اگر خودرو شما هم مجهز به سیستم abs است احتمالا با روشن شدن چراغ آن مواجه شده‌اید و دنبال راهکارهایی برای رفع این مشکل هستید. این هشدار می‌تواند خطرات زیادی را به همراه داشته باشد، لطقا تا انتهای مقاله با ما همراه شوید و اگر در این زمینه سوال یا اطلاعاتی دارید از طریق کامنت با ما و دیگر دوستان به اشتراک بگذارید.

“روشن شدن چراغ abs به خصوص در حین رانندگی می‌تواند برای شما مشکل ساز باشد. علت روشن شدن چراغ abs خودرو بیان کننده ایراد فنی در بخش سیستم ترمز است که باید اقدامات لازم را برای رفع آن انجام دهید.”

چراغ ABS چیست و چگونه عمل می‌کند؟

اگر تجربه رانندگی با خودروهای مجهز به ترمز ای بی اس را داشته باشید، احتمالا با روشن‌شدن چراغ آن مواجه شده‌اید و به دنبال علت روشن شدن چراغ آن هستید. روشن‌شدن چراغ ای بی اس اخطار می‌دهد که ترمز خودرو بنا به دلایلی از حالت ای بی اس خارج شده و به‌حالت معمولی درآمده است که این موضوع، ممکن است خطرات زیادی را به‌ همراه داشته باشد؛ مخصوصا اگر مشغول رانندگی در جاده‌های خیس و لغزنده باشید. بنابراین، بهتر است در چنین مواقعی سریعاً نسبت به عیب‌یابی و رفع مشکل پیش‌آمده اقدام کنید.

abs یا همان ترمز ضد قفل، امروزه به یکی از تجهیزات استاندارد در تمامی خودروها تبدیل شده ‌است. این سیستم پس از فشردن پدال ترمز وارد عمل شده و مانع از قفل‌شدن چرخ‌ها می‌شود و در نهایت، منجر به کنترل بهتر وسیله‌ نقلیه توسط راننده خواهد شد. ABS که مخفف عبارت Anti-lock braking system است، تقریبا اولین سامانه پایداری محسوب می‌شود که روی خودروها نصب شده است.

دنبال خودروی کارکرده/دست دوم هستید؟ وارد نمایشگاه خودروهای کارشناسی شده ما شوید. اینجا بهترین پیشنهاد‌هارو برات داریم.

ترمز ای بی سی چه مشکلاتی میتواند داشته باشد؟استفاده از ترمز ضد قفل از دهه 1960 در خودروها به صورت آزمایشی

در دهه 1960، برخی تولیدکنندگان اتومبیل به‌صورت آزمایشی نصب ترمز ضد‌قفل را روی خودروهای خود آغاز کردند. فورد مدل Zodiac از اولین خودروهایی بود که به ‌سیستم  ای بی اس مجهز شد؛ اما هزینه‌های اجرایی سرسام‌آور این سیستم، باعث شد تا بسیاری از خودروسازان قید استفاده از این نوع جدید را بزنند.

از دهه 1970 به بعد، توسعه سیستم‌های کامپیوتری و البته تاکید عمومی روی افزایش ایمنی خودروها، مقدمات پیشرفت سریع و محبوبیت این نوع از ترمز را فراهم کرد. سرانجام در سال 2004 میلادی، خودروسازان اروپایی ملزم به استفاده از نوع ای بی اس در محصولات خود شدند. در ایران نیز خودروسازان از سال 1388 به استفاده از سیستم ABS مکلف شده‌اند.

در مقاله روشن شدن چراغ ترمز abs سعی کردیم تا پس از یک توضیح جامع در مورد عملکرد و اجزای تشکیل‌دهنده انواع ترمز مورد نظر، دلایل روشن‌شدن چراغ آن را شرح دهیم. اگر علاقه‌مند هستید تا در مورد چراغ اخطار این نوع و هم‌چنین جزییات عملکرد این سیستم ترمز ضدقفل اطلاعات بیشتری کسب کنید، در ادامه با ما همراه باشید.

مکانیزم عملکرد ترمز ABS

در ادامه به شیوه کار سنسور abs خواهیم پرداخت. ترمزهای ای بی اس انواع مختلفی دارند که از بین آن‌ها می‌توان به نوع چهارکاناله به‌همراه چهار سنسور سرعت، نوع سه‌کاناله به‌همراه سه سنسور سرعت و نوع یک‌کاناله به‌همراه یک سنسور سرعت اشاره کرد.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

شاید در نگاه اول این انواع مختلف دارای تفاوت‌های بسیاری باشند؛ اما درواقع، تمامی آن‌ها از عملکرد یکسان و ساده‌ای برخوردار هستند. به‌طور خلاصه، می‌توان گفت اگر در جاده‌های خیس و لغزنده با خودرویی فاقد سیستم ای بی اس در حال رانندگی باشید، برای اینکه خودرو به‌درستی متوقف شود، باید چندين بار روی پدال ترمز فشار وارد کنید. عملکرد کلی سیستم  ABS کاملا مشابه همین است، البته به‌صورت اتوماتیک! اگر با روشن شدن چراغ ای بی اس مواجه شوید یعنی این سیستم اتومات به مشکل برخورده است.

دلایل روشن شدن چراغ ترمز absچهار بخش اصلی ترمزهای abs

 1. سنسورهای سرعت
 2. پمپ
 3. سوپاپ‌ها
 4. کنترل‌کننده

کنترل‌کننده، یک سیستم کامپیوتری است که نقش اصلی را در عملکرد ترمزهای ضدقفل ایفا می‌کند. این سیستم با کنترل سنسور سرعت و پمپ‌های ترمز باعث می‌شود در ترمزگیری‌های شدید، کاهش سرعت چرخ‌های خودرو روند ثابتی داشته باشند که در این صورت، سرعت چرخ‌ها به‌موازات سرعت خودرو کاهش می‌یابد و چرخ‌ها قفل نخواهند شد.

چرخ‌های خودروهایی که فاقد ای بی اس هستند، در ترمزگیری‌های شدید قفل خواهند شد و این امر، مانع از هدایت یا کنترل خودرو توسط راننده می‌شود. این مشکل زمانی به اوج خود می‌رسد که جاده خیس یا لغزنده باشد؛ در چنین مواقعی، راننده به‌راحتی کنترل خودرو را از دست می‌دهد و خودرو منحرف خواهد شد.

ABS در ترمزگیری‌های شدید و مخصوصا در جاده‌های خیس و لغزنده به ‌کمک راننده خواهد آمد و باعث می‌شود پس از فشردن پدال ترمز، کنترل خودرو حفظ شود.

دلایل روشن‌شدن چراغ abs

 ترمزهای ABS برای اینکه بتوانند در هر لحظه عملکرد دقیق چرخ‌ها را بسنجند و مانع قفل‌شدن چرخ‌ها شوند، از چند سنسور استفاده می‌کنند. این سنسورها با توجه به نوع خودرو ممکن است روی هر چرخ یا در دیفرانسیل خودرو نصب شده‌ باشند. درصورتی‌که سیستم ترمز وسیله نقلیه با مشکل مواجه شود، این سنسورها پیامی را به کامپیوتر خودرو ارسال می‌کنند و کامپیوتر نیز این اخطار را به‌صورت روشن‌شدن چراغ ای بی اس به ‌راننده نشان می‌دهد.

سیستم ترمز absنقص در سیستم ترمز ضدقفل می‌تواند هنگام ترمزگیری، باعث کاهش تسلط راننده روی خودرو شود و حتی در سرعت‌های بالا خسارات غیرقابل‌جبرانی را برای خودرو یا سرنشینان آن به‌همراه داشته باشد. در ادامه به چند دلیل روشن شدن چراغ abs خواهیم پرداخت.

 • رله آن خراب شده باشد.
 • سوکت‌های متصل به سنسورها جابه‌جا شده‌ باشند.
 • فیوز آن سوخته باشد.
 • پمپ آن به‌درستی کار نکند.
 • سطح روغن ترمز کاهش یافته باشد.
 • سنسورهای چرخ به‌درستی کار نکنند.

خطرات رانندگی با چراغ ABS روشن

چراغ abs روشن شده حال باید چه کرد؟ گاهی ممکن است پس از روشن‌کردن خودرو، چراغ ABS روشن و پس از چند ثانیه خاموش شود. روشن و خاموش‌شدن لحظه‌ای چراغ آن نشان‌دهنده عملکرد صحیح این سیستم است و به‌هیچ‌وجه نگران‌کننده نخواهد بود؛ اما درصورتی‌که چراغ اخطار روشن بماند، نشان‌دهنده وجود اشکال در سیستم ترمز آن است.

پس از روشن‌شدن چراغ اخطار ای بی اس، هم‌چنان قابلیت استفاده از ترمزهای معمولی خود را دارید و مشکلی در عملکرد آن وجود ندارد؛ اما باید بدانید که از این لحظه به بعد، سیستم ترمز ضدقفل خودرو به‌درستی کار نمی‌کند و اگر نیاز به سیستم ای بی اس پیدا کنید، ممکن است این سیستم فعال نباشد.

در این شرایط، توصیه می‌شود که به نزدیک‌ترین تعمیرگاه مجاز مراجعه و در جهت رفع مشکل پیش‌آمده اقدام کنید؛ زیرا سیستم ترمز ضدقفل در حفظ ایمنی خودرو و سرنشینان آن نقشی اساسی ایفا می‌کند.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

تعمیر چراغ ترمز absزمانی مشکل خرابی ترمز ABS به اوج خود می‌رسد که هم‌زمان دو چراغ آن و چراغ سیستم ترمز به نشانه هشدار روشن شوند و روشن بمانند. در چنین مواقعی، باید به‌سرعت توقف کرده و با امداد خودرو تماس بگیرید؛ زیرا این مشکل بیانگر این موضوع است که سیستم ترمز ضدقفل دچار ایرادات اساسی شده و وظایف خود را به‌درستی انجام نمی‌دهد. مطمئنا نادیده‌گرفتن چنین اخطار مهمی می‌تواند منجر به بروز فاجعه شود.

در آخر، باید گفت که چنان‌چه به هر دلیلی در سیستم ترمز خودرو نقصی ایجاد شود، بهتر است جوانب احتیاط را رعایت و از رانندگی با آن خودرو خودداری کنید؛ زیرا ممکن است مواقعی که نیاز به‌ متوقف‌کردن خودرو دارید، سیستم ترمز عمل نکند و جان شما و دیگران را در معرض خطر قرار دهد.

سوالات متداول مطرح شده در زمینه روشن شدن چراغ  abs

در بخش انتهایی این مقاله، سوالات متداول مطرح شده را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

به چه دلایلی چراغ abs خودرو روشن می‌شود؟
 • رله آن خراب شده باشد.
 • سوکت‌های متصل به سنسورها جابه‌جا شده‌ باشند.
 • فیوز آن سوخته باشد.
 • پمپ آن به‌درستی کار نکند.
 • سطح روغن ترمز کاهش یافته باشد.
 • سنسورهای چرخ به‌درستی کار نکنند.
4 بخش اصلی ترمز‌های abs کدامند؟

سنسورهای سرعت، پمپ، سوپاپ‌ و کنترل کننده

اگر هم‌زمان دو چراغ ABS و چراغ سیستم ترمز در حین رانندگی روشن شود چه کاری باید انجام دهیم؟

در این شرایط به سرعت خودرو را متوقف کنید و با امداد خودرو تماس بگیرید زیرا سیستم ترمز abs دچار مشکل اساسی شده است.

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
5 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
رضا شفیعی
۱۳۹۹-۰۱-۰۴ ۱۸:۲۳

سلام ممنون بابت مطالب مفیدتون سایت جامعی دارید
دو هفته پیش تو ی روز بارونی ی مسیر ۳۰ کیلومتری رو رفتم و موقع برگشت دیدم چراغ ABS ماشین روشن شده (البته نورش خیلی کم بود نسبت به زمانی که سوییچ رو روشن میکنیم برای استارت زدن) ماشین رو خاموش کردم و سطح روغن ترمز رو چک کردم مشکلی نبود و بعد پیمودن ۱۰ الی ۱۵ کیلومتر خود به خود خاموش شد و بعد اون هم دیگه روشن نشده تا الان
به نظرتون مشکل از ECU بوده؟

سیدشهرام
۱۳۹۹-۰۵-۱۵ ۰۶:۴۵

با عرض سلام و صبح بخیر خدمت عوامل محترم همراه مکانیک..
ممنون بابت سایت خوب توون.
به تازگی یه پارس تندر خریدم مدل ۹۶..در سرعت بالای ۸۰ کیلومتر دو تا چراغ abs و ترمز دستی(!) با هم روشن میشه..ترمز رو امتحان کردم،مشکلی در عملکردش نبود،سطح روغن موتور رو هم بررسی کردم،اندازه یک میلیمتر از خط ماکسیمم پایین تر بود..
زمانیکه خودرو رو خاموش میکنم و بلافاصله روشن میکنم،چراغ های فوق خاموش میشن..
ممنون میشم منو راهنمایی بفرمائید.

علی
۱۳۹۹-۰۸-۲۸ ۱۶:۳۴

متأسفانه خیلی دیر روی خودرو های داخلی ABS نصب شد

اولین خودرویی که تو ایران ABS روش نصب شد سمند LX بود که از سال 83 مجهز به ABS شد زمانی که هیچ خودروی تولید داخل ABS نداشت

باید از همون سال 83 روی تمام خودرو ها میذاشتن

البته ABS های سال 83 خیلی مرغوب تر و استاندارد تر از این جدیدا بود
الان نسبت به قبلاً به کیفیت توجه نمیشه

محمدحسین
۱۳۹۹-۱۱-۰۴ ۱۴:۵۵

با سلام مدتی است سرعت ماشین وقتی از ۴۰ رد می کنه چراع abs روشن میشه چکار کنم

امید ساجی
۱۳۹۹-۱۱-۲۶ ۲۰:۴۶

با سلام بنده پراید مدل ۹۶ دارم که چند روزی هست که چراغ absروشن شده و بعضی اوقات ناخوداگاه زیر پا صدای ترمز گرفتن میاید که تعمیر کار سنسور چرخ سمت راست را تعویض کرد باز مشکل برطرف نشد دوباره رفتم متوجه شد که روی پلوس یک چرخ دنده ای هست که abs روی ان ضربه میزنه حدود چند میلیمتری از جای خودش فاصله گرفته که اونم را درست کردیم اما متاسفانه چراغ abs روشن شد به نظر شما مشکل از کجا میتونه باشه