مقایسه پژو 206 تیپ 2 و تیبا 2 بدون‌شک به‌عنوان یکی از جنگ‌های محبوب خودروهای ارزان‌قیمت بازار ایران است. هنگامی‌که صحبت ازهاچ بک‌های ارزان قیمت تولید داخل به میان می‌آید با تنوع چندان بالایی روبرو نخواهیم شد. هرچند که با افزایش بی‌سابقه قیمت خودرو از ابتدای سال 97 دیگر نمی‌توان عنوان ارزان قیمت را به این خودروها اختصاص داد.

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

 پژو 206 که نزدیک به دو دهه با همین طراحی به بازار عرضه شده قطعا پای ثابت این گروه خواهد بود اما در میان محصولات سایپا نیز یک هاچ بک جدید با نام تیبا 2 یا تیباهاچ بک به چشم می‌خورد که تا قبل از تحریم‌ها به لحاظ قیمت تا حدودی هم رده پژو 206 تیپ 2 قرار می‌گرفت.

مقایسه تیبا 2 و پژو 206

این خودرو که به لحاظ طراحی کاملا به تیبا صندوق دار شباهت دارد هنگامی که مشتریان دیگر از ظاهر تکراری پراید خسته شده بودند به بازار آمد و فروش قابل توجهی را نیز به دست آورد. در این مطلب تلاش داریم تا به مقایسه فنی این دو خودرو بپردازیم.

مقایسه پژو 206 تیپ 2 و تیبا 2 از نظر طراحی بیرونی

تیبا دومین خودروی ملی است که در ایران تولید می‌شود. این محصول در سال 88 و در آغاز تحریم‌های بین المللی وارد بازار شد که با توجه به شرایط سخت تولید و واردات خودرو، کاهش قدرت خرید و ستوه خریداران از طراحی یکنواخت و ایمنی پر حرف و حدیث پراید با استقبال خوبی هم مواجه گشت. با این حال، اگرچه تیبا با نام زیبای ایرانی معرفی شد اما با نگاهی به طراحی خارجی این خودرو چندان نشانی از زیبایی و ظرافت در آن پیدا میکنید.

طراحی این خودروی ملی با کمک گروه ایتالیایی IET و شرکت آنجلینی دیزاین انجام گرفت و نسخه‌هاچ بک آن نیز با نام تیبا 2 پس از چند سال با همان طراحی و بدون کوچک‌ترین تغییر به بازار عرضه شد. نمای جلو تیبا 2 اگرچه از چراغ‌های کشیده برخوردار است اما اندازه کوچک جلوپنجره و فاصله بیش از حد آن با چراغها یک شکل ناهماهنگ را ایجاد نموده است.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

با وجود انحناهای فراوان بر روی سپر، گلگیر و کاپوت تیبا 2، این خودرو از نمایی اسپرت که از خودروهای هاچ بک انتظار می‌رود، برخوردار نیست. البته این موضوع بیشتر به دلیل الگو برداری از یک خودروی سدان برای طراحی یک محصول هاچ‌بک‌هاست. در نمای عقب این خودرو نیز با وجود تغییرات فراوان در سقف، قسمت عقب بدنه جانبی، چراغ‌های عقب، درب پنجم و سپر نسبت به تیبای صندوق دار باز هم یک طراحی خسته کننده و بدون هیجان را شاهد هستیم. در واقع آنچه بیش از سادگی در قسمت عقب تیبا 2 به چشم می‌آید عدم تناسب چراغ‌های عقب با چراغ‌های جلو است که امروزه به عنوان یکی از اصول طراحی خودرو در نظر گرفته می‌شود.

مقایسه تیبا 2 و پژو 206

آن سوی دیگر این مقایسه پژو 206 قرار دارد که با وجود سال‌های طولانی که از تولید آن می‌گذرد همچنان از جذابیت خاصی برای دوستداران خودروهای اسپرت برخوردار است و با وجود تمام انتقاداتی که به طراحی بدون تغییر آن وارد است اما در مقایسه با بسیاری از محصولات داخلی مانند پراید و تیبا 2 نمای مدرن‌تری دارد. چراغ‌های جلو کشیده، استفاده مناسب از خطوط منحنی و شیب جذاب کاپوت از جمله نکاتی هستند که به خوبی در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و شاید در کمتر خودرویی نظیر آن مشاهده شود. با این حال تکراری و ملال‌آور بودن این خودرو معضلی است که به پاشنه آشیل پژو 206 تبدیل شده است و موجب می‌شود برخی مشتریان در خرید آن دچار تردید شوند.

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

مقایسه پژو 206 تیپ 2 و تیبا 2 از نظر طراحی داخلی

طراحی داخلی تیبا 2 آنچه را که در نمای خارجی آن مشاهده کردید کامل می‌کند. در واقع با نشستن در اتاقک تیبا 2 چیز جذابی مشاهده نخواهید کرد. فرمان ساده و قدیمی، روکش صندلی‌های بی کیفیت و پارچه‌ای، داشبورد به غایت ساده به همراه استفاده بیش از حد از پلاستیک خشک یک جلوه ناامیدکننده را به نمایش می‌گذارد که حتی تطبیق رنگ داشبورد و صندلی‌ها نیز نتوانسته جذابیتی به آن ببخشد.

مقایسه تیبا 2 و پژو 206

در مقابل کابین پژو 206 از یک طراحی اروپایی برخوردار است که اگرچه سال‌ها از طراحی آن می‌گذرد اما برای مشتریان ایرانی که طراحیهای جدید خودروهای اروپایی را کمتر به چشم دیده اند راضی کننده به نظر میرسد. شاید یکی از نقاط ضعف پژو 206 فضای کمیاست که سرنشینان عقب را کمی‌آزار می‌دهد.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

در واقع فرم اتاقک این خودروی اسپرت و برخورداری از ساختار منحنی شکل به قیمت کاهش فضای داخلی آن تمام شده است به گونه ای که اگر سرنشینان جلو صندلیهای خود را کمیعقب ببرند دیگر فضایی حتی برای قرارگیری پای سرنشینان عقب باقی نمی‌ماند.

مقایسه پژو 206 تیپ 2 و تیبا 2 از نظر مشخصات فنی

تیبا از پیشرانه ای 4 سیلندر به حجم 1.5 لیتر با حداکثر قدرت 80 اسب بخار و گشتاور 126 نیوتن متر برخوردار است. این پیشرانه از موتور قدیمی نصب‌شده بر روی پراید قوی تر محسوب میشود و به یک گیربکس 5 سرعته دستی مجهز شده است. در مقابل پژو 206 دارای پیشرانه ای به ظرفیت 1.4 لیتر با 75 اسب بخار قدرت و گشتاور 118 نیوتن متر است که اگر با کیفیت نسخه اصلی ساخته شود چیزی کمتر از موتور تیبا 2 نخواهد داشت.

مقایسه ایمنی دو خودرو

مقایسه تیبا 2 و پژو 206

تیبا 2 و پژو 206 تیپ 2 هر دو در تجهیزاتی نظیر کیسه هوا، ترمز ABS و سیستم ضد سرقت ایموبیلایزر مشترک هستند با این حال بر سر ضعف سیستم ترمزتیبا همچنان حرف و حدیثهای زیادی مطرح است. در مقابل پژو 206 تیپ 2 از قابلیت تنظیم ارتفاع کمربندهای ایمنی جلو و سیستم قطع خودکار سوخت در هنگام حادثه برخوردار است که نقش مهمیدر افزایش ایمنی خودرو دارند.

مزایا 206 معایب 206
شتاب خوب و فرمان پذیری راحت
طراحی داخلی مناسب
استهلاک و هزینه نگهداری نسبتا بالا
فضای کم سرنشینان عقب
موتور نه چندان قوی در تیپ 2 
مزایا تیبا 2 معایب تیبا 2

استهلاک کم و هزینه نگهداری پایین

 

طراحی نامناسب
دید نامناسب عقب برای راننده
استفاده از مواد بی کیفیت در داخل کابین
ایمنی پایین
صدای موتور زیاد در دور بالاعدم تعادل کافی در پیچ‌ها

مقایسه قیمت

در بازار فعلی(شهریور 97) قیمت خودروها با نوسانات زیادی روبروست. قیمت پژو 206 تیپ 2 و تیباهاچ بک در بازار نابه سامان فعلی به ترتیب نزدیک به 56 و33 میلیون تومان برآورد می‌شود. این اختلاف قیمت 23 میلون تومانی در حالی ایجاد شده که سال گذشته اختلاف قیمت دو خودرو چیزی حدود 6 میلیون تومان بود. شاید سال گذشته محصولات به روزتری نظیر رنو ساندرو  هم به عنوان گزینه‌های خرید با بودجه بالاتر محسوب می‌شدند اما با افزایش قیمت رنو ساندرو دنده ای به حدود 78 میلیون تومان عملا این خودرو از محدوده اتخاب خارج شده و خرید تیبا 2 یا پژو 206 تیپ 2 تنها یک انتخاب میان بد و بدتر محسوب می‌شود.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

خودروهایی که به لحاظ طراحی و ایمنی از استانداردهای روز دنیا برخوردار نیستند و از عبارت خودروی اقتصادی تنها قیمت پایین‌تر نسبت به سایرین را به ارث برده‌اند.

با این حال خرید محصولات نزدیک به 50 میلیون برای طیف وسیعی از مردم ایران امکان پذیر به نظر نمی‌رسد. با این وصف، برای افرادی که با هزینه کم به دنبال محصولی اسپرت و جوان پسند میگردند پژو 206 تیپ 2 یک انتخاب مناسب محسوب میشود. در مقابل باید در نظر داشت که اگرچه این خودرو به لحاظ قطعات از کیفیت قابل قبولی برخوردار است اما یک خودروی پر خرج محسوب میشود و هزینه تعمیر و قطعات آن نیز کمی گران‌تر از دیگر محصولات داخلی است. نتیجه آنکه اگر به دنبال خودرویی ارزان‌تر، کم خرج و با هزینه نگهداری پایین‌تر هستید تیباهاچبک انتخاب معقول‌تری به نظر می‌رسد.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
12 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
حامد
۱۳۹۸-۰۶-۲۴ ۰۸:۴۲

سلام
لطفا راهنمایی کنین منو با توجه به قیمت الان ماشین و پولی که دارم میتونم یا 206 سالهای 88/89 بگیرم یا تیبا 2 ”سال 95/96 و قدرت موتور برام مهم نی هزینه تعمیرات ماشین برام مهمه انقدر میگن هزینه 206 بالاست که آدمو میترسونن واقعا اینجوریه؟ با حدود 45 /50 میلیون ارزش داره 206 برای 10 سال پیش خرید؟ خودم ظاهر 206 بیشتر دوس دارم اما خب دنبال دردسر هم نیستم بین همین دو ماشین میخوام انتخاب کنم ممنون میشم راهنمایی کنین

حامد
۱۳۹۸-۰۶-۲۴ ۱۲:۵۱

ممنون این فاصله هزینه تعمیرات خیلی زیاده ؟ و اینکه اصلا میشه 206 با 10 سال کارکرد سالم پیدا کرد؟

A.f
۱۳۹۸-۰۷-۰۳ ۱۹:۰۰
پاسخ به  حامد

سلام من هم دقیقا مسئله شما رو دارم.شما چ تصمیمی گرفتید؟ میشه راهنماییم کنید؟

خوشحال
۱۳۹۹-۰۳-۱۹ ۰۹:۰۳
پاسخ به  حامد

ماشین 206 تیپ 2 یک خودروی وحشتناک کمر شکن است چه از نظر موتوری چه از نظر سیستم تعلیق اما در تیبا هیچ یک از موارد مندرج در این کامنت مطرح نیست واقعا با تیبا 211 کلا راه تعمییرگاه ها رو گم میکنید من 206 داشتم پدر منو در آورد ، اما تیبا خریدم نفس راحت کشیدم بخدا تا به امروز یکبار هم واسه تعمییر مراجعه نکردم ، البته به جز تعویض لنت و روغن 🙂

محمد szt
۱۳۹۹-۰۳-۲۰ ۰۵:۲۱
پاسخ به  حامد

دوست عزیز با این وضعیت بازار دیگه الان تیبا هم ارزون نیس ولی خب تیپ۲ بیشتره.بهتره مثلا چند قطعه مصرفی تیبا و تیپ۲ رو تو سایت ها سرچ کنی و اختلاف قیمت رو متوجه بشی.تیپ۲ کارکرده اونم ۱۰ سال مثل سرطانه.البته بستگی داره به کارکرد و اینکه دست کی بوده ولی در حالت عادی این ماشین به استهلاک افتاده و حداقل دو سه باری سرسیلندر باز شده.گیربکس به استهلاک افتاده و تمام قطعات یا عوض شده یا دیگه هر لحظه میتونه خراب شه. بنظر من تیبا با تمام ضعف و نقاط قوتاش انتخاب معقول تریه.از نظر موتوری چه توان چه… بیشتر »

[…] مقایسه پژو 206 تیپ 2 و تیبا 2 […]

[…] مقایسه پژو 206 و تیبا2 […]

محمد szt
۱۳۹۹-۰۳-۲۰ ۰۵:۱۱

باتوجه به کیفیت پایین تمام تولیدات داخل تیبا اقتصادی تر و بیش تر به قیمتش میرزه و کم استهلاک تره.و رقیب قیمتی خاصی نداره تو خودرو صفر. اما با بازه قیمتی تیپ۲ دستت خیلی بازتره چه صفر چه کارکرده که همشون از نظر فنی برتری چشمگیری نسبت به تیپ۲ دارن.. بزرگترین نقطه ضعف تیپ۲ اول قیمت حبابیشه دوم موتورشه چه از نظر قدرت چه تکنولوژیکی چه استهلاک موتور پراید یورو۴ از تیپ۲ پیشرفته تره. کسی بخواد دلیلش رو بدونه برام کامنت بزاره تا با جزییات بیشتری توضیح بدم..

سهرابد
۱۳۹۹-۰۴-۲۹ ۱۸:۱۸

206بسیار زیباست ‌‌توش شکی نیست اما پدر در میاره مخصوصا جدیدا کلا تعمیرگاهی من بدبخت یکی خشک خریدم از هفته اول نمایندگی بود فروختم دباره یکی یک سال کار خریدم اصلا مکافات شد برام مخصوصا مناطق گرم تا کولر میزدم ماشین از حرکت می ایستاد دماش مدام بالا بود تو یک سال دو بار واشر زد بیچاره شدم با کلی ضرر و از رو بی پولی یه تیبا دو خریدم زشته کابینش پلاستیکی همش درست اما عالیه کولر می‌زنی اصلا نشون نمیده بخاری از ۲۰۶ ضعیف تره ولی نمیفهمید قدرش عالیه سواریش عین ۲۰۶ ه بدیش فقط یکم صدای موتورش… بیشتر »

آزاد
۱۳۹۹-۰۵-۱۴ ۰۸:۱۳

سلام،قبلا موتور پیکان با اتاق پژو۴۰۵ تولیدکردن،خب الان بیان موتور تیبا رو با اتاق۲۰۶ تولید کنن. هم ظاهر قابل قبول ۲۰۶ داریم و هم هزینه نگهداری به نسبت پایین تیبا.