مقایسه پژو پارس با پژو 405 SLX

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

اگر صنعت خودروسازی کشور را به‌مثابه ساختمانی نصفه‌ونیمه در نظر بگیریم، پژو 405 به همراه پیکان، پراید و  ۲۰۶ در حکم فونداسیون و شالوده این ساختمان ایفای نقش خواهند کرد. Peugeot 405 حدود سی سال در ایران حضور داشت و همین اواخر، مدل جی‌ال‌ایکس آن از لیست تولیدات شرکت ایران خودرو خط خورد. با این حال، نسخه جایگزین این مدل، یعنی 405 slx با موتور 1587 سی‌سی TU5 هم‌چنان حضور خود را در خطوط تولید ایران خودرو حفظ کرده است. از طرف دیگر، نام فیس‌لیفت نسبتا لوکس این خودرو نیز در سبد محصولات بزرگ‌ترین خودروساز ایران دیده می‌شود که حدود بیست سال از حضورش در سفره خودرویی ما ایرانی‌ها می‌گذرد؛ این مدل فیس‌لیفت با عنوان «پژو پارس» هم‌چنان به تاخت‌وتاز خود در بازار سدان‌های اقتصادی ایران ادامه می‌دهد و در حال حاضر، رقبایی هم‌چون سمند، دنا معمولی و slx 405 را پیش روی خود می‌بیند. در این مقاله به مقایسه پارس سال و اس ال ایکس 405، دو فیس‌لیفت پرطرف‌دار هستند، خواهیم پرداخت؛ البته پیش از شروع فرایند اصلی مقایسه، مختصری به معرفی این دو خودرو خواهیم پرداخت.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

معرفی پژو پارس

پژو پارس در اواخر دهه ۷۰ شمسی با نام پژو پرشیا و به‌عنوان نسخه لوکس  ۴۰۵ وارد خط تولید شرکت ایران خودرو شد. این سدان جمع‌وجور ازلحاظ پلتفرم و ساختار، تفاوت چندانی با ۴۰۵ ندارد؛ اما نمای چهره و قسمت پشت آن متحول شده است. طراحان این خودرو، این خودرو را تا حدودی مشابه ۴۰۶ ترسیم کرده‌اند و نمایی قابل‌قبول برای آن پدید آورده‌اند که حتی پس از گذشت ۲۰ سال، مشتریان ایرانی همچنان ظاهر این محصول را می‌پسندند و آن را موردستایش قرار می‌دهند.

پژو پارس سال

این خودرو طی این مدت در قالب مدل‌ها و تیپ‌های گوناگون به دست مشتریان ایرانی رسید که ازجمله می‌توان به پارس سال، اتوماتیک،  ال ایکس TU5،  دوگانه‌سوز و  ELX موتور زانتیا اشاره کرد. در این مقاله، تیپ پایه Peugeot Pars یعنی مدل سال را مورد بررسی و مقایسه با ۴۰۵ SLX قرار خواهیم داد.

معرفی پژو ۴۰۵ اس ال ایکس

این خودرو از سال ۱۳۸۸ به‌عنوان نسخه به‌روزتر  ۴۰۵ جی‌ال‌ایکس به دست مشتریان ایرانی رسید. این خودرو ازلحاظ فنی و ساختار تفاوتی با ۴۰۵ معمولی ندارد؛ اما تغییرات ظاهری نظیر تحول گرافیک چراغ‌ها، سپرها، زه بغل در، اضافه‌شدن بالچه به درب صندوق و مه‌شکن‌ها بر آن اعمال شده است. این خودرو، در حال حاضر با موتور TU5  شانزده‌سوپاپ در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد؛ اما پیش از این، موتور 1.8 لیتری XU7 روی آن نصب بود.

معرفی پژو 405 اس ال ایکس

مقایسه پارس سال و اس ال ایکس 405 از نظر طراحی

در این‌که طراحی ظاهری هر دو فرزند پژو ۴۰۵ چندان به‌روز و مطابق با معیارهای نوین طراحی خودرو به نظر نمی‌رسد، شکی نیست؛ اما با این حال، مشتریان بازار انحصاری خودروی ایران مجبورند از میان این دو مدل یکی را برگزینند و درنتیجه، دل به زیبایی بیشتر یکی از آنها بسپارند.

مقایسه پارس سال و اس ال ایکس 405 از نظر طراحی

طبق عرف این سال‌ها، افرادی که به دنبال یک سدان اقتصادی مطابق شان اجتماعی می‌گردند، پژو پارس سال را خودرویی زیبا و متناسب با جایگاه خود درمی‌یابند و از طرف دیگر، خریدارانی که بیشتر به دنبال یک اتومبیل با طراحی ظاهری ساده اما به‌روزتر هستند،  ۴۰۵ اس ال ایکس را خودرویی مناسب جهت رفع نیازهای خود می‌بینند. 

تفاوت پژو پارس سال و پژو slx 405 از نظر طراحی

این دو خودرو ازلحاظ ابعاد، تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند؛ اما به نظر می‌رسد پژو پارس فرمی عضلانی‌تر را به نمایش می‌گذارد؛ به‌ویژه‌که درپوش موتور آن مقداری حجم‌دهی شده است تا به‌همراه فرم عضلانی سپرها، نمایی خوش‌منظره‌تر برای این سدان جمع‌وجور اقتصادی پدید آورده شود. از طرف دیگر، Peugeot 405 slx حالتی آیرودینامیک‌تر دارد و ذهنیتی چابک و چالاک‌تر را در افکار بیننده پدید خواهد آورد. درمجموع، باید گفت که ظاهر این دو خودرو نسبتا قدیمی و ساده جلوه می‌کند؛ اما در بازار ایران، Peugeot Pars خواهان بیشتری دارد و مشتریان سبک طراحی آن را بیشتر از ۴۰۵ slx می‌پسندند.

فرق پژو پارس سال و 405 اس ال ایکس از نظر طراحی داخلی

در مورد طراحی داخلی این دو خودرو نیز شباهت‌ها به اوج خود می‌رسند؛ به‌نحوی‌که نمی‌توان اختلاف فاحشی میان طراحی کابین ۴۰۵ اس ال ایکس با پژو پارس پیدا کرد. داشبورد مدل‌های جدید و رودری‌های این دو سدان نسبت به مدل‌های قدیمی‌تر ۴۰۵ تغییر کرده و ظاهری تقریبا مدرن‌تر به نمای داخلی این دو محصول ایران خودرو بخشیده است.

مقایسه پارس سال و اس ال ایکس 405 از نظر طراحی داخلیمتریال استفاده‌شده در ساخت ادوات کابین پژو پارس سال و اس ال ایکس 405، ازلحاظ سطح کیفی نامرغوب ارزیابی می‌شود و پلاستیک خشک اساس آن را تشکیل می‌دهد. گنجایش کابین این خودروها نیز کاملا یکسان است و به‌جهت حضور ۴ تا ۵ سرنشین بزرگسال کفایت خواهد کرد. در مجموع، باید گفت که کابین هر دو رقیب چه ازلحاظ کیفیت و چه سبک طراحی، اختلاف زیادی با یکدیگر ندارند؛ اما Peugeot Pars سال به‌واسطه بهره‌مندی از تریم دورنگ طوسی-کرم، کلیدهای روی فرمان و پنل متفاوت سیستم تهویه، ظاهری خوشایندتر را ارایه می‌دهد و از این حیث نمره بالاتری را به دست می‌آورد.

تفاوت پژو پارس سال و پژو slx 405 از نظر فنی

در ادامه به مقایسه پارس سال و اس ال ایکس 405 از نظر فنی خواهیم پرداخت. به دلیل ماهیت و ساختار یکسان، از لحاظ فنی تفاوت فاحش و چشم‌گیری میان ۴۰۵ و پژو پارس سال مشاهده نمی‌شود. بااین‌وجود، شرکت ایران‌ خودرو از سال 90  اقدام به عرضه و نصب موتور ۱۶ سوپاپ 1587 سی‌سی پژو ۲۰۶ تیپ ۵ روی برخی از مدل‌های Peugeot 405 slx کرد و  نیروگاهی نسبتا متفاوت را در مقایسه با Peugeot Pars ساده مجهز به موتور 1761 سی‌سی ۸ سوپاپ XU7،  برای slx405 رقم زد.

مقایسه پارس سال و اس ال ایکس 405 از نظر فنی

پیشرانه TU5، توانی معادل 108 اسب‌بخار قدرت و 142 نیوتن‌متر گشتاور را در اختیار راننده 405 SLX قرار می‌دهد. از سوی دیگر، موتور هشت‌سوپاپه پژو پارس سال با وجود پنج اسب‌بخار قدرت کمتر، از گشتاور ۱۵۳ نیوتن‌متری بهره می‌برد و آن را در دور موتور پایین‌تر در دسترس قرار می‌دهد؛ همین امر سبب شده است تا شتاب‌گیری اولیه Peugeot Pars سال در مقایسه با 405 اس ال ایکس برتر به نظر برسد.

هر دوی این خودروها به یک گیربکس پنج‌سرعته دستی مشابه جهت انتقال نیرو به چرخ‌های جلو مجهز هستند. مطالعه جدول زیر اطلاعات دقیق‌تری پیرامون مشخصات فنی این دو سدان ایکو به آگاهی شما خواهد رساند:

مدل خودرو

پژو پارس سال

پژو 405 slx

پیشرانه

4 سیلندر تنفس‌طبیعی

4 سیلندر تنفس طبیعی

حجم موتور

1.8 لیتر

1.6 لیتر

حداکثر قدرت

100 اسب‌بخار

108 اسب‌بخار

حداکثر گشتاور

153 نیوتن‌متر

142 نیوتن‌متر

گیربکس

پنج سرعته دستی

پنج سرعته دستی

مصرف سوخت (ترکیبی)

9.1 لیتر

7.5 لیتر

شتاب صفرتاصد

11 ثانیه

13.2 ثانیه

حداکثر سرعت

190 کیلومتر برساعت

190 کیلومتر بر ساعت

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

مقایسه پژو پارس و پژو 405 SLX از نظر امکانات رفاهی

در این قسمت به بررسی مقایسه پارس سال و اس ال ایکس 405 از نظر امکانات رفاهی خواهیم پرداخت. ازآن‌جاکه Peugeot Pars اساسا به‌عنوان نمونه لوکس و مجلل پژو ۴۰۵ وارد عرصه شده است، بنابراین انتظار می‌رود که ازلحاظ تجهیزات رفاهی نیز دست بالا را در مقایسه با 405 slx داشته باشد. البته اختلاف میان این دو چندان هم زیاد نیست و به مواردی همچون دکمه‌های کنترل روی فرمان، پنل تهویه اتوماتیک، شیشه‌بالابرهای برقی عقب و برخی موارد جزیی دیگر محدود می‌شود.

مدل خودرو

پژو پارس سال

پژو 405 SLX

چراغ

چراغ مه‌شکن در بخش جلو و عقب، چراغ هالوژن جلو، نقشه‌خوان

چراغ مه‌شکن در جلو و عقب، چراغ‌های کریستالی

رینگ

فولادی 14 اينچ

فولادی 14 اينچ یا فولادي 15 اينچ

سیستم‌های مالتی مدیا

رادیوپخش

رادیوپخش

صفحه‌نمایش

آینه

آینه‌های جانبی برقی راهنمادار

آینه‌های جانبی برقی

تهویه مطبوع

تهویه اتوماتیک در مدل‌های جدید

دستی

صندلی

صندلی راننده و سرنشین با تنظیم دستی

صندلی راننده و سرنشین با تنظیم دستی

شیشه

شیشه‌بالابرهای برقی جلو و عقب

شیشه‌های برقی جلو

سیستم‌های هشداردهنده

سنسور پارک عقب، اخطار سرقت با بوق

سایر امکانات

بازکردن درب صندوق‌عقب از داخل، دماسنج، دکمه‌های کنترل روی فرمان، تايمر چراغ سقف و آگاه كردن راننده از وضعيت بازوبسته‌شدن درب خودرو توسط چراغ‌هاي راهنما و چراغ سقفي و LED داخل جلوآمپر

كليد بازكن صندوق عقب از داخل اتاق، سيستم بهبوديافته كنترل موتور

مقایسه پارس سال و اس ال ایکس 405 از نظر ایمنی

حال به بررسی فرق پارس سال و 405 اس ال ایکس از نظر ایمنی خواهیم پرداخت. باز هم لازم است که به ماهیت و ساختار یکسان این خودروها اشاره کنیم و به اطلاع شما برسانیم که این دو بچه‌شیر ایرانی فرانسوی‌الاصل، از لحاظ ایمنی برتری چندانی نسبت به یکدیگر ندارند؛ زیرا نوع پلتفرم، ساختار و تجهیزات ایمنی آنها اختلاف فاحشی را در مقایسه‌ با همدیگر نشان نمی‌دهد و بنابراین باید گفت که پژو پارس سال و پژو 405 slx، سطح ایمنی یکسانی را برای کاربران خود به ارمغان می‌آورند.

برای فروش خودرو در سریع‌ترین زمان و با بهترین قیمت اینجا را کلیک کنید.

 ناگفته نماند که میزان ایمنی دو سدان پژو در مقایسه با رقبای مدرن چندان مطلوب نیست و نباید انتظار زیادی از آن‌ها داشت. به‌ویژه که هیچ‌کدام از این دو خودرو در آزمون‌های معتبر بین‌المللی ایمنی‌سنجی حاضر نبوده‌اند. جدول ذیل، لیست کامل‌تری از امکانات ایمنی و حفاظتی موجود در این دو خودرو را به آگاهی می‌رساند:

تجهیزات

پژو پارس سال

پژو 405 SLX

تجهیزات ایمنی و حفاظتی

قفل کودک، ایموبیلایزر، سیستم ضدسرقت، سيستم اتولاک (قفل‌شدن درها پس از حرکت) و مسترلاک (با يک دکمه همه درها قفل و باز می‌شوند) و اتوفلاشر (در ترمزهاي شديد با کاهش ناگهاني سرعت، فلاشرها روشن می‌شوند)

ایموبیلایزر، قفل مرکزی با ریموت

کیسه‌هوا

دو کیسه‌هوا در جلو

دو کیسه‌هوا جلو

سیستم ترمز

ABS، EBD، جلو دیسکی، عقب کاسه‌ای

ABS،EBD، جلو دیسکی، عقب کاسه‌ای

مقایسه پارس سال و اس ال ایکس 405 از نظر تجربه رانندگی

۴۰۵ اس ال ایکس به پیشرانه  TU5  شانزده‌سوپاپه با سامانه تنظیم سوپاپ هیدرولیک (تایپیت هیدرولیکی) مجهز است؛ بنابراین از لحاظ میزان نرمی و ایجاد سروصدا نسبت به موتور ۱۸۰۰ سی‌سی ۸ سوپاپ پژو پارس در جایگاه بسیار رضایت‌بخش‌تری قرار می‌گیرد.
فرم صندلی‌ها، موقعیت راننده، میزان تسلط بر سطح جاده و ابعاد خودرو و هم‌چنین میزان دید به بیرون کابین، در این دو تفاوت زیادی با یکدیگر ندارد و راننده اصولا متوجه  اختلاف بارزی از این حیث نخواهد شد.

با این حال، به دلیل گشتاور بیشتر موتور ۱۸۰۰ سی‌سی، شتاب اولیه پژو پارس سال در مقایسه با 405 slx مهیج‌تر به نظر می‌رسد و رضایت بالاتری را نصیب راننده خواهد کرد. ازلحاظ عایق‌بندی و میزان نفوذ ضربات سطح جاده به درون کابین نیز، دو خودرو تقریبا وضعیتی مشابه دارند اما به علت عملکرد ساکت‌ و نرم‌تر موتور Tu5 در ۴۰۵، اصولا سروصدای کمتری درون کابین این خودرو به گوش می‌رسد.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

 هندلینگ، پایداری و چسبندگی خودروها در عبور از مسیرهای مارپیچ مشابه به نظر می‌رسد، چراکه اساسا تفاوتی بین سیستم تعلیق این دو سدان جمع‌وجور اقتصادی وجود ندارد. هر دو خودرو تقریبا سواری نه‌چندان نرمی را ارایه می‌دهند و ضربات سطح جاده درون کابین احساس خواهد شد که گاهی اوقات، می‌تواند موجب نارضایتی سرنشینان شود. قدرت ترمزگیری نیز در مقایسه با توان فنی این دو اتومبیل تقریبا مناسب ارزیابی می‌شود؛ اما نسبت به مدل‌های مجهز به ترمز دیسکی عقب، مسلما اندکی از توان سیستم ترمز در این دو مدل کاسته شده است.

مقایسه پارس سال و اس ال ایکس 405 از نظر شرایط بازار

مقایسه شرایط بازار پژو پارس و slx405

اصولا سدان‌های اقتصادی ایران خودرو جزو پرفروش‌ترین محصولات بازار ایران به شمار می‌روند. Peugeot Pars و پژو ۴۰۵ slx هم از این قاعده مستثنا نیستند و همواره مشتریان زیادی به جهت تصاحب آن‌ها در بازار یافت خواهند شد؛ البته میزان رونق بازار این دو اتومبیل با یکدیگر متفاوت است؛ چراکه Peugeot Pars توانسته است به‌عنوان خودرویی با منزلت اجتماعی بالاتر، محبوبیت بیشتری را برای خود در میان مشتریان ایرانی به وجود آورد؛ بنابراین، شرایط بازار پژو پارس در مقایسه با ۴۰۵ اس ال ایکس پررونق و پرحرارت‌تر ارزیابی می‌شود.

جمع‌بندی

پژو پارس سال یکی از پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین محصولات ایران خودرو به حساب می‌آید که به دلیل بهره‌مندی از عملکرد فنی مناسب، چالاکی متقاعدکننده، گستردگی خدمات پس‌ازفروش، قطعات یدکی ارزان و هم‌چنین بهره‌مندی از امکانات بیشتر، نسبت به Peugeot 405 slx برتری دارد و می‌توان آن را برنده این رقابت تلقی کرد. بااین‌وجود،  405 slx به پیشرانه‌ای نسبتا کم‌صدا، نرم و با مصرف سوخت کمتر مجهز است و همین مورد می‌تواند بسیاری از مشتریان را به سمت 405 slx متمایل سازد؛ به‌ویژه که قیمت این محصول نیز در مقایسه با پژو پارس سال پایین‌تر در نظر گرفته شده است. اگر در زمینه مقایسه پارس سال و اس ال ایکس 405 اطلاعاتی دارید یا سوالی دارید، از طریق کامنت با ما و دیگر دوستان به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانید

امتیاز شما به این مقاله ؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 2.5 / 5. تعداد رای: 2

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
6 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
علی
۱۳۹۹-۰۱-۲۱ ۰۱:۴۱

با قیمت حال حاضر اگر کسی بخواد پژو پارس بخره بهتر دنا بخره من به عنوان کسی دارم نظر میدم که الان خودم پژو slx مدل 11/98 دارم و پارس کلاس 15 مدل 95 هم پدرم داره و هر دو الان در پارکینگ خونه کذاشتن الان قیمت پارس دیگه منطقی نیست 145 یا 140 میلیون میشه داد ماشین ها دیگه خرید بعد دیگه تفاوت چندانی با slx نداره مدلای جدید همه چرخ عقب ترمز کاسه ای مثل slx و اینکه با این اختلاف قیمت زیاد دیگه ارزش نداره و اینکه بنده تا حالا از ماشین پدرم استفاده میکردم و امثال… بیشتر »

سردبیر
۱۳۹۹-۰۱-۲۳ ۱۹:۰۸
پاسخ به  علی

از توجه شما و ارائه نقد کارشناسانتون بی نهایت سپاس گذاریم

Amir
۱۳۹۹-۰۲-۱۷ ۰۹:۰۳
پاسخ به  علی

واقعن دنا مضخرف ترین ماشینیه ک دیدم. چون داشتیم اینو دارم بت میگم

علی
۱۳۹۹-۱۰-۰۹ ۱۸:۳۰

هیچکدوم برلیانس ۲۳۰ رو عشقه

امیر حسین
۱۳۹۹-۱۰-۲۵ ۲۰:۳۴

به نظر من پرشیا بهتر از پژو تی یو فایو است چون پرشیا ماشین هیکلی است و در جاده مخصوصا در پیچ ها خیلی خوب میره. تو ماشین های ایرانی پرشیا از همش بهتره. بر پرشیا نه ۲۰۶ نه سمند نه پژو ۴۰۵ نه دنا می چسبه.

عیسی
۱۴۰۰-۰۶-۲۹ ۰۸:۰۷
امتیاز دهی :
     

بسم الله الرحمن الرحیم
پارس سال خودروی خوبی هست نسبت به رقبا وقیمتش

کافیست فرم زیر را پُر و ارسال کنید

تا بدون هیچ هزینه اضافه و بیشترین سود خودرو خود را بفروشید
انتخاب خودرو

خرید خودرو با بهترین شرایط

با تکمیل فرم زیر، مشاور خودرو جهت هماهنگی بازدید با شما تماس خواهد گرفت
انتخاب خودرو