایمنی دانست. کیفیت مونتاژ و بدنه دو خودرو طبق ارزیابی سازمان استاندارد سه ستاره کیفی است که به نسبت رقبا یعنی سمند و پرشیا تنهایک ستاره کیفی بیشتر دارند. هر دو خودرو به سیستم ترمز ABS، EBD و کمربندهای پیش کننده و دو کیسه هوای سرنشین و راننده مجهز هستند.

جدول مزایا و معایب رانا و پژو 206 صندوق دار

نوع خودرو

مزایا

معایب

پژو 206 صندوق دار

وجود قطعات یدکی فراوان در سراسر کشور
شتاب‌گیری مناسب
کیفیت سواری خوب
صندلی های باکیفیت
مصرف سوخت کم

استهلاک بالای قطعات
فضای کم سرنشینان عقب
دید نامناسب عقب
کیفیت پایین قطعات ایرانیزه شده

رانا

قیمت ارزانتر نسبت به 206 صندوق دار
فضای عقب بزرگتر نسبت به 206 صندوق دار به دلیل کوچکتر شدن نشیمن صندلی های عقب
صندوق عقب بزرگ 400 لیتری

 

استهلاک بالا
ضعف در سیستم برق خودرو
هندلینگ بد خودرو
عدم هماهنگی گیربکس با موتور
کیفیت پایین قطعات

کیفیت پایین کابین
بازار فروش دست دوم نامناسب
ضعف شدید در سیستم جلو بندی
ایرادات مونتاژِی زیاد

جدول مقایسه مشخصات فنی رانا و پژو 206 صندوق دار

مشخصه

رانا Lx

پژو 206 صندوق دار V8

استاندارد آلایندگی

یورو ۴

یورو 2

سیستم ترمز

ترمز ضد قفل ABS و EBD
ترمز جلو دیسکی با سیستم خنک کاری
ترمز عقب دیسکی

سیستم ترمز ضد قفل ABS و EBD ‌و MBA
ترمز جلو دیسکی با سیستم خنک کاری
ترمز عقب دیسکی

کیسه هوای ایمنی

2عدد (راننده و سرنشین)

2عدد (راننده و سرنشین)

فرمان

هیدرولیک

هیدرولیک

سیستم تهویه

تنظیم دستی

تنظیم اتومات

سیستم صوتی

سیستم صوتی CD خوان, بلندگوهای جلو و عقب

بلندگوی درهای جلو،پخش CD با کنترل پشت فرمان

چراغ‌ها

چراغ مه شکن جلو و عقب
چراغ خطر سوم
تنظیم زاویه نور چراغ های جلو از داخل اتاق
چراغ همراهی تا درب منزل در محیط های تاریک

چراغ مه شکن جلو و عقب
قابلیت تنظیم ارتفاع نور چراغ جلو از داخل خودرو
چراغ همراهی تا درب منزل در محیط های تاریک

آینه‌ها

تنظیم آینه های جانبی برقی
آینه آرایش روی آفتابگیر

تنظیم برقی آینه هابه همراه گرمکن

شیشه

شیشه بالابر جلو و عقب برقی با قطع کن اتوماتیک
قفل شیشه‌های عقب

شیشه بالابر جلو و عقب برقی
قفل شیشه‌های عقب

تزئینات

تریم مشکی

تریم خاکستری

تجهیزات ایمنی

ایموبیلایزر
سیستم عیب یابی هوشمند ( مالتی پلکس )
قفل مرکزی با ریموت رادیویی
کمربندهای سه نقطه‌ای پیش کشنده
سیستم کنترل بخار بنزین

ایموبیلایزر
قفل مرکزی با ریموت رادیویی
کمربندهای ایمنی جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع
سیستم کنترل بخار بنزین

رینگ و لاستیک

رینگ فولادی ۱۴ اینچ

فولادی

صندلی

تنظیم دستی صندلی‌های جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع
پشت سری صندلی جلو با تنظیم ارتفاع
پشت سری صندلی عقب یکپارچه با صندلی

صندلی راننده با قابلیت تنظیم ارتفاع
پشت سری جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع
صندلی عقب با قابلیت تاشوندگی

سایر تجهیزات

بازکن قفل در صندوق عقب از داخل اتاق
سنسور دنده عقب
نمایشگر دمای محیط
صفحه نمایشگر روی داشبورد
سیستم عیب یابی (مالتی پلکس
(

سنسور دنده عقب
نمایشگر دمای محیط
صفحه نمایشگر روی داشبورد

 جمع بندی رانا و پژو 206 صندوق دار

در پایان مقایسه رانا و 206 و بررسی تفاوت رانا و 206 خوب است بدانید ، رانا از نظر قیمتی شاید چند میلیونی از پژو 206 صندوق دار ارزان‌تر باشد ولی شما در عوض این ارزانی هم خودرویی با آپشن‌های کمتر و استهلاک بیشتر به دست میآورید و هم در زمان فروش خودرو با بازار بد و افت قیمت زیاد این خودرو مواجه میشوید. مشکلات رانا در نسخه‌های اولیه باعث شده تا یک دید منفی در بین عموم مردم نسبت به رانا وجود داشته باشد و همین امر بازار دست دوم رانا را با مشکلات جدی مواجه کرده است. اما در عوض پژو 206 صندوق دار هم کیفیت بهتری نسبت به رانا دارد و هم اصول و مهندسی شرکت پژو فرانسه را در پیشینه خود دارد که همین اسم باعث شده در بازار آزاد به راحتی فروخته شود. اما اگر به دنبال خودرویی در محدوه قیمت 70 تا 75 میلیون تومان هستید، پیشنهاد کارشناسان همراه مکانیک به شما خرید تندر90 دست دوم است که از هردوی این خودروها بهتر و باکیفیت‌تر است.


برای خرید خودروی دست دوم مطمئن هم میتوانید به صفحه نمایشگاه خودروهای کارشناسی شده مراجعه کنید. در این نمایشگاه تمامیخودروهای دست دوم توسط همراه مکانیک کارشناسی شده و با گارانتی فنی و بدنه به فروش میرسند. همچنین اگر خودروی دست دوم دارید ما بدون هزینه خودروی شما را خواهیم فروخت. کافی است به صفحه فروش خودرو مراجعه کنید و فرم مربوطه را تکمیل نمائید.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید:

معایب رانا

چرا رانا بخریم؟

مقایسه رانا و دنا و تندرمقایسه رانا و ام وی ام 315مقایسه رانا و ساینا

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
4 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها

[…] مقایسه رانا و پژو 206 صندوق دار ، همه چیز رانا و پژو 206… […]

[…] مقایسه رانا و پژو 206 صندوق دار […]

[…] مقایسه رانا و پژو 206 […]

حسام
۱۳۹۹-۰۵-۰۷ ۰۲:۲۱

من ۳سال ۲۰۶sd مدل ۹۲ سوار شدم ک از صفر دس خودم نبود و ب جز برق ماشین با چیز دیگه مشکل خاصی نداشتم و واقعا نسبت ب ماشینای هم رده شخصا از نظر کیفی ترجیحش میدم. الان ۷ماهه ماشینم رو با رانا عوض کردم و بجز مشکل سر و صدای جلوبندی توی دس انداز هیچ ضعفی نسبت ب ۲۰۶ نداره. صادقانه عرض میکنم ک ۹۰درصد تفاوت این ۲ ماشین فقط در ظاهر و قیمت آزادشون هس. اگر دقت کنید قیمت کارخونه‌شون خیلی نزدیکه و ب گفته تولید کننده هزینه تولید هردو یکسانه. تنها دلیلی ک برای اختلاف قیمت بازارشون… بیشتر »