دلایل روشن شدن چراغ ABS چیست؟ موضوع این مقاله از سری مقالات فنی مجله همراه مکانیک می باشد که در این مقاله به دلایل روشن شدن چراغ ABS و خطرات رانندگی با چراغ روشن ABS اشاره خواهیم کرد.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

چراغ ABS چیست؟و چگونه عمل می کند

اگر تجربه رانندگی با خودروهای مجهز به ترمز ABS را داشته باشید، احتمالا برایتان پیش آمده که با روشن شدن چراغ ABS  مواجه شوید. روشن شدن چراغ ABS  اخطار می‌دهد که ترمز خودرو شما بنا به دلایلی از حالت ABS خارج شده و به حالت معمولی در آمده که این موضوع ممکن است خطرات زیادی را بریتان به همراه داشته باشد؛ مخصوصا اگر مشغول رانندگی در جاده‌های خیس و لغزنده باشید. بنابراین بهتر است در چنین مواقعی سریعا نسبت به عیب یابی و رفع مشکل پیش آمده اقدام نمایید.

ترمز ضد قفل یا همان ABS، امروزه به یکی از تجهیزات استاندارد در تمامی خودروها تبدیل شده است. این سیستم پس از فشردن پدال ترمز، وارد عمل شده و مانع از قفل شدن چرخ‌ها می‌شود و در نهایت منجبر به کنترل بهتر وسیله نقلیه توسط راننده خواهد شد. ABS که مخفف عبارت Anti-lock braking system است تقریبا اولین سامانه پایداری محسوب می‌شود که بر روی خودروها به کار گرفته شد.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

تعویض پلاک خودرو

راهنمای خرید دست دوم

استعلام خلافی خودرو

در دهه 1960 برخی تولیدکنندگان اتومبیل به صورت آزمایشی نصب ترمز ضد قفل را روی خودروهای خود را آغاز کردند؛ فورد مدل Zodiac از جمله اولین خودروهایی بود که به سیستم ترمز ABS مجهز شد، اما هزینه‌های اجرایی سرسام آور این سیستم باعث شد تا بسیاری از خودروسازان قید استفاده از این ترمز جدید را بزنند.

چراغ ABS
چراغ ABS

از دهه 1970 به بعد، توسعه سیستم‌های کامپیوتری و البته تاکید عمومی روی افزایش ایمنی خودروها، مقدمات پیشرفت سریع و محبوبیت ترمز ABS را فراهم کرد.

سرانجام در سال 2004 میلادی استفاده از ترمز ABS برای تمامی خودروهای اروپایی اجباری شد و این سیستم جدید برروی محصولات خودروسازان اروپایی نصب گردید؛ در کشور ما نیز از سال 1388 خودروسازان به استفاده از سیستم ترمز ABS مکلف شدند.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

در این مقاله سعی شده تا پس از یک توضیح جامع در مورد عملکرد و اجزای تشکیل دهنده انواع ترمز ABS، دلایل روشن شدن چراغ ABS را برایتان شرح دهیم؛ بنابراین اگر علاقه‌مند هستید تا در مورد چراغ اخطار ترمز ABS و همچنین جزییات عملکرد این سیستم ترمز ضد قفل اطلاعات بیشتری کسب کنید در ادامه با ما همراه باشید.

مکانیزم عملکرد ترمز ABS

چراغ ABS
چراغ ABS

ترمزهای ABS انواع مختلفی دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به ترمزهای چهار کاناله به همراه چهار سنسور سرعت، ترمزهای سه کاناله به همراه سه سنسور سرعت و ترمزهای یک کاناله به همراه یک سنسور سرعت اشاره کرد.

شاید در نگاه اول این ترمزهای دارای تفاوت‌های بسیاری باشند، اما در واقع تمامی آن‌ها از عملکرد یکسان و ساده‌ای برخوردارند؛ به طور خلاصه می‌توان گفت اگر با خودرویی که فاقد سیستم ABS است در جاده‌های خیس و لغزنده در حال رانندگی باشید، برای اینکه بتوانید خودرویتان را به درستی متوقف کنید باید چندين بار روی پدال ترمز فشار وارد نمایید؛ عملکرد کلی سیستم ترمز ABS کاملا مشابه همین کار است البته به صورت اتوماتیک!

تمامی ترمزهای ABS، از چهار بخش اصلی تشکیل می‌شوند که به شرح زیر است:

  1. سنسورهای سرعت
  2. پمپ
  3. سوپاپ‌ها
  4. کنترل کننده

کنترل‌کننده یک سیستم کامپیوتری است که نقش اصلی را در عملکرد ترمزهای ضد قفل ایفا می‌کند. این سیستم با کنترل سنسور سرعت و پمپ‌های ترمز، باعث می‌شود در ترمزگیری‌های شدید کاهش سرعت چرخ‌های خودرو روند ثابتی داشته باشند که در این صورت سرعت چرخ‌ها به موازات سرعت خودرو کاهش یافته و چرخ‌ها قفل نخواهند شد.

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

خودروهایی که فاقد ترمز ای بی اس هستند، در ترمزگیری‌های شدید چرخ هایشان قفل خواهد شد و این امر مانع از هدایت یا کنترل خودرو توسط راننده می‌شود. این مشکل زمانی به اوج خود می‌رسد که جاده خیس یا لغزنده باشد؛ در چنین مواقعی به راحتی راننده کنترل خودرو را از دست داده و خودرو منحرف خواهد شد.

ترمز ABS در ترمزگیری‌های شدید و بالاخص در جاده‌های خیس و لغزنده به کمک راننده خواهد آمد و باعث می‌شود در پس از فشردن پدال ترمز کنترل خودرو حفظ شود.

دلایل روشن شدن چراغ ABS

چراغ ABS
چراغ ABS

ترمزهای ABS برای اینکه بتواند در هر لحظه عملکرد دقیق چرخ‌ها را سنجش نماید و مانع قفل شدن چرخ‌ها شود، از چند سنسور استفاده می‌کنند.

این سنسورها با توجه به نوع خودرو ممکن است بر روی هر چرخ یا در دیفرانسیل خودرو نصب شده باشند. در صورتی که سیستم ترمز وسیله نقلیه با مشکل مواجه شود، این سنسورها پیامی را به کامپیوتر خودرو ارسال می‌کنند و کامپیوتر نیز این اخطار را به صورت روشن شدن چراغ ABS به راننده نشان می‌دهد.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

نقص در سیستم ترمز ضد قفل می‌تواند در هنگام ترمزگیری، باعث کاهش تسلط راننده روی خودرو شود و حتی در سرعت‌های بالا خسارات غیر قابل جبرانی را برای خودرو یا سرنشینان آن به همراه داشته باشد.

روشن شدن چراغ ترمز ABS از دلایل زیادی برخوردار است که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • رله ABS خراب شده باشد
  • سوکت‌های متصل به سنسورها جابجا شده‌ باشند
  • فیوز ABS سوخته باشد
  • پمپ ABS به درستی کار نکند
  • سطح روغن ترمز کاهش یافته باشد
  • سنسورهای چرخ به درستی کار نکنند

خطرات رانندگی با چراغ ABS روشن

گاها ممکن است پس از روشن نمودن خودرو چراغ ABS روشن شده و پس از چند ثانیه خاموش شود؛ روشن و خاموش شدن لحظه‌ای چراغ ABS نشان دهنده عملکرد صحیح این سیستم است و به هیچ وجه نگران کننده نخواهد بود، اما درصورتی که چراغ اخطار روشن بماند، نشان دهنده وجود اشکال در سیستم ترمز ABS است.

پس از روشن روشن چراغ اخطار ABS شما هم چنان قابلیت استفاده از ترمزهای معمولی خود را دارید و مشکلی در عملکرد آن وجود ندارد، اما باید بدانید که از این لحظه به بعد سیستم «ترمز ضد قفل» شما به درستی کار نمی‌کند و اگر نیاز به سیستم ترمز ABS پیدا کنید، ممکن است این سیستم فعال نباشد.

در این شرایط توصیه می‌شود که به نزدیک‌ترین تعمیرگاه مجاز مراجعه کرده و در جهت رفع مشکل پیش آمده اقدام نمایید، زیرا سیستم ترمز ضد قفل در حفظ ایمنی خودرو و سرنشینان آن بسیار مهم بوده و نقش اساسی دارد.

زمانی مشکل خرابی ترمز ABS به اوج خود می‌رسد که همزمان دو چراغ ABS و چراغ سیستم ترمز به نشانه هشدار روشن شده و روشن بمانند.

چراغ ABS
چراغ ABS

در چنین مواقعی باید به سرعت توقف کرده و با امداد خودرو تماس حاصل نمایید، زیرا این حالت بیانگر این موضوع است که سیستم ترمز ضد قفل دچار ایرادات اساسی شده و وظایف خود را به درستی انجام نمی‌دهد؛ مطمئنا نادیده گرفتن چنین اخطار مهمی می تواند منجر به بروز فاجعه شود.

در آخر باید گفت که چنانچه به هر دلیلی در سیستم ترمز خودرو شما نقصی ایجاد گردد، بهتر است جوانب احتیاط را رعایت کرده و از رانندگی با آن خودرو خودداری نمایید.

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

در صورت خرابی سیستم ترمز خودرو، ممکن است مواقعی که نیاز به متوقف نمودن خودرو دارید، سیستم ترمز عمل نکرده و جان خود و دیگران را در معرض خطر قرار دهید.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

بودن یا نبودن ABS، مسئله این است !

چرا چراغ روغن خودرو روشن می‌شود ؟

علت قفل کردن ترمز خودرو و راه های برطرف کردن آن

راهنمای عیب‌یابی سیستم ترمز

با انواع سیستم ترمز خودرو و نحوه عملکرد آن‌ها آشنا شوید

ترمز اضطراری خودرو چیست؟

راه‌های تشخیص تمام شدن لنت ترمز

علت لرزش فرمان خودرو به موقع ترمزگیری و سرعت‌های بالا چیست؟

روغن ترمز و روغن هیدرولیک را بیشتر بشناسید

با کالیپر ترمز خودرو بیشتر آشنا شوید

سیستم ترمز EBD چیست و چگونه کار می کند

دیدگاه بگذارید

  اشتراک  
اطلاع از