Image default

هنگامیکه صحبت ازهاچ بکهای ارزان قیمت تولید داخل به میان میآید با تنوع چندان بالایی روبرو نخواهیم شد. هرچند که با افزایش بی سابقه قیمت خودرو از ابتدای سال 97 دیگر نمیتوان عنوان ارزان قیمت را به این خودروها اختصاص داد.

 پژو 206 که نزدیک به دو دهه با همین طراحی به بازار عرضه شده قطعا پای ثابت این گروه خواهد بود اما در میان محصولات سایپا نیز یکهاچ بک جدید با نام تیبا 2 یا تیباهاچ بک به چشم میخورد که تا قبل از تحریمها به لحاظ قیمت تا حدودی هم رده پژو 206 تیپ 2 قرار میگرفت.

 

مقایسه تیبا 2 و پژو 206

این خودرو که به لحاظ طراحی کاملا به تیبا صندوق دار شباهت دارد هنگامیکه مشتریان دیگر از ظاهر تکراری پراید خسته شده بودند به بازار آمد و فروش قابل توجهی را نیز به دست آورد. در این مطلب تلاش داریم تا به مقایسه فنی این دو خودرو بپردازیم.

طراحی بیرونی

تیبا دومین خودروی ملی است که در ایران تولید میشود. این محصول در سال 88 و در آغاز تحریمهای بین المللی وارد بازار شد که با توجه به شرایط سخت تولید و واردات خودرو، کاهش قدرت خرید و ستوه خریداران از طراحی یکنواخت و ایمنی پر حرف و حدیث پراید با استقبال خوبی هم مواجه گشت. با این حال، اگرچه تیبا با نام زیبای ایرانی معرفی شد اما با نگاهی به طراحی خارجی این خودرو چندان نشانی از زیبایی و ظرافت در آن پیدا میکنید.

طراحی این خودروی ملی با کمک گروه ایتالیایی IET و شرکت آنجلینی دیزاین انجام گرفت و نسخههاچ بک آن نیز با نام تیبا 2 پس از چند سال با همان طراحی و بدون کوچکترین تغییر به بازار عرضه شد. نمای جلو تیبا 2 اگرچه از چراغهای کشیده برخوردار است اما اندازه کوچک جلوپنجره و فاصله بیش از حد آن با چراغها یک شکل ناهماهنگ را ایجاد نموده است. با وجود انحناهای فراوان بر روی سپر، گلگیر و کاپوت تیبا 2، این خودرو از نمایی اسپرت که از خودروهایهاچ بک انتظار میرود، برخوردار نیست. البته این موضوع بیشتر به دلیل الگو برداری از یک خودروی سدان برای طراحی یک محصولهاچ بکاست. در نمای عقب این خودرو نیز با وجود تغییرات فراوان در سقف، قسمت عقب بدنه جانبی، چراغ ‌های عقب، درب پنجم و سپر نسبت به تیبای صندوق دار باز هم یک طراحی خسته کننده و بدون هیجان را شاهد هستیم. در واقع آنچه بیش از سادگی در قسمت عقب تیبا 2 به چشم میآید عدم تناسب چراغهای عقب با چراغهای جلو است که امروزه به عنوان یکی از اصول طراحی خودرو در نظر گرفته میشود.

مقایسه تیبا 2 و پژو 206

آن سوی دیگر این مقایسه پژو 206 قرار دارد که با وجود سالهای طولانی که از تولید آن میگذرد همچنان از جذابیت خاصی برای دوستداران خودروهای اسپرت برخوردار است و با وجود تمام انتقاداتی که به طراحی بدون تغییر آن وارد است اما در مقایسه با بسیاری از محصولات داخلی مانند پراید و تیبا 2 نمای مدرن تری دارد. چراغهای جلو کشیده، استفاده مناسب از خطوط منحنی و شیب جذاب کاپوت از جمله نکاتی هستند که به خوبی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و شاید در کمتر خودرویی نظیر آن مشاهده شود. با این حال تکراری و ملال آور بودن این خودرو معضلی است که به پاشنه آشیل پژو 206 تبدیل شده است و موجب میشود برخی مشتریان در خرید آن دچار تردید شوند.

مقایسه طراحی داخلی

طراحی داخلی تیبا 2 آنچه را که در نمای خارجی آن مشاهده کردید کامل میکند. در واقع با نشستن در اتاقک تیبا 2 چیز جذابی مشاهده نخواهید کرد. فرمان ساده و قدیمی، روکش صندلیهای بی کیفیت و پارچه ای، داشبورد به غایت ساده به همراه استفاده بیش از حد از پلاستیک خشک یک جلوه ناامیدکننده را به نمایش میگذارد که حتی تطبیق رنگ داشبورد و صندلیها نیز نتوانسته جذابیتی به آن ببخشد.

مقایسه تیبا 2 و پژو 206

در مقابل کابین پژو 206 از یک طراحی اروپایی برخوردار است که اگرچه سالها از طراحی آن میگذرد اما برای مشتریان ایرانی که طراحیهای جدید خودروهای اروپایی را کمتر به چشم دیده اند راضی کننده به نظر میرسد. شاید یکی از نقاط ضعف پژو 206 فضای کمیاست که سرنشینان عقب را کمیآزار میدهد. در واقع فرم اتاقک این خودروی اسپرت و برخورداری از ساختار منحنی شکل به قیمت کاهش فضای داخلی آن تمام شده است به گونه ای که اگر سرنشینان جلو صندلیهای خود را کمیعقب ببرند دیگر فضایی حتی برای قرارگیری پای سرنشینان عقب باقی نمیماند.

مقایسه مشخصات فنی

تیبا از پیشرانه ای 4 سیلندر به حجم 1.5 لیتر با حداکثر قدرت 80 اسب بخار و گشتاور 126 نیوتن متر برخوردار است. این پیشرانه از موتور قدیمینصب شده بر روی پراید قوی تر محسوب میشود و به یک گیربکس 5 سرعته دستی مجهز شده است. در مقابل پژو 206 دارای پیشرانه ای به ظرفیت 1.4 لیتر با 75 اسب بخار قدرت و گشتاور 118 نیوتن متر است که اگر با کیفیت نسخه اصلی ساخته شود چیزی کمتر از موتور تیبا 2 نخواهد داشت.

مقایسه ایمنی دو خودرو

مقایسه تیبا 2 و پژو 206

تیبا 2 و پژو 206 تیپ 2 هر دو در تجهیزاتی نظیر کیسه هوا، ترمز ABS و سیستم ضد سرقت ایموبیلایزر مشترک هستند با این حال بر سر ضعف سیستم ترمزتیبا همچنان حرف و حدیثهای زیادی مطرح است. در مقابل پژو 206 تیپ 2 از قابلیت تنظیم ارتفاع کمربندهای ایمنی جلو و سیستم قطع خودکار سوخت در هنگام حادثه برخوردار است که نقش مهمیدر افزایش ایمنی خودرو دارند.

مزایا 206معایب 206
شتاب خوب و فرمان پذیری راحت
طراحی داخلی مناسب
استهلاک و هزینه نگهداری نسبتا بالا
فضای کم سرنشینان عقب
موتور نه چندان قوی در تیپ 2 
مزایا تیبا 2معایب تیبا 2
استهلاک کم و هزینه نگهداری پایین

 

طراحی نامناسب
دید نامناسب عقب برای راننده
استفاده از مواد بی کیفیت در داخل کابین
ایمنی پایین
صدای موتور زیاد در دور بالاعدم تعادل کافی در پیچ‌ها

مقایسه قیمت

 در بازار فعلی(شهریور 97) قیمت خودروها با نوسانات زیادی روبروست. قیمت پژو 206 تیپ 2 و تیباهاچ بک در بازار نابه سامان فعلی به ترتیب نزدیک به 56 و33 میلیون تومان برآورد میشود. این اختلاف قیمت 23 میلون تومانی در حالی ایجاد شده که سال گذشته اختلاف قیمت دو خودرو چیزی حدود 6 میلیون تومان بود. شاید سال گذشته محصولات به روزتری نظیر رنو ساندرو  هم به عنوان گزینههای خرید با بودجه بالاتر محسوب میشدند اما با افزایش قیمت رنو ساندرو دنده ای به حدود 78 میلیون تومان عملا این خودرو از محدوده اتخاب خارج شده و خرید تیبا 2 یا پژو 206 تیپ 2 تنها یک انتخاب میان بد و بدتر محسوب میشود. خودروهایی که به لحاظ طراحی و ایمنی از استانداردهای روز دنیا برخوردار نیستند و از عبارت خودروی اقتصادی تنها قیمت پایین تر نسبت به سایرین را به ارث برده اند. با این حال خرید محصولات نزدیک به 50 میلیون برای طیف وسیعی از مردم ایران امکان پذیر به نظر نمیرسد. با این وصف، برای افرادی که با هزینه کم به دنبال محصولی اسپرت و جوان پسند میگردند پژو 206 تیپ 2 یک انتخاب مناسب محسوب میشود. در مقابل باید در نظر داشت که اگرچه این خودرو به لحاظ قطعات از کیفیت قابل قبولی برخوردار است اما یک خودروی پر خرج محسوب میشود و هزینه تعمیر و قطعات آن نیز کمیگران تر از دیگر محصولات داخلی است. نتیجه آنکه اگر به دنبال خودرویی ارزان تر، کم خرج و با هزینه نگهداری پایین تر هستید تیباهاچبک انتخاب معقول تری به نظر میرسد.

مطالب جدید

خودرو داخلی 5 تا 10 میلیون تومان ارزان شد

محمد رحیمیان

کاهش درآمد شرکت پژو با خروج از ایران

محمد رحیمیان

مقایسه پژو 2008 و سیتروئن C3

دیدگاه بگذارید

  اشتراک  
به من اطلاع بده
همراه مکانیک مطمئن بخرید، آسان بفروشید