Image default
خانه » مقالات » مقایسه خودروها » مقایسه پژو پارس و تندر 90 ، تندری که تند نبود و پارسی که ایرانی نشد
مقایسه خودروها

مقایسه پژو پارس و تندر 90 ، تندری که تند نبود و پارسی که ایرانی نشد

مقایسه پژو پارس وتندر 90 مقاله ای که با نگاه متفاوت به بررسی دو خودرو ریشه دار بازار خواهیم پرداخت. با همراه مکانیک همراه شوید تا طبق روال همیشگی  مسائل فنی و اپشن های خودرو و هر آن چه که در امر انتخاب به شما کمک خواهد کرد را بررسی کنیم.

اگر یک ایرانی علاقه‌مند به خودرو باشید حداقل تجربه رانندگی با یکی از این خودروها را داشته و در رابطه با ویژگی‌های آن صاحب نظرید؛ اما به هر حال ما در این مقاله از سری مطالب نقد و بررسی خودروهای داخلی در همراه مکانیک به مقایسه پژو پارس و تندر 90 پرداخته و جهت یافتن سدان خانوادگی مناسب ایرانی‌ها، جست‌وجوی خودمان را آغاز خواهیم کرد.

 خواندن مقاله زیر نیز توضیه می‌شود :

مقایسه دنا و پژو پارس

پس با همراه مکانیک همراه شوید تا مقایسه پژو پارس و تندر 90 را آغاز کرده و مزایای هر کدام از این خودروهای داخلی را در برابر معایب‌شان بیشتر و بهتر بشناسیم.

رنگ قالب خاکستری در برابر طرح چوب تکراری

مقایسه پژو پارس و تندر 90

اجازه دهید مقایسه پژو پارس و تندر 90 را با بررسی ویژگی‌های داخلی و خارجی‌شان آغاز کنیم. یحتمل مستحضر هستید که طی سال‌های متمادی (پس از شروع فعالیت خودروسازان ایرانی)، یکی از انتقادات مهم در عرصه تولیدات داخلی، کمبود خلاقیت، فیس‌لیفت‌‌های متعدد و کیفیت ساخت پایین در کنار مونتاژ ضعیف قطعات بوده است. لذا مقایسه پژو پارس و تندر 90 نیز از شعله‌های انتقاد جان سالم به در نبرده و از همان ابتدای کار باید اذعان داشت که پژو پارس و تندر 90، هر دو از ضعف‌های بزرگی در طراحی بدنه و کابین خود رنج می‌برند.

حضور در کابین تندر90 کل روزتان را خاکستری خواهد کرد! طراحی داخلی این خودرو صرفا از پلاستیک خشک و پر صدای ایرانی تشکیل شده و متاسفانه مانند ۹۹٪ محصولات داخلی، هیچ رنگ‌بندی و تنوع ظاهری را در خود جای نداده است. گرچه مونتاژ قطعات داخلی تندر 90 کیفیت قابل قبولی داشته و صدای موتور را بیشتر از مدل‌های مشابه داخلی دفع می‌کند، اما به هر حال کاربرد قطعات خشک پلاستیکی در نحوه عملکرد آن بی‌تاثیر نبوده و متاسفانه در بازه‌های زمانی طولانی، تولید صداهای عجیب خودروهای ایرانی (که ما بهشان عادت کرده‌ایم) را شروع می‌کند.

در سمت دیگر این جدال که با هدف مقایسه پژو پارس و تندر 90 در حال اجراست، پژو پارس آشنای ما ایرانیان قرار گرفته است. البته لازم به ذکر است که پارس طی سال‌های گذشته در مدل‌های مختلفی به بازار عرضه شده‌ است که ما به جهت شیوایی و مفید واقع شدن این مطلب از پارس سال یاد خواهیم کرد. مقایسه پژو پارس و تندر 90 از نظر کابین تا حدودی به نفع پرشیای سابق سنگینی می‌کند؛ چرا که ایران‌خودرو در حرکتی کاملا غیر منتظره، اقدامات کوچکی را در طراحی این خودرو اعمال کرده و آن را با تغییرات اندک (اما تاثیر گذار) روانه بازار کرده است. تریم و رنگ‌بندی پژو پارس در مدل‌های جدید از دو رنگ تشکیل شده و بلافاصله پس از حضور در فضای داخلی آن، تزئینات طرح چوب توجه‌تان را به خود جلب می‌کند. همین چند نکته کوچک دلیلی است که ما در مقایسه پژو پارس و تندر 90، محصول پیر ایران‌خودرو (پارس) را برتر خطاب کرده و در این مرحله از جدال، پیروزی نه چندان هیجان انگیزش را به سازندگان‌اش تبریک بگوییم!

 

 آیا می دانید 64 درصد  از پژو پارس های  کارشناسی شده توسط کارشناسان متخصص همراه مکانیک دارای عیب فنی و مشکلاتی در بدنه بوده اند.

با استفاده از خدمت کارشناسی تخصصی خودرو در محل همراه مکانیک ضمن رهایی از هزینه های اضافی پس از خرید ،لذت یک خرید مطمن را تجربه کنید

 

 

ما را همین ظاهر نامتقارن بس است

مقایسه پژو پارس و تندر 90

بگذارید مقایسه پژو پارس و تندر 90 را به مرحله جدیدی برده و آن‌ها را از منظر طراحی بدنه نیز روی کفه‌های ترازو قرار دهیم. طراحی بدنه خودروهای ایرانی همواره پر از مشکل بوده و در بهترین حالت ممکن، صرفا فیس‌لیفت‌ نیمه موفقی از یک اتومبیل خارجی‌اند. لذا جای تعجبی نیست که مقایسه پژو پارس و تندر 90 نیز ما را به چرخهٔ انتقاد از سازندگان ایرانی هدایت کرده و اگر بخواهیم آرمان‌گرا باشیم، می‌بایست تا پایان این مطلب، از کم و کاستی‌های تندر و پارس گلایه کنیم. بنابراین مقایسه پژو پارس و تندر 90 از نظر طراحی بدنه را محدود به شرح واقع کرده و تا جای ممکن به دنبال رویاهای خریداران ایرانی نخواهیم رفت.

تندر 90 در قسمت جلویی طراحی نسبتا قابل قبولی داشته و تا حدودی تداعی کننده محصولات رنو نیز هست. اما پرسش اصلی این‌جاست که آیا میان قسمت جلو و عقب این خودرو هماهنگی لازم وجود دارد؟! خب پاسخ این سوال متاسفانه منفی است و اغلب منتقدان این خودرو، از تفاوت‌های فاحش طراحی در بخش‌های جلویی و عقبی آن شکایت می‌کنند. حتی در یک بررسی اجمالی شما مشاهده می‌کنید که جذابیت نسبی تندر 90 در قسمت کاپوت و چراغ‌های جلو، ناگهان جای خود را به صندوق عقبی کاملا خشک و نامتناسب داده و سوالاتی در رابطه با ذهنیت طراحان آن در هنگام تصمیم‌گیری‌، برای بیننده ایجاد می‌کند (!).

اما اگر در مقایسه پژو پارس و تندر 90 قرار بر بررسی پارس ایران‌خودرو باشد، منتقدان به دو دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول ایران‌خودرو را به دلیل تکرار مکررات در بدنه پارس طی سال‌های متمادی سرزنش کرده و خواهان اندکی بروزرسانی در ظاهر این محصول سالخورده بوده و دسته دوم نیز وفاداری این شرکت به مدل‌های کلاسیک پژو را امری خوشایند قلمداد کرده و از بدنه تکراری پارس رضایت دارند. اما به هر حال نمی‌توان منکر این حقیقت شد که هم‌اکنون، دو دهه از آغاز تولید این خودرو گذشته و اصرار ایران‌خودرو بر تکرار طراحی پارس (که حتی یونیک نیز نبوده و صرفا فیس‌لیفت‌ پژو ۴۰۶ تاریخی است) در دنیای مدرن خودروسازی مسئله قابل توجیه‌ای نیست. اما به هر روی، در نهایت می‌بایست اذعان داشت که با توجه به تمام موارد ذکر شده و انتقادات وارده به پژو پارس، این خودرو همچنان برتری ظاهری نسبت به رقیب خود (تندر ۹۰) را حفظ کرده و طرفداران بیشتری نیز دارد!

 

 

دست روی کاپوت‌ام نذار که خون است!

مقایسه پژو پارس و تندر 90

مقایسه پژو پارس و تندر 90 از نظر پیشرانه‌های بکار گرفته شده در هر کدام، جدال میان این دو تولید (مونتاژ!) ملی را داغ‌تر کرده و اطلاعات بیشتری در رابطه با عملکرد جاده‌ای آن‌ها نیز در اختیارمان قرار خواهد داد. بالا زدن کاپوت پارس کافی است تا یک‌بار دیگر TU5مشهور اما کم‌توان ایران‌خودرو را ملاقات کرده و افسوس بخورید… این پیشرانه در پارس سال، ۱۰۰ اسب بخار قدرت داشته و با ارائه گشتاوری معادل با ۱۵۳ نیوتن متر، حداکثر سرعت ۱۹۰ کیلومتر را برای پرشیای این شرکت به ارمغان می‌آورد.

این در حالی است که موتور تندر 90 یک مدل نسبتا جدیدتر بوده و K4M نام داشته و در حال حاضر بر روی خودروی ساندرو نیز قرار گرفته است. این موتور مصرف سوخت قابل قبولی داشته و از این نظر بر پژو پارس برتری دارد. از سویی دیگر به دلیل گشتاور ۱۴۸ نیوتن متری و قدرت ۱۰۵ اسب بخاری خود شتاب بیشتری نسبت به پژو پارس به رانندگان ارائه می‌کند.

البته لازم به ذکر است که در هر صورت ضعف بزرگی در بخش پیشرانه‌های داخلی وجود داشته و انتخاب گزینه بهتر در مقایسه پژو پارس و تندر 90 از نظر موتور، در واقع صرفا گزینشی میان «بد» و «بدتر» است. بنابراین انتخاب مورد برتر از منظر پیشرانه را بر عهده شما مخاطبان گرامی قرار می‌دهیم.

چسبندگی مناسب تندر، حس نوستالژیک پارس

مقایسه پژو پارس و تندر 90

مقایسه پژو پارس و تندر 90  در بخش کیفیت رانندگی نیز به دلیل وجود نقصان‌های مذکور در پیشرانه‌ها اندکی دشوار بوده و یافتن تفاوت‌های بارز را کمی دور از انتظار کرده است. اما به هر حال می‌توان اذعان داشت که رانندگی با تندر 90 به دلیل چسبندگی مناسب و هماهنگی گیربکس با سیستم انتقال قدرت، تحربه‌ای روان و دلنشین را در پی داشته و این سدان را به گزینه‌ای مناسب برای مصارف شهری مبدل ساخته است. از سویی دیگر سیستم هدایتی این خودرو نیز عملکرد خوبی داشته و به دلیل واکنش مناسب چر‌خ‌ها به فرمان، دور زدن در مسیرهای مختلف سهولت بیشتری نسبت به سایر خودروهای هم رده دارد. البته معایبی نیز در ساختار تندر 90 وجود داشته که در مقایسه پژو پارس و تندر 90 حتی بیشتر از پیش به چشم می‌آیند؛ به عنوان مثال، آینه‌های بغل در زاویه مناسبی قرار نگرفته و ترکیب این مسئله با ستون‌های بزرگ، دید راننده را هنگام اعمال چرخش کاهش داده است.

اما پژو پارس همچنان همان رانندگی نوستالژیک پژوهای ایران‌خودرو را به شما ارائه کرده و با صرف نظر از سر و صدای داخل کابین (که گاهی واقعا غیر قابل تحمل است)، تقریبا همان تجربه همیشگی را برایتان در بر خواهد داشت. چالاکی پژو پارس امر محسوسی بوده و هرچند تندر 90 واکنش بهتری به پدال گاز در دور موتورهای بالا و پایین از خود نشان می‌دهد، اما کلاسیک‌دوستان ایرانی معتقدند پژو پارس سرعت و قدرت بالاتری از رقیبان دارد. (هرچند برای غلبه بر همه رقیبان، ظاهرا به یک راننده رالی نیز نیاز خواهد بود!).

به هر روی، مقایسه پژو پارس و تندر 90 از نظر تجربه رانندگی را می‌توان در چسبندگی و واکنش‌های مناسب تندر 90 در برابر چالاکی و دید مناسب پژو پارس خلاصه کرده و نتیجه این راند را مساوی اعلام کرد!

 مقایسه فنی پژو پارس و تندر 90

 

تندر 90

پژو پارس

حجم موتور

1598CC

1587CC

قدرت موتور

105 اسب بخار در 5750 دور

108 اسب بخار در 5500 دور

تعداد سیلندر/سوپاپ

4 سیلندر 16 سوپاپ

4 سیلندر 16 سوپاپ

جعبه دنده

4 دنده خودکار

5دنده دستی

شتاب صفر تا صد(ثانیه)

11.7

13.2

ماکزیمم سرعت KM/H

175

190

مصرف سوخت ترکیبی لیتر

8.3

7.5

حجم باک

50

70

تجهیزات ایمنی و امنیتی

سيستم ترمز ضد قفل (ABS و EBD)، ترمز جلو ديسكي، ترمز عقب كاسه‌ايکیسه هوای راننده و سرنشین جلو

ABS – EBD-كیسه هوای راننده-چراغ مه شكن جلو و عقب-

امکانات رفاهی

راديو، قابلیت پخش CD و MP3 – بلندگوي تاقچه عقب – بلندگوي درب‌هاي جلوفرمان هیدرولیک – سیستم تهویه مطبوع دستی – چراغ مه شكن جلو و عقب – چراغ داخل صندوق عقب – چراغ سوم ترمز روي طاقچه عقب – چراغ نقشه خوان جلو – چراغ داخل داشبورد – تنظيم ارتفاع چراغ‌هاي جلو از داخل – آيينه‌هاي جانبي برقي با گرمكن – شيشه بالابر برقي درهاي جلو و عقب – گرمكن شيشه عقب – تريم خاكستري – سپرهاي همرنگ بدنه – زه‌هاي جانبي مشكي – تزيين كروم روي جلو پنجره – قاب كرومي پشت آمپر – ايموبيلايزر – قفل مركزي با ريموت راديويي – كمربندهاي ايمني جلو با قابليت تنظيم ارتفاع – بوق هشدار روشن ماندن چراغ هاي جلو – رینگ 15 اینچی آلومینیومی – صندلي راننده با قابليت تنظيم ارتفاع و گودي كمر – پشت سري جلو با قابليت تنظيم ارتفاع – پشت سري صندلي عقب با قابليت تنظيم ارتفاع – محافظ فيش و رابط‌هاي بلندگو جلو و عقب – جاي نقشه براي صندلي جلو – نمايشگر اطلاعات سفر (اطلاعات مسافت و مصرف سوخت) – بوق 2 شيپوره – پاركابي رنو – آفتاب‌گير سمت مسافر با آينه – كفپوش موكتي – جاي ليوان صندلي جلو

چراغ نقشه خوان – آینه‌های جانبی برقی راهنمادار – آینه‌های جانبی تاشونده اتومات – شیشه‌های سولارو ضداشعه UV – قفل میکروسوییچی درب‌ها – سنسور ایمنی دنده عقب – قفل مركزی با سوییچ كنترل از راه دور رادیویی – تنظیم برقی پشتی صندلی – بازکن درب صندوق عقب از داخل اتاق – شیشه بالابر برقی درهای جلو و عقب – پاور ویندوز مجهز به آنتی ترپ – قطعات دکوراتیو طرح چوب جدید – رودری بهینه – داشبورد تریم بژ – جلوآمپر جدید – دماسنج روی داشبورد

 

نگران نباشید؛ روی دست‌تان نمی‌ماند!

مقایسه پژو پارس و تندر 90 به ما نشان داد که هر کدام از این محصولات ویژگی‌های خاص خود را داشته و قادر به جلب رضایت دسته‌ای از مشتریان است. اما در حالت کلی می‌توان گفت که تندر 90 برای افرادی که به دنبال یک رانندگی نرم و روان در مسافت‌های کوتاه شهری‌اند گزینه مناسبی بوده و دوست خوبی برای خانواده‌های ایرانی نیز هست. اما پژو پارس به دلیل ارائه آپشن‌های داخلی بیشتر و طراحی محبوب خود، انتخاب کلاسیک‌دوستان و چالاک پرستان بوده و به خوبی قادر به ارضای احتیاجات این دسته از خریداران است. حال، انتخاب خودرویی که شما را خوشحال کند بر عهده شماست!

همچنین می‌بایست بدانید که مقایسه پژو پارس و تندر 90 در زمینه میزان فروش و بازار خرید، جای هیچ نگرانی برای خریداران و فروشندگان باقی نگذاشته و به ما نشان می‌دهد که هر دو خودرو در بخش سدان‌های خانوادگی نرخ خرید و فروش خوبی را تجربه می‌کنند. پس با خیالی راحت صرفا موردی که احتیاجات‌تان را برآورده می‌کند انتخاب کرده و نگران شرایط بازار نباشید. همچنین فراموش نکنید که همراه مکانیک در عرصه خرید و فروش خودروهای کارکرده نیز فعال بوده و علاوه بر فروش انواع مدل‌های کارشناسی شده و کاملا مرغوب، خودروهای شما را با قیمتی بالاتر از دلالان و به شکلی تضمینی خریداری می‌کند. با ما تماس گرفته و با دریافت مشاوره‌های حرفه‌ای، فرآیند خرید و فروش خودرو هایتان را در کمال آرامش تکمیل نمایید. با سپاس؛ همراه مکانیک، همراه همیشگی شما.

 آیا می دانید 50 درصد از خودرو های کارشناسی شده توسط کارشناسان همراه مکانیک پس از آنکه عیبشان مشخص می شود به مرحله نهایی معامله نمیرسد .

با مراجعه به نمایشگاه خودرو های کارشناسی شده همراه مکانیک لذت یک خرید بی دغدغه را از میان طیف وسیعی از خودرو ها تجربه کنید و از مزایای این نمایشگاه  از جمله جلوگیری از هزینه کارشناسی خودرو بهره مند شوید.

 

 

مقالات مرتبط:

چرا خودرو پژو پرشیا نخریم؟

کدام خودروها قدرت نقدشوندگی بالاتری دارند؟

مقایسه خودروهای سمند و پژو پارس ، قیام اسب های جوان در قلمرو شیر ها

مقایسه دنا و پژو پارس ، یک جوان درشت اندام و پیرمردی جذاب

مقایسه کوییک و پژو پارس

مقایسه 206 و تندر 90

مقایسه رانا و دنا و تندر 90

بیشترین و کمترین افت قیمت خودروهای داخلی

مقایسه تندر 90 با دنا ، بدپوش فرانسوی و جوان اخموی ایرانی

مقایسه تندر 90 و برلیانس H330

انواع پژو پارس

 

مطالب جدید

مقایسه پژو 508 و هیوندای سوناتا

هادی اشرف

مقایسه رنو تلیسمان و هیوندای سوناتا 2018 ، جنتلمن غربی و نینجا شرقی

محمد رحیمیان

مقایسه پژو 2008 و سیتروئن C3

دیدگاه بگذارید

  اشتراک  
به من اطلاع بده
با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید! نصب اپلیکیشن
+
همراه مکانیک مطمئن بخرید، آسان بفروشید