سدان‌های نسبتا اقتصادی ایران خودرو که با ۴۰۵ شروع و در حال حاضر به خانواده دنا ختم شده‌اند، جایگاه بالایی در بازار محدود خودروی کشور به دست آورده‌اند. دو محصول دنا و پژو پارس، ازجمله مهم‌ترین بازیگران این کلاس خودرویی در ایران به شمار می‌روند و مشتریان توجه ویژه‌ای به آن‌ها نشان می‌دهند؛ به‌خصوص فقدان سدان‌های به‌روزتر خارجی، حلقه انتخاب را برای مشتریان ایرانی تنگ‌تر ساخته است. به هر صورت، در این مقاله از سری مقالات مقایسه‌ای همراه مکانیک، دو سدان پرفروش ایران خودرو را مقابل یکدیگر قرار داده‎‌ایم و به «مقایسه دنا و پژو پارس» پرداخته‌ایم.

دنبال خودروی کارکرده/دست دوم هستید؟ وارد نمایشگاه خودروهای کارشناسی شده ما شوید. اینجا بهترین پیشنهاد‌هارو برات داریم.

معرفی دنا

بررسی دنا ایران خودرو

قبل از شروع مقایسه دنا و پژو پارس به معرفی هر یک از این دو خودرو می‌پردازیم. قطعا همه ما با سمند به‌عنوان نخستین خودروی ملی آشنا هستیم. شرکت ایران خودرو مدل سمند را بر اساس پلتفرم پژو ۴۰۵ طراحی و تولید کرد و با توجه به‌ صرفه اقتصادی فراوان سرمایه‌گذاری روی این پلتفرم، ترجیح داد تا تولیدات جدید خود را نیز بر اساس همین مدل روانه بازار کند.

در همین راستا، دنا به‌عنوان دومین فیس‌لیفت سمند راه خود را به‌سوی بازار کشور پیدا کرد و از سال ۹۳ تاکنون نقشی مهم در تکمیل سبد مدل‌های سواری میان‌قیمت ایران خودرو ایفا کرده است. ایکو دنا به پیشرانه ۱.۷ لیتری ef7 تجهیز شده است و از لحاظ فنی تفاوتی با سمند ef7  ندارد.

معرفی پژو پارس

معرفی خودرو پژو پارس

پژو پارس نیز قطعا معرف حضور تمامی مشتریان ایرانی است. این خودرو، نسخه فیس‌لیفت و لوکس‌تر پژو ۴۰۵ است و از همان ابتدا خود را به‌عنوان یک اتومبیل اقتصادی تشریفاتی در ذهن خریداران ایرانی جای داده است. پژو پارس طی سال ۷۹ تحت عنوان پرشیا دیده به جهان گشود و ظاهری نزدیک به پژو ۴۰۶ فرانسوی را به نمایش گذاشت. این خودرو آن‌قدر در نظر مشتریان ایرانی جذاب جلوه کرد که حتی پس از گذشت بیش از ۲۰ سال از آغاز فروش آن، هم‌چنان با حداقل تغییر نسبت به مدل‌های اولیه در دسترس متقاضیان قرار می‌گیرد.

 البته از لحاظ باطنی، شرکت ایران خودرو مدل‌های مختلفی از پژو پارس را در این سال‌ها به تولید رسانده است که برخی از آن‌ها هم‌چنان مشغول به خدمت هستند و برخی دیگر، دوران بازنشستگی را پشت سر می‌گذارند. در این بین، پژو پارس LX مجهز به موتور TU5، یکی از خوش‌فروش‌ترین مدل‌های پژو پارس محسوب می‌شود و به دلیل نزدیکی قیمت آن به دنا معمولی، ممکن است مشتریان در انتخاب یکی از این دو دچار شک و تردید شوند. به همین علت، در ادامه مطلب پژو پارس ال ایکس و دنا معمولی را موردمقایسه قرار خواهیم داد.

مقایسه دنا و پژو پارس از لحاظ طراحی

فرق خودرو دنا و پژو پارس lx از نظر طرح بیرونی

در ابتدای مقایسه دنا و پژو پارس به بررسی طراحی بیرونی این دو خودرو می‌پردازیم.اختلاف قدمت طراحی این دو خودرو، به حدود بیش از ده سال می‌رسد؛ بنابراین مسلما دنا که طی دهه نود روانه بازار شده است، چهره‌ای نسبتا به‌روز و جوان‌پسندتر از پژو پارس را ارائه می‌دهد. طرح چراغ‌ها و جلوپنجره دنا از خشونتی نسبتا گیرا بهره می‌برد و می‌توان المان‌های مدرن بیشتری در چهره آن پیدا کرد.

با این وجود، پژو پارس نیز که از شباهت بسیاری به پژو ۴۰۶ فرانسوی برخوردار است، چندان دست‌وپابسته ظاهر نشده و طی این سال‌ها توانسته است خود را به‌عنوان یک خودروی باشخصیت و با‌پرستیژ به خریداران داخلی معرفی کند.

مقایسه دنا و  پژو پارس از لحاظ طرح بیرونی

پژو پارس آن‌قدر پرطرف‌دار است و ظاهر نسبتا ساده آن برای مشتریان ایرانی، جذاب جلوه می‌کند که باید گفت این خودرو مهره مار دارد و علی‌رغم تمام کاستی‌های بصری، هم‌چنان می‌تواند از مشتریان ایرانی دل ببرد. به‌طورکلی، دنا از طراحی خوشایندتری سود می‌برد و از این لحاظ، نسبت به پژو پارس برتری دارد؛ اما پژو پارس نیز همان‌طور که اشاره شد، طرف‌داران زیادی در ایران دارد و هم‌چنان پرستیژ ظاهری خود را در نظر خریداران داخلی حفظ کرده است.

مقایسه دنا و پژو پارس از نظر طراحی داخلی

تفاوت ماشین دنا و پژو پارس tu5

اختلاف ظاهر پژو پارس و دنا در طراحی کابین بیش‌ازپیش هویدا می‌شود؛ چراکه دنا از طرح نسبتا نوین داشبورد به سبک برخی محصولات قدیمی‌تر هیوندای سود می‌برد و جلوه‌های بصری فضای داخلی آن، به‌مراتب چشم‌نوازتر از پژو پارس به نظر می‌رسد. کنسول میانی داشبورد، مجهز به نمایش‌گر تصویری با دریچه‌های هواکش عمودی و نیز سبک طراحی تودری‌های دنا بسیار جذاب‌تر از ادوات کابین پژو پارس دیده می‌شوند.

مواد به‌کاررفته در ساخت متعلقات کابین هر دو خودرو، از جنس پلاستیک خشک است و کیفیت آن‌ها نامرغوب ارزیابی می‌شود. از سوی دیگر، گرچه فاصله بین محور چرخ‌های این دو خودرو تفاوت چندان قابل‌توجهی نسبت به یکدیگر ندارد، اما عرض بیشتر دنا منجر به فضای جادارتر آن به‌ویژه از نظر محدوده شانه‌های سرنشینان خواهد شد. با این حال، ۴ تا ۵ سرنشین بزرگسال به‌راحتی می‌توانند از کابین هر دو خودرو استفاده کنند. در بحث فضای صندوق نیز دنا گشاده‌دست‌تر ظاهر شده است و ظرفیت ۵۰۰ لیتری محفظه بار خود را به رخ فضای ۴۷۰ لیتری پژو پارس می‌کشد.

 درمجموع، باید گفت دنا از لحاظ طراحی کابین، یک سروگردن بالاتر از پارس قرار دارد و برنده مقایسه دنا و پژو پارس از لحاظ طراحی داخلی شمرده می‌شود.

تفاوت ماشین دنا و پژو پارس tu5 از نظر فنی

فرق خودرو دنا و پژو پارس lx

پژو پارس تاکنون با چند نوع پیشرانه متفاوت در اختیار مشتریان داخلی قرار گرفته است که در این بین، مدل ال ایکس مجهز به موتور ۱۶سوپاپ tu5 قادر به تولید ۱۰8 اسب‌بخار قدرت و ۱۴۲ نیوتن‌متر گشتاور است.

از نظر فنی دنا بهتره یا پارس؟

در سوی دیگر، دنا به موتور EF7 مسلح شده است و ۱۱۵ اسب‌بخار قدرت و ۱۵7 نیوتن‌متر گشتاور ارائه می‌دهد. علی‌رغم برتری فنی دنا روی کاغذ نسبت به پژو پارس، اما باید گفت که شتاب صفرتاصد این دو سدان داخلی تفاوت چندانی نسبت به یکدیگر ندارد و حتی رقم رسمی درج‌شده در کاتالوگ پژو پارس، حدود سه دهم ثانیه سریع‌تر از شتاب دنا معمولی عنوان شده است.

در جدول زیر به مقایسه دنا و پژو پارس از نظر مشخصات فنی پرداخته‌ایم.

مدل خودرو

پژو پارس LX 

دنا معمولی

پیشرانه 

۴ سیلندر TU5

۴ سیلندر EF7

حجم موتور

1587 سی‌سی

1646 سی‌سی

حداکثر قدرت

108 اسب‌بخار

115 اسب‌بخار

حداکثر گشتاور

142 نیوتن‌متر

157 نیوتن‌متر

گیربکس

5 سرعته دستی 

5 سرعته دستی

مصرف سوخت(ترکیبی)

7.5 لیتر

7.74 لیتر

شتاب صفرتاصد

13.2 ثانیه 

13.5 ثانیه

وزن (کیلوگرم) با مخزن سوخت پر

1185

1258

مقایسه دنا و پژو پارس از لحاظ آپشن‌های رفاهی

گرچه وجود تجهیزاتی هم‌چون کروزکنترل، تنظیمات برقی صندلی و نمایش‌گر لمسی کفه ترازو را در بحث تجهیزات رفاهی به سمت دنا سنگین خواهد کرد‌، اما در سایر موارد، اختلاف فاحشی میان این دو فرزند پژو ۴۰۵ مشاهده نمی‌شود‌. با مطالعه جدول زیر، می‌توانید به‌طور کامل نسبت به آپشن‌های رفاهی پژو پارس آگاهی پیدا کنید:

مدل خودرو 

پژو پارس LX 

دنا معمولی

چراغ

چراغ مه‌شکن در جلو و عقب، نقشه‌خوان، چراغ نقشه‌خوان – چراغ خطر سوم – چراغ‌هاي سقفي جلو و عقب – چراغ داخل داشبورد

داراي چراغ هاي LED جلو و عقب – چراغ مه‌شكن جلو و عقب – چراغ نقشه‌خوان – چراغ خطر سوم – چراغ‌هاي سقفي جلو و عقب – چراغ داخل داشبورد – تنظيم زاويه نور چراغ‏‌هاي جلو از داخل

سیستم‌های مالتی‌مدیا 

رادیوپخش

سیستم صوتی با شش اسپیکر-هندزفری

صفحه‌نمایش 

– 

7 اینچی لمسی

رینگ

رینگ آلومینیومی یا فولادی 15 اینچ

 

كد كلاس 70101: رينگ آلومينيومي 15 ، كد كلاس 70112-70115-70117-70118 -70123: رينگ فولادي 15

آینه

آينه‌هاي جانبي راهنمادار و تاشونده برقی

آينه‌هاي جانبي برقي، راهنمادار و تاشونده اتوماتيك

تهویه مطبوع

تنظيم اتوماتيك

تنظيم اتوماتيك – كانال تهويه براي سرنشينان عقب

صندلی 

تنظيم برقي پشتي صندلي‏‌هاي جلو

جابه‌جايي صندلي‌‏هاي راننده و سرنشين جلو به‌صورت برقي – امكان نصب صندلي كودك در صندلي عقب (داراي استاندارد Isofix ) – پشت‌سري صندلي‌هاي جلو با تنظيم ارتفاع و زاويه – دسترسي به صندوق‌عقب از داخل _ زيرآرنجي جلو و عقب

شیشه 

شیشه‌بالابرهای برقی جلو و عقب

شیشه‌بالابرهای برقی جلو و عقب

سیستم هشداردهنده

سیستم هشدار موانع در عقب

سيستم هشداردهنده هوشمند مركزي ورود غيرمجاز – هشداردهنده موانع عقب با نمایش گرافیکی

سایر امکانات

فرمان هیدرولیک، مجهز به كليدهاي كنترلي، بازکن درب صندوق عقب از داخل اتاق

فرمان هیدرولیک مجهز به كليدهاي كنترلي، ستون فرمان تلسكوپي(جمع شونده) – کروز کنترل، بازکن درب صندوق عقب از داخل اتاق – آنتن اکتیو، سيستم روشنايي موقت در محيط‌‌هاي تاريك

مقایسه دنا و پژو پارس از لحاظ ایمنی

بررسی ایمنی دنا و  پژو پارس

در این خصوص، نمی‌توان هیچ نظری مبتنی بر تست‌های ایمنی رسمی این دو خودرو ارائه داد؛ چراکه اصلا هیچ موسسه معتبری این دو را تحت شرایط آزمون ایمنی قرار نداده است.

با این وجود، به دلیل تشابه پلتفرم و تجهیزات ایمنی موجود در دو سدان موردنظر، می‌توان انتظار سطح ایمنی مشابهی را از دنا و پژو پارس داشت. البته به دلیل طراحی قدیمی پلتفرم و سطح اندک تجهیزات ایمنی این دو سدان داخلی نسبت به خودروهای مدرن، نباید دل به ایمنی بالای دنا و پژو پارس بست.

مدل خودرو 

پژو پارس LX

دنا

تجهیزات ایمنی و حفاظت

سیستم ایموبیلایزر، قفل مرکزی با ریموت، اتولاک، مسترلاک، قفل میکروسوییچی درها، اخطار سرقت با بوق، اتوفلاشر

سيستم ضدسرقت (ايموبيلايزر) – سيستم هشداردهنده هوشمند مركزي ورود غيرمجاز – سيستم عيب‌يابي هوشمند (مالتي‌پلكس) – قفل مركزي با ريموت كنترل راديويي – كمربندهاي ايمني جلوی سه‌نقطه‌اي با قابليت تنظيم ارتفاع – سيستم كنترل بخار بنزين 

کیسه‌هوا 

دو عدد (راننده و سرنشين جلو)

دو عدد (راننده و سرنشين جلو)

سیستم ترمز 

ترمز EBD،ABS، ترمز جلو و عقب دیسکی خنک‌شونده، ترمز عقب دیسکی یا کاسه‌ای

ترمز EBD،ABS، ترمز جلو و عقب دیسکی خنک‌شونده، ترمز عقب دیسکی یا کاسه‌ای

مقایسه دنا و پژو پارس از لحاظ تجربه رانندگی

فرق خودرو دنا و پژو پارس lx از نظر تجربه رانندگی

پشت فرمان دنا حس تسلط بیشتری بر جاده نسبت به پژو پارس در ذهن راننده به وجود می‌آید. میزان دید به بیرون برای هر دو خودرو مناسب ارزیابی می‌شود؛ اما دید به پشت بدون استفاده از دوربین در هر دو مدل دچار محدودیت است. شتاب‌گیری دنا و پژو پارس تیو ۵ چندان مهیج به نظر نمی‌رسد و هر دو خودرو در قیاس با محصولاتی همچون تندر ۹۰ یا پژو پارس ساده 1.8 لیتری نسبتا کند هستند. با این حال، مالکان این خودروها در رانندگی‌های عادی و سبقت‌گیری‌های معمول به مشکلی برنخواهند خورد.

هم‌چنین به دلیل کیفیت مونتاژ نه‌چندان مطلوب اکثر محصولات ایران خودرو، دنا و پژو پارس نمره بالایی از لحاظ عایق‌بندی و میزان نفوذ سروصدا به درون کابین کسب نمی‌کنند و حتی در برخی نمونه‌ها احتمال ناراحتی سرنشینان از میزان سروصدای برخی ادوات داخلی و نفوذ ضربات سطح جاده به درون کابین وجود دارد‌. کیفیت سواری نیز در حد متوسط ارزیابی شده و سیستم تعلیق با رویکرد نسبتا اسپرت تنظیم شده است تا در جاده‌های ناهموار ایران دوام بیشتری بیاورد. با این حال میزان پایداری و هندلینگ دو خودرو به واسطه رویکرد اسپرت سیستم تعلیق نسبتا رضایت‌بخش برآورد می‌شود. ضمنا پژو پارس در بحث پایداری سر پیچ و میزان بادی-رول (حرکت گهواره‌ای) عملکرد بهتری را ارایه می‌دهد. درمجموع، اختلاف چندانی میان تجربه رانندگی با این دو خودرو مشاهده نمی‌شود و نمی‌توان هیچ یک را به‌عنوان خودروی برتر از لحاظ تجربه رانندگی معرفی کرد.

مقایسه دنا و پژو پارس از نظر شرایط بازار

محصولات پرفروش ایران خودرو ازجمله دنا و پژو پارس جزو ستون‌های معاملات خودرو در ایران به شمار می‌روند و شرایط بازار آن‌ها بسیار پررونق دنبال می‌شود. با این وجود، پژو پارس در این بازار حق آب و گِل دارد و نسبت به دنا راحت‌تر به فروش می‌رسد. بنابراین باید گفت که پژو پارس از لحاظ شرایط بازار جایگاه بهتری نسبت به دنا در کشورمان برای خود فراهم کرده است.

جمع‌بندی مقایسه پژو پارس و دنا

پژو پارس TU5 یک سدان پرفروش در بازار ایران است و مصداقی برای ضرب‌المثل دود از کنده بلندشدن به شمار می‌رود. چراکه هرچه بازار به پیش می‌رود و محصولات جدید به آن ورود پیدا می‌کنند، جایگاه پارس در دل مشتریان ایرانی مستحکم‌تر می‌شود و خدشه‌ای به رتبه آن وارد نمی‌آید. وفور قطعات یدکی و تعمیر آسان پیشرانه نیز بر محبوبیت این خودرو افزوده است. از طرف دیگر، دنا به‌واسطه طراحی ظاهری و داخلی مدرن‌تر و امکانات رفاهی بیشتر، توانسته است مشتریان تنوع‌طلب را به میزان بیشتری به‌سوی خود بکشاند.

به‌عنوان نتیجه نهایی، باید گفت که این دو خودرو از لحاظ فنی برتری خاصی نسبت به یکدیگر ندارند، اما از لحاظ ظاهری، دنا می‌تواند برنده رقابت باشد. البته قیمت بالاتر و پیچیدگی بیشتر تعمیرات موتور EF7 نسبت به پیشرانه tu5 هم ممکن است برخی مشتریان را از خرید دنا منصرف کند و ایشان را به سمت پژو پارس LX سوق دهد.

بیشتر بخوانید

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
33 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
علیرضا
۱۳۹۸-۰۶-۰۵ ۲۱:۳۴

سلام
بهتر بود به جای اینکه پژوپارس tu5 رو با دنا پلاس مقایسه کنید ، پژوپارس ELX رو مقایسه میکردید که حتی از نظر پیشرانه از تمامی ماشین های تولید و مونتاژ ایرانی قوی تره

سردبیر
۱۳۹۸-۰۶-۰۶ ۰۸:۰۸
پاسخ به  علیرضا

چنین مقایسه ای رو در برناممون داریم این مقایسه رو هم به درخواست کاربران انجام دادیم

علیرضا
۱۳۹۸-۰۶-۰۷ ۰۰:۲۵

خوشحال میشم اگر ELX رو تحلیل کنید و با تولیدات داخلی مقایسه کنید که حتما بازخورد و بازدید بیشتری داره
تشکر و خسته نباشید

سردبیر
۱۳۹۸-۰۶-۰۹ ۰۸:۲۰
پاسخ به  علیرضا

حتما بزودی این مقایسه رو روی مجله خودرو قرار خواهیم داد

آرین
۱۳۹۹-۰۴-۱۸ ۱۴:۵۰
پاسخ به  علیرضا

کاملا مواقم

محمدمهدی محمدحسینی
۱۳۹۸-۰۶-۲۹ ۱۷:۲۰

مقایسه پژو پارس با دنا رو باید جنپ داخلی با بازنده ای به نام ایرانخودرو دونست

رهام
۱۳۹۸-۰۶-۲۹ ۱۷:۲۱

مقایسه دنا و پژو پارس هم شد مقایسه آخه
دو خودروی ضعیف …

جواب رهام
۱۳۹۸-۱۱-۲۳ ۱۰:۳۱
پاسخ به  رهام

داداش همه مثل شما پولدار نیستن، شما برو مقایسه BMW 740i رو با 720 سرچ کن ببین اگه کسی کارت داشت!!!

Ali Reza
۱۳۹۸-۰۶-۳۰ ۱۶:۰۸

اون پلاستیک های داشبورد دنا رو میکندید مثل ندید پدیدها روشه
قرار به مقایسه باشه باید با 207 و 206 SD و ال90 سنجیده بشه نه 405فیس لیفت یعنی پارس یا پرشیا

سردبیر
۱۳۹۸-۰۷-۰۱ ۰۸:۵۴
پاسخ به  Ali Reza

با تمام مواردی کع ذکر کردید هم مقایسه کردیم و مقایسه اون روی سایت هست

Yeki
۱۳۹۸-۱۱-۲۳ ۲۲:۲۲
پاسخ به  Ali Reza

داداش اون ۲۰۷ ی ک میگی فیس لیفت ۲۰۶ عه ۲۰۶ sd هم یه …..مثه ۲۰۷ اگه قرار باشه مقایسه بشه با l90 پرشیا واس مقایسه شه اون مقایسه ای ک میگی مثه مقایسه پیکانو پرایده

Ali
۱۳۹۹-۰۱-۰۲ ۰۲:۲۵
پاسخ به  Ali Reza

نظر الکی ندین لطفا

رسول
۱۳۹۸-۰۶-۳۰ ۲۱:۱۶

لطفا یه مقایسه بین روا سال و جی ال ایکس هم بزارید بخصوص در زمینه هندلینگ و تاثیر دیفرانسیل عقب بودن

سردبیر
۱۳۹۸-۰۷-۰۱ ۰۸:۵۰
پاسخ به  رسول

چشم حتما

[…] مقایسه دنا و پژو پارس […]

[…] مقایسه دنا و پژو پارس […]

[…] مقایسه دنا و پژو پارس […]

سالار
۱۳۹۸-۰۹-۰۹ ۲۰:۴۹

من خودم پارس سوارم ولی فکر میکنم دنا در این مقایسه که منطقی هم بود برنده شده به چند دلیل : ۱)طراحی بروز تر دنا
۲)موتور قویتر دنا
۳)خطوط ملایم در داشبورد دنا نسبت به پارس بیشتره
۴)پارس مثل پراید تو هر کوچه ای ۱۰ تا ازش هست ولی دنا کمتره نسبت به پارس
۵)چراغهاش عدسی هست

Yeki
۱۳۹۸-۱۱-۲۳ ۲۲:۲۵
پاسخ به  سالار

من با گزینه ۴ کاملا مخالفم دلیل نمیشه هر ماشینی زیاد باشه بده در ضمن دنا به دلیل تازه تولید شدنش که کمه وگرنه یه مدتی که سریعترین زده بودن کم بود شاید ۱ یا ۲ تا تو هر محله بود اما الان مثه پراید زیاد شده قیمت هم سبب میشه

محسن
۱۳۹۸-۱۲-۱۲ ۰۱:۳۷
پاسخ به  سالار

پس چون دنا تو هر کوچه ای نیست برنده است هورا هورا

اریوبرزن
۱۳۹۸-۱۲-۲۶ ۱۹:۱۱
پاسخ به  سالار

سالار جان من دنا رو ترجیح میدم ولی ماشینی که بیشتره ارزونتره و قطعاتش همه جا گیر میاد

آرین
۱۳۹۹-۰۴-۱۸ ۱۴:۵۹
پاسخ به  سالار

گزینه 4 دیگه واقعا…..هستش
مگه به تعداد ماشیناس
دنا هم یه مدت شده بود اسباب بازی تو هر خونه ای دو سه تا پیدا میشد
اگه به تعداد بود که دیگه…………..

[…] مقایسه دنا و پژو پارس […]

[…] مقایسه دنا و پژو پارس […]

[…] مقایسه دنا و پژو پارس […]

Kiasha
۱۳۹۹-۰۵-۳۱ ۲۳:۵۱

سلام و عرض ادب وخسته نباشید ببخشین کاربران عزیز من یه ماشین صفر میخوام بخرم دنا پلاس و207 و پارس tuf کدامشوبخرم موندم کدامش بهتره تورو خدا راهنماییم کنید ممنون…

مدیر
۱۳۹۹-۰۶-۰۲ ۱۳:۲۸
پاسخ به  Kiasha

سلام عرض ادب اگر خرجش براتون مهمه پارس tu5
بین 207 و دنا پلاس هم هردو خودروی مناسبی در این رنج هستند ولی با توجه به اینکه به هر حال طراحی کلی 207 فرانسوی هست (گرچه صفر تا صدش در ایران تولید میشه)، 207 گزینه بهتری است

محمد کاظم سیفی
۱۳۹۹-۰۹-۰۱ ۰۷:۴۴

باسلام دوستان من وزنم بالاست و قدم هم بلنده پارس دارم صندلی راننده را میدم تا آخر عقب و جاپام نسبتا راحته میخوام دنا پلاس دنده ای بخرم.کسی تجربه رانندگی باهاش داره بگه جاپای دنا چطوریه ؟ کوچکتر از پارسه؟ به درد من میخوره یا راحتی پارس رو نداره؟

امیرحسین
۱۳۹۹-۱۱-۲۶ ۱۸:۲۹

دنا کمی جاش از پارس کمتره

محمد
۱۳۹۹-۰۹-۲۸ ۱۹:۳۲

فقط elx گرگ جاده

محسن
۱۳۹۹-۱۱-۲۹ ۱۵:۱۳

سلام من می خوام بین دنا پلاس و سورن پلاس وپژوtu5 یکی رو بخرم یکی که مکانیکه یا همه اینارو سوار شده کمکم کنه کدوم بهتره از همه قیمت مهم نیست چون پولشو دارم. لطفا زود جواب بدبد ممنون

Mahdi_hadiloo
۱۳۹۹-۱۲-۲۱ ۲۱:۵۰

سلام دوستان من میخوام بین پارس معمولی و دنا معمولی یکیشو انتخاب کنم و بخرم لطفا راهنماییم کنید و در اخر ممنون از سایت خوبتون که مقایسه منصفانه ای داره

Last edited 1 month ago by Mahdi_hadiloo
پارس Tu5
۱۴۰۰-۰۱-۱۰ ۰۳:۰۰
پاسخ به  Mahdi_hadiloo

اگر بین دنا معمولی و پارس موندی حتما سمت پژو پارس Tu5 کلاس ۱۵ و ۱۳ برو بهترین کلاس های پژو پارس ۱۳ و ۱۵ هس،البته اول ۱۵
اگر این کلاس نشد سراغ کلاس های دیگه Tu5 برو