یکی از مشکلاتی که از دیر باز صاحبان خودروها را تهدید کرده است و همیشه وقوع آن شوک بزرگی را به‌ مالک‌ وارد می‌کند، سرقت‌خودرو است. معظلی که شرکت‌های تولید خودرو و لوازم‌جانبی را بر آن می‌دارد همیشه به‌دنبال ارائه‌کردن آپشن‌های ‌ایمنی ‌جدید باشند تا بتوانند شانس سرقت خودرو را تا حد امکان کاهش‌ و آسودگی و ایمنی بیشتری را به خریداران خود هدیه دهند. اما گذشته از تمامی پیشرفت‌های صنعت خودرو و اضافه‌شدن تمامی آپشن‌‌های پیشگیرانه، سرقت همیشه درکمین تمام خودروهای موجود در بازار است.

با یک کلیک استعلام خلافی خودرو را بدون دغدغه از اینجا بگیرید

در اغلب موارد پس از این اتفاق مالک خودرو دقیقا نمی‌داند باید چه عکس‌العملی نشان‌دهد و برای پیگیری سرقت ازکجا شروع کند، به همین منظور این مقاله‌ی مجله همراه مکانیک را به پاسخ‌گویی به این سوال اختصاص دادیم که پس از سرقت خودرو چه کارهایی باید انجام دهیم با ما همراه باشید.

پس از سرقت خودرو چه کنیم

گاهی مالکان خودروها به دلیل فشار ناشی از به‌سرقت ‌رفتن خودروی ‌خود و سردرگمی دقیقا نمی‌دانند اولین قدمی که باید پس از سرقت بردارند چییست. در اینجا به‌تمامی کسانی که این اتفاق برای آن‌ها می‌افتد یا همراهان آن‌ها اکیدا توصیه می‌کنیم قبل از هرکاری با پلیس ۱۱۰ تماس‌گرفته و اعلام سرقت کنند.

پس از اعلام ‌سرقت از سوی شما و دادن اطلاعات مربوط به محل‌سرقت، نوع خودروی ‌سرقتی و زمان وقوع جرم، نیروهای پلیس به محل ارتکاب ‌جرم اعزام خواهند شد، پس تا آمدن آن‌ها صبور sباشید. درمرحله‌ی بعد گزارشی توسط پلیس تنطیم ‌خواهد شد و یک نسخه ازآن دراختیار شما قرارخواهدگرفت. سپس شما با دردست‌ داشتن گزارش تنظیم‌شده توسط پلیس به ‌نزدیک‌ترین کلانتری مراجعه می‌کنید و سرقت انجام ‌شده را گزارش می‌دهید. درهنگام مراجعه به کلانتری ‌نیروی ‌انتظامی مدارک ماشین و مدارک شناسایی خود را حتما به همراه داشته‌باشید تا بتوانید به‌راحتی مالکیت خودرو را اثبات کنید.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

به‌منظور اینکه درچنین ‌مواردی دچارمشکل نشوید سعی‌کنید تمامی مدارک مربوط به ‌ماشین را درخودرو نگه ندارید. درارائه‌ دادن آدرس و شماره تلفن خود دقت کنید و درصورت تغییر آدرس و تلفن حتما اطلاع‌دهید. اگر احساس می‌کنید شرایط لازم   برای ارائه اطلاعات درست را ندارید حتما از یکی از نزدیکان خواهش کنید شما را همراهی‌کند.

اما با توجه به ‌اینکه امروزه اینترنت و تکنولوژی در تمامی ابعاد زندگی ما نفوذ کرده‌ است دور از انتظار نیست که درخصوص پیگیری خودروی سرقتی نیز ردی از آن وجود داشته‌باشد. شما پس از اعلام و ثبت سرقت خودرو می‌توانید با مراجعه به سامانه‌ی http://postyafteh.pos.ir/r/fSearchCarAll.aspx یا از طریق سامانه‌پیامکی ۱۱۰۱۰۶۰۶۰ نسبت به ‌استعلام وضعیت خودرو اقدام ‌نمایید.

اما از دیگر نکاتی که باید در این ‌مبحث به ‌آن اشاره‌کرد، اشتباهات ‌احتمالی مال‌باختکان پس ‌از سرقت‌خودرو است. از میان این ‌اشتباهات می‌توان به ‌عدم‌ گزارش ‌سرقت یا به ‌تاخیر انداختن ‌گزارش به ‌پلیس نام ‌برد، که باید به ‌این‌ دسته از افراد یادآوری کنیم که درصورت عدم ‌اطلاع‌رسانی شما درمورد سرقت خودرو هرگونه ‌خلافی که با پلاک ‌خودروی شما انجام‌شود عواقبش متوجه شما خواهد بود.

اشتباه دیگر این است که بسیاری افراد با این طرزفکرکه طی‌کردن مراحل ‌قانونی بسیار وقت‌گیراست و شاید نتیجه‌ای ندارد، به‌جای مراجعه به ‌مراجع‌قانونی منتظر تماس احتمالی از طرف سارقین می‌مانند تا شاید با پرداخت ‌پول درازای دریافت خودرو این مشکل را به‌خیال خود راحت‌تر حل کنند.

خودرو خودت رو بدون دغدغه و چونه زدن با دلال به مشتری واقعی در طرح فروش سفارشی همراه مکانیک بفروش 

اینجا کلیک کن 

اما خطای‌ دیگری که ممکن است از مالک ‌خودروی ‌مسروقه سربزند، این‌است که باوجود اعلام‌ سرقت به‌ مراجع‌قانونی در صورت تماس سارقین به‌علت ترس از دست دادن مال خود تماس را به اطلاع پلیس‌آگاهی نمی‌رسانند. در تمامی موارد عنوان‌شده افراد به‌دلیل عدم ‌آگاهی از عواقب کارخود ممکن ‌است شانس پیداشدن خودوری خود را تاحدزیادی کاهش ‌دهند.

مراحل پیگیری پلیس آگاهی

پس از تهیه گزارش سرقت توسط پلیس و ارسال به دادسرا، پرونده برای تجسس بیشتر به پلیس‌آگاهی هم ارجاع داده‌ می‌شود و تیم ‌متخصص کار خود را شروع خواهد کرد تا درکوتاه‌ترین زمان خودروی ‌سرقتی را به مالک ‌آن بازگرداند.

تابحال خرید خودرو دست دوم با گارانتی اونم از بزرگترین نمایشگاه آنلاین خودرو در کشور رو تجربه کردی

برای کسب تجربه بی نظیر اینجا کلیک کن

درقدم اول شماره‌ پلاک ‌خودروی ‌شما به تمامی مراکزپلیس اعلام‌خواهدشد تا درصورت مشاهده‌ی آن در هر نقطه ازشهر موقعیت را به‌ واحدهای مربوطه گزارش دهند، اما این درصورتی است که سارقین بلافاصله پس از سرقت پلاک خودرو را تعویض نکنند.

پیگیری پلیس پس از سرقت خودرو
پیگیری پلیس پس از سرقت خودرو

 اما اگرخودروی شما مجهزبه ردیاب باشد کار برای پلیس راحت‌ترخواهد بود، حتی درصورت از کارانداختن برق و باطری ‌ماشین ردیاب‌ها معمولا تا حدود 4 یا 5 ساعت اطلاعات را مخابره‌ خواهندکرد.

پس از طی این مراحل و یافت‌نشدن خودروی مسروقه یکی دیگر از مکان‌هایی که پلیس به آن سرخواهد زد محل‌جمع‌آوری خودروهای‌اسقاطی است جایی که دراغلب موارد خودروهای‌مسروقه رابه ‌آن‌جا منتقل می‌کنند.

راه‌های پیشگیری از سرقت

همیشه گفته ‌می‌شود که پیشگیری ازحوادث ناگوار بسیار منطقی‌تر از پیگیری‌های پس از وقوع آن است. موضوع مورد بحث این مقاله یعنی سرقت‌خودرو هم از این ‌اصل مستثنی نیست. گاهی بهتر است قبل از پاسخ‌دادن به ‌این سوال که پس ازسرقت‌‌خودرو چه کارهایی باید انجام‌دهیم به این ‌سوال پاسخ‌دهیم که برای پیشگیری از سرقت چه‌ نکاتی را باید رعایت‌کنیم.

قفل چرخ و قفل فرمان
قفل چرخ و قفل فرمان

رعایت اصول ایمنی و استفاده از تجهیزات ضد‌سرقت موجود در بازار تا حدود زیادی می‌تواند احتمال وقوع این اتفاق تلخ را کاهش دهد. از این‌رو درادامه تعدادی از راه‌کارهای موجود درجهت کاهش احتمال سرقت‌خودرو را با هم مرور خواهیم کرد.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

تعویض پلاک خودرو

راهنمای خرید دست دوم

 • در تمامی حالات، حتی هنگام رانندگی درب خودرو را قفل نگه‌دارید.
 • درهنگام پارک خودرو از قفل فرمان، قفل چرخ ‌خودرو استفاده ‌کنید و از قفل‌ بودن تمامی درب‌ها و بالا بودن پنچره‌ها و برداشتن سوئیچ اطمینان حاصل کنید.
 • هنگام پارک آگاهی داشتن نسبت‌ به محیط اطراف‌ را فراموش نکنید خصوصا در پارکینگ‌ها، گاراژها و پمپ‌بنزین‌ها.
 • ازگذاشتن اشیا ‌قیمتی درخودرو و درمعرض دید دیگران خودداری کنید.
 • نصب سیستم دزدگیرماشین در محلی که در دید سارقین نباشد از دیگر راه‌کارهای موثر درکاهش احتمال سرقت است.
 • هنگام شب درمورد محل ‌پارک ‌خودرو مطمین شوید زیرا اغلب سارقین شب‌ها تمایل بیشتری به سرقت دارند.
 • ماشین روشن را حتی برای مدت‌کوتاه و بدون‌ اینکه کسی مراقب آن باشد رها نکنید. درخیلی از موارد خصوصا در زمستان رانندگان خودرو را به‌حالت روشن رها می‌کنند تا اصطلاحا گرم شود یا در بسیاری موارد راننده‌ی‌خودرو برای بستن درب‌پارکینگ از خودرو روشن و با وجود سوئیج روی آن پیاده می‌شود و نمی‌داند که شماری زیادی ازسرقت‌ها درهمین شرایط رخ داده ‌است. این موارد به ظاهرساده از اصول ‌اولیه ایمنی هستند که شانس سرقت را کاهش‌خواهند ‌داد.
 • استفاده از سیستم GPS (ردیاب) که قابلیت نصب روی انواع خودرو حتی موتورسیکلت را دارد از راه‌هایی است که به ‌تمامی رانندگان توصیه‌ می‌شود. نحوه‌ی عملکرد ردیاب‌ها این‌گونه است که دستگاه کوچک ردیاب که قابلیت نصب سیم‌کارت را دارد درمحلی که دردید نباشد (معمولا زیرداشبورد) نصب می‌شود و پس ازراه‌اندازی، موقعیت لحظه‌ای خودرو را به مالک اطلاع می‌دهد، در واقع با تعریف شماره‌‌ موبایل (تا 5 شماره موبایل) این اطلاعات به‌صورت پیام کوتاه به شخص اعلام ‌می‌شود یا به‌صورت اینترنتی به سایت سازنده‌ی ردیاب مخابره‌ می‌شود و مالک می‌تواند اطلاعات لازم را از طریق سایت ‌شرکت‌سازنده به‌دست ‌بیاورد.
  با وجود این سیستم درصورت سرقت خودرو شما می‌توانید با ارسال یک پیام‌کوتاه به دستگاه، خودرو را خاموش کرده و امکان روشن‌شدن مجدد آن‌را از سارقین بگیرید. چرا که درصورت خاموش‌شدن با این ‌روش فقط با دستور مجدد    صاحب خودرو و توسط یک پیام‌کوتاه دیگر راه‌اندازی مجدد خودرو امکان‌پذیر است.

اگر عجله داری و میخوای خودروت رو سریع بفروشی 

اینجا کلیک کن تا توی 72 ساعت خودروت به فروش بره

استفاده از GPS برای جلوگیری از سرقت
استفاده از GPS برای جلوگیری از سرقت
 • از دیگر راه‌کارهای مفید درمورد هر نوع سرقت از جمله سرقت خودرو استفاده از بیمه است. راهی که برای آسودگی و ایمنی بیشتر مالک خودرو ارزش تحقیق و انتخاب یک نمونه‌ی مناسب را دارد. بیمه‌ی سرقت خودرو از زیرمجموعه‌های بیمه ‌بدنه است که صرف هزینه درآن برای جبران خسارت سنگین‌تر ناشی از سرقت روشی منطقی است.

اگر قصد خرید خودرو داری ولی وقت کافی برای پیدا کردن خودرو مناسب اونم با گارانتی رو نداری 

کافیه اینجا کلیک کنید و فرم ثبت خرید سفارشی رو پر کنید 

اطمینان از محل پارک خودرو
اطمینان از محل پارک خودرو

جمع‌بندی اقدامات پس از سرقت خودرو

به عنوان جمع‌بندی باید بگوئیم اگرشما تمامی تدابیر امنیتی را درنظرگرفتید و اصول ایمنی مانند قفل بودن تمامی درب‌ها، رها نکردن ماشین روشن، انتخاب جای‌ پارک مناسب، استفاده از قفل ‌فرمان و قفل‌ چرخ و قرارندادن اشیا قیمتی در دید سارقین را رعایت کردید اما بازهم خودروی شما به‌سرقت رفت و با این سوال مواجه شدید که پس از سرقت خودرو چه کارهایی باید انجام دهیم حتما دراولین قدم با پلیس تماس گرفته و آن‌ها را از وقوع جرم مطلع سازید و با تکمیل پرونده ادامه‌ی تجسس را به کارشناسان واگذارکنید.

در قدم‌های بعدی همان‌طورکه درمتن اشاره ‌شد داشتن ردیاب برای عملیات تجسس پلیس  بسیار مفید خواهد بود و داشتن بیمه‌ی‌ مخصوص ‌سرقت‌خودرو آسودگی خاطر شما را به همراه خواهد داشت. شاید عده‌ای براین ‌باور باشند تنها گزارش دادن به‌ پلیس و انتظار راه‌کار مناسبی نیست اما باید بگوئیم این عاقلانه‌ترین کاری ‌است که می‌توانید انجام‌دهید و درصورت ‌به‌دست‌آمدن هرگونه سرنخ آن‌را به اطلاع پلیس‌آگاهی برسانید.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

ایموبلایزر یا سوئیچ ضد سرقت چیست و چگونه کار میکند ؟

روش های جلوگیری از سرقت خودرو

پیشنهاد همراه مکانیک، 10 روش پیشگیری از سرقت خودرو

سیستم استارت بدون کلید (KEYLESS) چیست؟

ویژگی سیستم امنیتی و دزدگیر خودروها

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

دیدگاه بگذارید

  اشتراک  
اطلاع از