در این مقاله به مقایسه دنا و پژو پارس خواهیم پرداخت. دنا یا پارس یکی از متعددترین سوالاتی است که همراهان همیشگی مجله همراه مکانیک می‌پرسند.

با یک کلیک استعلام خلافی خودرو را بدون دغدغه از اینجا بگیرید

مقایسه‌ای که متاسفانه باری دیگر می‌بایست میان یک خودروی تازه ساخت و قدیمی به شکلی ناجوان مردانه و اندکی نا امید کننده صورت پذیرد! با ما همراه باشید تا ببینیم در مقایسه دنا و پژو پارس توسط تیم همراه مکانیک، جوان درشت اندام و مدرن ایران‌خودرو پیروز میدان خواهد بود یا پیرمرد جذاب جاده‌های ایران؟ حال اگر بخواهیم سوال را کوتاه‌تر کنیم می‌توانیم بگوییم دنا یا پارس؟

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

مقایسه دنا و پژو پارس ، دنا یا پارس

مقایسه دنا و پژو پارس
مقایسه دنا و پژو پارس ، یک جوان درشت اندام و پیرمردی جذاب

 در مقایسه دنا و پژو پارس از همان ابتدای کار شاهد جدال یک مدل نسبتاً مدرن با محصولی قدیمیخواهیم بود؛ چرا که ایران‌خودرو دنا را با رویکردی در جهت تولید خودرویی آپشن‌دار و مدرن روانه بازار کرده و پژو پارس اما، از هجده سال پیش تقریبا با همین شکل و شمایل تولید شده است.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

معایب دنا

5 دلیل برای اینکه پژو پارس سال بخریم

چرا دنا بخریم

لذا لازم به ذکر است که این مقایسه ممکن است از نظر برخی افراد امری ناجوانمردانه و ناعادلانه قلمداد شود. ولی نکته جالب و تاسف برانگیز در بطن این مقایسه، عدم وجود پیشرفت‌های چشم‌گیر در صنعت خودروسازی کشورمان بوده و شباهت‌های زیاد میان دنا و پژو پارس -حتی با وجود گذشت هجده سال از تولید پژو پارس- انجام چنین مقایسه‌ای را برای ما مقدور می‌سازد. 

مقایسه دنا و پژو پارس از لحاظ ظاهری

مقایسه دنا و پارس
دنا یا پارس

تا حد کمی اگر از لحاظ ظاهری بپرسید که دنا یا پارس سلیقه‌ای است. اما از همان لحظه آغاز بررسی دنا می‌توان تلاش ایران‌خودرو در ارائه یک خودروی مدرن را مشاهده کرد! بدنه دنا دارای خطوط نسبتا عضلانی بوده و این شرکت در طراحی قسمت‌ جلویی عملکرد قابل قبولی را داشته است. البته ایرادات وارده به این خودرو را در مقایسه دنا و پژو پارس می‌توان از همین‌جا آغاز کرد و عدم طراحی مناسب قسمت‌های جانبی آن را به عنوان یکی از مشکلات بدنه مطرح نمود. پژو پارس گرچه ۱۸ سال قدمت را حتی در بدنه خود نیز به نمایش می‌گذارد، اما به دلیل سادگی بدنه و وجود هماهنگی در قسمت‌های جانبی، جلویی و عقبی، امتیاز طراحی بهتری را نسبت به دنا دریافت می‌کند. 

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

البته مقایسه دنا و پژو پارس از نظر کابین و طراحی داخلی کمیمتفاوت بوده و پس از نشستن پشت فرمان دنا می‌توان اذعان داشت که کفه ترازو در این بخش به سمت دنا سنگینی می‌کند. استفاده از قطعات چوبی، طراحی مناسب قسمت داشبورد و رنگ‌بندی زیبا در کنار قرار گرفتن صفحه نمایشگر در قسمت مناسب، همگی خودروی مدرن ایران‌خودرو را در جایگاه بهتری نسبت به پژو پارس قرار داده‌اند. البته جدید بودن و طراحی مدرن دنا را نباید به عنوان یک برتری در مقابل پژو پارس به حساب آورد، چرا که ایران‌خودرو برای بهبود امکانات داخلی تولیدات خود پس از پارس نزدیک به ۱۵ سال زمان داشته و به همین دلیل، بهتر بودن کابین این خودرو در این امری دور از انتظار نیست.

پژو پارس اما به هر روی از منظر طراحی داخلی چند قدم عقب‌تر از دنا بوده و خبری از صندلی‌های راحت، صفحه نمایشگر، سیستم مولتی‌مدیای کامل، کنترل برقی موقعیت صندلی‌ها و سایر امکانات مدرن دنا در آن نیست!

 مقایسه دنا با پارس ، پیشرانه‌های تکراری روی پلتفرم‌های قدیمی!

مقایسه موتور دنا و پارس
دنا یا پارس

در مقایسه دنا و پژو پارس علاوه بر نکات مذکور در ارتباط با ویژگی‌های خارجی و داخلی، می‌بایست به پیشرانه یا موتور آن‌ها نیز اشاره کنیم. دنا بر روی پلتفرم سمند پیاده شده و به دلیل وزن بالایی که نسبت به سمند دارد، مورد انتقاد بسیاری از متخصصان خودرو قرار گرفته است.

به عبارتی دیگر این منتقدان معتقدند که شاسی دنا برای تحمل این میزان از وزن مناسب نبوده و تاثیر منفی آن را می‌توان در مانورهای پر پیچ و خم مشاهده کرد! البته پژو پارس نیز از قاعده بهره‌گیری از پلتفرم‌های قدیمیمستثنی نبوده و بدنه آن بر روی پلتفرم پژو ۴۰۵ سوار شده است. اما نسبت وزن به شاسی در این خودرو در مقایسه با دنا از وضعیت بهتری برخوردار بوده و به همین دلیل می‌توان در این مقایسه آن را از منظر هماهنگی شاسی و بدنه برتر قلمداد کرد. 

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

دنا یا پارس به ایستگاه سرعت می‌رسد

اما مسئله پیشرانه در مقایسه دنا و پژو پارس هیجان خاصی را در بر نداشته و با باز کردن کاپوت هر دو مدل به سرعت می‌توان تکرار مکررات ایران‌خودرو را مشاهده کرد! این شرکت برای دنا از همان نسخه محبوب خود یعنی EF7 بهره گرفته و به همین دلیل سواری آن را به تجربه‌ای نه چندان دلچسب و متنوع با سایر محصولات خود -از جمله سمند- مبدل ساخته است. این پیشرانه حداکثر سرعتی معادل با ۱۹۰ کیلومتر را در کنار ۱۱۵ اسب بخار برای این خودرو به ارمغان آورده و اما به دلیل وزن بالای بدنه و قطعات دنا، شتاب چندان مناسبی را به آن نبخشیده است.

این در حالی است که پژو پارس با همان موتور TU5 تکراری به دلیل وزن کمتر و هماهنگی بیشتر میان بدنه، شاسی و قطعات، شتاب بسیار بیشتری نسبت به دنا داشته و علاقه‌مندان به چالاکی را بیش از دنا جلب خود می‌کند. اما به هر روی هر دوی این خودروهای تولید شده توسط ایران‌خودرو، نوآوری بزرگی را از منظر پیشرانه تجربه نکرده و به همین دلیل تجربه رانندگی نسبتاً یکسانی را در قیاس با سایر محصولات هم تراز ارائه می‌کنند. 

مقایسه دنا با پژو پارس ، رانندگی با یک جوان سنگین وزن و یک پیرمرد عصبی!

مقایسه دنا و پارس
دنا یا پارس

دنا یا پارس سوالی است که در این بخش هیجانی می‌شود. مقایسه دنا و پژو پارس از منظر رانندگی و عملکرد جاده‌ای، همان‌طور که پیش‌تر نیز به آن اشاره شد، امر چندان هیجان انگیزی نبوده و مسلما موجب شگفتی شما نخواهد شد! با قرار گرفتن پشت فرمان دنا از همان ابتدای کار در خواهید یافت که ایران‌خودرو نوآوری بخصوصی را در زمینه تجربه رانندگی در نظر نگرفته و دنا صرفا با هدف ارتقای امکانات داخلی یک خودروی ایرانی وارد بازار شده است. 

مقایسه دنا و پژو پارس در عملکرد جاده‌ای به ما نشان می‌دهد که پیشرانه‌های تکراری ایران‌خودرو حتی پس از تغییرات کوچک اعمال شده روی آن‌ها، برای ایجاد یک حس جدید کافی نبوده و هدف از رانندگی با این خودروها ظاهرا برای سازنده‌شان صرفا در رسیدن از نقطه «الف» به «ب» خلاصه شده است.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

چرخ‌های کوچک دنا نسبت به بدنه و بکارگیری شاسی و پلتفرم نامناسب برای وزن بالای آن، موجب بروز حس سنگینی در پیچ‌های تند شده و هماهنگی میان بخش‌های مختلف سیستم هدایتی را زیر سوال می‌برد. پژو پارس اما در سرعت‌های بالا واکنش بهتری نسبت به هدایت راننده نشان داده و به دلیل چالاکی ناشی از وزن پایین‌تر و پلتفرم مناسب‌تر خود، هیجان رانندگی را تا حدودی بهتر از دنا به کاربر ارائه می‌کند.

البته لازم به ذکر است که دنا چسبندگی قابل قبولی داشته و برای مصارف شهری از نقطه نظرات متنوعی همچون مصرف سوخت، مناسب‌تر است؛ اما انتخاب پژو پارس بدون شک برای طرفداران آدرنالین و چالاکی بیشتر از دنا توصیه می‌شود. (هرچند تجربه آدرنالین بالا با خودروهای داخلی امر بسیار دشواری است!).

مقایسه دنا و پژو پارس به نفع چه کسی به پایان می‌رسد؟

مقایسه طراحی داخلی دنا و پارس
دنا یا پارس

به بخش پایانی مقاله دنا یا پارس رسیدیم؛ بلا شک، مقایسه دنا و پژو پارس اطلاعات مفیدی به ما ارائه کرده و مزایای هر دو خودرو را به شکل مناسبی در مقابل معایب‌شان قرار می‌دهد.

اما به هر حال، انتخاب‌ گزینه مناسب و یا اعلام پیروز میدان در این مقوله امر چندان آسانی نمی‌باشد؛ چرا که هر کدام از گزینه‌های معرفی شده در مقایسه دنا و پژو پارس، مزیت‌های خاص خود را داشته و ویژگی‌های منحصر به فردی را به صاحبان خود ارائه می‌کنند. بنابراین همانند سایر مقالات قیاسی همراه مکانیک، نتیجه گیری در ارتباط با مقایسه دنا و پژو پارس را نیز به عهده شما گذاشته و خواهان مطلع شدن از نظرات ارزشمند شما نیز هستیم.

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

جمع بندی مقایسه پژو پارس و دنا

به خاطر داشته باشید که مقایسه دنا و پژو پارس یک نشانه از سرعت رشد پایین صنعت خودروسازی کشورمان بوده و حاکی از وجود مشکلات متعددی در این حوزه است. حال اگر قصد انتخاب از میان دنا و پژو پارس را داشته و یا صرفا علاقه‌مند به مقایسه دنا و پژو پارس هستید، می‌بایست بدانید که دنا یک گزینه نسبتا مدرن داخلی بوده که به شما آپشن‌های رفاهی مناسبی را -البته بدون در نظر گرفتن قیمت، ارائه می‌کند.

در حالی که پژو پارس یک رقیب قدیمی برای تمام تولیدات داخلی بوده و همچنان قادر به ارائه ویژگی‌هایی از قبیل چالاکی و سادگی چشم‌نواز ظاهری به هواداران  وفادار خود است. پس اگر قصد حرکت به سوی مدرنیزه شدن را در سر می‌پرورانید، دنا گزینه بهتری برای شماست؛ اما اگر با انتخاب‌های کلاسیک مشکلی نداشته و حاضر به گذشت از آپشن‌های مدرن برای داشتن چالاکی و قیمت مقرون به صرفه هستید، بدون شک پژو پارس شما رضایت را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

کارشناسی پژو پارس + ویدئو

معایب پژو پارس TU5

5 دلیل برای اینکه دنا توربو نخریم

مقایسه رانا و پژو پارس

مقایسه دنا و دانگ فنگ h30 کراس

انواع پژو پارس

20
دیدگاه بگذارید

12 تعداد نظرات
8 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
پرطرفدار ترین دیدگاه ها
دیدگاه با بیشترین پاسخ
9 تعداد نویسندگان دیدگاه
  اشتراک  
اطلاع از
علیرضا

سلام
بهتر بود به جای اینکه پژوپارس tu5 رو با دنا پلاس مقایسه کنید ، پژوپارس ELX رو مقایسه میکردید که حتی از نظر پیشرانه از تمامی ماشین های تولید و مونتاژ ایرانی قوی تره

محمدمهدی محمدحسینی

مقایسه پژو پارس با دنا رو باید جنپ داخلی با بازنده ای به نام ایرانخودرو دونست

رهام

مقایسه دنا و پژو پارس هم شد مقایسه آخه
دو خودروی ضعیف …

جواب رهام

داداش همه مثل شما پولدار نیستن، شما برو مقایسه BMW 740i رو با 720 سرچ کن ببین اگه کسی کارت داشت!!!

Ali Reza

اون پلاستیک های داشبورد دنا رو میکندید مثل ندید پدیدها روشه
قرار به مقایسه باشه باید با 207 و 206 SD و ال90 سنجیده بشه نه 405فیس لیفت یعنی پارس یا پرشیا

Yeki

داداش اون ۲۰۷ ی ک میگی فیس لیفت ۲۰۶ عه ۲۰۶ sd هم یه …..مثه ۲۰۷ اگه قرار باشه مقایسه بشه با l90 پرشیا واس مقایسه شه اون مقایسه ای ک میگی مثه مقایسه پیکانو پرایده

رسول

لطفا یه مقایسه بین روا سال و جی ال ایکس هم بزارید بخصوص در زمینه هندلینگ و تاثیر دیفرانسیل عقب بودن

[…] مقایسه دنا و پژو پارس […]

[…] مقایسه دنا و پژو پارس […]

[…] مقایسه دنا و پژو پارس […]

سالار

من خودم پارس سوارم ولی فکر میکنم دنا در این مقایسه که منطقی هم بود برنده شده به چند دلیل : ۱)طراحی بروز تر دنا
۲)موتور قویتر دنا
۳)خطوط ملایم در داشبورد دنا نسبت به پارس بیشتره
۴)پارس مثل پراید تو هر کوچه ای ۱۰ تا ازش هست ولی دنا کمتره نسبت به پارس
۵)چراغهاش عدسی هست

Yeki

من با گزینه ۴ کاملا مخالفم دلیل نمیشه هر ماشینی زیاد باشه بده در ضمن دنا به دلیل تازه تولید شدنش که کمه وگرنه یه مدتی که سریعترین زده بودن کم بود شاید ۱ یا ۲ تا تو هر محله بود اما الان مثه پراید زیاد شده قیمت هم سبب میشه

[…] مقایسه دنا و پژو پارس […]

[…] مقایسه دنا و پژو پارس […]

[…] مقایسه دنا و پژو پارس […]