در این مقاله از سری مقالات فنی مجله همراه مکانیک قصد داریم دلایل روشن شدن چراغ ABS و خطرات رانندگی با چراغ روشن ABS را برایتان بازگو کنیم. اگر برای شما هم این سوال پیش‌آمده که دلایل روشن شدن چراغ ABS چیست؟ در ادامه با ما همراه باشید.

تابحال به فروش خودرو خودت بدون یک ثانیه اتلاف وقت فکر کردی، اینجا کلیک کن تا با بالاترین سود ممکن خودروی خودت رو بفروشی

چراغ ABS چیست و چگونه عمل می‌کند؟

اگر تجربه رانندگی با خودروهای مجهز به ترمز ABS را داشته باشید، احتمالا برایتان پیش‌آمده که با روشن شدن چراغ ABS مواجه شوید. روشن شدن چراغ ABS اخطار می‌دهد که ترمز خودرو شما بنا به دلایلی از حالت ABS خارج شده و به‌حالت معمولی در آمده که این موضوع ممکن است خطرات زیادی را برایتان به‌همراه داشته باشد؛ مخصوصا اگر مشغول رانندگی در جاده‌های خیس و لغزنده باشید. بنابراین بهتر است در چنین مواقعی سریعا نسبت به عیب‌یابی و رفع مشکل پیش‌آمده اقدام کنید.

ترمز ضد‌قفل یا همان ABS، امروزه به یکی از تجهیزات استاندارد در تمامی خودروها تبدیل شده‌است. این سیستم پس از فشردن پدال ترمز، وارد عمل شده و مانع از قفل شدن چرخ‌ها می‌شود و در نهایت منجر به کنترل بهتر وسیله‌ نقلیه توسط راننده خواهد شد. ABS که مخفف عبارت Anti-lock braking system است تقریبا اولین سامانه پایداری محسوب می‌شود که بر روی خودروها به‌کار گرفته شد.

در دهه 1960 برخی تولیدکنندگان اتومبیل به‌صورت آزمایشی نصب ترمز ضد‌قفل را روی خودروهای خود آغاز کردند؛ فورد مدل Zodiac ازجمله اولین خودروهایی بود که به‌سیستم ترمز ABS مجهز شد، اما هزینه‌های اجرایی سرسام‌آور این سیستم باعث شد تا بسیاری از خودروسازان قید استفاده از این ترمز جدید را بزنند.

چراغ ABS
دلایل روشن شدن چراغ ABS

از دهه 1970 به بعد، توسعه سیستم‌های کامپیوتری و البته تاکید عمومی روی افزایش ایمنی خودروها، مقدمات پیشرفت سریع و محبوبیت ترمز ABS را فراهم کرد.

سرانجام در سال 2004 میلادی خودروسازان اروپایی ملزم به استفاده از ترمز ABS در محصولاتشان شدند و این سیستم جدید برروی خودروها نصب شد؛ در کشور ما نیز خودروسازان از سال 1388 به استفاده از سیستم ترمز ABS مکلف شدند.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

در این مقاله سعی شده تا پس از یک توضیح جامع در مورد عملکرد و اجزای تشکیل‌دهنده انواع ترمز ABS، دلایل روشن شدن چراغ ABS را برایتان شرح دهیم؛ بنابراین اگر علاقه‌مند هستید تا در مورد چراغ اخطار ترمز ABS و همچنین جزییات عملکرد این سیستم ترمز ضدقفل اطلاعات بیشتری کسب کنید در ادامه با ما همراه باشید.

مکانیزم عملکرد ترمز ABS

چراغ ABS
مکانیزم عملکرد ترمز ABS

ترمزهای ABS انواع مختلفی دارند که ازجمله آن‌ها می‌توان به ترمزهای چهار کاناله به‌همراه چهار سنسور سرعت، ترمزهای سه کاناله به‌همراه سه سنسور سرعت و ترمزهای یک کاناله به‌همراه یک سنسور سرعت اشاره کرد.

شاید در نگاه اول این ترمزها دارای تفاوت‌های بسیاری باشند، اما درواقع تمامی آن‌ها از عملکرد یکسان و ساده‌ای برخوردار هستند؛ به‌طور خلاصه می‌توان گفت اگر با خودرویی که فاقد سیستم ABS است در جاده‌های خیس و لغزنده در حال رانندگی باشید، برای اینکه خودرویتان به‌درستی متوقف شود باید چندين بار روی پدال ترمز فشار وارد کنید؛ عملکرد کلی سیستم ترمز ABS کاملا مشابه همین کار است البته به‌صورت اتوماتیک!

تمامی ترمزهای ABS، از چهار بخش اصلی تشکیل می‌شوند که به شرح زیر است:

  1. سنسورهای سرعت
  2. پمپ
  3. سوپاپ‌ها
  4. کنترل‌کننده

کنترل‌کننده یک سیستم کامپیوتری است که نقش اصلی را در عملکرد ترمزهای ضدقفل ایفا می‌کند. این سیستم با کنترل سنسور سرعت و پمپ‌های ترمز، باعث می‌شود در ترمزگیری‌های شدید، کاهش سرعت چرخ‌های خودرو روند ثابتی داشته باشند که در این صورت سرعت چرخ‌ها به‌موازات سرعت خودرو کاهش یافته و چرخ‌ها قفل نخواهند شد.

خودروهایی که فاقد ترمز ای بی اس هستند، در ترمزگیری‌های شدید چرخ‌هایشان قفل خواهد شد و این امر مانع از هدایت یا کنترل خودرو توسط راننده می‌شود. این مشکل زمانی به اوج خود می‌رسد که جاده خیس یا لغزنده باشد؛ در چنین مواقعی به‌راحتی راننده کنترل خودرو را از دست داده و خودرو منحرف خواهد شد.

ترمز ABS در ترمزگیری‌های شدید و مخصوصا در جاده‌های خیس و لغزنده به‌کمک راننده خواهد آمد و باعث می‌شود پس از فشردن پدال ترمز، کنترل خودرو حفظ شود.

دلایل روشن شدن چراغ ABS

چراغ ABS
ترمز ABS

ترمزهای ABS برای اینکه بتوانند در هر لحظه عملکرد دقیق چرخ‌ها را سنجیده و مانع قفل شدن چرخ‌ها شوند، از چند سنسور استفاده می‌کنند.

این سنسورها با توجه به نوع خودرو ممکن است بر روی هر چرخ یا در دیفرانسیل خودرو نصب شده‌باشند. درصورتی‌که سیستم ترمز وسیله نقلیه با مشکل مواجه شود، این سنسورها پیامی را به کامپیوتر خودرو ارسال می‌کنند و کامپیوتر نیز این اخطار را به‌صورت روشن شدن چراغ ABS به‌راننده نشان می‌دهد.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

نقص در سیستم ترمز ضدقفل می‌تواند در هنگام ترمزگیری، باعث کاهش تسلط راننده روی خودرو شود و حتی در سرعت‌های بالا خسارات غیرقابل جبرانی را برای خودرو یا سرنشینان آن به‌همراه داشته باشد.

روشن شدن چراغ ترمز ABS دلایل زیادی دارد که ازجمله آن‌ها می‌توان به‌موارد زیر اشاره کرد:

  • رله ABS خراب شده باشد.
  • سوکت‌های متصل به سنسورها جابه‌جا شده‌ باشند.
  • فیوز ABS سوخته باشد.
  • پمپ ABS به‌درستی کار نکند.
  • سطح روغن ترمز کاهش یافته باشد.
  • سنسورهای چرخ به‌درستی کار نکنند.

خطرات رانندگی با چراغ ABS روشن

گاها ممکن است پس از روشن کردن خودرو چراغ ABS روشن شده و پس از چند ثانیه خاموش شود؛ روشن و خاموش شدن لحظه‌ای چراغ ABS نشان‌دهنده عملکرد صحیح این سیستم است و به‌هیچ‌وجه نگران‌کننده نخواهد بود، اما درصورتی‌که چراغ اخطار روشن بماند، نشان‌دهنده وجود اشکال در سیستم ترمز ABS است.

پس از روشن شدن چراغ اخطار ABS شما هم‌چنان قابلیت استفاده از ترمزهای معمولی خود را دارید و مشکلی در عملکرد آن وجود ندارد، اما باید بدانید که از این لحظه به بعد سیستم «ترمز ضدقفل» شما به‌درستی کار نمی‌کند و اگر نیاز به سیستم ترمز ABS پیدا کنید، ممکن است این سیستم فعال نباشد.

در این شرایط توصیه می‌شود که به نزدیک‌ترین تعمیرگاه مجاز مراجعه کرده و در جهت رفع مشکل پیش‌آمده اقدام کنید، زیرا سیستم ترمز ضدقفل در حفظ ایمنی خودرو و سرنشینان آن بسیار مهم بوده و نقش اساسی ایفا می‌کند.

زمانی مشکل خرابی ترمز ABS به اوج خود می‌رسد که هم‌زمان دو چراغ ABS و چراغ سیستم ترمز به نشانه هشدار روشن شده و روشن بمانند.

چراغ ABS
خطرات رانندگی با چراغ ABS روشن

در چنین مواقعی باید به‌سرعت توقف کرده و با امداد خودرو تماس بگیرید، زیرا بیانگر این موضوع است که سیستم ترمز ضدقفل دچار ایرادات اساسی شده و وظایف خود را به‌درستی انجام نمی‌دهد؛ مطمئنا نادیده گرفتن چنین اخطار مهمی می‌تواند منجر به بروز فاجعه شود.

در آخر باید گفت که چنانچه به هر دلیلی در سیستم ترمز خودرو شما نقصی ایجاد شود، بهتر است جوانب احتیاط را رعایت کرده و از رانندگی با آن خودرو خودداری کنید.

درصورت خرابی سیستم ترمز خودرو، ممکن است مواقعی که نیاز به‌ متوقف کردن خودرو دارید، سیستم ترمز عمل نکرده و جان خود و دیگران را در معرض خطر قرار دهید.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
1 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
رضا شفیعی
۱۳۹۹-۰۱-۰۴ ۱۸:۲۳

سلام ممنون بابت مطالب مفیدتون سایت جامعی دارید
دو هفته پیش تو ی روز بارونی ی مسیر ۳۰ کیلومتری رو رفتم و موقع برگشت دیدم چراغ ABS ماشین روشن شده (البته نورش خیلی کم بود نسبت به زمانی که سوییچ رو روشن میکنیم برای استارت زدن) ماشین رو خاموش کردم و سطح روغن ترمز رو چک کردم مشکلی نبود و بعد پیمودن ۱۰ الی ۱۵ کیلومتر خود به خود خاموش شد و بعد اون هم دیگه روشن نشده تا الان
به نظرتون مشکل از ECU بوده؟